Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Unde era Isus când a căzut Adam?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
214 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Toată lumea își poate aminti scena și mai ales personajele din povestea căderii în păcat a lui Adam: Dumnezeu, Adam, Eva, șarpele și.... atât. Păi, dacă-i așa, vouă nu vi se pare că lipsește ceva? Unde este Isus Hristos?! Nu este el făcut ”mai înainte de toți vecii”? Și iată că vecii tocmai se pregăteau să înceapă și Isus Hristos nu numai că lipsea, dar multe altele erau făcute înaintea lui: Adam, Eva, șarpele, toate animalele, plantele și iarba de pe câmp!
  Mai este totuși o problemă: dacă Dumnezeu îi spune lui Isus, în momentul botezului în apa Iordanului ”fiul meu ești tu, astăzi te-am născut”, înseamnă că Isus, chiar dacă era pe vremea lui Adam, nu era născut încă. Caz în care cum să căutăm noi un Isus nenăscut încă? Sub ce formă să-l căutăm? Și chiar Isus ne dă soluția, prin gura apostolilor săi:

1 Corinteni 15:37 Şi când semeni, semeni nu trupul care va fi, ci doar un grăunte, cum se întâmplă: fie de grâu, fie de altă sămânţă.

Deci, dacă Isus nu era ca trup pe vremea lui Adam, ci numai sub formă de sămânță, înseamnă că o sămânță trebuie să căutăm în grădina Raiului, lângă Adam, Eva și șarpe. Dar, dacă Isus era sub formă de sămânță, în pământul Raiului, să nu uităm că Dumnezeu dăduse deja ploaie pe pământ. Și chiar așa de sămânță rea să fi fost Isus, încât toate celelalte semințe răsăriseră, doar sămânța lui refuzase să dea lăstar?! Nicidecum! De bună seamă că și sămânța lui încolțise, caz în care Hristos trebuie căutat în unul din copacii Raiului. Dar, ups: dacă Hristos este centrul Creației, că pentru el au fost făcute toate, unde se putea afla Isus Hristos sub formă de copac decât în centrul grădinii Raiului! Caz în care, copacul din al cărui fruct a mușcat Eva și i-a dat și lui Adam era tocmai... Isus Hristos.
Și cum să nu fie așa, dacă acest copac se numea nu doar ”copacul cunoașterii binelui și răului”, ci și ”copacul vieții”! Iar Hristos a zis despre sine că este ”viața”.
De aici mai departe se desprinde însă o concluzie extrem de surprinzătoare, ținând cont de faptul că vorbim de cartea de bază a creștinismului: dacă Isus Hristos a fost o sămânță, care s-a transformat într-un copac și care, pe timpul lui Irod, a însămânțat o femeie și s-a transformat într-un om, ceea ce este descris mai sus nu este altceva decât fenomenul de metempsihoză! Extrem de negat de cei care s-au autodeclarat ”cei mai deștepți dintre creștini” și care țin cu fermitate frâiele creștinismului.
Și, da, privind în urmă la demonstrația pe care tocmai am făcut-o, revăzând datele problemei ajung la aceeași concluzie: Hristos trebuia să se găsească în Rai, dar nu putea fi om, doar sub formă de sămânță. Mai târziu, din aceeași sămânță a răsărit omul Hristos de care toți am auzit. Clar este vorba aici de metempsihoză. Și totul plecând de la o singură afirmație din NT: că Isus Hristos era mai înainte de toți vecii. Da, așa este! Dacă este cineva de altă părere, sunt curios să-i aud argumentele.

Edited by tudorel666, 29 October 2014 - 13:05.


#2
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Dumnezeu l-a facut pe Adam cu mainile Sale. Adica, Fiul si Sfantul Duh.

NIMENI nu L-a vazut pe Tatal, afara de Iisus.
De cate ori vorbeste cineva cu Dumnezeu, vorbeste cu Fiul.
Nu zice El ca Avraam L-a vazut pe EL?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 07.11.2006
Pai Isus nu-i nascut in anno domini 0 si disparut oficial in anno domini 33?

De aici in jos

...1 Corinteni 15:37 Şi când semeni, semeni nu trupul care va fi, ci doar un grăunte, cum se întâmplă: fie de grâu, fie de altă sămânţă....

nu am mai putut citi ca parca mi se incetosau ochii.Poate ca-s prea pacatos,cine stie.

#4
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Do not feed...

[ http://img2.ak.crunchyroll.com/i/spire4/ab001bd980b901e0440181f1c32634761226380963_full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Cand am vazut titlul topicului, imediat m-a dus gandul la Tudorel.

Tudorele, nu cumva tu ai postat in topicul de pisici moarte si m-au ars astia pe mine? :D

#6
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
De ce naiba deschideti topicuri pe subiecte despre care nu aveti habar? Asa ca sa va aflati in treaba?

Ce treaba are Isus cu Adam? Isus a aparut in peisaj muuuult mai tarziu. Tu amesteci citatele din Biblie si esti in confuzie totala.

Edited by Danubian, 29 October 2014 - 13:22.


#7
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 tudorel666, on 29 octombrie 2014 - 13:04, said:

Toată lumea își poate aminti scena și mai ales personajele din povestea căderii în păcat a lui Adam: Dumnezeu, Adam, Eva, șarpele și.... atât. Păi, dacă-i așa, vouă nu vi se pare că lipsește ceva? Unde este Isus Hristos?! Nu este el făcut ”mai înainte de toți vecii”? Și iată că vecii tocmai se pregăteau să înceapă și Isus Hristos nu numai că lipsea, dar multe altele erau făcute înaintea lui: Adam, Eva, șarpele, toate animalele, plantele și iarba de pe câmp!
  Mai este totuși o problemă: dacă Dumnezeu îi spune lui Isus, în momentul botezului în apa Iordanului ”fiul meu ești tu, astăzi te-am născut”, înseamnă că Isus, chiar dacă era pe vremea lui Adam, nu era născut încă. Caz în care cum să căutăm noi un Isus nenăscut încă? Sub ce formă să-l căutăm? Și chiar Isus ne dă soluția, prin gura apostolilor săi:

1 Corinteni 15:37 Şi când semeni, semeni nu trupul care va fi, ci doar un grăunte, cum se întâmplă: fie de grâu, fie de altă sămânţă.

Deci, dacă Isus nu era ca trup pe vremea lui Adam, ci numai sub formă de sămânță, înseamnă că o sămânță trebuie să căutăm în grădina Raiului, lângă Adam, Eva și șarpe. Dar, dacă Isus era sub formă de sămânță, în pământul Raiului, să nu uităm că Dumnezeu dăduse deja ploaie pe pământ. Și chiar așa de sămânță rea să fi fost Isus, încât toate celelalte semințe răsăriseră, doar sămânța lui refuzase să dea lăstar?! Nicidecum! De bună seamă că și sămânța lui încolțise, caz în care Hristos trebuie căutat în unul din copacii Raiului. Dar, ups: dacă Hristos este centrul Creației, că pentru el au fost făcute toate, unde se putea afla Isus Hristos sub formă de copac decât în centrul grădinii Raiului! Caz în care, copacul din al cărui fruct a mușcat Eva și i-a dat și lui Adam era tocmai... Isus Hristos.
Și cum să nu fie așa, dacă acest copac se numea nu doar ”copacul cunoașterii binelui și răului”, ci și ”copacul vieții”! Iar Hristos a zis despre sine că este ”viața”.
De aici mai departe se desprinde însă o concluzie extrem de surprinzătoare, ținând cont de faptul că vorbim de cartea de bază a creștinismului: dacă Isus Hristos a fost o sămânță, care s-a transformat într-un copac și care, pe timpul lui Irod, a însămânțat o femeie și s-a transformat într-un om, ceea ce este descris mai sus nu este altceva decât fenomenul de metempsihoză! Extrem de negat de cei care s-au autodeclarat ”cei mai deștepți dintre creștini” și care țin cu fermitate frâiele creștinismului.
Și, da, privind în urmă la demonstrația pe care tocmai am făcut-o, revăzând datele problemei ajung la aceeași concluzie: Hristos trebuia să se găsească în Rai, dar nu putea fi om, doar sub formă de sămânță. Mai târziu, din aceeași sămânță a răsărit omul Hristos de care toți am auzit. Clar este vorba aici de metempsihoză. Și totul plecând de la o singură afirmație din NT: că Isus Hristos era mai înainte de toți vecii. Da, așa este! Dacă este cineva de altă părere, sunt curios să-i aud argumentele.

De-aia-ti bati tu capul?!!!

Intreaba-te, unde vei fi tu, dupa ca ai terminat ci viata biologica pe pamant.

#8
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

 Danubian, on 29 octombrie 2014 - 13:21, said:

Ce treaba are Isus cu Adam? Isus a aparut in peisaj muuuult mai tarziu. Tu amesteci citatele din Biblie si esti in confuzie totala.
Nu-ti mai bate capul cu el, pentru ca eu un troll.

#9
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 tudorel666, on 29 octombrie 2014 - 13:04, said:

e interesant ce zici, dar de aici ar rezulta ca sarpele si Isus sint prieteni, sarpele il indeamna pe adam sa manince din pomul cunoasterii binelui si raului.

#10
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Nu exista nici un Dumnezeu, si nici Dracu.
Exista doar porostia voastra din cap.

#11
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 cirus6, on 29 octombrie 2014 - 13:53, said:

e interesant ce zici, dar de aici ar rezulta ca sarpele si Isus sint prieteni, sarpele il indeamna pe adam sa manince din pomul cunoasterii binelui si raului.


Nu cred că dacă eu spun câinelui meu să muște din tine, înseamnă că-ți sunt prieten. Deci se pare că încă de pe atunci erau dușmani.
Dar înainte de a te gândi la asta, gândește-te la asocierea om-copac. Nu seamănă cu asocierea natură-zână? Da, pare că Hristos era un fel de zână a copacului respectiv. Caz în care pare logică și porunca lui Dumnezeu de a da voie omului să mănânce din toți copacii, dar nu și din cei care erau sălașul zânelor.

#12
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
da ce zici daca Isus e chiar sarpele, care de la inceput a dorit sa daruiasca omului adevarul si viata? te-ai gindit la varianta asta?

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
bucatele de viata

 cirus6, on 29 octombrie 2014 - 14:23, said:

da ce zici daca Isus e chiar sarpele, care de la inceput a dorit sa daruiasca omului adevarul si viata? te-ai gindit la varianta asta?

Dar i-a dat-o mai cu masura, ca ce-i mult nu-i bun...

#14
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 ionut3107, on 29 octombrie 2014 - 14:05, said:

Nu exista nici un Dumnezeu, si nici Dracu.
Exista doar porostia voastra din cap.

ok...si mai exista si dobitoci ca tine care intra pe un forum si se apuca sa jigneasca gratuit.

#15
soarevictor

soarevictor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 14.01.2011
esti de groaza frate

please toooooo much closed.

va multumesc in numele tuturor.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust.

#17
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 cirus6, on 29 octombrie 2014 - 14:23, said:

da ce zici daca Isus e chiar sarpele, care de la inceput a dorit sa daruiasca omului adevarul si viata? te-ai gindit la varianta asta?

Da, m-am gândit, totuși nu-mi amintesc să fi fost pe-acolo, așa că sunt obligat să consider Biblia o parabolă și să încerc să o descifrez. Iar singurul personaj din scena căderii în păcat care poate să fie același cu Isus este doar copacul vieții.

#18
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014

 Danubian, on 29 octombrie 2014 - 14:51, said:


ok...si mai exista si dobitoci ca tine care intra pe un forum si se apuca sa jigneasca gratuit.
Eu nu te-am facut pe tine DOBITOC deoarece crezi in dumnezeu.
Tu de ce ma faci dobitoc daca eu nu cred?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate