Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 

boala si iubirea.

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,474
  • Înscris: 12.07.2010
Calm, calm, fetelor.

Tomnateco, ai cumva si argumente, sau te rezumi la invective? Eu poti sa dau si argumente pt afirmatia mea:

Un copil cu handicap grav distruge cel putin 3 vieti: 2 parinti + el insusi, care va avea o viata de cacat din prima pana in ultima secunda a existentei. Posibil chiar mai multe vieti, pentru ca, dupa moartea parintilor, daca il ia cineva in grija, il mai 'rezolva' si pe ala + familia lui. Astea ar fi doar o mica parte a argumentelor 'pro' avort. Contra? In afara de viata sfanta, dumnezeu & co, daca se poate.

#38
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

 Autumn_Dream, on 03 august 2014 - 14:25, said:

Nu avortezi un copil orice ar fi.
Reformuleaza si scrie: nu as avorta un copil orice ar fi. ;)
Nu trebuie sa iti proiectezi propriile dorinte asupra altora. Nici eu nu cred ca as avorta, dar nu le-as sari la gat celor pro avort.

#39
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

 Autumn_Dream, on 03 august 2014 - 12:04, said:

Sper sa nu ajungi tu in situatia in care sa ramai fara organ si femeia de langa tine sa zica: Ce? Sa raman langa mutilatul asta? No! NEEEEEXT!

oare victima lui ciomu mai e casatorita?

L.E.: se pare ca da. Posted Image

Quote

Pentru Ion Jiga (42 de ani), bărbatul mutilat de doctorul Naum Ciomu, cel care i-a tăiat în trei penisul pacientului venit să facă o operaţie banală la Spitalul Panduri din Capitală, viaţa capătă o nouă turnură. După experienţa mutilantă pe care a trăit-o şi după anunţul că soţia îl părăseşte, bărbatul pare să-şi fi regăsit liniştea: soţia şi fiica i s-au întors acasă, la vila din Otopeni pe care bărbatul şi-a cumpărat-o recent, scrie Libertatea.ro.
Achiziţia a fost făcută după ce Ion Jiga a primit  500.000 de euro, ca despăgubire, pentru greşeala făcută de doctorul Ciomu. Astfel, bărbatul s-a mutat din apartamentul modest pe care îl deţinea într-un bloc din Ghermăneşti, Ilfov, într-o vilă din Otopeni. El şi-a cumpărat şi o maşină şi s-a lansat şi în afaceri, în domeniul ambalajelor.
A depăşit şi perioada delicată din viaţa lui atunci când soţia l-a anunţat că vrea să divorţeze. Cu sprijinul prietenilor şi al specialiştilor, relaţia lor a mers mai departe. “Am depăşit clipele grele, acum suntem o familie unită”, a declarat Cecilia Jiga pentru Libertatea.

Morala: cu bani orice e posibil.
Cand nu ai bani e greu sa treci si peste gripa partenerului, insa cu bani...

Edited by Bokie, 03 August 2014 - 15:22.


#40
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
eu nu l-as parasi.

#41
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 09.11.2010

 lorelei20, on 03 august 2014 - 19:13, said:

si pe subiect nimeni nimic?

Citeam acum cateva saptamani pe un forum strain cum un tip punea urmatoarea intrebare: Pot sa divortez daca sotia e bolnava si nu-mi poate darui copii? Mi-a cazut cerul in cap.

Edited by Autumn_Dream, 03 August 2014 - 19:29.


#42
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
poate si daca e sanatoasa si ii poate darui copii. cum sa nu poata in caz contrar?
ce intrebari isi pun unii!

#43
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Daca iubesti pe cineva din tot sufletul, nu pleci. Insa o dragoste de felul ala e rara.

 marian78ro, on 03 august 2014 - 14:13, said:

da, offtopic:
Eu cunosc o persoana (sau un cuplu mai bine zis, desi o cunosc doar pe ea) care traiesc in UK de ceva ani buni si care au depistat sindromul Down la copil inainte de nastere.
Au decis sa pastreze copilul pe care il iubesc in fiecare zi la fel de mult si care in prezent are 4 sau 5 ani.
e trist, decizia a fost doar a lor, nu si a copilului, desigur, insa...

Dobitoci.

Edited by Oscilatrix, 03 August 2014 - 19:44.


#44
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,527
  • Înscris: 06.01.2012

 Autumn_Dream, on 03 august 2014 - 19:28, said:

Pot sa divortez daca sotia e bolnava si nu-mi poate darui copii?
Mi se pare o intrebare fireasca .
Si p-asta o inteleg eu , care nu vreau copii .

#45
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 09.11.2010

 Bokie, on 03 august 2014 - 19:36, said:

poate si daca e sanatoasa si ii poate darui copii. cum sa nu poata in caz contrar?
ce intrebari isi pun unii!

Ideea e ca tipul isi iubea sotia dar isi dorea foarte mult copii. Iar ea nu-i putea face. El nu intrebase din punct de vedere legal, ci moral.

#46
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si ala-i intreba pe altii ce-i moral sau nu ?

#47
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 09.11.2010

 DjMx, on 03 august 2014 - 20:11, said:

Si ala-i intreba pe altii ce-i moral sau nu ?

Da, se simtea vinovat.

#48
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 lorelei20, on 03 august 2014 - 11:41, said:

ati ramane langa partener daca s-ar imbolnavi de cancer de exemplu?

vorbim de relatii pre-casatorie sau logodna.

dau si eu un exemplu. 3 ani de relatie, 20+ cat vreti voi ani fiecare, el si ea fericiti. ea descopera un nodul la san. e cancer. trebuie operat si scos. riscuri de remitere. probleme de estetica cu excizia nodulului. ati ramane langa ea cu toate riscurile astea?

si reversul. tot acelasi gen de cuplu. el diagnosticat cu cancer osos. sanse mari de supravieturile dar trebuie amputat un picior si evident, risc de remitere. ati ramane langa el?

luati in considerare atractia fata de partner nu doar ca prieten, rabdarea sa treci prin toate depresiile normal asteptate, suferinta, cum se schimba ecuatia pe viitor cand vrei copii si familie.

Da, as ramane. Daca nu din iubire, atunci din simtul datoriei si din obligatie. Stiu, nu e un raspuns prea romantic.

 Dumitru_Pavel, on 03 august 2014 - 12:39, said:

o alta intrebare asemanatoare este: ai face un copil daca partenerul/a sufera de o boala cu transmitere genetica(cu o probabilitate mare, peste 50%) ?

Depinde de boala, nu?

Daca e ceva serios, probabil ca nu.

#49
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014
La teorie suntem buni, dar practica ne omoara. Evident ca toata lumea crede ca va ramane alaturi de partener pana cand moartea ne va desparti, la bine si la rau and shit, insa cand chiar esti in aceasta situatie lucrurile se schimba. Cei care reusesc sa faca asta si in realitatea sunt niste caractere exceptionale. Sunt sigur ca majoritatea nu am putea sa trecem peste egoism.  Eu stiu doua cazuri (2 fosti colegi de facultate) , in care iubitele i-au parasit cand acestia s-au inbolnavit ( primul de cancer la stomac iar al doilea nu mai stiu de ce). Din fericire s-au facut bine.

#50
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 11.06.2010
poate au fost parasiti din cauza ca s-au schimbat ei ca persoane, depresivi, doborati psihic dupa aflarea rezultatului etc... parca un barbat trebuia sa fie stalpul emotional al cuplului...pai ori esti tare ca piatra ori nu. din umilele mele informatii un astfel de comportament e instinctual(sexual) respingator pentru femei...na ce sa zic,  unora le-o fi greu sa-si invinga instinctul, asa cum altora le e greu sa ia vestea cancerului la stomac ca si cum ar fi nevoia de a te scarpina ocazional la coaie.

#51
ruxandram

ruxandram

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.08.2014
Atat timp cat il iubesti pe cel de langa tine, nu vad motivele pentru care ai renunta. Il iubesti in momentele bune si ma putin bune.

In general un cuplu adevarat, unde intr-adevar exista iubire, nu doar orgolii, trece prin toate etapele. Iar asta inseamna ca ramai alaturi, indiferent de situatie.

Nu, nu as renunta, as ramane langa.

#52
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 lorelei20, on 03 august 2014 - 11:41, said:

ati ramane langa partener daca s-ar imbolnavi de cancer de exemplu?

vorbim de relatii pre-casatorie sau logodna.

dau si eu un exemplu. 3 ani de relatie, 20+ cat vreti voi ani fiecare, el si ea fericiti. ea descopera un nodul la san. e cancer. trebuie operat si scos. riscuri de remitere. probleme de estetica cu excizia nodulului. ati ramane langa ea cu toate riscurile astea?

si reversul. tot acelasi gen de cuplu. el diagnosticat cu cancer osos. sanse mari de supravieturile dar trebuie amputat un picior si evident, risc de remitere. ati ramane langa el?

luati in considerare atractia fata de partner nu doar ca prieten, rabdarea sa treci prin toate depresiile normal asteptate, suferinta, cum se schimba ecuatia pe viitor cand vrei copii si familie.

Eu nu stiu ce-as face daca el ar fi in situatia prezentata - ma incurca varsta (20+) si durata relatiei.

Daca as fi eu aia bolnava, l-as alunga.

 FCBK, on 03 august 2014 - 14:29, said:

Din cate stiu ti se permite sa faci avort indiferent de cat de avansata e sarcina daca ti a fost dat sa afli "mai tarziu".

Asa stiu si eu, in cazul Down, intra la avort terapeutic. E una din bolile pentru care as face avort fara alte discutii.

#53
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
De ce multi spun ca daca s-ar imbolnavi si-ar alunga partenerii? Nu simiti ca aveti si alte lucruri bune de oferit decat sanatatea? Si daca va imbolnaviti (ceea ce se intampla cam tuturor la anumit varste) ce veti face atunci- alungati partenerul, va distrugeti viata pe toate planurile, va dati si demisia de la job, alungati orice bucurie din viata voastra? Ce fel de mentalitate e asta?

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu as ramane langa el. Cu siguranta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate