Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Cooler procesor - 50 de lei - socket 1150

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View PostRazvan11, on 29 iulie 2014 - 14:44, said:

Insa am o intrebare , eu l-am montat in asa fel incat coolerul e peste placa video(adica da aerul pe ea)

In pozitia asta trebuie montat  : http://www.pcgarage....8466aca98c9.jpg . Aerul cald sa fie preluat de ventilatorul de pe carcasa si scos direct afara ...

Edited by alexx20alexx, 29 July 2014 - 16:26.


#20
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Si e foarte important sa il montez asa ? Ca vad ca placa video nu e asa calda,ca si temperatura ma refer.

#21
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Da , este foarte important cum montezi coolerul / ventilatorului de la procesor cat si cele de pe carcasa daca vrei un "airflow" bun . ( mai ales in perioada asta a anului ... )  Posted Image

#22
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Ok,l-am mutat ca si in poza,dar nu am inlocuit pasta termoconductoare.Voi dupa ce demontati coolerul de fiecare data puneti si alta pasta?

#23
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Da !

Sunt doua metode de a aplica pasta :


1 . Sa pui pasta exact cat este nevoie si sa o intinzi pe toata suprafata procesorului ( dar nu foarte multa , un strat subtire cat sa acopere in intregime procesorul ) .

VIDEO :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LqVbxttFBmY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2 .  Sa pui o "biluta" ( cam cat o boaba de mazare ) pe mijloc si sa o presezi cu radiatorul

Eu unul folosesc primul exemplu pentru ca am avut rezultate mai bune asa . Cu metoda de la punctul 2 colturile vor ramane fara pasta si se mai poate intampla ca pasta sa se intinda inegal ( in special daca presezi cu talpa coolerului putin inclinat )  .

Adica asa  :
https://www.youtube....wORzO2Ra1o#t=89

Bafta !

Edited by alexx20alexx, 30 July 2014 - 10:27.


#24
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , redeschid acest thread ca sa numai deschid altul

Va rog frumos as dori sa ''schimb'' si eu racirea ''box'' de la un i5-4690/s. 1150 pe aer dintr-o carcasa ca asta - http://www.coolermas...e-120-advanced/ - Cooler Master 120 Elite Advanced
Folosesc o sursa ''normala'' atx , iar ca inaltime/spatiu intre procesor si sursa nu cred ca sunt mai mult de 6cm ( 60mm - inaltime )
- Ce firme/modele imi ''recomandati'' din cupru si/sau aluminiu cu o inaltime de ''maxim'' 5cm ( 50 mm ) radiator + ventillator ?
- A incercat careva cu ventilatoare de carcasa gen ''turbina'' fixata peste radiatorul procesorului ?
Carcasa pe spate deasupra tablitei/shieldului pana in sursa are niste fante si ma gandesc la o ''racire'' cu un ventilator gen ''turbina'' prin care as directiona caldura de la procesor direct afara prin fantele carcasei , fara a mai ''supra incalzi'' sursa cu aerul cald disipat de procesor direct in ea
Adica ceva de genul ''conului'' de plastic fixat pe o latura a carcasei direct deasupra procesorului , asa cum sunt la unele carcase pt. PIV

Edited by lupull, 28 August 2015 - 19:05.


#25
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
Ce buget ai disponibil si de la ce magazin preferi sa-l achizitionezi?

#26
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
M-am uitat putin pe ''price'' si am vazut ceva modele ''mici/inguste'' ca inaltime din :
- aluminiu sub 100 lei
- cupru peste 100 lei
Din cate stiu raportul ''zgomot/debit de aer'' e cam ''direct proportional''
M-ar interesa firme/modele deja testate ca ''eficenta'' pe proace asemanatoare cu al meu ( i5/quad core/s.1150 ) si niste pareri pro/contra
Oricum cred ca pana in 150 lei/pret magazin cu garantie as gasi ceva ''convenabil''
Fiindca deja pe la 162 lei deja am gasit o carcasa + 3 ventilatoare micro-atx/mini-atx cu montarea sursei in partea de jos de la Zalman
Astfel ca in acest caz numai imi trebuie ceva ''performant/foarte eficient'' si ''mic'' ca inaltime ( un maxim 5cm/50mm )
Chiar a devenit  o ''dilema'' ce sa cumpar :
- cooler de procesor din aluminiu/cupru pe s.1150 si cu inaltimea de maxim 5cm/50mm sau
- carcasa micro-atx si eventual niste coolere de carcasa la ea

#27
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
In poza 1 se vede un ventilator, cred ca e de 80mm ( poate sa fie si de 92mm ). In poza 2 este un cooler montat, pare sa fie Cooler Master GeminII M4 cu inaltimea de 59mm.

Attached Files



#28
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai eu deja am montate/functionabile cele doua ventilatoare ale carcasei :
- cel de 80mm din lateral
- cel de 120mm din fata pl. de baza/din mijlocul carcasei
Si daca montez un cooler cum mi-a-i dat tu exemplu ( GeminII M4 avand 59mm inaltime ) , unde crezi ca va ''bate'' caldura degajata de el/procesor , direct in spatele sursei
Dupa cum se vede din foto cu el montat s-ar putea sa fie cam la ''fix/maximul'' inaltimii avute intre proc si sursa
Mie mi-ar trebui ceva mai mic ca inaltime de aceea am specificat un maxim de 5cm/50mm sa aibă cu tot cu ventilator
Astfel ca acel ''cm'' ramas sa fie pt. caldura disipata de proc si ''impinsa'' de curentul facut cu coolerul de 120mm de pe centrul carcasei
Uitati-va in prima poza cu ventilatorul de 80mm din lateralul carcasei , ca acei 80mm e inaltimea MAXIMA dintre ''fundul'' carcasei pana sub sursa
Daca din cei 80mm ''scadem'' inaltimea pl. baza + procesor mai ramn practic cam MAXIM 60mm , deci......
- Astept in continuare ceva ''concret/probat'' in conditiile ''impuse'' de carcasa avuta ( vezi foto mai sus )
Daca nu , ma vad NEVOIT sa schimb formatul carcasei cu ceva mai ''mare'' , cu toate ca ideea a fost sa ''scap'' de dimensiunile unei carcase ''normale/desktop'' in ceva mai ''mic''

#29
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
Deci carcasa aia a ta este o cutie. Degeaba iti cumperi un cooler mai bun pentru procesor daca tu nu ai airflow. Eu iti recomand sa faci un wire management mai bun, sa pui niste ventilatoare in plus in carcasa si sa schimbi pasta termoconductoare de pe procesor.

#30
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
In poza 2 de la ventilatorul cooler-lui pana la sursa raman  ~15mm. Ventilatorul sufla aer in jos, spre procesor, nu in sus, spre sursa.

Ce temperaturi ai cu cooler-ul stock ?

Edited by Tatomir, 28 August 2015 - 22:06.


#31
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Tatomir - cele scrise de tine sunt probate practic pe carcasa ca a mea si coolerul de procesor recomandat ?

Baobao - e ventilatorul de 120mm din centrul carcasei care sufla spre exteriror/fantele din spatele carcasei
E ventilatorul de 80mm din lateral care sufla sau trage aerul spre exteriror/din exterior
Prb. este ca ramane o distanta foarte mica 10mm ( cel mult vreo 15mm ) intre coolerul de procesor si sursa
Daca ai citit mai sus , eu puneam in discutie si solutia unei ''turbine'' deasupra radiatorului de la procesor , tocmai pt. a SCOATE direct afara caldura disipata de procesor , fara alte ''amestecuri'' de aer din alte venturi
Oricum daca nu exista SOLUTIE REZONABILA , atunci voi schimba carcasa cu totul , cu toate ca nu prea vreau
- Cine are un i5-4690 box pe un desktop , as vrea sa stiu ce temperaturi idle are acest model de procesor
Prb. mai ''mari'' cu disipatia calduri pe acest tip de carcasa apar când este ''folosit'' procul mai intens , deci automat si o disipatie mai mare de caldura
La care mai adaugam si temperatura ambientala in zilele astea ''caniculare'' = automat o ''imbatranire'' prematura a procului fata de o folosire a lui intr-un alt tip de carcasa mai ''mare''

#32
Baobao

Baobao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 24.08.2015
In cazul asta iti recomand sa schimbi carcasa cu totul insa incearca sa nu nimeresti tot intr-o conserva. Nu are rost sa iti cumperi alt cooler pentru procesor, va avea acelasi efect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate