Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Radar 149 km/h; cruise control 133 km/h

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001
Aceste 2 intrebari si eu le-am adresat, dar....mucles toti
NU exista marja de eroare in oug.

Edited by dorin_2k, 21 August 2014 - 18:38.


#20
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Pentru ca daca avea 131 Posted Image  (mai scadem, mai scadem...) tot nu ar fi fost oprit pentru a fi sanctionat, de asta zice viteza legala. Si e totusi autostrada, pe cine sa loveasca daca circula cu 3 km/h in plus, caii sau oile care o mai traverseaza uneori? Eu cel putin incerc sa ajung intr-un timp cat mai scurt la destinatie, legal, in loc sa circuli cu 120 sa nu te ia radaru sau sa tii viteza ca robotu la 130, prefer sa am o viteza un pic mai mare, dar suficient de mica sa nu fiu amendat, oricum la 60 km/h eu am 56 pe gps, la a mea la 133 cu siguranta am mai putin de 130 in realitate.

View Postdorin_2k, on 21 august 2014 - 18:30, said:

Am intrebat
Cum de erau ambii pe banda 2 simultan? (in depasire)
De ce a scris LEGALA 132? Daca scria doar viteza, era mai ok. Fara LEGALA.

Edited by asasinuxp, 21 August 2014 - 18:41.


#21
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Si in alta ordine de idei, poti sa faci contestatie, iar ei sunt obligati sa iti prezinte fotografia prin care dovedesc faptul ca ai fost surprins cu 149 de km/h, fotografia trebuie sa fie clara, sa se distinga numerele masinii tale clar si fara dubiu, si sa aiba data si ora la care au fost facute, pentru lamuriri suplimentare se poate cere in instanta intreaga inregistrare. ma gandesc ca nu sunt atat de tampiti sa dea amenda altcuiva

#22
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,756
  • Înscris: 10.05.2008
aratati voi in lege care e sanctiunea de la 1 la 10 km in plus.
vroiai sie negru pe alb "suntem niste dobitoci si aparatele noastre mai dau gres" ?

#23
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View PostPlaton, on 21 august 2014 - 18:35, said:


Imi arati si mie te rog in lege unde scrie ca 10 km/h este marja de eroare, nu de alta dar as vrea sa ma cert cu niste amici politisti, si sa le dau cu niste articole de lege in cap. in alta ordine de idei nu am inteles fraza asta "Eu eram pe banda a II-a, iar pe banda a II-a un BMW seria 3 ma depasea incetisor pe la km 21."

Nu e 10, e 9 km/h, de la 10 km/h in sus te opresc baietii si-ti dau penalizare, mai ciupesc si ei ceva... Si vezi ca sunt carti cu legea, de alea de la scoala de soferi, cauta, si da-le cu ea in cap ;) .

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- 133 pe bord e sigur mai putin decit 130 real (se poate verifica f usor cu un gps/telefon cu gps)
- legea evident nu prevede sanctiuni pentru viteza de pe bord ci pentru cea reala

#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostS3Se7, on 21 august 2014 - 18:40, said:


Nu e 10, e 9 km/h, de la 10 km/h in sus te opresc baietii si-ti dau penalizare, mai ciupesc si ei ceva... Si vezi ca sunt carti cu legea, de alea de la scoala de soferi, cauta, si da-le cu ea in cap Posted Image .

Pai colegul Dorin le tot cauta, si eu la fel, si stiu ca este o singura lege unde se descriu clar toate nebuniile de pe sosele, probabil voi va referiti la faptul ca pe vremuri, cand au adus primele radare nu prea erau omologate, si ca sa nu cada in cacat au adoptat chestia asta cu eroare de 10 km/h.

#26
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
" cruis control " adica panarama jucarie , intra in discutie cu un aparat omologat ????
Si faptul ca ai fortat nota , incercind sa mergi la maxim posibil , unde intra ?????
Prea multi increzatori in gadgeturile astea " moderne " , ris panarama !!!!!!!

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001
Poate a luat doar avertisment pt viteza, iar punctele penalizare si amenda pt lipsa acte.

De geaba cautati voi in oug de EROAREA radar, ca nu exista. E un mit doar pt cei nestiutori.
Nu exista sanctiune pt depasirea vitezei cu pana la 10 km/h doar.
De la 10 km/h exista sanctiune prevazuta in oug, nici vorba de eroare.

#28
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

View Postmaximg, on 21 august 2014 - 18:43, said:

" cruis control " adica panarama jucarie , intra in discutie cu un aparat omologat ????
Si faptul ca ai fortat nota , incercind sa mergi la maxim posibil , unde intra ?????
Prea multi increzatori in gadgeturile astea " moderne " , ris panarama !!!!!!!
Cruise controlul nu masluieste vitezometrul, sa-ti indice tie aceeasi viteza incontinuu, controleaza doar acceleratia ca masina sa pastreze o viteza constanta.

#29
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Nu prea se distinge bine pe PV ce scrie,au si astia un scris caligrafic, treaba este clara, daca omul considera ca este nedreptatit sa faca frumos o contestatie, si vedem ce se intampla dupa aceea

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am inteles totul (deformatie profesionala). Si chiar de pe o tableta scriu si citesc.
Tot cu 19 km/h depasire (dupa ei) am avut si eu un pv si doar avertisment si 2 puncte penalizare am primit. Le-am contestat, fireste si chiar am si castigat. E un topic al meu despre asta pe aici.
Insa am avut alte argumente acolo.
Bafta.

Off
As oferi permisul meu pt 3 luni acum cu placere, ca si asa nu mai pot  merge/conduce dupa o operatie timp de 3 luni. ;((

Edited by dorin_2k, 21 August 2014 - 18:59.


#31
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View Postdorin_2k, on 21 august 2014 - 18:04, said:

Am citit-o si rascitit-o.
Nu scrie nicaieri de marja de eroare oficiala in oug, e doar un mit asta.
Ca nu se sanctioneaza, asta e altceva.
Pune tu link-ul catre articolul care crezi ca spune de eroare de 10 km si promit ca invat pe de rost oug.

Nu stiu daca cei 10km/h pot fi numiti marja de eroare dar din gura politistului am auzit ca radarul inregistreaza incepand cu 61km/h(localitate) deci daca aveam 60km/h nu ma oprea.

#32
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postasasinuxp, on 21 august 2014 - 18:48, said:

Cruise controlul nu masluieste vitezometrul, sa-ti indice tie aceeasi viteza incontinuu, controleaza doar acceleratia ca masina sa pastreze o viteza constanta.
Atit ai inteles ? Ok , atunci nu ma mira ca va luati teapa .

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001

View PostOriOn20, on 21 august 2014 - 19:07, said:

Nu stiu daca cei 10km/h pot fi numiti marja de eroare dar din gura politistului am auzit ca radarul inregistreaza incepand cu 61km/h(localitate) deci daca aveam 60km/h nu ma oprea.
A gumit si el.
De ce stau ei la limitarea de 30 km/h?  Sa te amendeze daca ai peste 40 km/h ;))
Nu exista sanctiune pt depasirea cu pana la 10 km/h. Nu povesti cu eroarea radarului.

#34
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

View Postmaximg, on 21 august 2014 - 19:10, said:

Atit ai inteles ? Ok , atunci nu ma mira ca va luati teapa .
N-am cruise control la masina, deci n-am folosit asa ceva personal, ce vrei sa spui, ca era la vale si masina prindea viteza, de asta a depasit limita? De la 130 la 150 e totusi o diferenta, daca el avea 150, cel care l-a depasit sau devansat trebuia sa aiba mai mult de atat, deci amenda sau spaga mai grasa pentru politai. Poate chiar mai arunca ochii in bord din cand in cand, asta sa spuna initiatorul cat de sigur este ca in acel moment avea 133, cum era setat.

#35
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Poate polițistul nu a citit viteza T (Target)  ci pe cea F (Folowers)



Ovidiu Păsărin a fost oprit de poliţişti pe autostrada Bucureşti - Piteşti şi a fost anunţat că a rămas pieton pentru că a călcat prea tare acceleraţia. În plus, a fost amendat şi cu 1.600 lei.
Pe buletinul de radar erau specificate două viteze - 108 kilometri la oră (în dreptul literei T) şi respectiv 192 de kilometri la oră (în dreptul literei F). Agenţii i-au spus că aceasta din urmă este viteza pe care o avea maşina lui. Greşit, spun specialiştii în metrologie.
Mai exact, viteza din dreptul literei F - 192 de kilometri la oră - era a unui autoturism care mergea în faţa sau în spatele maşinii şoferului amendat. Cu dovada în mână, omul a mers în instanţă, a contestat sancţiunea, iar judecătorii i-au dat dreptate.
„Văzând și întâmpinarea formulată de poliție, am ajuns la concluzia că aceștia știu ce înseamnă semnificația liteterelor de pe planșele foto, dar din rea-credință iau în considerare viteza cea mai mare”, a explicat avocatul Lucrețiu Gheju.

#36
simon22

simon22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 26.06.2011

View Postdorin_2k, on 21 august 2014 - 19:11, said:

A gumit si el.
De ce stau ei la limitarea de 30 km/h?  Sa te amendeze daca ai peste 40 km/h Posted Image)
Nu exista sanctiune pt depasirea cu pana la 10 km/h. Nu povesti cu eroarea radarului.
Politistii au setat radarul pe 61 de km/h in localitati. Incepand de la 61 de km/h te opreste. Eu tot timpul cand era radar treceam cu fix 60 ( atat imi arata acul in bord, fix pe linia de 60, nu gps nu altceva ) si nu am fost oprit niciodata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate