Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 

Upgrade sistem HT

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,529
  • Înscris: 17.09.2007
Salut,
Cine ma poate ajuta cu un sfat de ,,upgrade" la sistem. Am primit acum un an cadou un Yamaha YHT-499 (receiver HTR-4066+boxe 5.1) si vreau sa schimb pe rand ,,cutiutele".
Nu sunt pasionat hifi, de regula il folosesc la filme format 5.1 (minim DTS). Ca audio mai ascult flac-uri+mp3, electronica, disco, house.
Camera e de 4,5*3, distanta pana la front cam de 3m, vreau ca anul asta sa schimb fronturile. Din motive de WAF nu vreau floorstander ci boxe de raft, ma intereseaza un raspuns cat mai cald/echilibrat. Buget maxim 1700-1800RON. Am vazut in oferte/review-uri Zensor 3 si Q Acoustics Concept 20, cam la acelasi pret. Avantajul Dali e garantia mai mare si faptul ca nu sunt facute in China (cel putin asa am citit). Merita asa ceva sau sa iau Zensor 1 si la anul sa trec la surround, cu alte front-uri mai rasarite? Sau e mai ok un Monitor BX2, avand portul de bas in fata (boxele vor sta destul de aproape de perete)? Am citit la Dali in manual ca pot fi lipite de perete, destul de curios.
De ascultat in provincie din pacate nu prea am unde asculta, o deplasare la Bucuresti e destul de discutabila prea curand; in plus e probabil sa nu sune la fel in showroom ca la mine (motive de ambient, receiver, etc).
Pentru muzica am un Sennheiser HDR 170 de care sunt in general multumit.
O ultima intrebare: la aceste modele e posibil sa fie reduceri substantiale de Black Friday?
Multumesc.

#2
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Buuun, daca e sa ma intrebi pe mine, consider ca investesti cam multi bani in boxe, tinand cont ca acestea vor fi propulsate de un receiver cat se poate de entry-level.

Concept 20 sunt boxe despre care eu unul iti spun clar ca nu m-ar lasa inima sa le agat la un astfel de receiver, intrucat acele boxe merita mult mai mult (un amplificator stereo).
Daca chiar vrei sa iei ceva de la acea firma, atunci ia cu incredere Q2020 sau chiar si Q2010. Toate sunt boxe extraordinare.
Ba chiar, daca esti un pic atent, cu vreo 2000lei cumperi intreg pachetul 5.0 de la Q Acoustics, un pachet greu de batut la acel pret.

Te mai poti orienta si spre KEF IQ10, chit ca sunt niste boxe micute (nu mai mici decat oricare dintre cele mentionate de la Q Acoustics), stiu bine de tot ce-nseamna spatializarea in cadrul filmelor, cu un pachet KEF n-ai cum sa dai gres in cadrul filmelor.

Despre Zensor 3, as spune ca-i aceeasi poveste ca-n cazul Concept 20, adica parca n-as strica orzul pe gaste (sa iau acele boxe si sa le propulsez cu acel receiver).

Fii atent (apropo de BF) ca poti sa gasesti pachetele 5.0/5.1 la preturi mult mai avantajoase decat cumparand toate acele componente pe bucati !
Eu unul nu m-as grabi, chiar daca nu va fi reducere de BF taman la ceea ce doresti, oricum mai urmeaza promotii acum cu sarbatorile, s.a.m.d...

#3
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,596
  • Înscris: 11.06.2010
Sa inteleg ca muzica o asculti doar la casti si vrei dali zensor 3 sa asculti filme pe ele ?

#4
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,529
  • Înscris: 17.09.2007
Nu, muzica daca vreau acum sa o ascult mai fidel si mai tare o ascult la casti. Actualul sistem e mai bun decat vechiul Genius 5.1... si atat.
@Protopopeus, de asta imi era si mie teama, sa nu exagerez cu boxele. Nu vreau sa sar prea mult, vreau ceva mai bun decat niste boxe care au fost gratis la pretul receiver-ului si care sa fie ascultate destul de corect.
Interesant setul q2010i, schimb toate cutiile mai putin sw la un pret decent. Nu cred ca voi avea cine stie ce bas, oricum scopul e sa ascult la un nivel linistit/decent, nu pentru nunti.
Kef IQ10 sunt cam scumpe pentru ce pot (parerea mea), la pretul ala cumpar Zensor 1/2020i/BX2.
Multumesc de sfaturi.

Edited by Hansolo, 27 October 2014 - 11:31.


#5
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,529
  • Înscris: 17.09.2007
Well, am cumparat 2 sateliti Qacoustics 2010i. Basul e anemic, nici la inalte nu m-a dat pe spate. Am inteles ca trebuie un rodaj la difuzoare (o prostie de marketing dupa parerea mea, tehnic nu ar trebui sa fie necesara). Mai vad peste ceva timp, deocamdata noroc cu egalizorul parametric de la receiver si cu subwoofer-ul, mare diferenta pana acum fata de cutiutele originale nu am vazut (spre deosebire de casti).
Multumesc de sfaturi ca nu m-am aruncat mai sus cu banii... se pare ca trebuie sa merg pe la Bucuresti la o auditie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate