Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Clasa Zero si reminiscentele comunismului, plus alte discutii libere

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#91
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

View Postmihai!, on 15 septembrie 2014 - 20:35, said:

Nu-i nimic. Sa dea mamica aia tembela cu subsemnatul. Se explice daca poate de ce strange bani.

pentru fondul clasei..e greu cu flagrantul....

#92
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,006
  • Înscris: 09.05.2008

View Post-Diana-, on 15 septembrie 2014 - 19:17, said:

Da atunci, de ce sa nu le dea si note la fel?
Sau sa ii oblige sa poarte chiloti la fel?
Sau vorba lui the Misuser, sa ii tunda la fel?
Alooo, suntem in 2014, daca vreau sa cumpar carioci made in Congo, sa ma lase sa le folosesc, ca e fi-miu, eu ma chinui cu el.
De ce sa nu le impuna si ce sa manince???
A, ba da, asta ne-a anuntat> nu au voie sa vina cu sandvisuri cu salam, ca miroase....
Asta ca fapt divers, eu nu le dau alor mei mezeluri, da poate altii maninca, na...cum sa interzici asta??
Eu zic sa-l educi tu, acasa, sa nu mai fie discutii despre uniforme, tunsori, parizer si sosete.
Rahatii astia cu uniformizarea habar n-au ca suntem in 2014.

#93
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012
Nu e aia de vina...la clasa trebuie creta, burete, servetele, hartie igienica, sapun etc samd...inteleg astea cu toata ca pe lista de cumparaturi de azi sunt o gramada de lucruri (aparte rechizitele alea la comun, aparte alte rechizite care trebuie luate individual, aparte videoproiector, casetofon, ascutitoare electrica etc, fondul clasei, al scolii + paza).....pe mine m-a deranjat doar ca mi se pare aberant ca la o scoala de Stat sa ti se impuna ce sa faci pe banii tai, atata timp cat nu este vorba de disciplina si de reguli de functionare.

#94
americanuobamix

americanuobamix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.08.2014
clasa zero e foarte utila la fel ca si gradinita, cresa! ca nu sunt organizate cum vreti voi e altceva!

#95
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012

View Postfuturist, on 15 septembrie 2014 - 20:40, said:

Eu zic sa-l educi tu, acasa, sa nu mai fie discutii despre uniforme, tunsori, parizer si sosete.
Rahatii astia cu uniformizarea habar n-au ca suntem in 2014.

Ceausescu a murit, stiai?
Sau esti unul dintre parintii aia care vrea culori Winny de 0.75 bani pt toti copiii din clasa pt ca nu e in stare sa ii ia copilului, altele?

Nu ma mai chinui sa iti explic, simt ca obosesc de pomana.

#96
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,632
  • Înscris: 20.10.2006

View Post-Diana-, on 15 septembrie 2014 - 19:17, said:

A, ba da, asta ne-a anuntat> nu au voie sa vina cu sandvisuri cu salam, ca miroase....
Asta ca fapt divers, eu nu le dau alor mei mezeluri, da poate altii maninca, na...cum sa interzici asta??
Cu asta sunt si eu de acord. Dar in rest nu.

View PostOmulLLORT, on 15 septembrie 2014 - 19:23, said:

Posted Image Posted Image Posted Image  O sa le controleze sandvisurile ? Posted Image Posted Image
Faza cu mirositul faceam noi misto in clasa a 6a/7a, din lipsa de ocupatie faceam misto de unu care-si aducea sandvis la scoala "ce pute castravetele ala" iar ala (era mai bleg) i-a zis la ma-sa ca nu mai vrea sandvis ca miroase si radem de el  Posted Image  A venit ma-sa la scoala si ne-a facut scandal!
Nu, ci probabil va interzice consumul de sandwich-uri ,,la pachet” de orice fel ar fi ele. Exista cornuri, fast-food, etc.

#97
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postpetre69, on 15 septembrie 2014 - 19:26, said:

Poate vrea si un logan pt a ajunge la scoala
Invatamant infect plin de oameni platiti degeaba

Petre tocmai tu !!!!...Logan?...Ford KA prietene, Ford KA

#98
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,632
  • Înscris: 20.10.2006
Nu merge ca e prea ieftin.

View Posthunab, on 15 septembrie 2014 - 19:59, said:

Pai, pot sa le puna si de 4m, ca tot distrusi ies din scoala, cea mai mare parte dintre ei. Habar nu au ce seintampla in jurul lor, habar nu au sa scrie si sa vorbeasca. Cum am mai spus si in alte randuri, scoala se face cu stiloul, creionul si guma, carti multe de citit.....nu cu plasme, tablete si penare la fel.
Ba nu. Trebuie modernizata si educatia! Dar nu asa, ci in mod oficial, taxele platite cu chitanta, anuntat dinainte ce e de plata, etc. Nu mi se pare normal sa mai se umble cu manuale tiparite in anul in care suntem.

Edited by LunaCrystal, 15 September 2014 - 21:15.


#99
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012
Asta cu manuale tiparite e alta discutie.
Nu exista bani de creta in Bucuresti si tu vrei manuale digitale la Vascautii de Sus?
Pai de unde bani, de unde bani?

#100
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Post-Diana-, on 15 septembrie 2014 - 21:16, said:

Nu exista bani de creta in Bucuresti si tu vrei manuale digitale la Vascautii de Sus?
Pai de unde bani, de unde bani?
Bani s-ar gasi, daca nu s-ar minti in rapoarte, necesar, daca nu ar fi totul "roz" ca sa dea bine la populatie/conducere etc. Nu zic ca "cei de sus" nu stiu o parte dintre probleme, dar de multe ori "cei de jos" uita sa expuna lucrurile asa cum sunt in realitate.

Cred ca s-ar putea implementa ceva si pe fonduri/masuri pentru digitizare/invatamant electronic/de la distanta/poate chiar inovatie - dar sa fie cu cine(cu hotii astfel de proiecte nu pot fi implementate). Dar, in acelasi timp, nu as inlocui complet cartile cu tablete (mai degraba cu eBookuri cu ePaper care sa nu deranjeze ochii), neaparat filme/chestii interactive, dar si parti non-digitale/non-virtuale.

#101
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,632
  • Înscris: 20.10.2006

View Post-Diana-, on 15 septembrie 2014 - 21:16, said:

Asta cu manuale tiparite e alta discutie.
Nu exista bani de creta in Bucuresti si tu vrei manuale digitale la Vascautii de Sus?
Pai de unde bani, de unde bani?
Manualele tiparite nu sunt nici alea gratuite si nici mai ieftine. O tableta e mult mai dinamica decat ceva tiparit si mult mai utila. Aaa si sa nu uitam ca oricum mare parte din scolari au deja tablete.

#102
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Din partea mea, sa se spanzure cu tabletele lor cu tot. Io-mi trimit copilul la scoala sa invete sa scrie cu mana pe caiet, nu sa tasteze pe tableta.

Edited by Deria_Leena26, 15 September 2014 - 22:10.


#103
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View PostLunaCrystal, on 15 septembrie 2014 - 22:00, said:

Manualele tiparite nu sunt nici alea gratuite si nici mai ieftine. O tableta e mult mai dinamica decat ceva tiparit si mult mai utila. Aaa si sa nu uitam ca oricum mare parte din scolari au deja tablete.
sa nu fim mai catolici decat papa totusi

#104
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012
Nu stiu despre ce tablete o fi vorba, insa nu e o idee prea buna, parintii cu copii si tablete stiu de ce.

In plus, sunt foarte multi care nu au acces la tableta si nici bani de asa ceva.
Nu mai zic in mediul rural, ca nici in urban si nici in Buc. nu au toti.
Eu stiu cat de periculoasa e tableta aia ca nu o lasa unul din mana ca ar lua-o altul, de la copii la iubitul meu toata lumea se bate pe ea, asa ca nu cred ca e o idee buna de mers cu tableta la scoala, decat daca stiu eu, or crea vreuna fara jocuri sau acces la net, vreun mutant ceva care nu are decat aplicatii de tabla inmultirii sau ceva in genul...ca daca e vorba de tablete normale, aleluia scoala, toata lumea se joaca Candy Crush sau Drag Racing.

View PostDeria_Leena26, on 15 septembrie 2014 - 22:09, said:

Din partea mea, sa se spanzure cu tabletele lor cu tot. Io-mi trimit copilul la scoala sa invete sa scrie cu mana pe caiet, nu sa tasteze pe tableta.
E cu dus si intors cu tableta asta, ce sa zic...nici eu n-am o idee clara despre studiul pe ea.

#105
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Exista un domeniu intreg de Utilitare,Software&Solutii pentru "Control Parental"(care s-ar putea aplica si la scoli/licee) si care tine de limtarea accesului la aplicatii, la anumite siteuri Web (inclusiv jocuri/socializare), limitarea timpului petrecut pe tableta s.a.m.d. Totul este sa se constientizeze eventualele pericole/probleme si sa se doreasca limitarea/minimizarea lor.

#106
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,773
  • Înscris: 06.10.2012
Tot nu vad de unde scot astia bani de tablete pt cati copii sunt in tara asta, ca banuiesc ca nu or sa oblige parintii sa le cumpere, 1 la mana nu toti au bani si 2 la mana, nu toti sunt de acord cu tabletele.
Nu au cum sa introduca obligativitate in asa ceva, sa fim seriosi.
Una e ca te obliga sa iti iei penar ca lui xulescu si ylescu si restul clasei si alta e sa te oblige sa dai 500 lei pe o tableta medie.

#107
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Astia nu mai stiu cum sa phoota sistemul de invatamant.

#108
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Treaba cea mai cretina este declaratia lu' domnu' de astazi:
http://www.hotnews.r...rat-reforma.htm
Nu stiu daca mai e vreun copil chiar si in clasa intai care sa nu aiba telefon cu internet
Lasand la o parte ca "butonatul" unei tablete difera complet de "utilizarea sigura a ei". Plus ca lasa loc de "motive" de a cumpara tablete.

In alta ordinde de idei, cu 200 de lei iti faci treaba de citit carti pe tablete entry. Dar chiar si asa, suma s-ar putea sa nu faca parte din "strictul necesar" al anumitor familii.

Edited by dexterash, 15 September 2014 - 22:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate