Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 

Raiffeisen Romania - topic dedicat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5970 replies to this topic

#4267
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 10.01.2008
Inteleg. Si poate sa aiba in vre-un fel legătură cu faptul ca acum apare acea parte de acceptare termeni si conditii la incercarea de activare a platilor contactless in google pay cu un card Raiffeisen?

#4268
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 26.12.2015
E posibil. Sau se pregătește de înrolarea cardurilor și Raiffeisen Bank România.

#4269
piccione

piccione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.10.2019
Cred ca doar cardurile virtuale Visa Gold ale noii banci/fintech vor fi putea inrolate in Google Pay, fra cardurile clasice Raiffeisen.

#4270
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
m-am uitat la videoul cu raipay si am vazut ca poti genera un card virtual insa doar pentru cardurile de cumparaturi? Nu se poate si pentru cele de debit?

#4271
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 26.12.2015
Nu.

#4272
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,498
  • Înscris: 13.03.2005
Pai banca vrea sa isi protejeze suplimentar banii lor (card de credit) nu banii nostri (card de debit)...

#4273
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 22.07.2005
Deci fiti atenti la o faza...
Raiffeisen Bank percepe dobanda daca faci transfer catre Revolut, din cardul de credit.
Ajungem intr-o situatie nemaivazuta, in care limita mea este de 700 lei, eu am 5.000lei pe CC, pe care ii trimit in Revolut.
RZB va incepe sa taxeze dobanda la toti cei 5.000lei, pentru ca imi dau mie banii mei :)

tare, nu?

#4274
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 10.05.2004
Priveste partea buna a lucrurilor, in felul asta poti sa faci plati mai mari cu CC decat limita de credit, adaugand banii tai Posted Image - la BCR de exemplu nu se poate (sau nu se putea cand am intrebat, acum vre-o doi ani).

Serios acum, asa este, oricat de ciudat ar parea. La inceput top-up-ul din CC catre Revolut era privit ca plata la comerciant, dar la un moment dat a inceput sa fie considerat retragere de numerar. Iar asta se aplica la intreaga suma din tranzactie.

#4275
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,498
  • Înscris: 13.03.2005

View Postfloraur, on 12 martie 2023 - 11:45, said:

Deci fiti atenti la o faza...
Raiffeisen Bank percepe dobanda daca faci transfer catre Revolut, din cardul de credit.
Ajungem intr-o situatie nemaivazuta, in care limita mea este de 700 lei, eu am 5.000lei pe CC, pe care ii trimit in Revolut.
RZB va incepe sa taxeze dobanda la toti cei 5.000lei, pentru ca imi dau mie banii mei :)

tare, nu?
E normal din partea băncii să taxeze, pentru că privește contul asociat cardului de credit ca o creditare a băncii, chiar dacă tu ai pus banii tăi acolo...

#4276
Drizzt89

Drizzt89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 27.11.2008

View Postfloraur, on 12 martie 2023 - 11:45, said:

Deci fiti atenti la o faza...

tare, nu?

Majoritatea cardurilor de credit percep comision pentru transfer de bani (quasi-cash). Nu e nici o noutate

#4277
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postfloraur, on 12 martie 2023 - 11:45, said:

Deci fiti atenti la o faza...
Raiffeisen Bank percepe dobanda daca faci transfer catre Revolut, din cardul de credit.
Ajungem intr-o situatie nemaivazuta, in care limita mea este de 700 lei, eu am 5.000lei pe CC, pe care ii trimit in Revolut.
RZB va incepe sa taxeze dobanda la toti cei 5.000lei, pentru ca imi dau mie banii mei :)

tare, nu?

Trebuie să mănânce și bancherii o pâine...

Pentru de-astea își iau ei comisioane, nu pentru că dau cu târnăcopul ...

#4278
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,238
  • Înscris: 24.11.2019

View Postfloraur, on 12 martie 2023 - 11:45, said:

Deci fiti atenti la o faza...
Raiffeisen Bank percepe dobanda daca faci transfer catre Revolut, din cardul de credit.
Ajungem intr-o situatie nemaivazuta, in care limita mea este de 700 lei, eu am 5.000lei pe CC, pe care ii trimit in Revolut.
RZB va incepe sa taxeze dobanda la toti cei 5.000lei, pentru ca imi dau mie banii mei Posted Image

tare, nu?
Ma lamuresti si pe mine te rog!

Deci tu ai card de credit cu limita de creditare 700 lei?
In plus, banii tai depusi in acel cont sunt 5.000 lei?
Ai transferat din Raiffeisen in Revolut doar banii tai 5.000 lei, fara sa te atingi de cei ai Raiffeisen - 700 lei?

Nu prea le am cu creditele dar mi se pare putin dubios sa ai doar 700 lei limita de creditare...

Din acest motiv cer sa ma ajuti daca poti si sa scrii cum functioneaza cardul asta de credit.

Ca eu credeam ca daca am un card de credit pot sa depun bani in contul sau si sa-i utilizez fara nicio dobanda, urmand ca numai daca depasesc cee ce detin eu, si intru in banii Raiffesen, suma retrasa sa fie grevata de dobanzi. Desigur ca si banii mei pot sa fie comisionati cand ii retrag de la ATM sau, conform conditiilor bancii la transfer. Dar chiar sa-mi ia dobanda ca-i retrag/transfer, nu am mai auzit!

Edited by MiaJiro, 13 March 2023 - 06:29.


#4279
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 09.01.2015
De ce nu pot adăuga cardul in google pay?
In raypay merge.

#4280
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,987
  • Înscris: 25.01.2007
Ca nu vrea Raiffeisen. Asta e.

#4281
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,498
  • Înscris: 13.03.2005

View Postph13xlv, on 13 martie 2023 - 08:12, said:

De ce nu pot adăuga cardul in google pay?
In raypay merge.
Pentru că Raiffeisen nu a aderat la Google Pay. O poti face dacă adaugi cardul Raiffeisen în Curve, și apoi cardul Curve în Google Pay. Vezi semnătura mea pentru detalii. Curve este un portofel de carduri.

#4282
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,988
  • Înscris: 10.06.2008
Și eu am doar 700 lei limita de credit.
Este limita minima pe care o poți cere.

#4283
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 26.01.2019

View Postwertyck, on 12 martie 2023 - 13:21, said:

pentru că privește contul asociat cardului de credit ca o creditare a băncii, chiar dacă tu ai pus banii tăi acolo...

Pare mai complicat de atat:

In general, la retragerea cash / transfer quasi-cash de pe un card de credit, se pot percepe 2 tipuri de costuri: dobanda si comision.

Dobanda este costul unui imprumut; singurul motiv pentru care banca percepe dobanda este ca banca a imprumutat utilizatorul cu suma retrasa de utilizator de pe card.
Din moment ce utilizatorul a retras banii proprii (nu ai bancii), nu exista motiv pentru ca banca sa perceapa dobanda.
Si nu, faptul ca "asa functioneaza sistemul" nu este un motiv valid deoarece sistemul trebuie implementat cf. legii / asteptarilor, nu legea / asteptarile trebuie modificate pentru a fi pe placul "marelul sistem informatic". :D

Comisionul asociat cu retragere cash sau transfer quasi-cash dintr-un cont de credit este la alegerea bancii.
Deci banca este libera sa impuna orice comision doreste la retragerea cash / transfer quasi-cash de pe cardul de credit.
[ Iar utilizatorul este liber sa plateasca o cumparatura cu cardul, ocolind astfel acel comision. ]

#4284
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postfloraur, on 12 martie 2023 - 11:45, said:

Deci fiti atenti la o faza...
Raiffeisen Bank percepe dobanda daca faci transfer catre Revolut, din cardul de credit.
Ajungem intr-o situatie nemaivazuta, in care limita mea este de 700 lei, eu am 5.000lei pe CC, pe care ii trimit in Revolut.
RZB va incepe sa taxeze dobanda la toti cei 5.000lei, pentru ca imi dau mie banii mei :)

tare, nu?
Sună în callcenter și se returnează comisionul încasat pentru cei 4300 - banii tăi.
Am avut o situație asemănătoare cu o plată pe booking - nu au acceptat card de debit, am făcut plata cu cel de credit - suma de plată era mai mare decât limita. :D
Am sunat, au reglat.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate