Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Acumulator descarcat desi laptopul a stat luni de zile in priza?!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Acumulator descarcat desi laptopul a stat luni de zile in priza?!

Am un laptop Acer Aspire One D270-1044 cu Windows 7 pe care nu l-am scos din priza de luni bune timp in care nu m-am mai uitat la starea acumulatorului. L-am folosit zilnic citeva ore in toata aceasta perioada.

Total intimplator, l-am deconectat de la retea azi constatind ca imi aparea un mesaj ce ma informa ca bateria este descarcata (mai avea sub 10% energie) si ca trebuie sa o incarc. Nu am facut altceva decit sa rebag transformatorul de alimentare in priza si a inceput sa se incarce.

Nu imi aduc aminte ca in trecut, anii 2013, 2012 (cind l-am cumparat) laptopul sa fi stat cu bateria goala in perioadele cit mergea la priza. Rapid, dupa o folosire autonoma, acumulatorul incepea sa se incarce imediat ce conectam laptopul la curent si raminea plin, desi utilizam zilnic calculatorul, saptamini, luni pina la urmatoarea folosire autonoma.

Care poate sa fie cauza neincarcarii automate a acumulatorului din ultimele luni?

Edited by roaca, 27 October 2014 - 15:42.


#2
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
posibil sa fi distrus celulele si sa numai tina curent. NICIODATA nu tii acumulatorul 100% timp de luni de zile. Daca nul folosesti, il descarci pana la 60% si il depozitezi in alta parte. Daca nu se poate scoate, exista softuri care opresc incarcarea la 60% tocmai pentru a prelungi viata celulelor.

#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,588
  • Înscris: 01.02.2007
Daca folosesti laptopul alimentat continuu din priza scoate acumulatorul din el, in caz contrar risti deteriorarea acestuia.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 26.04.2007
http://www.nirsoft.n...eryinfoview.zip

vezi ce spune tool-ul asta despre baterie.

#5
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Acumulatorul pare bun. Dupa incarcare a durat ore intregi pina l-am descarcat folosind laptopul in mod autonom. Nu am sesizat vreo deteriorare vizibila a timpului de viata al bateriei in raport cu anii 2012, 2013.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Eroare de BIOS, nu a verificat starea încărcării, Aspire One a avut foarte multe buguri de BIOS.

#7
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009

View PostMihai_3, on 27 octombrie 2014 - 15:45, said:

http://www.nirsoft.n...eryinfoview.zip

vezi ce spune tool-ul asta despre baterie.

Am rulat utilitarul mentionat si imi afiseaza urmatoarele date (in momentul de fata bateria este in curs de incarcare):Created by using BatteryInfoView||Description --- Value||Battery Name --- AL10B31||Manufacture Name --- SANYO||Serial Number --- 4379||Manufacture Date ---     ||Power State --- Charging, AC Power||Current Capacity (in %) --- 74.0%||Current Capacity Value --- 21,590 mWh||Full Charged Capacity --- 29,193 mWh||Designed Capacity --- 48,840 mWh||Battery Wear Level --- 59.8%||Voltage --- 12,851 millivolts||Charge/Discharge Rate --- 8,181 milliwatts||Chemistry --- Lithium Ion||Low Battery Capacity (1) --- 1,166 mWh||Low Battery Capacity (2) --- 3,330 mWh||Critical Bias ---     ||Number of charge/discharge cycles --- 0||Battery Temperature ---     ||Remaining battery time for the current activity (Estimated) ---     ||Full battery time for the current activity (Estimated) ---     ||Remaining time for charging the battery (Estimated) --- 00:49:38||Total time for charging the battery (Estimated) --- 03:09:45

Edited by roaca, 27 October 2014 - 16:08.


#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 26.04.2007
Battery Wear Level --- 59.8%
Discharge Rate --- 8,181 milliwatts

Te mai tine minim 1 an

Edited by Mihai_3, 27 October 2014 - 16:15.


#9
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009

Quote

Eroare de BIOS, nu a verificat starea încărcării, Aspire One a avut foarte multe buguri de BIOS.

Este posibil.

Vad ca bateria mai are aproape 60% din capacitatea initiala (sau proiectata). Totusi, nerulind utilitarul, care da informatii despre starea acumulatorului, in 2012 cind am cumparat laptopul, nu stiu daca acesta ar fi zis ca bateria avea atunci 100% capacitate. Parametrul "Designed Capacity --- 48,840 mWh" pare sa fie o data de catalog, o pretentie a firmei. Nu sunt sigur ca acumulatorul nou putea intr-adevar inmagazina 48,840 mWh.

Edited by roaca, 27 October 2014 - 16:24.


#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002

View PostCap-shoot, on 27 octombrie 2014 - 15:41, said:

posibil sa fi distrus celulele si sa numai tina curent. NICIODATA nu tii acumulatorul 100% timp de luni de zile. Daca nul folosesti, il descarci pana la 60% si il depozitezi in alta parte. Daca nu se poate scoate, exista softuri care opresc incarcarea la 60% tocmai pentru a prelungi viata celulelor.

asta e o prostie mare, din categoria "nu scoate masina din garaj ca se strica, mergi cu autobuzul"
acumulatorul se tine in laptop si il folosesti exact asa cum ai nevoie, fie non-stop in priza, fie descarcat si incarcat de 3 ori pe zi
de restul se ocupa circuitul de incarcare din laptop
oricum o sa moara dupa 1-3 ani, e consumabil ("foarte consumabil" la modelele ieftine :))

#11
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postaeon, on 27 octombrie 2014 - 17:14, said:


asta e o prostie mare, din categoria "nu scoate masina din garaj ca se strica, mergi cu autobuzul"
acumulatorul se tine in laptop si il folosesti exact asa cum ai nevoie, fie non-stop in priza, fie descarcat si incarcat de 3 ori pe zi
de restul se ocupa circuitul de incarcare din laptop
oricum o sa moara dupa 1-3 ani, e consumabil ("foarte consumabil" la modelele ieftine Posted Image)
dupa 6 luni de utilizat "nonstop in priza" bateria mai tinea maxim juma' de ora
deci se foloseste si cum trebuie, nu numai dupa cum vrei tu

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostCap-shoot, on 27 octombrie 2014 - 15:41, said:

posibil sa fi distrus celulele si sa numai tina curent. NICIODATA nu tii acumulatorul 100% timp de luni de zile. Daca nul folosesti, il descarci pana la 60% si il depozitezi in alta parte. Daca nu se poate scoate, exista softuri care opresc incarcarea la 60% tocmai pentru a prelungi viata celulelor.

Și dacă e nedetașabil? Te apuci să te joci cu șurubelnița să scoți acumulatorul ca să nu se uzeze? :lol:

#13
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
alex eu zic sa mai citesti inca odata ce am scris.
@aeon eu zic sa te abtii sa iti dai cu parerea daca nu cunosti. O celula poate ''trai'' si 10 ani daca este intretinuta.

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
ba eu zic sa citesti ce am zis mai sus, in special "foarte consumabil" la modelele ieftine"
nu vorbim de petarde de 300$ tot computerul cu celule facute pe cel mai ruginit vapor din china, acelea daca tin 6 luni in dulap, poti sa fii multumit, e loterie cu loz necastigator 95%
o baterie buna, facuta pentru un laptop bun, are o viata lunga, indiferent de modul de utilizare

la telefonul mobil tot asa faci? scoti bateria si o tii in sertar noaptea? probabil ca da Posted Image
la ibook cum faci? dar la tablete? probabil recomanzi trusa de surubelnite deja
vino cu sfaturi, daca tot insisti cu prostia asta

Edited by aeon, 28 October 2014 - 13:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate