Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2413
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,160
  • Înscris: 11.03.2006
Pune si tu poze cu gresia si faianta aia pentru care te gandesti sa te vinzi.Posted Image Asa se explica de ce te-ai dus sa schimbi placile sparte, desi a trebuit sa faci din nou tot sportul ala extrem cu masina.

Cainii stau in aceeasi cusca sa se incalzeasca. Pe gerul asta nu e prea mare veselie pe capul lor...Stiu ca exista niste becuri cu infrarosu care se pun in custi in perioadele astea si incalzesc foarte bine.

#2414
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008

View PostdoarUNom, on 10 ianuarie 2017 - 16:40, said:

N.ai stare nici macar pe gerul asta ?! Parca te.ai insura saptamana viitoare..asa graba e pe tine Posted Image
Pai..daca tre sa montez centrala..ce sa-i fac...nu pot s-o pun asa..pe tencuiala..Plus ca..daca tot am gaz..nu-i pacat sa stea asa ne'incalzita?!..si sa platesc curent la greu..in aeroterme Posted Image  Dupa ce-i dau drumu la IPAT..intr-o sapt..se face vreme de plaja in casa..si pot munci in liniste..Acu' tre sa stau in fiecare weekend..sa tai lemne..sa le pregatesc pt sapt urmatoare..pt sobita..

View Postcumparator, on 10 ianuarie 2017 - 16:44, said:

Pune si tu poze cu gresia si faianta aia pentru care te gandesti sa te vinzi.Posted Image Asa se explica de ce te-ai dus sa schimbi placile sparte, desi a trebuit sa faci din nou tot sportul ala extrem cu masina.

Cainii stau in aceeasi cusca sa se incalzeasca. Pe gerul asta nu e prea mare veselie pe capul lor...Stiu ca exista niste becuri cu infrarosu care se pun in custi in perioadele astea si incalzesc foarte bine.
Am luat doar faianta pt un perete ..din CT..unde vine centrala..vreo 6mp..si un ghe-u..plus cele 2 distribuitoare...unu pt IPAT si unu pt apele din casa. Nu-i cine stie ce..o ieftineala..gen caramida alba..

Gresia pt etaj..vreo 65mp..am postat-o mai in urma..ceva gen lemn..mai deschis...Trebuia s-o pun in arta acu dupa sarbautori...insa a venit gerul..si am luat pauza..ca nu pot da varul asa...Pt parter..cred ca o sa iau ceva similar..insa alte nuante..Am vazut si ceva interesant..gen piatra..pt terase..Le-as cumpara mai repede..sa  scap de ele..ca apoi sa raman numai cu stresul punerii in opera..

Edited by manghels, 10 January 2017 - 17:14.


#2415
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Tot te aud ca e greu "la deal". Ai incercat niste lanturi la roti? Poate gresesc, dar e greu la deal cu gheata pe jos...

#2416
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Nu stiu daca merita efortul. De obicei..probleme is doar 1-2 zile..pana intra astia cu lama.

Dealul meu are panta de vreo 15 grade..si am de urcat vreo 200m. Restul de 25-30 de km pe care-i fac zilnic is pe asfalt..

Acu ce sa fac..bag lanțuri pt 200m? Când is probleme..las masina jos..la asfalt..la o pensiune..si fac miscare pe cei 200m la deal.

Edited by manghels, 10 January 2017 - 20:14.


#2417
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Te inteleg, dar sunt acele momente "kodak" :) in care la -15 grade trebuie sa duci cutiile cu faianta in brate 200 de metri. Daca nu esti Arnold in Commando, e cam greu :)

#2418
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Pai..de ce am masina..sa merg..pe jos? :)) Nu mai bine am parte de ceva action / adrenalină?

Aveau vreo 18kg per cutie..nu mai eram in stare sa le car la deal..plus ca-mi testam limitele.

Era sa mai cad o data de pe un versant la munte..cand eram batman..si voiam sa urc pana in fata cabanei..iarna..Atunci i-am zis prietenei sa sara din masina in timp ce derapam spre prăpastie.. pt ca erau sanse să plonjez vreo 50m in gol..Aici pe deal la mine..ii joaca de copii..

Ce sa-i faci..ma mai apuca uneori..altfel o iau razna cu de-ale cotidianului..

Edited by manghels, 10 January 2017 - 21:10.


#2419
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View PostNukem, on 10 ianuarie 2017 - 20:07, said:

Tot te aud ca e greu "la deal". Ai incercat niste lanturi la roti? Poate gresesc, dar e greu la deal cu gheata pe jos...

Stii cat de greu e sa le pui? Si cat timp iti ia? Uneori mai bine te lipsesti, faci 2 cruci scuipi in san, de-astea :))

#2420
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Si eu care imi fac casa in camp... Nu tu adrenalina /action... :)

#2421
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postmanghels, on 10 ianuarie 2017 - 20:14, said:

Nu stiu daca merita efortul. De obicei..probleme is doar 1-2 zile..pana intra astia cu lama.

Dealul meu are panta de vreo 15 grade..si am de urcat vreo 200m. Restul de 25-30 de km pe care-i fac zilnic is pe asfalt..

Acu ce sa fac..bag lanțuri pt 200m? Când is probleme..las masina jos..la asfalt..la o pensiune..si fac miscare pe cei 200m la deal.
La mine la sat  asfaltul este ca in palma, primarul si-a scos tractorul nou nout din ograda si duminica a facut curata strada. Pe urma zilele astea venit cu ifronul vechi de 30 de ani a primariei si a tinut din scurt zapada de pe asfalt.

Cred ca la tine acolo ar merge doar o freza care sa dezapezeasca strada, lama u cred ca merge din pricina pantei.

Edited by Benderbut, 11 January 2017 - 07:29.


#2422
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Si pe la noi.. strazile care fac legatura cu alte judete / localitati..cum ii strada pe care merg eu pana la casa..is ca-n plama..Urc dealul ala cu 70-80 la ora..Singurul hop..is cei 200 de m..de la asfalt..pana la casuta..unde panta e considerabila..

Cat a fost viscol 1-2 zile..e clar ca nu s-a bagat nimeni pe acolo nici lama..nici nimic...Doar noi ..omustenii de pe acolo..am mai dat zapada..plus niste jeepuri..care se pare ca nu aveau probleme sa urce. Nici safu alora cu gazu' n-a avut probleme..a urcat pe un mal de langa casa mea..fara nici o grija..
Mai e si un vecin care are un buldo..pe care-l mai 'rugam' contra cost..sa curete drumul..insa pana nu s-a oprit viscolul..nu l-am chemat nici pe ala..ca-l plateam degeaba..

Oricum..astea-s evenimente..care se intampla..o data la cativa ani..Anu' trecut n=a fost nici o problema,..A nins slabut..sau a viscolit zapada pe deal..de ziceai ca era ars pamantul..

Edited by manghels, 11 January 2017 - 08:55.


#2423
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La panta de 15 grade fara ca sa fie asfalt tratat cu sare si nisip este risc ca sa iti alunece masina la vale, asta dupa ce zapada este batuta bine...

Am patit odata pe cand nu era asfalt in sat, am oprit masina in panta pentru ca a ramas o ambulanta inzapezita cu tractiune spate si nu putea urca adica statea si pe mijlocul drumului (era in misiune sa salveze un boscalau din coma, dar nu avea nimic ca era invatat cu bautura) si m-am dat jos sa ii intreb daca vor ajutor, cand colo imi spune soferul , ai grija ca masina se duce la vale!  si s-a dus frumos la vale pe urmele rotilor masinilor Posted Image

Am fugit dupa ea, nu s-a oprit pana nu am bagat bocancul sub roata fata.

Edited by Benderbut, 11 January 2017 - 09:06.


#2424
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Cam asa ceva am patit si eu..doar ca eu eram in masina..si nu o puteam controla..Asa ca am lasat-o sa mearga la vale..in a-ntaia..pana am dat de un strat cu aderenta si am oprit...chiar in fata casei ...De asta pastrez cenusa din sobita..s-o arunc in drum..dupa ce-o cern de cuie...sa nu mai alunec..pe gheata..

#2425
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu mai bine vinzi tu Megane-ul ala si iti iei o Skodita 4x4? :) Eu am pus ochii pe un Scout :)

#2426
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"Anu' trecut n=a fost nici o problema,..A nins slabut..sau a viscolit zapada pe deal..de ziceai ca era ars pamantul.. "

Iarna cu zapada e o implinire la toate capitolele.
Cui nu.i place zapada poate sa o trimita la mine ..e binevenita la orice ora.

Edited by doarUNom, 11 January 2017 - 09:42.


#2427
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ce o sa ma mai rad eu de voi cand o sa ramaneti impotmoliti cu skoda voastra 4x4 , o sa trec cu motoroaba mea fulger pe langa voi Posted Image

#2428
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008

View Postbrawnie, on 11 ianuarie 2017 - 09:31, said:

Nu mai bine vinzi tu Megane-ul ala si iti iei o Skodita 4x4? Posted Image Eu am pus ochii pe un Scout Posted Image
Nu-mi vand barcutza..nici sa ma tai.. momentan..Plus ca..tre sa mai dau eu bani..s-o ia careva..Stii cum e..are valoare sentimentala...nu-i de dat..Am cutreierat mult cu ea..desi se apropie de vreo 200k km..inca mai duce..Are garda inalta..daca si cauciucurile de iarna ar fi mai noi..n-as avea emotii deloc..

Cand n-o mai merge..o tai in doua..si-o lipesc de casa..intr-un colt..ca si cum ar fi trecut prin el..

View PostdoarUNom, on 11 ianuarie 2017 - 09:38, said:

"Anu' trecut n=a fost nici o problema,..A nins slabut..sau a viscolit zapada pe deal..de ziceai ca era ars pamantul.. "

Iarna cu zapada e o implinire la toate capitolele.
Cui nu.i place zapada poate sa o trimita la mine ..e binevenita la orice ora.
si mie-mi place zapada..sa fie cat mai multa..numai gerul sa nu tina mult..ca-mi crapa pielea pe fata..pe deal acolo..

View PostBenderbut, on 11 ianuarie 2017 - 09:42, said:

Ce o sa ma mai rad eu de voi cand o sa ramaneti impotmoliti cu skoda voastra 4x4 , o sa trec cu motoroaba mea fulger pe langa voi Posted Image
O sa caut si eu un jeep..de ocazie (adica sa mearga vreo 2-3 sapt pe an)..off-road..pe deal pe acolo..O ieftineala 4x4..sa ma duca la deal..si la vale..

Glumeam cu un vecin..ca ar fi mai simplu sa facem un telescaun acolo..

Edited by manghels, 11 January 2017 - 09:53.


#2429
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
BREAKING NEWS: curge caldura prin IPAT..si la mine..

Posted Image E lasata pe 'direct' la putere / temperatura minima pana intra in regim..Returul a fost de 'gheata' ore bune pana sa se dezmorteasca un pic.
Posted Image Desi am bagat apa in instalatie..pe fiecare circuit... pana am crezut ca a iesit ultima 'bula' de aer..cred ca a mai ramas ceva..ca se aud ceva zgomote caracteristice..prin distribuitoare..si mai fasaie aerisitorul din cand in cand..Is curios ce presiune o sa gasesc in instalatie maine. Azi am lasat-o la 1.2.
Posted Image La fel de curios is ce consum de gaz o sa fie..pana ajunge in regim..Momentan..forjeaza la maxim centrala..de modulatie nu cred ca se pune problema inca.
Posted Image Fiind pe temp minima..curge condes pe teava aia..la greu..Cred ca o sa-l colectez in ceva pana se mai 'calmeaza' centrala..ca nu-mi surade prea tare ideea..de a se duce in fosa..

Posted Image Ca o nota: zilele trecute m-am luptat cu un sobolan..care abuzase de niste cartofi si mere in demisol..Nu stiu pe unde a intrat..N-am reusit sa-l prind asa ca..a iesit rapid afara. I-am bagat niste chimicale in locuri strategice..asa ca daca mai revine..nu-l vad cu prea multe zile..avand in vedere ca nu i-am mai lasat alta sursa de potol..

Mai multe poze..si povesti..maine..

Attached Files


Edited by manghels, 18 January 2017 - 21:56.


#2430
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ce temperaturi ai pe tur si pe retur?
Se pot vedea in meniul centralei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate