Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Adio Romania - strainii au cumparat deja 700.000 hectare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
Kint

Kint

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 24.12.2009
Ministrul Agriculturii: "Suprafața agricolă deținută de străini în România se ridică la ora actuală la peste 700.000 de hectare"

Italia 24,29%
Germania 15,48%
tarile arabe - 9,98%
Austria 6,13%
Spania 6,22%
Danemarca 4,52%
Olanda cu 2,4%
Ungaria - 8,17%
Grecia - 2,4%
Turcia - 0,78%

P.S. pamantul nu a fost cumparat de la ministerul agriculturii ci de la romanii aia patrioti

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...col-156762.html

Edited by Kint, 21 November 2011 - 12:19.


#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,161
  • Înscris: 20.12.2007

View PostKint, on 21st November 2011, 12:11, said:

Ministrul Agriculturii: “Suprafața agricolă deținută de străini în România se ridică la ora actuală la peste 700.000 de hectare, Italia având 24,29% din suprafață deținută, Germania 15,48%, iar țările arabe - 9,98%"

P.S. pamantul nu a fost cumparat de la ministerul agriculturii ci de la romanii astia patrioti

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...col-156762.html
Deci trebe sa ma umflu de mandrie cand vad o parloaga nationala si sa detest o ferma cu capital strain ?

#3
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostKokoshmare, on 21st November 2011, 12:13, said:

Deci trebe sa ma umflu de mandrie cand vad o parloaga nationala si sa detest o ferma cu capital strain ?

Ce simple sunt lucrurile pentru matale! :)
Ce-ai facut, nene,  pentru ca parloaga nationala sa devina o gradina infloritoare?
Te-ai umflat de mandrie cumva? ;)

#4
ATEU

ATEU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 20.10.2011
De parca era pamantul vostru si-l luati cu voi in mormant. :puke:

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,161
  • Înscris: 20.12.2007

View PostCapitanuPICARD, on 21st November 2011, 12:17, said:

Ce simple sunt lucrurile pentru matale! :)
Ce-ai facut, nene,  pentru ca parloaga nationala sa devina o gradina infloritoare?
Te-ai umflat de mandrie cumva? ;)
Eu chiar am o mica ferma , mostenire de familie. Ce nu am este un partener cu bani, tehnologie si dragoste de munca. "Asociatia" din satul bunicilor mei nu are asa ceva in proportii suficiente iar eu nu sunt facut pentru agricultura. Si atunci de ce sa tin pamantul nelucrat ?

#6
ATEU

ATEU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 20.10.2011

View PostKokoshmare, on 21st November 2011, 12:19, said:

Eu chiar am o mica ferma , mostenire de familie. Ce nu am este un partener cu bani, tehnologie si dragoste de munca. "Asociatia" din satul bunicilor mei nu are asa ceva in proportii suficiente iar eu nu sunt facut pentru agricultura. Si atunci de ce sa tin pamantul nelucrat ?
Esti un lenes care vrea sa-i pice din cer ajutor de la altii, 'marea' ta contributie fiind faptul ca ai mostenit ceva. Hai sictir, romanasule. :puke:

Edited by ATEU, 21 November 2011 - 12:23.


#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,161
  • Înscris: 20.12.2007

View PostATEU, on 21st November 2011, 12:22, said:

Esti un lenes care vrea sa-i pice din cer ajutor de la altii, 'marea' ta contributie fiind faptul ca ai mostenit ceva. Hai sictir, romanasule. :puke:
Daca mi-ai fi urmarit postarile pe forumul asta ai fi observat ca platesc de doua ori mai multe taxe statului decat majoritatea conationalilor in dubla mea calitate de angajat plus proprietarul unei mici afaceri. Dar nu in agricultura unde nu ma pricep si nici nu-mi place. Si atunci ce ma fac eu cu mostenirea mea ?

PS. Incerc sa nu-ti bag in seama insultele macar o singura data.

Edited by Kokoshmare, 21 November 2011 - 12:32.


#8
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostKokoshmare, on 21st November 2011, 12:19, said:

Eu chiar am o mica ferma , mostenire de familie. Ce nu am este un partener cu bani, tehnologie si dragoste de munca. "Asociatia" din satul bunicilor mei nu are asa ceva in proportii suficiente iar eu nu sunt facut pentru agricultura. Si atunci de ce sa tin pamantul nelucrat ?

Deci nu ai facut nimic.
Atunci in ce calitate iti dai cu parerea despre aceasta problema? :)

#9
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,121
  • Înscris: 24.02.2011

View PostATEU, on 21st November 2011, 13:22, said:

Esti un lenes care vrea sa-i pice din cer ajutor de la altii, 'marea' ta contributie fiind faptul ca ai mostenit ceva. Hai sictir, romanasule. :puke:
Dar daca tu fiind orasean, ai mostenit pamantul undeva la tara ( cum este in majoritatea cazurilor) sa zicem la vreo 50-100 km, ce faci, zici " eu nu-s un lenes ma duc sa lucrez pamantul, acuma ma urc in masina " sau te mai gandesti ce-i de facut?

#10
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostCapitanuPICARD, on 21st November 2011, 12:35, said:

Deci nu ai facut nimic.
Atunci in ce calitate iti dai cu parerea despre aceasta problema? :)

ce sa-ti spun .... adica daca n-am jucat fotbal n-am voie sa fiu microbist ?

#11
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
si cu ce este asa mai diferit de vanzarea petrom, BRD, Sidex Galați,Dacia etc. ???

#12
ATEU

ATEU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 20.10.2011

View Postsandel1, on 21st November 2011, 12:39, said:

Dar daca tu fiind orasean, ai mostenit pamantul undeva la tara ( cum este in majoritatea cazurilor) sa zicem la vreo 50-100 km, ce faci, zici " eu nu-s un lenes ma duc sa lucrez pamantul, acuma ma urc in masina " sau te mai gandesti ce-i de facut?
In mod clar nu l-as lasa in paragina. Dar nici n-as alege sa frec menta pe forumuri.

#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,121
  • Înscris: 24.02.2011

View PostATEU, on 21st November 2011, 13:41, said:

In mod clar nu l-as lasa in paragina. Dar nici n-as alege sa frec menta pe forumuri.
Dar nici n-ai face cine stie ce agricultura; ai freca menta pe drumuri si te-ai expune la accidente

#14
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Posttablagiu_xxx, on 21st November 2011, 12:40, said:

ce sa-ti spun .... adica daca n-am jucat fotbal n-am voie sa fiu microbist ?

Te-a bagat cineva in zeama? :)
Adevarul e ca e plina Romania de tembeli care-si dau cu parerea despre fotbal desi n-au atins in viata lor o minge. Si culmea e ca se cred inteligentii planetei.
Ma rog, de fapt e plina Romania de tembeli care-si dau cu parerea despre orice, desi n-au habar despre domeniul respectiv.
De aia vedem mereu talk-show-uri unde tembeli debiteaza tembelisme, parlamentari (si alti functionari de stat) care au IQ subunitar, suporteri care se pricep mai bine la fotbal decat cei de meserie, manageri (te doare mintea capului!!!) care nu stiu ce e aia o grebla si nu pot deosebi ceapa verde usturoiul verde, dar care pot conduce afaceri in agricultura etc.
Suntem tara in care functioneaza proverbul omul nepotrivit la locul nepotrivit. :)

LE
sandele, da' matale pe baza a ce esti asa de sigur ce ar face omul? esti vreun guru sau un fel de dumnezeu mai mic? :)

Nene, stii care e faza cea mai tare? Acum putina vreme Monitoxus venise cu chestia aia tare, sa promovam cand putem, cum putem si pe unde putem, ideea ca romanii sunt destepti! De fapt, sa spunem adevarul!
Ceea ce observ eu, din pacate, e ca atunci cand unul face cat de putin, sar 10 in carca lui sa-i explica ca e bou, ca e fraier, ca se expune la accidente si ca oricum, ceea ce face el e de rahat!
Desigur, e mai usor sa stai pe forumuri si sa comentezi, in loc sa dai cu sapa (generic vorbind).

Te asigur, nene sandele, ca foarte multi romani se duc cu masina si la mai mult de 100 de km pentru a-si munci pamantul.
Si ca sa nu crezi ca-ti vorbesc din carti, ma dau exemplu pe mine si familia mea.
Ne-am cules via, ce nu am putut sa muncim noi am dat in parte si nu a ramas parloaga, am luat produse, am cules nucile, merele, perele, gutuile, prunele, caisele, am pregatit gradina pentru primavara (adica am pus mana pe motosapatoare, am bagat o sapatura si am amestecat in pamant frunze uscate si balegar, am inceput sa pregatim rasadurile pt. la anu', tocmai am inceput sa produc iarba verde iarna (!!!!) dupa o idee veche de vreo 30-40 de ani in asa fel incat sa pot sa numar si iarna multe oute :P etc.
Toate astea se petrec la o distanta cu mult mai mare de 100 de km de Bucuresti.

Edited by CapitanuPICARD, 21 November 2011 - 12:57.


#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,161
  • Înscris: 20.12.2007
Deci, domnilor, sa lasam insultele la o parte.

Puneti-va in situatia mea. Am o mostenire intr-un domeniu cu care nu am nici o tangenta si nici nu vreu sa am vreo tangenta. Ce faceti ? Lasati lucrul respectiv in paragina, platind in continuare impozitele sau il dati cuiva care chiar sa faca vreo treaba cu el ?

LE. Capitane.
Am "facut" ceva. Am cautat pe cineva sa se ocupe de ferma ("asociatia") insa oferta lor nu m-a satisfacut. Alt partener nu ma gasit, nici macar vreo familie sa-i dau in arenda locul. Ce alte solutii mai intrevezi dumneata ?

Edited by Kokoshmare, 21 November 2011 - 12:58.


#16
ATEU

ATEU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 20.10.2011

View PostKokoshmare, on 21st November 2011, 12:55, said:

Puneti-va in situatia mea. Am o mostenire intr-un domeniu cu care nu am nici o tangenta si nici nu vreu sa am vreo tangenta. Ce faceti ? Lasati lucrul respectiv in paragina, platind in continuare impozitele sau il dati cuiva care chiar sa faca vreo treaba cu el ?

Iti meriti soarta.

#17
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostKokoshmare, on 21st November 2011, 12:55, said:

LE. Capitane.
Am "facut" ceva. Am cautat pe cineva sa se ocupe de ferma ("asociatia") insa oferta lor nu m-a satisfacut. Alt partener nu ma gasit, nici macar vreo familie sa-i dau in arenda locul. Ce alte solutii mai intrevezi dumneata ?

Nene, ce inseamna mai exact "o mica ferma"? Ce suprafata are? Ce dotari? Ai deja ceva plantat pe ea? Sau e ferma de animale?

#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Ceea ce nu știți încă, dar vă spun eu.
Unul din cei mai mari proprietari de păduri din România este...jbag jbang jbang...să cânte tobele....

Esteeeeee
Firma SC Scolopax SRL. :deadtongue:
Ce mai firmă e și asta...
Un SRL de apartament.
Dar acest SRL din Focșani este deținut la rându-i de .... jban jbang jbang...deee Fondul de Investiții Phemus Corporation.

Mmmm.
Un fond de investiții.
Ce mare bășină o fi și asta.

Daaar, Phemus Corporeișân este un vehicul de investiții al...al....jbang jbang jbang...Harvard Iuniversitiiiiii.
Cică au 25 900 hectare.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate