Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm
 Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...
 Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?
 Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 

Clasa Zero si reminiscentele comunismului, plus alte discutii libere

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#199
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,037
  • Înscris: 09.05.2008
Inlocuiesti un stres cu altu'.
Unde-i progresu'?
Unde-i increderea in copil?

#200
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006

 shiva, on 16 septembrie 2014 - 10:28, said:

Morala e ca tre' sa emigrez din Romanele pana face piciul 6 ani ca asta numa' invatamant nu-i ci bataie de joc si comisioane grase pt. Siveco $ co.Posted Image Posted Image
As putea sa jur ca super-manualele digitale nu ruleaza pe linux sau sunt ceva pdf-uri ordinare...
De ce sa faci asta ? Si unde ? In africa ? Ca in Europa si alte state dezvoltate cu siguranta se va renunta la scrisul de mana curand.

 OmulLLORT, on 16 septembrie 2014 - 10:32, said:

Pentru asta exista ore de informatica. Oricum la varsta aia vor doar sa se joace.
E prea putin si inutil doar orele de informatica. Mai ales cand in viata totul va depinde de informatica.

#201
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 LunaCrystal, on 20 septembrie 2014 - 14:09, said:

De ce sa faci asta ? Si unde ? In africa ? Ca in Europa si alte state dezvoltate cu siguranta se va renunta la scrisul de mana curand.
.............
Deja " informatizarea " a produs efectele ... Scrisul de mina este raritate .....acum majoritatea scriu cu picioarele !

#202
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006

 dexterash, on 16 septembrie 2014 - 11:01, said:

Si atunci de ce sa ii lasi "liber" accesul la Internet?


Uite un motiv bun pentru care sa nu "digitalizam" totul.
1. Pentru ca internetul e din alta categorie! Nu prea are ce lucruri rele sa pateasca/sa faca pe internet. Eventual poate lua niste virusi, dar se rezolva cu un deepfreeze sau system restore.

2. Asta nu mai depinde de noi, suntem prea mici ca sa decidem. Odata ce totul se va digitaliza in viata nu se poate sa faca scoala exceptie, din contra trebuie sa fie prima care se digitalizeaza.

 hunab, on 16 septembrie 2014 - 12:55, said:

Posted Image S-a dus vremea scrisului manual.....Posted Image esti culmea. Cum poti spune asa ceva? Din cauza asta se inmultesc analfabetii in tara asta.
Tu nu intelegi ceva, scoala trebuie sau mai bine zis ar trebui sa pregateasca viitori oameni care sa se descurce in viitoarea societate, nu in cea trecuta sau cea prezenta. Odata ce se estimeaza ca in 10-15 ani cand actualii copii de clasa 1-2 vor ajunge adulti si scrisul de mana va fi uitat in vremurile alea totul fiind digital si totul depinzand de tehnologie nu are sens sa ii mai inveti prea multe despre scrisul manual deoarece acesta va fi depasit tehnologic. Asta e ideea mea. Spre exemplu candva circulau locomotive cu aburi, la scolile de mecanici de locomotiva se faceau cursuri despre conducerea si intretinerea locomotivelor cu aburi. Dupa o vreme au fost inlocuite cu locomotive diesel si electrice, are sens in acest caz sa mai faci cursuri/ore despre conducerea/intretinerea locomotivelor cu aburi ? Nu mai bine treci direct la ce e nevoie in societate ? Si asa programele sunt idioate si comuniste la greu, dar voi face un topic aparte despre asta cand am timp.

#203
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012
Luna, si tu exagerezi.
Momentan, nu se poate renunta la scrisul de mana. Poate ca in 100 de ani se va face asta, insa acum, nu.
Cand o ajunge netul free la Curcuma de Jos, da...insa pana atunci nu.

Copiii trebuie sa invete sa scrie pe caiete, ce zici tu in Paint, maxim hieroglife se pot scrie.
E buna si tehnologia pt ca acum copiii astia sunt aproape la fel de inteligenti ca unii adulti, daca nu cumva unii dintre copii/adolescenti ii depasesc cu mult pe cei mai in varsta, INSA trebuie sa existe o bariera intre aceste stari, intre nou si vechi, intre prezent si viitorul indepartat, intre a invata cum am invatat si noi si a invata exclusiv pe tableta.

#204
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 LunaCrystal, on 20 septembrie 2014 - 14:21, said:

Pentru ca internetul e din alta categorie! Nu prea are ce lucruri rele sa pateasca/sa faca pe internet. Eventual poate lua niste virusi, dar se rezolva cu un deepfreeze sau system restore.
Zici tu, intr-o mare necunostinta de cauza!

http://stirileprotv....-videochat.html

http://www.bullyings...statistics.html
http://blog.kaspersk...-cyberbullying/

Mai vrei? Iti mai dau exemple.

#205
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012
Luna e atat de pro-tehnologie ca omite lucruri importante.

Nu vede si fata nevazuta a internetului.

#206
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 -Diana-, on 20 septembrie 2014 - 14:37, said:

..........
E buna si tehnologia pt ca acum copiii astia sunt aproape la fel de inteligenti ca unii adulti, daca nu cumva unii dintre copii/adolescenti ii depasesc cu mult pe cei mai in varsta,.................
Nu face confuzie !
Abilitatile in folosirea unor " terminale " sau folosirea unor cuvinte mai " evoluate " nu inseamna inteligenta !

#207
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012
Nu fac.
Ma refeream chiar si in general.
Copiii de astazi sunt mult mai inteligenti de cat eram noi a varsta lor, asta si datorita volumului mare de informatii la care au acces.
Poate nu ati mai intrat in contact cu copii mici, dar eu am ajuns la conluzia ca inteligenta are mai multe forme si cu siguranta la ei se manifesta sub diverse aspecte.
De la modul de intelegere, de a memora, de a se exprima, de a trage singuri concluzii, a gandi in diverse situatii, pana la  varsta frageda la care fac multiple actiuni, toate si multe altele insumeaza aceasta inteligenta.


Chiar si folosirea terminalelor, tot o forma de manifestare a inteligentei este.
In opinia mea, desigur.....posibil sa gresesc.

#208
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Faptul ca tu nu ai timpul/rabdarea necesara sa descoperi un terminal si cum se foloseste nu te face mai putin inteligenta. Cred ca tine de prioritati.
In alta ordine de idei, am vazut destui copii si adolescenti cu deviatii de comportament datorita tehnologiei.

#209
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 -Diana-, on 20 septembrie 2014 - 12:22, said:

N-am inteles prea bine ce vrei sa zici, insa eu sunt una dintre mamele care au luat tableta, copiilor.
De ce? Pt ca traim in 2014 si asta e trendul, pt ca fi-miu e destul de mare si capabil si la 6 ani incat sa stie cand are voie si cand nu are voie cu tableta, pt ca si eu o agreez ca adult si nu vad o piedica in a-mi invata copiii cu tehnologia care este mai mult decat prezenta in aceste timpuri.

Nu ii las la scoala cu tableta si nici tel mobil nu au, pt ca ei sunt dusi/adusi de la scoala, deci insotiti in permanenta, insa la momentul in care voi decide ca trebuie sa iasa singuri pe strada, evident ca vor avea si telefon mobil pt a comunica in caz de orice cu ei.
Vrem, nu vrem, tel mobil este o necesitate. Eu ca parinte vreau sa stiu unde-mi sunt copiii, ce nevoi au, atata timp cat nu-s langa ei, cum sa comunic atata timp cat nu suntem telepatici?

Nu-s impotriva progresului si mi se pare aberant sa te opui acestuia, cat si tehnologiei actuale.
Nu s-a inteles bineinteles ce scrim aici .... Se interpreteaza altfel decit dorim noi, sa se PREIA IDEEA ! Am spus noi sa nu luati tablete ? Cred ca toti avem tablete in casa si avem si copii de 1 an poate ! Atentie...m-am referit la verbul A CONTROLA si a LIMITA ! Asta de la orice virsta doriti dvs. sa puneti in mina o tableta unui copil. Parintii trebuie sa stie sa puna o limita in tema asta, cit timp sa stea la el ,etc ....chiar daca il dati de la 2 ani. Ca sa fie si mai clar, nu sint de acord de la 6 ani cu o tableta personal, ci de la 9-10. AS dori la 6, sa-mi stie tabla inmultirii (si INVERS SPUSA) nu tabla-tabletei ....si sa treaca in a treia direct.Posted Image

Spuneti, mi s-a parut aberant sa te opui progresului si tehnologiei ? Cind am facut eu asta ? Din contra am scris aici, ca ghiozdanele copiilor sint inlocuite cu tablete si asta este O REALITATE, cu care trebuie sa ne ACOMODAM, ptr. mine binevenita, dar cu mare atentie la LIMITA ... am scris ca personal, sint de ACORD si cu scoala la domiciliu si cu masina, numai sa devina toti savanti.

Quote

Nu ii las la scoala cu tableta si nici tel mobil nu au, pt ca ei sunt dusi/adusi de la scoala, deci insotiti in permanenta, insa la momentul in care voi decide ca trebuie sa iasa singuri pe strada, evident ca vor avea si telefon mobil pt a comunica in caz de orice cu ei.
Nu. De ce sa fie asa ? Asta deoarece ptr. dvs. EXISTA mobilul si il avei in poseta si trebuie sa fie asa si ptr. copil. Ptr. mine nu este asa, din pacate. Ori taiati problema de la radacina, nu-i lasati cu.... ori stam aici si o sa scrim ca traim in era tehnologiei si trebuie sa supunem copii radiatiilor, etc etc. Eu am mers la scoala FARA mobil.

Deci daca vreau ca acest copil al meu, sa nu foloseasca mobil la scoala si nici in pauze..... LINGA TOTI ceilalti care folosesc in acesta era, atunci trebuie sa nu-l trimit cu el. Asta este parerea mea umila. Fiecare mama, face ce doreste cu copilul ei. E ca si cum, nu mai este rar sa vezi o persoana vopsita, ci una ...nevopsita. Asta nu ptr. ca sint impotriva tehnologiei, ci impotriva folosirii ei FARA rost la scoala..... altceva folosirea ei cu ROST acolo si altceva ...joaca la butoane si sa mai fac si fata profesorilor dupa. Sa se inteleaga ca anturajul unui copil de 6 ani, ptr. clasa 1...este altfel decit a unui copil de 12- 13 ani, ptr. clasa 5-6 ,asta ptr. increderea in el si a unui telefon pe mana. Ca mama nu uit sa includ intotdeuna anturajul si mediul copilului meu...indiferent de CITE l-as invata eu acasa.

Edited by Astro-Liv, 20 September 2014 - 15:50.


#210
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,558
  • Înscris: 17.09.2007

 -Diana-, on 20 septembrie 2014 - 15:16, said:

Nu fac.
Ma refeream chiar si in general.
Copiii de astazi sunt mult mai inteligenti de cat eram noi a varsta lor, asta si datorita volumului mare de informatii la care au acces.
Poate nu ati mai intrat in contact cu copii mici, dar eu am ajuns la conluzia ca inteligenta are mai multe forme si cu siguranta la ei se manifesta sub diverse aspecte.
De la modul de intelegere, de a memora, de a se exprima, de a trage singuri concluzii, a gandi in diverse situatii, pana la  varsta frageda la care fac multiple actiuni, toate si multe altele insumeaza aceasta inteligenta.
Chiar si folosirea terminalelor, tot o forma de manifestare a inteligentei este.
In opinia mea, desigur.....posibil sa gresesc.
Sa foloseasca un terminal probabil si un gibon poate fi invatat, nu e o dovada de inteligenta.
A spune ca un telefon sau o tableta e ceva indispensabil unui copil in zilele de azi e complet fals, e o promovare absurda a unei tehnologii de catre vanzatori.
Personal lucrez in IT, fiica mea a avut acces la Internet la 14 ani, mai devreme a fost complet inutil. Smartphone are tot de atunci, desi cred ca a fost prea devreme.
Fratele meu la fel lucreaza in IT, e plecat de 10 ani in California si nu vede nici o necesitate de a da tablete la copii la varsta frageda, nici un cunoscut de la scolile unde-i duce pe copii nu face asta. Am ras cu pofta amandoi cand am citit de aberatiile cu renuntarea la scrisul de mana...
In fine, fiecare face cum vrea, personal ma mai revolt cand vanzatorii de la telecom sau firme din bransa sau gogalari ca George Buhnici vin sa bage pe gat o tehnologie preponderent inutila.

In fine, sa spunem ca abuzul de feisbuc/internet dauneaza grav sanatatii si posibilitatii de comunicare, au ajuns multi sa prefere lumea virtuala in loc de cea reala.

Edited by Hansolo, 20 September 2014 - 19:09.


#211
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,072
  • Înscris: 13.06.2004
Scrisu' de mână poate să fie al Dumnezeului de util în unele cazuri!

#212
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

 LunaCrystal, on 20 septembrie 2014 - 14:21, said:

1. Pentru ca internetul e din alta categorie! Nu prea are ce lucruri rele sa pateasca/sa faca pe internet. Eventual poate lua niste virusi, dar se rezolva cu un deepfreeze sau system restore.



Vezi ca internetul nu inseamna doar youtube, cu putin efort poti sa intri pe deepweb unde gasesti lucruri la care un om normal n-ar trebui sa aibe acces.

Si nici nu-i nevoie sa intre acolo, doar cu google gasesti in 10 minute prostii de genul 3 guys one hammer, one man one jar si mii de alte lucruri care acum nu-mi vin in minte. Pana la o anumita varsta mi se pare de bun simt sa le restrictionezi accesul doar la anumite site-uri si atat, internetul e plin de informatii utile ce-i drept dar sunt si multe lucruri foarte sinistre pe el si n-am chef ca viitorul meu copil sa se uite la decapitari cat timp nu sunt pe langa el.

#213
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006

 zile_san, on 16 septembrie 2014 - 15:19, said:

eu de exemplu sunt avocat si scriu in continuare foarte mult de mana.evident ce ajunge la instanta este tehnoredactat, dar tot ce inseamna idei sau studiu de dosar se face cu mana:)scrisul de mana o sa fie si in viitor credeti-ma.
Poate tu faci asta inca, dar ma indoiesc ca in 10 ani nu vei trece la scrisul digital, mai ales daca digital scrii mai repede, ai si copy/paste, ai si control + f. Si chiar daca tu ramai cu scrisul de mana, nu inseamna ca noua/viitoarea generatie trebuie sa o faca la fel.

#214
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 LunaCrystal, on 21 septembrie 2014 - 09:51, said:

Poate tu faci asta inca, dar ma indoiesc ca in 10 ani nu vei trece la scrisul digital, mai ales daca digital scrii mai repede, ai si copy/paste, ai si control + f. Si chiar daca tu ramai cu scrisul de mana, nu inseamna ca noua/viitoarea generatie trebuie sa o faca la fel.
Astea sint aiureli tipice celor ce stau si pe wc cu telefonul in mina , sa fie online .
Scrisul de mina nu dispare si nici nu are rost sa discutam asta . Toate documentele importante sint si se vor scrie " de mina " si ramin pe hirtie , chiar daca exista si o copie digitala .
Discutati despre "scris " cum se discuta despre caderea dintilor la oameni la aparitia mincarii industrializate ....si uite ca tot le cresc dintii ...
alte subiecte ??????

#215
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,653
  • Înscris: 20.10.2006

 -Diana-, on 20 septembrie 2014 - 14:37, said:

Luna, si tu exagerezi.
Momentan, nu se poate renunta la scrisul de mana. Poate ca in 100 de ani se va face asta, insa acum, nu.
Cand o ajunge netul free la Curcuma de Jos, da...insa pana atunci nu.

Copiii trebuie sa invete sa scrie pe caiete, ce zici tu in Paint, maxim hieroglife se pot scrie.
E buna si tehnologia pt ca acum copiii astia sunt aproape la fel de inteligenti ca unii adulti, daca nu cumva unii dintre copii/adolescenti ii depasesc cu mult pe cei mai in varsta, INSA trebuie sa existe o bariera intre aceste stari, intre nou si vechi, intre prezent si viitorul indepartat, intre a invata cum am invatat si noi si a invata exclusiv pe tableta.
Eu cred ca se va renunta la scrisul de mana mult mai repede, nu in 100 de ani. Aaa, ca prin unele sate uitate de lume probabil inca o perioada destul de lunga va fi acceptat si scrisul manual in paralel cu cel digital aia e altceva, dar nu cred ca au de gand copii sa aiba de a face doar cu astfel de zone, chiar si daca locuiesc acolo pe viitor poate vor avea treaba si la oras sau se vor muta la oras/in sate mai civilizate.

Cu privire la paint era un mod de exprimare, ma indoiesc ca nu exista/nu se poate crea un soft care sa imite un caiet si sa scrii cu degetul sau stylus-ul. Sau mai simplu sa se faca o ora sau doua pe saptamana de scriere manuala, in rest e cazul deja sa treaca pe digital.

#216
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,784
  • Înscris: 06.10.2012
Mai vorbim dupa ce faci si tu copil si-l duci la scoala. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate