Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite al Mexicului vor av...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...

Alimentare motor stea-triunghi
 

intrebare debit apa la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Hai sa incerc...

Imagineaza-ti un rezervor de apa sus pe deal si o casa in vale.

Cu cat diferenta de nivel dintre rezervor si casa este mai mare, cu atat apa vine mai cu avant si ajunge in casa cu debit mai mare.

O pompa face acelasi lucru: mareste "diferenta de nivel" dintre intrarea si iesirea din pompa.

Pompa "din deal", de la furnizorul de apa, ridica nivelul dealului.
Pompa din casa coboara nivelul casei.
Astfel creste diferenta de nivel dintre rezervor si casa si apa vine mai cu avant, cu debit mai mare.

#20
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Daca pui o pompa ai un debit (cei ce funizeaza apa in oras au pompe pentru a ridica apa la bloc).
Daca pui doua pompe ai un debit mai mare.
Apa va fi trasa din bazinul de decantare al firmei de distributie de apa din oras.
Poti mari debitul q=m / t unde q-debitul, m = masa apei ce trece prin deschiderea pe care o ai, t = timpul in care a trecut acea cantitate de apa prin sectiunea tevii.

Edited by roflorin, 18 August 2014 - 15:58.


#21
stfngt

stfngt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.02.2008
da, insa ma gandesc ca asta inseamna ca debitul va fi de 10.00001 L/minut. Adica va fi f putin influentata. Eu tot nu pot sa inteleg cu poti face un debit mai mare pe acelasi diametru. Ca doar pompa aia nu produce ea singura apa. Dupa logica mea, ori merge degeaba, ori se arde ca nu are cum sa traga mai mult. E ca si cum ai o seringa, in care apesi constant realizand astfel un debit constant, si daca la buza ai un motoras mic care ar trage mai multa apa, acesta s-ar arde din cauza fortei de suctiune si nu va face decat sa creeze vid pana la consumarea intregii cantitati de apa din seringa. Zic bine sau nu?

 kolfleading, on 18 august 2014 - 15:48, said:

Hai sa incerc...

Imagineaza-ti un rezervor de apa sus pe deal si o casa in vale.

Cu cat diferenta de nivel dintre rezervor si casa este mai mare, cu atat apa vine mai cu avant si ajunge in casa cu debit mai mare.

O pompa face acelasi lucru: mareste "diferenta de nivel" dintre intrarea si iesirea din pompa.

Pompa "din deal", de la furnizorul de apa, ridica nivelul dealului.
Pompa din casa coboara nivelul casei.
Astfel creste diferenta de nivel dintre rezervor si casa si apa vine mai cu avant, cu debit mai mare.

corect ce zici tu, insa nu vorbesc de un rezervor care poti sa-l termini in 10 minute sau intr-un minut, caz in care ai un debit de 10 ori mai mare decat in prima situatie.

daca stai la bloc, ma indoiesc ca nu exista regulatoare de presiune si ca poti cu un motor sa sugi 10000 de l/minut de la compania apa. La bloc poti sa tragi cat iti permite teava si debitul de la compania apa. Eu asa ma gandesc si aici vreau sa ajung cu intrebarea mea.

#22
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 tatarduka, on 18 august 2014 - 13:24, said:

Eu zic ca se poate...
El vrea o pompa care sa suga apa de pe teava, nu nu se poate din 2 motive:

1. Vei suge aerul prin robinetii deschisi si chiar inchisi ai vecinilor
2. Apa supta nu urca decat pana la... cat e presiunea atmosferica? 0.75m coloana de mercur *13.x = 10m. nici o pompa nu suge mai mult de 10m, alea care o fac folosesc ejectorul pt a contrabalansa greutatea coloanei de apa.
.................
Sfatul meu? cumpara-ti un bazin de apa presurizat precum cele de hidrofor, leaga-l la instalatia ta de apa, si pune o valva de sens unic la intrarea coloanei de apa in apartament.

Edited by Hedonist, 18 August 2014 - 16:26.


#23
stfngt

stfngt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.02.2008
1. Vei suge aerul prin robinetii deschisi si chiar inchisi ai vecinilor- fix asta ma gandeam si eu, sau ma gandesc ca vei forta pompa daca vecinii au toti robinete etanse :P
2. apa supta nu urca decat pana la... cat e presiunea atmosferica? 0.75m coloana de mercur *13.x = 10m. nici o pompa nu suge mai mult de 10m, alea care o fac folosesc ejectorul pt a contrabalansa greutatea coloanei de apa.- asta nu am mai inteles-o :(

inteleg ca concluzia finala este  ca nu am cum sa sug un debit mai mare de 10L/min ( cel putin nu constant, ca ma gandesc ca voi avea un debit mai mare pana golesc apa de pe tevile vecinilor) dupa care pompa aia o sa lucreze in suprasarcina si va trage si aer sau se va praji.

Am inteles bine?

#24
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 stfngt, on 18 august 2014 - 16:02, said:

Eu tot nu pot sa inteleg cu poti face un debit mai mare pe acelasi diametru.
Imprimand o presiune mai mare.
Lucru care se poate realiza punand doua pompe in serie.
Debitul printr-o conducta nu este limitat doar de diametru ci si de diferenta de presiuni intre capetele conductei. Daca presezi cu (diferenta de) presiune mai mare, poti sa impingi mai multa apa prin acelasi diametru.

@Hedonist: Punctul (2) nu este valabil in cazul nostru pentru ca apa are deja o presiune relativa pozitiva pe aspiratia pompei de langa robinet. E ca si cum ai avea ejectorul deja alimentat.


 stfngt, on 18 august 2014 - 16:02, said:

Ca doar pompa aia nu produce ea singura apa.
Apa o sa vina din sursa de apa a orasului, care-o fi aia.

 stfngt, on 18 august 2014 - 16:02, said:

E ca si cum ai o seringa, in care apesi constant realizand astfel un debit constant, si daca la buza ai un motoras mic care ar trage mai multa apa, acesta s-ar arde din cauza fortei de suctiune si nu va face decat sa creeze vid pana la consumarea intregii cantitati de apa din seringa. Zic bine sau nu?
Apesi constant - cu viteza constanta sau cu forta constanta?
  • Daca apesi cu viteza constanta, atunci cand se va pune in functie pompa de la buza siringii, o sa trebuiasca sa reduci forta cu care apesi, ca altfel o sa creasca viteza pistonului.
  • Daca apesi cu forta constanta, atunci cand se va pune in functie pompa de la buza siringii, o sa creasca viteza pistonului si deci o sa creasca debitul.

Iar presiunea = forta / suprafata, deci pompa instalatiei de alimentare a orasului este in situatia (2).

#25
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Autorul nu cred ca s-a referit la cresteri foarte mari de debit. Daca e asa, adica vrea o marire de la 10 litri la 10000 litri e posibil sa traga aer de la robinetii vecinilor.
La o crestere mica eu cred ca poti trece cu usurinta de la 10 litri pe minut la 12 litri pe minut.
Daca pui inca o pompa care sa traga din instalatie, atunci presiune apei teava scade, pompele firmei de distributie a apei vor lucra la o sarcina mai mica, fiind ajutate de pompa ta, iar senzorii de presiune permit functionarea pompelor pentru ca ei sunt pusi doar ca sa nu explodeze tevile de la functionarea pompelor.

Cred ca poti mari debitul, dar nu foarte foarte mult.
Apa vine tot timpul din bazinele firmei de distributie.

#26
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Daca pe instalatie mai adaugi in serie o pompa de suctiune, aceasta va mari presiunea in teorie cu pana la 1 bar, ca dupa apare vidul. fapt ce tot in teorie adauga la puterea pompei principale, prin micsorarea sarcinii, fapt ce ar mari debitul prin 2 metode.
Metoda 1, putere mai mare debit mai mare
Metoda 2, cand impingi apa vertical in 5 coloane de apa se va debita aproape similar (conteaza si care coloana e mai aproape), insa daca una dintre ele are montata pompa de suctiune, triseaza furand debit de la celelalte.
________________
De ce nu va functiona? Apa Nova are de multa vreme pompe cu turatie variabila, si adapteaza debitul pompelor dupa consumul de apa, si inca ceva, intotdeauna are grija ca presiunea dinamica sa fie sub cea a apei calde, deoarece bosorogii ciorditori pun in comunicare coloanele si baga apa rece pe instalatia de apa calda, dand contorul rosu inapoi in cuantumul celui albastru, provocand arsuri si dusuri scotiene vecinilor.

 kolfleading, on 18 august 2014 - 17:30, said:


@Hedonist: Punctul (2) nu este valabil in cazul nostru pentru ca apa are deja o presiune relativa pozitiva pe aspiratia pompei de langa robinet. E ca si cum ai avea ejectorul deja alimentat.

In momentul in care sugi mai multa apa decat iti vine, se intampla ce zic eu.

#27
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Hedonist, on 18 august 2014 - 18:31, said:

Daca pe instalatie mai adaugi in serie o pompa de suctiune, aceasta va mari presiunea in teorie cu pana la 1 bar, ca dupa apare vidul.
Daca inainte de pompa era deja 2 bar, vidul apare abia dupa -2 bar.

 Hedonist, on 18 august 2014 - 18:31, said:

Apa Nova are de multa vreme pompe cu turatie variabila, si adapteaza debitul pompelor dupa consumul de apa,
Adapteaza turatia pompelor ca sa ramana o presiune aproximativ constanta, indiferent de debit.

 Hedonist, on 18 august 2014 - 18:31, said:

si inca ceva, intotdeauna are grija ca presiunea dinamica sa fie sub cea a apei calde, deoarece bosorogii ...
Nu are cum sa stie presiunea dinamica, pentru ca aia e determinata de caderile de presiune de pe traseu, iar o parte importanta din aceste caderi apar pe coloanele interioare ale blocurilor.
Iar partea de apa calda nu e treaba lor. De apa calda se ocupa RADET, iar la punctele termice exista bazine si hidrofoare pentru ridicarea presiunii, asupra carora Apa Nova nu are control.

 Hedonist, on 18 august 2014 - 18:31, said:

In momentul in care sugi mai multa apa decat iti vine, se intampla ce zic eu.
In momentul in care sugi mai multa apa decat iti vine, iti vine mai multa apa. Posted Image

Iata o solutie "de fabrica" pentru ridicarea locala a presiunii de la reteaua orasului.
Este practic o pompa submersibila din familia Grundfos SQE, preinstalata intr-un cilindru.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3uqydsCgJWw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kolfleading, 18 August 2014 - 19:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate