Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 

TOP 10 MOST BEAUTIFUL CITIES IN THE WORLD

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,223
  • Înscris: 14.08.2007
Un top de asta nu poate fi decat subiectiv ... strict din ce orase am vizitat si parerea pe care mi-au facut-o, topul ar fi ceva de genul:
1. Florenta
2. Paris
3. Roma
4. Venetia
5. Salzburg
6. Viena
7. Barcelona
8. Budapesta
9. Cracovia
10. Padova (n-aveam asteptari mari dar mi-a placut mult atmosfera "studenteasca" si relaxarea din unele piete)

Au fost alte localitati mici insa care mi-au placut chiar mai mult decat altele din top, dar nu le-am pus pentru ca sunt prea mici (orasele mici sau sate): Positano, Sorrento, Cinque Terre, Capri, Leutasch, Seefeld, Mittenwald, etc.

Asa, din ce stiu despre ele dar nu le-am vizitat inca (si o sa ma limitez la cele europene), cred ca ar fi interesante de vazut Siena, Praga, Dresda, Bruges, Dubrovnik, Edinburgh, Valencia, Lisabona, Stockholm, Istanbul. Din afara Europei as vrea sa vad Rio de Janeiro, San Francisco, New York, Vancouver, Sydney, Kyoto.

#20
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Hop si eu. Din ce am vazut pana acum (am pus si doua romanesti, pentru ca portofoliul extern nu e asa de bogat):
1. Londra
2. Munchen
3. Barcelona
4. Paris
5. Viena
6. Budapesta
7. Roma
8. Veliko Tarnovo
9. Sibiu
10. Cluj Napoca

#21
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 lex404, on 09 august 2014 - 14:12, said:

ps. cand vizitezi doar europa( rude, capsunari ) si te uiti doar la filme americane...da, faci un top precum cel din primul post.
Lumea intreaga inseamna mai mult decat Europa ( continentul matern ) si USA ( locul de unde vine prostia si filmul ).

Cand ai sa calatoresti in afara granitelor Europei, ai sa-ti schimbi parerea

Europa + USA au cele mai frumoase orase. In toata lumea, in special in Asia lumea isi doreste sa vina in Europa + USA. Mie Asia inclusiv Thailanda/Filipine nu mi-au placut, poate doar Japonia/Singaopre dar acolo n-am ajuns. E multa saracie, orase murdare si aer irespirabil in perioada calda.




 Saint-Tropez, on 09 august 2014 - 19:32, said:

Dubai
Londra
Milano

Dubai? O iluzie a desertului, infernal de cald, foarte scump si inutil.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,223
  • Înscris: 14.08.2007

 Spadan, on 19 august 2014 - 09:13, said:

Hop si eu. Din ce am vazut pana acum (am pus si doua romanesti, pentru ca portofoliul extern nu e asa de bogat):
Cred ca are importanta si cand ai vizitat un oras ... de exemplu vad ca ai pus Munchen pe 2, mie mi s-a parut ca aduce mult a Viena, dar l-am vizitat iarna, erau sub zero grade, zapada, gheata, etc, poate ca vara mi-ar fi placut mai mult si l-as fi pus mai sus in top Posted Image Nu zic ca nu mi-a placut, dar nu suficient incat sa-l pun la mine in top 10 ... trebuie insa sa-l vad si pe "vreme buna" :D

Edited by utopium, 19 August 2014 - 12:30.


#23
vio8124

vio8124

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.12.2011

 Blue_Ivy, on 19 august 2014 - 10:46, said:

Europa + USA au cele mai frumoase orase. In toata lumea, in special in Asia lumea isi doreste sa vina in Europa + USA. Mie Asia inclusiv Thailanda/Filipine nu mi-au placut, poate doar Japonia/Singaopre dar acolo n-am ajuns. E multa saracie, orase murdare si aer irespirabil in perioada calda.

Mare dreptate!
Cum poti compara New York, Londra, Las Vegas sau Paris cu orase asiatice precum Dubai, Hong Kong, Toyko (desi e frumos) sau New Delhi..
USA vine ``la atac`` cu orase precum New York, San Francisco, Las Vegas, Chicago, Houston, Honolulu dar si pana si Los Angeles.
Daar daca punem la bataie America de Nord includem clar si Vancouver (probabil in locul Los Angeles-ului)
Europa se mandreste cu orase sonore precum Londra, Paris, Venetia, Roma, Berlin, Istambul sau Dublin.
Asia.. China ce o mai salveaza. Nu poate scoate la inaintare decat Beijing, Hong Kong, Singapore si Tokyo.

@lex404, poti sa stii ca lumea inseamna doar USA si Europa !
Acum, fiind sincer, cred ca doar doar Tokyo se poate pune pe un loc 10.. (singurul oras asiatic frumos)!

Edited by vio8124, 19 August 2014 - 12:38.


#24
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Si Noua Zeelanda/Canada sunt zone frumoase (mai greu accesibile), insa acolo e vorba mai mult de frumusetea naturii. Europenilor si Americanilor le place Asia din simplul motiv ca e foarte ieftin totul si sunt tratati ca niste regi, in special britanicii.

#25
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009

 utopium, on 19 august 2014 - 12:29, said:

Cred ca are importanta si cand ai vizitat un oras ... de exemplu vad ca ai pus Munchen pe 2, mie mi s-a parut ca aduce mult a Viena, dar l-am vizitat iarna, erau sub zero grade, zapada, gheata, etc, poate ca vara mi-ar fi placut mai mult si l-as fi pus mai sus in top Posted Image Nu zic ca nu mi-a placut, dar nu suficient incat sa-l pun la mine in top 10 ... trebuie insa sa-l vad si pe "vreme buna" Posted Image

In octombrie am fost. Vremea a fost buna si am combinat orasul cu o tura prin Bavaria montana.

#26
DisneyWwW

DisneyWwW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.07.2014
Dadetiva toti drq! Adica topu lu asta il apreciati si ameu il criticati? Recunosc si eu ca e mai bun ca ameeu dar tot dadetiva dracu!

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,223
  • Înscris: 14.08.2007
@Disney, al tau era prea "american" pentru gustul multora ... stiu ca la un moment dat aveai un top cu Las Vegas si Los Angeles in top 10 ... eu zic ca n-au ce cauta acolo ... pot accepta New York in top 10, cel mult si San Francisco, dar daca imi bagi si Las Vegas si Los Angeles deja esti prea subiectiv.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,285
  • Înscris: 18.12.2007
Cum poti sa nu fii subiectiv cand faci un asemenea top? Posted Image)
Nu exista standarde general valabile pentru a numi ceva (obeicte, persoane, locuri etc) 'frumos'

Edited by AlexEn, 23 August 2014 - 09:13.


#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,223
  • Înscris: 14.08.2007
Daca faci un top personal poti sa bagi orice, ca e vorba de preferintele tale ... el insa incerca sa faca un top general valabil in acel topic.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,285
  • Înscris: 18.12.2007
Lasa-l pe el sa zica ce vrea. E de bun simt ca orice topic de genul asta va fi subiectiv, mai ales prin prisma faptului ca nu da niciun reper in legatura cu atributele dupa care s-a ghidat cand l-a facut.
In plus ar fi interesant de stiut daca a vizitat toate acele orase. Altfel eu zic ca poate fi inchis topicul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate