Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 

Automate de cafea/espresso

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,878
  • Înscris: 12.05.2006
Referitor tip rasnite - ceramic versus metal - am gasit acest articol in EN despre avantaje si dezavantaje pentru fiecare tip. Din ce am citit, pentru un automat de espresso/ cafea, rasnita ceramica pare a fi de preferat pe termen lung...

#20
charlyboy

charlyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.10.2009
Salut, as dori sa-mi cumpar un expresor. Am rasfoit forumul sa-mi dau seama ce sa aleg. Sunt in Austria si as vrea sa-mi cumpar de acolo unul second, dar bine intretinut. Am gasit urmatoarele: Saeco Talea Giro, Jura E40, Gaggia Platinum Vogue. Nu prea ma pricep la ele. Din cate am inteles, cele semiautomate ar fi recomandate. Primele doua au pret de 120E, iar al treilea costa 150E. As dori ceva in bugetul acesta. O parere despre cele enumerate, si eventual sa-mi recomandati ceva pentru uz casnic, multumesc.

#21
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,878
  • Înscris: 12.05.2006
Strict brand, din cate am văzut prin vest, jura este in segmentul premium, peste gaggia si saeco.

#22
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Cu precizarea ca Jura nu are grupul detasabil si lavabil, plus un marketing exagerat. Vinzi tu un automat cu 6 trepte de rasnire la 2000E... Oricum, sunt o apa si un pamant toate automatele  :)

#23
charlyboy

charlyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.10.2009
Mersi pt răspunsuri. Am să-mi cumpăr jura e40. Sper sa am noroc. Oare o sa găsesc piese dacă voi avea nevoie? Mașină arata bine, are 2 ani vechime și foarte puțin folosita.

#24
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,878
  • Înscris: 12.05.2006
Pt piese au reprezentanta in romania. Ori dai un search ori mergi la un mediagalaxy unde au produse si rogi pe cineva sa-ti dea contactele de pe certificatul de garanție. ..

View PostLyvyoo, on 30 ianuarie 2015 - 00:51, said:

Cu precizarea ca Jura nu are grupul detasabil si lavabil, plus un marketing exagerat. Vinzi tu un automat cu 6 trepte de rasnire la 2000E... Oricum, sunt o apa si un pamant toate automatele  :)

Complet de acord in special pt toate semiautomatele si non automatele astea....cu 15 boilere si ' jde de trepte de macinare ...nimic nu se compara cu o cafea turceasca făcută de Ifrim la nisip... :-)

#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,621
  • Înscris: 05.12.2005

View Postcharlyboy, on 30 ianuarie 2015 - 22:59, said:

Mersi pt răspunsuri. Am să-mi cumpăr jura e40. Sper sa am noroc. Oare o sa găsesc piese dacă voi avea nevoie? Mașină arata bine, are 2 ani vechime și foarte puțin folosita.
Şi eu am o Jura E40, am luat-o defectă şi nu a avut decât supapa de cremă defectă, scotea cafeaua apătoasă că nu ţinea presiunea în compartimentul de fierbere. Am schimbat ventilul şi acum merge maşina super. Singura problemă e că e ceva de desfăcut la ea dacă schimbi garniturile şi o cureţi, în rest însă merge foarte stabil. Piese găseşti din dezmembrări sau pe ebay, un set de garnituri costă sub 10 Euro.
Mai nou am făcut colecţie de maşini Melitta, am recondiţionat deja o Caffeo Lattea, iar săptămâna asta am cumpărat de la cineva o Caffeo No. 86, care mi se pare o realizare deosebită. Fostul proprietar i-a rupt o pârgie de plastic de la sania grupului, urmează să procur o piesă nouă.

Edited by mihaicozac, 31 January 2015 - 12:18.


#26
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015

View PostLyvyoo, on 30 ianuarie 2015 - 00:51, said:

Oricum, sunt o apa si un pamant toate automatele  Posted Image
sa nu mai pomenim de faptul ca sunt adevarate instrumente ale diavolului!

#27
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Postarea a fost mutata din topicul despre semiautomate si de aici blasfemia remarcata si de tine  :)

#28
sergionel

sergionel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 29.03.2005
salut,

poate sa imi spuna cineva cum se regeleaza gradul de macinare practic la un odeea giro plus? am inteles ca in functionare se apasa si se roteste acel buton din interiorul cuvei de cafea. dar fara capacul de sus, apare eroare.se pune un magnet  la senzor ca sa-l pacalesc? si cum imi dau seama care e gradul optim de macinare?(marimea cafelei macinate)

multumesc!

#29
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,621
  • Înscris: 05.12.2005
De la mic la mare se poate regla şi dacă nu e în funcţionare, invers merge o dată sau de 2 ori, după care devine riscant.
Gradul de fineţe la măcinare depinde de cât de prăjită e cafeaua, cea mai prăjită se macină mai mare şi invers.  Dacă e prăjită spre negru şi o macini prea fin iese cafeaua acră şi amară, mascând aroma naturală.

#30
romantykull

romantykull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2008

View PostCarman2015, on 18 ianuarie 2015 - 14:08, said:

Philips saeco minuto.
Il am de un an si jumatate si il foloseste toata familia fara tehnici ninja...

Salutare,
Si la mine in familie e tentata lumea de un Saeco Minuto HD8761/09 - ce imi poti spune despre el pana acum, legat de folosirea lui pana in prezent? Cum te impaci?
Apropo, boilerul e din Inox (ca nu gasesc aceasta informatie pe net)? Dar tipul filtrului (portafiltrului) de care este - sita cu o gaura, mai multe gauri, metal/plastic?
Se merita in final achizitia aceasta, mai ales ca acum are un pret de 1140 lei?
Despre Saeco Intelia HD8751/19, stii ceva? Comparativ intre cele doua care e mai ok?
Merci mult pt timpul acordat.

#31
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,621
  • Înscris: 05.12.2005
De când s-au combilat ăştia doi (Philips şi Saeco), tot mai mulţi sunt dezamăgiţi de calitatea şi fiabilitatea maşinilor lor.
Mania asta cu miniaturizarea face ca aparatele să fie greu de desfăcut şi întreţinut.
În orice caz nu se compară la calitate cu ce se făcea acum 10 ani.
De curând am recondiţionat o Melitta Caffeo No.84, părerea mea e că nu se compară cu aparatele obişnuite actuale, ci mai degrabă cu cele profesionale, scoate o aromă superbă, iar spuma de la cappucino a înnebunit-o pe nevastă-mea.
Acuma am pus ochii pe o Franke Saphira, second hand.

Attached Files


Edited by mihaicozac, 06 April 2015 - 20:16.


#32
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015

View Postromantykull, on 06 aprilie 2015 - 13:08, said:



Salutare,
Si la mine in familie e tentata lumea de un Saeco Minuto HD8761/09 - ce imi poti spune despre el pana acum, legat de folosirea lui pana in prezent? Cum te impaci?
Apropo, boilerul e din Inox (ca nu gasesc aceasta informatie pe net)? Dar tipul filtrului (portafiltrului) de care este - sita cu o gaura, mai multe gauri, metal/plastic?
Se merita in final achizitia aceasta, mai ales ca acum are un pret de 1140 lei?
Despre Saeco Intelia HD8751/19, stii ceva? Comparativ intre cele doua care e mai ok?
Merci mult pt timpul acordat.
ia-l!

#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,937
  • Înscris: 25.01.2007
SE POATEFOLOSI BICARBONAT SAU SAre de lamaie in curatarea unui saeco odea giro?
http://www.cerinicof...giro-giro-plus/

#34
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,878
  • Înscris: 12.05.2006
Tehnic, daca dizolvi bine in prealabil nu sunt probleme. Insa practic vorbind, am dubii asupra eficacitatii versus pastile/solutiile originale.

#35
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
De fapt s-ar putea sa fie invers - practic sarea de lămâie e tot aia cu acidul citric din solutiile dedicate si functioneaza foarte bine pe semiautomate cu doua linguri la un litru de apa. Tehnic insa e posibil ca piesele fragile si plasticoase ale automatului sa fie afectate în timp. Iar dacă s-a ales calea automatului mai bine sa se meargă pe recomandările marketingului producătorului decat sa iti asumi vreo uzura prematură in garantie.

#36
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,878
  • Înscris: 12.05.2006
Chestii care ma tin departe de sarea de lamaie - alimentara atunci cand vine vorba de intretinerea aparatelor de espresso / cafea:
- gradul de puritate / nivelul de concentratie scazute fata de nevoile aparatului. Impuritatile se pot depune si afecta ulterior buna functionare (si asta nu tine de plasticarie, poate chiar din contra)
- indepartarea rezidurilor solide de cafea si a celor uleioase (lasate in timp de boabele de cafea. Cu atat mai mult daca sunt "boabe aromatizate". Vezi magazinele ce ofera cafea boabe cu aroma de vanilie sau boabe caramelizate). Din cate stiu, sarea de lamaie nu are vre-un efect pt asa ceva.

In rest, pentru filtre de cafea, fierbatoare, steamere electrice si orice alte dispozitive care doar incalzesc apa, poate fi ok sarea de lamaie sau otetul. Insa personal, consider ca daca vrei o intretinere buna pentru un aparat automat, atunci e bine sa vezi ce iti recomanda fiecare producator in parte pentru aparatul sau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate