Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Volum Digital

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
djpaxyo

djpaxyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.10.2005
Salut.am si eu o statie 2.1 cu TDA 1514A(stereo) cu preu TDA1524A si vreau sa adaug la ea un Volum Digital cum este aici:http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=462  ma poate ajuta cineva cu o schema sau ceva.? Yd msg:[email protected]

Edited by djpaxyo, 05 January 2006 - 19:57.


#2
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
cu schema te poate ajuta oricine. mai greu o sa gasesti fw-ul pentru pic :)

schema:

Attached File  digital.gif   6.19K   395 downloads

datasheet:

Attached File  mcp42xxx.pdf   866.25K   270 downloads

bonus: aici ai cam totul....  Attached File  MCP42XXX_Digital.pdf   193.15K   286 downloads .... codul sursa .....Attached File  an746src.zip   8.5K   150 downloads

Edited by DeeJay, 05 January 2006 - 20:32.


#3
georgicuuu

georgicuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2006

View Postdjpaxyo, on Jan 5 2006, 19:51, said:

Salut.am si eu o statie 2.1 cu TDA 1514A(stereo) cu preu TDA1524A si vreau sa adaug la ea un Volum Digital cum este aici:http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=462  ma poate ajuta cineva cu o schema sau ceva.? Yd msg:[email protected]




AM EU O ASTFEL DE SKEMA FOARTE SIMPLA DE FACUT  SI EA PRACTIC INLOKUIESTE POTENTIOMETRUL DE VOLUM CU  UN MONTAJ !!! CAUTAMA SI DISKUTAM   PE MESSS AM ID   ''georgicuuu''

Attached File  volum_digital.gif   3.07K   347 downloads

#4
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
http://pdfserv.maxim...n/ds/DS1669.pdf

#5
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Attached File  procesor_a.pdf   784.54K   319 downloadsVezi asta de mai jos. Piese gasesti prin Tv-urile mai vechi, sau chiar la magazinele de electronice.

#6
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005
Regulatoarele digitale de volum se pot imparti in doua categorii:
- cu circuite integrate specializate (numar redus de componente externe deci volum mic dar circuitul specializat este relativscump si greu de procurat);
- cu circuite integrate de uz general (numar mai mare de componente si in consecinta spatiul ocupat mult mai mare, dar circuitele integrate sunt mult mai accesibile ca pret sau surse de procurare).

NOTA: intentionat am omis regulatoarele digitale cu componente discrete, datorita numeroaselor dezavantaje ale lor.

Fata de schemele care ti-ai fost sugerate si care se incadreaza in prima categorie, iti propun o schema tipica celei de-a doua variante:

Attached File  dvr.jpg   187.77K   285 downloads


Pentru varianta stereo, montajul va fi duplicat, folosind insa doar un generator de tact (555) si un singur stabilizator de tensiune (7805, la care poti sa renunti daca folosesti integrate CMOS).

Cu acelesi rezultate, pentru IC2, in locul numaratorului binar presetabil reversibil in tehnologie TTL (74193) poti sa folosesti corespondentul lui CMOS (40193), compatibil functional si pin cu pin, iar in locul TTL-ului 7407 corespondente CMOS (4041, care contine numai 4 etaje buffer sau cele 4 porti Si cu 2 intrari din circuitul 4081 la care conectezi impreuna intrarile fiecarei porti, ambele identic functionale cu 7407 dar cu alta semnificatie a pinilor).

Circuitul IC2 realizat in jurul multiplexorului analogic 4067 este o schema tipica de VU-metru cu bar-graf (diodele electroluminiscente LED2... LED17), la care poti sa renunti.

Circuitul din jurul lui IC3, tot un 4067, este un convertor digital/analogic de 4 biti cu retea R-2R, asigurand la iesire 16 nivele de semnal. Pentru varianta stereo, este bine ca rezistorii din aceste retele sa fie imperechiati.

In situatia in care nu ai nevoie de reglaje independente pentru fiecare canal, folosesti un singur numarator, ale carui iesiri (A, B, C si D) le conectezi la intrarea celuilalt converor N/A (tot prin intermediul unor buffere, eventual un al doilea cip 4041).

Edited by m-marian, 20 January 2006 - 17:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate