Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Lovire din spate dupa neacordare prioritate si frana-n fata

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,541
  • Înscris: 03.10.2013
sau pe stick:)

#20
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 valitudor, on 12 august 2014 - 09:06, said:


2. Înregistrarea ta nu are nicio valoare în fața politiei. Nici măcar nu se vor uita la ea. Ai putea avea sanse doar în justiție.


Ai fost la politie cu vreo inregistrare ?

Din experienta proprie iti spun ca se uita...chiar daca se chinuie mai mult cu redarea de pe CD, erori si alte alea :)
Tot din experienta proprie iti spun ca in justitie nu ai sanse mai mari ca sa vizioneze inregistrarea si nici macar la recurs.

#21
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 veman, on 12 august 2014 - 08:44, said:

Posteaza inregistrarea si pe trafictube daca vrei.
Mai bine nu. Aia stiu un singur lucru: "de ce nu te-ai dus dupa el / eu il bateam de facea pe el / pentru asta e bun un pistol etc", dar cand sunt intr-o situatie asemanatoare baga o injuratura doua si fug.

 veman, on 12 august 2014 - 08:44, said:

Indiferent de cauza, rezultatul este din vina taximetristului. Arde-l !
Cu asta ce facem ?

Art.108. - (1) Savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe lânga sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
[...]
b ) 3 puncte de penalizare pentru savârsirea urmatoarelor fapte:
[...]
4. nepastrarea unei distante corespunzatoare fata de vehiculul care îl precede, daca prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

#22
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,513
  • Înscris: 13.10.2010

 Corupt, on 12 august 2014 - 10:14, said:

Art.108. - (1) Savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe lânga sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
[...]
b ) 3 puncte de penalizare pentru savârsirea urmatoarelor fapte:
[...]
4. nepastrarea unei distante corespunzatoare fata de vehiculul care îl precede, daca prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

ART. 122
Se interzice conducătorilor de vehicule sa reduca brusc viteza ori să efectueze o oprire neasteptata, fără motiv intemeiat.

Sursa

#23
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Asta cu "motivul intemeiat" poate fi cu doua taisuri, crezi ca-i este greu taximetristului sa gaseasca un motiv bun + 2,3 martori, colegi, care erau pe margine ? Da, exista filmare, dar la o calitate proasta (asa zice autorul).

#24
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 ccf_cristi, on 12 august 2014 - 10:27, said:


ART. 122
Se interzice conducătorilor de vehicule sa reduca brusc viteza ori să efectueze o oprire neasteptata, fără motiv intemeiat.

Sursa

cum dovedesti ca nu i s-a parut ca e o piatra sau ca a trecut o pisica prin fata masinii??? omul iubeste animalele si a franat. tu din spate trebuie sa eviti. lipsa lui de experienta l-a facut sa intre in jocul taximetristului. Nu cred ca taxiul se va duce la politie ( greu sa iti retina numarul in oglinda)...insa initiatorul trebuie sa se duca. Cu filmarea. Si de ce nu o pune aici sa analizam si noi?????

#25
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,513
  • Înscris: 13.10.2010

 ccf_cristi, on 12 august 2014 - 08:51, said:

Ba da, are nevoie de motive sa franeze.
Ca i s-a blocat rulmentul, ca l-a taiat o nevoie fiziologica, ca i-a sarit un copil/caine/obstacol in fata, acestea sunt motive intemeiate pentru care sa franezi.
Ca franezi intentionat sa produci un accident, esti de vina, bineinteles daca sunt mijloace care sa probeze faptul ca ai franat intentionat sa produci un accident.

 xtremdriving, on 12 august 2014 - 10:43, said:

cum dovedesti ca nu i s-a parut ca e o piatra sau ca a trecut o pisica prin fata masinii??? omul iubeste animalele si a franat. tu din spate trebuie sa eviti. lipsa lui de experienta l-a facut sa intre in jocul taximetristului. Nu cred ca taxiul se va duce la politie ( greu sa iti retina numarul in oglinda)...insa initiatorul trebuie sa se duca.
Era pe pagina anterioara.

 xtremdriving, on 12 august 2014 - 10:51, said:

Pe pagina anterioara nu vad decat o inregistrare pe care am mai vazut-o si acum 2 ani... vroiam sa vad inregistrarea initiatorului
Am editat. ;)

Edited by ccf_cristi, 12 August 2014 - 10:53.


#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 adisz, on 12 august 2014 - 09:21, said:


Parca accidentele de acest gen,adica cele fara victime si cu implicarea a doar doua vehicule, trebuie raportate in 24 de ore de la ora comiterii.

corect, asta nu inseamna ca ala a oprit pentru lamuriri eventual, amiabila

#27
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Pe pagina anterioara nu vad decat o inregistrare pe care am mai vazut-o si acum 2 ani... vroiam sa vad inregistrarea initiatorului

#28
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 xtremdriving, on 12 august 2014 - 10:51, said:

Pe pagina anterioara nu vad decat o inregistrare pe care am mai vazut-o si acum 2 ani... vroiam sa vad inregistrarea initiatorului

pai atunci s-a intamplat, dar are un calculator mai "slow" si acum a incarcat mesajul si filmarea

#29
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
daca nu ar spune in primul mesaj "azi dimineata" si mesajul nu ar fi postat azi, te-as crede. :) de ce ii e frica sa puna filmarea?

#30
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Evident, acum am devenit eu ținta habarnistilor... â˜ș

Ințiator, mi-e greu să cred că vreun agent sau instanță de judecată să te considere pe tine nevinovat de producerea accidentului, pentru ca tu l-ai lovit pe ăla, nu-i asa? Nimic nu cred că va putea schimba asta.

O instanță de judecată vă putea, pe baza înregistrării tale, pedepsirea celuilalt pentru sicanarea ta. Dar e puțin probabil să te scoată pe tine nevinovat în condițiile încălcării de către tine a art. 108.

Edited by valitudor, 12 August 2014 - 13:03.


#31
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
si eu zic la fel
distanta de siguranta trebuia respectata chiar daca ala dansa harlem shake

probabil ca "s-a luat cu el"

#32
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Îmi cer scuze, sunt pe telefon și Editarea îmi modifica diacriticele.
Mesajul s-ar fi vrut acesta
Evident, acum am devenit eu ținta habarnistilor... ☺<br /><br />Ințiator, mi-e greu să cred că vreun agent sau instanță de judecată să te considere pe tine nevinovat de producerea accidentului, pentru ca tu l-ai lovit pe ăla, nu-i asa? Nimic nu cred că va putea schimba asta. <br /><br />O instanță de judecată vă putea, pe baza înregistrării tale, pedepsirea celuilalt pentru sicanarea ta. Dar e puțin probabil să te scoată pe tine nevinovat în condițiile încălcării de către tine a art. 108.<br/>


#33
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,513
  • Înscris: 13.10.2010
tsunnami si valitudor, daca ai filmare care dovedeste ca ala ti-a luat fata si dupa aceea a apasat frana la blana, fara motiv, ca tu sa-i intri in spate, de ce nu ti-ar da dreptate judecatorul?

Edited by ccf_cristi, 12 August 2014 - 13:14.


#34
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 ccf_cristi, on 12 august 2014 - 13:13, said:

tsunnami si valitudor, daca ai filmare care dovedeste ca ala ti-a luat fata si dupa aceea a apasat frana la balana de ce nu ti-ar da dreptate judecatorul?
Deoarece poate spune ca i-a sarit in fata ceva ce nu se vede in filmare - pasare, pisica, minge pana mea. orice poate inventa.  Din filmare sigur se vede altceva. Posted Image Aka ...a intrat in jocul aluia...au pus mai multe frane si au fost mai multe accelerari. Poate il amendeaza pt ceva agresivitate la volan pe initiator?
vrem filmarea! :)

Edited by xtremdriving, 12 August 2014 - 13:16.


#35
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 ccf_cristi, on 12 august 2014 - 13:13, said:

tsunnami si valitudor, daca ai filmare care dovedeste ca ala ti-a luat fata si dupa aceea a apasat frana la blana, fara motiv, ca tu sa-i intri in spate, de ce nu ti-ar da dreptate judecatorul?

Deoarece, din spusele autorului, pentru ca eu n-am văzut înregistrarea, eu am înțeles că ăla nu i-a acordat prioritate, i s-a băgat în fața, dar nu acela a fost momentul accidentului. Accidentul s-a întâmplat puțin mai târziu, precedat de alte șicanări ale taximetristului.

În cazul acesta, în instanță se vor judeca două spete:  cea a accidentului, cu unic vinovat fiind colegul, dar dacă din înregistrare nu se vede cum taximetristul lovește mașină lui.
2. Șicanele, agresivitatea taximetristului, cu vinovatul evident.

Culpa unei spețe nu se transmite celeilalte...

#36
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Buey terminati ca taximetristul nu avea cum sa fie agresiv cu cineva care nu se punea la minte lui, nu va e clar? O sa vedeti pe inregistrare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate