Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....
 Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 

Intrebare despre PC dar cu multa electronica la baza.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Oare ar putea sa ma ajute un electronist cum sta treaba aici:
http://forum.softped...showtopic=99186

#2
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Salut ! Raspunsul este foarte clar , nu il mai scriu inca odata aici ...

#3
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
@medvonok spera sa auda raspunsul care-i convenea, iar tu il tot "hartuiesti" pe toate thread-urile cu adevarul crud!
Insa asta-i realitatea.. carcasa trebuie legata la impamintare (implicit placa de baza, masa sursei etc).

#4
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005

View PostunGuru, on Jan 4 2006, 16:36, said:

@medvonok spera sa auda raspunsul care-i convenea, iar tu il tot "hartuiesti" pe toate thread-urile cu adevarul crud!
Insa asta-i realitatea.. carcasa trebuie legata la impamintare (implicit placa de baza, masa sursei etc).
Asa ma gandeam si eu inainte sa am o impamantare la priza de la PC .....
Dar nu stiu cum se face ca dupa ce am realizat acest lucru mi s-a stricat PC-ul si are cele mai ciudate defecte .... si m-am gandit ca inainte chiar nu a avut nici o problema. :lol:
Eram curios de ce se face comun intre fire in interiorul carcasei ..........

#5
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Eu nu prea am inteles intrebarea (eroare de sintaxa :P  )
Deci tu vrei sa stii de ce unele fire de minus (masa, negre) se leaga de carcasa / intre ele si la impamantare?
Raspunsul pentru legarea la impamantare e ca de ex. cand bagi vreo mufa, poate mai intai sa faca contact firele de semnal, si dupa aceea masa, si din cauza asta pot aparea diferente mari de potential care duc la distrugerea unor intrari (porturi, placa audio...).

#6
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005

View PostDj Shock, on Jan 4 2006, 22:11, said:

Eu nu prea am inteles intrebarea (eroare de sintaxa :P  )
Deci tu vrei sa stii de ce unele fire de minus (masa, negre) se leaga de carcasa / intre ele si la impamantare?
Raspunsul pentru legarea la impamantare e ca de ex. cand bagi vreo mufa, poate mai intai sa faca contact firele de semnal, si dupa aceea masa, si din cauza asta pot aparea diferente mari de potential care duc la distrugerea unor intrari (porturi, placa audio...).
Raspunsul tau este perfect. Eu asta ma intrebam: daca este bine ca firul de minus sa faca contact cu carcasa. Eu ma gandeam ca PC-ul, carcasa, sa fie izolata de restul componentelor si sa fie legata la impamantare. Dar din moment ce am vazut ca minusul de la HDD este comun cu carcasa HDD-ului .... m-am gandit sa nu fie ceva gresit pe acolo ....
Multumesc de raspuns.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate