Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

intr-o relatie ce conteaza mai mult, banii sau iubirea?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
66 răspunsuri în acest subiect

#1
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 647
  • Înscris: 20.09.2005
ca sa fii iubit si ca sa dureze acesta iubire depinde de bani sau  mai bine zis, banii o alimenteaza??? un vechi proverb care-l stim toti spune asa: " banii n-aduc fericirea"...acum se spune asa, asta am auzit in romania, mai noi: " banii n-aduc fericirea dar o intretin "....Voi ce credeti ???

#2
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 642
  • Înscris: 28.04.2004

 Domnita, on Dec 28 2005, 04:06, said:

ca sa fii iubit si ca sa dureze acesta iubire depinde de bani sau  mai bine zis, banii o alimenteaza??? un vechi proverb care-l stim toti spune asa: " banii n-aduc fericirea"...acum se spune asa, asta am auzit in romania, mai noi: " banii n-aduc fericirea dar o intretin "....Voi ce credeti ???
parerea mea:
- pentru unii, banii nu aduc fericirea dar o intretin,
- pentru unii, banii nu aduc fericirea si nici nu o intretin,
- pentru putini, banii aduc fericirea. (astia din urma sunt putini nu doar din motive subiective, ci si din cauza ca sunt mult mai putini bogati decat saraci :) => baza de selectie redusa...)

Editat de narcis_epm, 28 decembrie 2005 - 09:40.


#3
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 409
  • Înscris: 21.07.2004
"Banii n-aduc fericirea.O cumpara gata facuta" (Replica asta nu imi apartine,nu e originala,si nu mai stiu provenienta...Dar cred ca e in general adevarata.) Chestia e ca in mai mult de 90% din cazuri banii pot aduce fericirea.Numai sa vina si la timp...

Sad,but true...:(

Editat de Netshadow, 28 decembrie 2005 - 11:25.


#4
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 71
  • Înscris: 13.08.2005
Mai mult decat cantitatea de bani conteaza compatibilitatea financiara intre parteneri.

Asta inseamna: - sa castige amandoi in aceeasi plaja de valori, sau sa aiba potential asemanator
                       - sa aiba aproximativ acelasi stil de viata / aceleasi pretentii
                       - sa aiba comportament asemanator la economii/cheltuieli

Iubirea e inceputul, dar nu se poate transforma intr-o relatie adevarata daca nu sunt indeplinite conditiile de mai sus.

Ca sa raspund punctual, amandoua conteaza la fel de mult.

#5
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 383
  • Înscris: 04.11.2005
hihi ! Adica povestiti-mi cum un tip poate sa-mi ofere un potential financiar suficient sa incep sa-l plac in conditiile in care nu am nici o treaba ? Hm... sau cum pot deveni brusc compatibila cu un partener doar pentru ca ne situam pe acceasi plaja de valori, de venit sau de aspiratii ? Nu ...
Cica "love is blind" dar nu tre sa fie si stupid :P - la fel nu mai stiu provenienta dar am testat pe piela mea ca e adevarata, adica totul este ca sentimentul sa fie reciproc macar intr-o oarecare masura, sa nu te trezesti ca lupti singur si pui totul la bataie pentru o cauza dinainte pierduta ...
De obicei il intalnesc - pana nu demult nu credeam nici in dragoste la prima vedere dar "never say never" - il plac, suficient sau nu ca sa consider ca pot depasi orice dificultati si diferente, de orice natura, care ar putea periclita relatia sau care ne-ar putea desparti ... atat ! Fara generalizari, fara definitii si predictii, nimic din ce s-a aplicat in cadrul unei relatii nu a mai fost valabil in cadrul alteia, si atunci noi vrem sa ne dam cu parerea pentru relatiile altora ? hmz ...

#6
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 28.03.2005

 sigrid.blom, on Dec 28 2005, 11:52, said:

Mai mult decat cantitatea de bani conteaza compatibilitatea financiara intre parteneri.

Asta inseamna: - sa castige amandoi in aceeasi plaja de valori, sau sa aiba potential asemanator
                       - sa aiba aproximativ acelasi stil de viata / aceleasi pretentii
                       - sa aiba comportament asemanator la economii/cheltuieli

Ca sa raspund punctual, amandoua conteaza la fel de mult.

Da, urmeaza:
-cei doi parteneri sa arate aproximativ la fel (daca se poate sa difere sexu' ar fi excelent)
-sa fie facuti eventual de aceeasi mama
-etc

#7
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.066
  • Înscris: 30.06.2005

 Grave Land, on Dec 28 2005, 12:10, said:

Da, urmeaza:
-cei doi parteneri sa arate aproximativ la fel (daca se poate sa difere sexu' ar fi excelent)
-sa fie facuti eventual de aceeasi mama
-etc
Si:
- sa aiba aceleasi doctrine social-politice si... in fine...


Intrebarea e cel putin stupida... normal ca iubirea conteaza mai mult ...nu ? [parerea mea :) ]

#8
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 04.11.2005
Si iubirea si banii dar ma tem ca banii conteaza mai mult.

Puteti face si un mic experiment : iesiti in oras cu Dacia din 1995, n-o sa se uite nici dracu dupa voi. Iesiti cu un BMW, Mercedes, Audi, Ferrari.. veti vedea diferenta  :D  :D  :D

#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004
iubirea conteaza mai mult, sunt idealista si vreau sa cred asta. ce daca la un moment dat te ploua in camera inchiriata, ca n-ai mai mancat de aseara, cand ai servit un sandvis cu restul de branza din frigider, pe care ti-a trimis-o maica-ta sau i-a trimis-o maica-sa, ca salteaua pe care dormiti cam scartaie si ca ai vrea un teveu mai nou...important e ca va aveti unul pe altul... si acum chair nu faceam misto. vreau sa cred ca poti trece peste multe cand esti iubit si iubesti

#10
alexoac

alexoac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 103
  • Înscris: 06.01.2005
aceleasi subiecte neinteresante......ca avetzi chef de vorba e altceva dar nu ca va intereseaza ce cotneaza mai mult.nu vreau sa jignesc pe nimeni,dar nu e normal ce conteaza mai mult? acum pe bune  :puke:

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.306
  • Înscris: 03.12.2005

 rox, on Dec 28 2005, 19:32, said:

iubirea conteaza mai mult, sunt idealista si vreau sa cred asta. ce daca la un moment dat te ploua in camera inchiriata, ca n-ai mai mancat de aseara, cand ai servit un sandvis cu restul de branza din frigider, pe care ti-a trimis-o maica-ta sau i-a trimis-o maica-sa, ca salteaua pe care dormiti cam scartaie si ca ai vrea un teveu mai nou...important e ca va aveti unul pe altul... si acum chair nu faceam misto. vreau sa cred ca poti trece peste multe cand esti iubit si iubesti

treaba asta merge cel mult cat nu dispare elementul de noutate. pana la urma e pamantul plin de femei/barbati si sigur gasesti unul care sa babardeasca bine si fara sa locuiasca intr-un camin de nefamilisti.

#12
gix@george

gix@george

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 137
  • Înscris: 23.08.2005
cred ca amandoua conteaza la fel de mult....si nu vrea sa mai comentez nimic....dar daca este cu adevarat iubire banii nu conteaza prea mult insa daca este doar ceva de moment banii fac totul.....
si nu se pune problema ca daca ai o masina tare te iubesc femeile...aia in nici un caz nu cred ca se numeste iubire....

#13
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004

 gix@george, on Dec 28 2005, 21:12, said:

si nu se pune problema ca daca ai o masina tare te iubesc femeile...aia in nici un caz nu cred ca se numeste iubire....
in sfarsit cineva realist...

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.306
  • Înscris: 03.12.2005
rox, tu ai fi dispusa sa te muti intr-un camin cu omul pe care il iubesti renuntand la internet, farduri, mers la film si iesit la o inghetata? si daca da, cat timp ai rezista?

cand nu treci efectiv prin toate astea poate par boeme, romantice, sau cum vrei tu. dar cand ajungi acolo iti garantez eu ca dragostea aia nemuritoare se duce dracului de urgenta.


ps: mai e si un alt aspect. in general daca iti place un om cu o pregatire similara cu a ta, el cel mai probabil presteaza o munca pentru care e platit similar, deci are cam aceleasi posibilitati materiale.
altfel, daca te indragostesti de un strungar, problema cu camera inchiriata devine ff realista. si de obicei nu se intampla asta, de-aici si ideea de romantism.

#15
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.204
  • Înscris: 15.11.2005

 rox, on Dec 28 2005, 21:20, said:

in sfarsit cineva realist...

Este ,,realist" pentru ca se muleaza principiilor tale? O persoana cu un rationament opus de ce nu poate fi realista! Pentru ea este logic sa gandeasca asa!  <_<

#16
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004
in primul rand: @krissa: e logic sa gandeasca ca daca ai BMW te iubesc femeile??? TE IUBESC??? sa fim seriosi...poate sa creada ca se uita/se dau/se culca/se marita mai repede cu tine...dar de iubit..e indoielnic...
si @sebulbus: ai fost cumva pe aceeasi lungime de unda cu mine.am zis " sunt idealista si vreau sa cred asta". adica vreau sa cred ca e posibil. dar ce am zis eu acolo erau situatii reale, si iubirea nu tine nici de foame nici de acoperis deasupra capului...dar poti trece peste multe cand iubesti. insa nu peste toate

#17
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.204
  • Înscris: 15.11.2005

 rox, on Dec 28 2005, 21:35, said:

@krissa: e logic sa gandeasca ca daca ai BMW te iubesc femeile??? TE IUBESC??? sa fim seriosi...poate sa creada ca se uita/se dau/se culca/se marita mai repede cu tine...dar de iubit..e indoielnic...

Daca ai BMW de ce nu te pot iubi femeile?  :confuzzled: Problema mea era despre generalizare, nu despre conceptiile tale!

#18
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 720
  • Înscris: 05.05.2005
In lipsa unei stari materiale, decente macar, nu poate exista dragoste.....
Indiferent de natura ei.(a dragostei)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate