Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Firmware corupt sau dsPIC 30F3010 ars

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
sabanc2228

sabanc2228

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 09.11.2008
Salut.Am un invertor socomec cu doua intrari, care afiseaza o eroare de firmware la unu din canale.Placile cu piese sant identice,singura deosebire e un mic comutator care e pe un canal pe on si la celalalt pe off ca sa le recunoasca softul ca nr.1 sau 2.Microprocesorul dsPIC 30F3010 are cativa pini care masurati au alte tensiuni,fata de cel de pe placa buna.Cum as putea citi memoriile sa le compar,eventual sa-l rescriu pe cel corupt cu datele de pe cel bun? Am cunostinte de electronica nu si de programare.

Editat de sabanc2228, 04 decembrie 2014 - 17:47.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare
Sincer, mesajul mi se pare usor mai mult neclar. "diferentele de tensiune dintre pini"..Intre care craci?
Pt ca de ex conteza foarte mult daca pe pinul de alimentare ai tensiunea corecta sau e diferita..
Diferita poate insemna orice,. De la +/-2mV, care practic nu conteaza, la 0V. Si daca il alimentezi cu Zero V, eu unul nu m-a mira prea mult ca nu imi canta..De fapt nu m-as mira...Da de loc....
Acuma poti avea zero pt ca nu ii vine,  sau pt ca nu ajunge,  sau pt ca PIC s-a distrus si pune sursa in scurt.. ..
Oscul ce zice? Ai oshascilatie sau nem to dom?
Cand ceri ajutorul spune limpede am masurat aici, am gasit asta la pinul..si ..Dai prea putine date, risti ...

#3
sabanc2228

sabanc2228

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 09.11.2008
Era de inteles ca prima data am verificat prezenta alimentarii corecte.Avand doua module identice am putut face o comparatie.Difera tensiunea la pinii 11,12,14 in ordine :bun 4,00v  4,68v  1,51v   defect  4,91v  3,78v   0,002v.Acesti pini sant responsabili cu transferu de date la unitatea centrala.In scurt pinul 14 nu este,are aceeasi rezistenta ca la modulul bun.Oscilatorul lucreaza.Daca nu era un micropocesor il schimbam, dar asa trebuie scris - rescris.

Editat de sabanc2228, 04 decembrie 2014 - 18:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate