Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Ajutor tencuiala casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Salut prieteni va rog sa ma ajutati si pe mine cu o nelamurire,am adus niste meseriasi sami tencuiasca 2 camere si ma tot bate la cap sa  amestece multibat cu ipsos pentru stalpisori unde trage tencuiala pe ei ca sa se intareasca mai repede,este bine ce fac ei sau sa nu ii las sa faca asa.

Edited by yliuta, 09 September 2014 - 09:30.


#2
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Crapa repede ipsosul, sa nu zica asta cu intaritul mai repede doar ca sa scape ei mai repede de munca. Ipsosul se foloseste in special pentru reparatii sau nivelari de mica dimensiune, nu pentru tencuit.

Edited by G1q, 09 September 2014 - 09:51.


#3
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Inseamna ca sunt nesimtiti, ei ziceau ca nu se intampla nimic ca pune putin.

#4
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 12.07.2010
Nu sunt de meserie deci nu dau sfaturi dar eu mă gândesc că ei ştiu ce fac dacă sunt meseriaşi (depinde si cantitatea adaugată)!Eu în chitul pentru geamuri dacă era prea moale adăugam ipsos şi nu se întâmpla nimic.Eu zic să aştepti părerea celor competenţi!

#5
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Multumesc pentru raspuns ,astept si raspunsul celor competenti.

#6
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007

View PostSidorin, on 09 septembrie 2014 - 10:26, said:

Nu sunt de meserie deci nu dau sfaturi dar eu mă gândesc că ei ştiu ce fac dacă sunt meseriaşi (depinde si cantitatea adaugată)!Eu în chitul pentru geamuri dacă era prea moale adăugam ipsos şi nu se întâmpla nimic.Eu zic să aştepti părerea celor competenţi!
Am avut tangente cu domeniul si ai fi surprins sa vezi ce fel si fel de "meseriasi" gasesti. Mare parte din ei merg pe premiza: "lasa ca merge si asa", ca nu stie clientul ce ii face meseriasul. Ideea e sa arate bine pe moment, pana pleaca ei. Ca o sa cada peretele sau chestii de genul asta peste un an, nu mai conteaza. Teoretic tencuiala interioara ar fi normal sa stea cateva zile pana se usuca, nu de pe o zi pe alta. Ipsos se foloseste la gletul care vine peste tencuiala, pentru nivelare si indreptare perete pana la 10 milimetri grosime.

#7
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Deci este clara,cand ajung acasa ca acum sunt la serviciu gasesc stalpisori facuti cum au zis ei ii pun sa dea jos,sa vezi ce scandal o sa am cu ei.

#8
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Acum depinde si la ce te referi tu mai exact cu tencuiala. Ce si cum ai acum peretele, in ce stadiu se afla, si ce vrei mai exact sa faci. Bine acum nu cred ca ar conta daca arunca si un cancioc de ipsos acolo, doar sa nu intreaca masura ca sa forteze uscarea mai rapida.

#9
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Deci problema este in felul urmator,ei mi-au zis ca doar stalpisori de pe care se trage materialul o sa adauge cate 1 cancioc de ipsos la o galeata de material sa se intareasca putin mai repede sa poata trage pe ei mai repede.
Grosimea este de 2 cm cam asa.
Tencuiala este pe caramida.

Edited by yliuta, 09 September 2014 - 11:31.


#10
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 05.01.2012
Stai linistit ca nu se intampla nimic. Vor doar sa accelereze timpul de uscare al "stalpilor", pentru a se putea apuca de "incarcat" cat mai repede. Nu afecteaza cu nimic un cancioc de ipsos la o galeata de mortar. Cel mai probabil, daca peretii nu necesita un strat gros de tencuiala, daca sunt trei sau patru meseriasi, intr-o zi o sa fie (aproape) gata. Nu le convine sa vina intr-o zi si sa lucreze doua ore, la stalpi, iar apoi sa plece si sa se intoarca a doua zi, cand s-au intarit stalpii.

#11
disell

disell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.06.2010
Cum a zis si colegu mai sus : nu se intampla nimic daca nu forteaza prea tare , un cancioc de ipsos ajuta sa se intareasca mai repede si metoda asta este folosita de majoritatea meseriasilor . nu-ti face griji ca nu se intampla nimic rau . in cel mai rau caz se crapa stalpi si se vede clar iar atunci ii poti pune sa repare dar nu cred ca o sa fie cazul .

#12
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Nu le convine? De ce sa nu le convina, lucreaza pe gratis?

#13
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Va multumesc prieteni pentru raspuns ma-ti linistit.
eStev ai dreptate de ce sa nu le convina ca le-am dat cat au vrut ei fara sa negociez si plus ca ii onorez in fiecare zi cu cinste cat vor ei.
Vorba batraneasca " bine faci rau gasesti".
Eu ma gandeam sa ii pun sa dea tot materialul jos dar mam razgandit.

#14
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 05.01.2012

View PosteStev, on 09 septembrie 2014 - 14:00, said:

Nu le convine? De ce sa nu le convina, lucreaza pe gratis?
Pentru ca daca tu esti platit  sau la ora, la zi sau la ora, el e platit la lucrare.
Intr-o zi, un meserias bun poate castiga si peste 200-250 lei. Asa ca, nu o sa iti vina el pentru doua trei ore, sa ia 20 lei intr-o zi. Mai ales in aceasta perioada, cand meseriasii buni sunt in general foarte ocupati.
Daca meseriasul accepta sa "frece menta" in casa la tine 5 zile pentru o treaba ce o poate face in 3 zile, inseamna ca ori nu e meserias, ori nu are lucrari. Iar daca nu are lucrari la inceput de septembrie, e clar cat de "meserias" e.

#15
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Mdea ai dreptate sunt foarte foarte solicitati dar pana la urma pe mine putin ma intereseaza sa imi faca treaba pentru cat sunt platiti nu sa imi de-a peste ochi la lucrare, putin ma intereseaza pe mine ca sunt solicitati si se grabesc.

Edited by yliuta, 10 September 2014 - 09:51.


#16
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 05.01.2012

View Postyliuta, on 10 septembrie 2014 - 09:50, said:

Mdea ai dreptate sunt foarte foarte solicitati dar pana la urma pe mine putin ma intereseaza sa imi faca treaba pentru cat sunt platiti nu sa imi de-a peste ochi la lucrare[...]
Dupa cum ti-am spus si mai sus, nu se intamla nimic daca se pune putin ipsos in mortar. Ipsosul doar scurteaza timpul de intarire al stalpisorilor de tencuiala. Si faptul ca meseriasii tai sunt cautati, dovedeste ca nu le-au cazut pereti pe unde au mai lucrat, pentru ca sigur au mai folosit ipsos la stalpi.
Nu stiu cat platesti pe lucrare, sau pe mp de tencuiala, dar daca ti-ar fi cerut cu 20-30% mai mult, pentru a-si amortiza acel timp pierdut (in cazul in care nu se foloseste ipsos) probabil nu ti-ar fi convenit.
Oricum am deviat cu discutia.
Concluzionand, nu ti se va intampla nimic rau daca vor folosi putin ipsos.

View Postyliuta, on 10 septembrie 2014 - 09:50, said:

[...]putin ma intereseaza pe mine ca sunt solicitati si se grabesc.
In cazul asta, nu accepta sa iti puna ipsos, spune-le sa isi ia sculele si sa se "care" la alta lucrare, daca se grabesc, iar tu cauta un "meserias" care e liber in perioada asta. Ala va veni si va lucra lejer, eventual te va taxa la zi, nu la lucrare, si va astepta inclusiv sa se usuce peretele bine de tot, inainte de driscuire. Posted Image

#17
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Am inteles si va multumesc pentru raspunsuri.

Edited by yliuta, 10 September 2014 - 17:45.


#18
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 05.01.2012
Spor la treaba si te mai asteptam cu intrebari, ca sigur o sa mai ai nelamuriri. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate