Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Buletin Grecia Pierdut in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
littlemonster

littlemonster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2014
Prietena mea s-a mutat din grecia cu mine in romania, insa si-a pierdut buletinul... cum trebuie sa procedam? am vazut pe undeva pe net ca isi poate face buletinul fara a se intoarce in grecia, cu ajutorul unei procuri eliberate de la consulat, este adevarat?

#2
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 12.02.2010

View Postlittlemonster, on 14 octombrie 2014 - 11:13, said:

Prietena mea s-a mutat din grecia cu mine in romania, insa si-a pierdut buletinul... cum trebuie sa procedam? am vazut pe undeva pe net ca isi poate face buletinul fara a se intoarce in grecia, cu ajutorul unei procuri eliberate de la consulat, este adevarat?

ori titlu de calatorie si pleaca inapoi sa-l faca, ori il face la consulat (depinde de ei)

toate astea costa :)
succes

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,339
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca intrebarea e pt ambasada/consulatul Greciei.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Buletinul nu cred ca poti sa ti-l faci decit la autoritatea locala, pasaportul poate sa-l faci la consulat.

#5
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
„Buletinul“ vi-l poate elibera numai o sectie de politie din Grecia, nu ambasada.

Daca aveti pasaport, atunci lucrurile sunt (relativ) simple: va duceti in Grecia, declarati pierderea/furtul „buletinului“ si solicitati eliberarea unuia nou.

Daca nu aveti pasaport, atunci trebuie sa solicitati ajutor de la ambasada pentru pasaport sau inlocuitor temporar care sa va ajute la deplasarea in Grecia. Tot cei de la ambasada va vor sfatui si in ceea ce priveste necesitatea si obtinerea unei dovezi de pierdere/furt a „buletinului“ in Romania.

#6
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
-Daca nu are niciun alt act cu care poate calatori (pasaport adica), singura optiune este de a merge la Consulatul elen de unde sa-i dea un act provizoriu de calatorie, act cu care trebuie sa poata merge in Grecia si sa-si faca actul de identitate.
-Daca are pasaport, trebuie telefonat si vorbit la Consulat daca poate printr-o imputernicire facuta unei persoane aflata in Grecia sa i se obtina de-acolo cartea de identitate. Consulatul ii poate spune si daca nu cumva aceasta procedura de obtinere a cartii de identitate se poate obtine direct prin ei.

-Cea mai ieftina si rapida solutie (asta doar in cazul cand fata are si pasaportul) este de a calatori ea in Grecia (100 e dus/intors cu pullmanul) si a face acolo direct.

#7
littlemonster

littlemonster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2014
daca doresc sa fac o plangere in legatura cu consulatul, unde o pot face? am gasit consulat la cluj.. de 3 saptamani ma tot aburesc, au zis ca nu stiu procedura, acum imi zic ca nu au pe nime care sa cunoasca limba greaca, sa poata sa faca actele
am cerut o audienta la consul, si ma tot trimit la jurist, care nu are nici o treaba, cu ce am eu nevoie...
am trimis si la bucuresti un email, nu mi-a raspuns nimeni de 3 saptamani.. cu 2 zile inainte sa trimit email am sunat la consulat in bucuresti, mi-a raspuns unu plictisit in sictir... si mi-a spus " eu nu stiu d'astea, sa sune prietena dumneavoastra la consulat " i-am si inchis de nervi...

Edited by littlemonster, 29 October 2014 - 15:14.


#8
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postlittlemonster, on 29 octombrie 2014 - 15:11, said:

daca doresc sa fac o plangere in legatura cu consulatul, unde o pot face? am gasit consulat la cluj.. de 3 saptamani ma tot aburesc, au zis ca nu stiu procedura, acum imi zic ca nu au pe nime care sa cunoasca limba greaca, sa poata sa faca actele
am cerut o audienta la consul, si ma tot trimit la jurist, care nu are nici o treaba, cu ce am eu nevoie...
am trimis si la bucuresti un email, nu mi-a raspuns nimeni de 3 saptamani.. cu 2 zile inainte sa trimit email am sunat la consulat in bucuresti, mi-a raspuns unu plictisit in sictir... si mi-a spus " eu nu stiu d'astea, sa sune prietena dumneavoastra la consulat " i-am si inchis de nervi...

La Ministerul de Externe. Bineinteles ca al Greciei! Cautati o adresa, un numar de telefon de contact.

#9
littlemonster

littlemonster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2014
aaa.. deci deaia stau ei asa miserupisti la consulat...multumesc frumos :)

#10
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Cu placere. Trebuie sa va inarmati cu multa, multa rabdare atunci cand va hotarati sa-i vizitati iarasi.
O idee: poate ca ar trebui ca prietena dumneavoastra sa se ocupe de asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate