Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Nationalism etnic. A existat in Antichitate sau Evul mediu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Deschid acest topic pentru ca am vazut o discuie aprinsa  despre acest subiect, multi spun ca nu exista asa ceva, dar eu nu imi explic atunci dece apar apar in izvoarele antice locuitorii Daciei ca fiind de natione daca, este vorba mai ales de descoperirea la Roma a unei inscriptii ce vorbeste de sotia si copiii lui Pieporus , regele costobocilor :D. M. Ziai Tiati fil. Dacae uxori Piepori regis Coisstobocensis Natoporus et Drilgisa aviae cariss. b. m. fecer”. Desii este amintit ca Pieporis este regele  costobogilor este inclus si elementul etnic : Dacae.
Exista si alte  referinte de exemplu unitatile militare dacice rasfirate in tot 9mperiul, este o ala dacorum daca nu ma insel si in Britania , apoi mai exista si referintele la Galerius care  ii ura pe romani si ii pusese la taxe  pentru ca la timpul sau si Traian ii pusese pe daci la tribut.
  Dar evul mediu ? rivalitatea franco-engleza din amurgul evului mediu.
Sau dilema noastra despre  Matia Corvin si Iancu de Hunedoara, valahi sau unguri ? Eu cred ca ei aveau totusi o constiinta etnica , numai ca statul national ca atare inca era necopt, ea era pe cale de aparitie in Anglia, Franta, state centralizate  sin in restul continentului abaia in sec. 19 .

#2
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 909
  • Înscris: 14.02.2010
NAȚIONALÍSM

s. n.

Doctrină politică bazată pe apărarea (uneori exagerată) a drepturilor și aspirațiilor naționale.


ÉTNIC, -Ă,

etnici, -ce,

adj.

Referitor la apartenența la un popor; privitor la formele de cultură și de civilizație specifice unui popor.


Asta ca sa stim de unde plecam.


Acum, te rog sa reformulezi intrebarea ceva mai clar si mai corect, ca nu am inteles prea bine.



#3
Resolute

Resolute

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 28.08.2013
Raspunsul e da. Pentru antichitate e de ajuns sa ne uitam la evrei sau armeni. Armenii aveau inca din sec. 5 i.e.n. regi care defineau tara lor drept teritoriul poporului vorbitor de limba armeana.
Cicero vorbea si el despre patrie, despre loialitatea fata de tara si popor.

Cat despre perioada medievala, cred ca lucrurile sunt si mai evidente. Bascii, care l-au invins pe Carol cel Mare in 778 la Roncesvalles, sunt probabil cel mai elocvent exemplu.
La englezi unii autori sustin ca nationalismul exista inca din perioada anglo-saxona si a supravietuit la nivel de mase si in primele secole de dominatie normanda.
Din sec. 13 deja nobilimea franco-normanda a Angliei preia identitatea supusilor.

Asta este un fragment dintr-un poem englez de la 1300, Cursor Mundi:

Efter haly kyrces state
Þis ilke bok it es translate,
Into Inglis tong to rede,
For þe love of Inglis lede,
Inglis lede of Ingeland,
For þe commun at understand.
Frankis rimes here I redd
Comunlik in ilk a sted;
Mast es it wroght for Frankis man —
Quat is for him na Frankis can?
Of Ingeland þe nacioun,
Es Inglis man þar in commun.
Þe speche þat man with mast may spede,
Mast þarwith to speke war nede.
Selden was for ani chance
Praised Inglis tong in France;
Give we ilk an þar langage,
Me think we do þam non outrage.
To lauid Inglis man I spell...

This same book is translated, in accordance with the dignity of Holy Church, into the English tongue to be read, for love of the English people, the English people of England, for the common people to understand. I have normally read French verses everywhere here; it is mostly done for the Frenchman — what is there for him who knows no French? As for the nation of England, it is an Englishman who is usually there. It ought to be necessary to speak mostly the speech that one can best get on with. Seldom has the English tongue by any chance been praised in France; if we give everyone their own language, it seems to me we are doing them no injury. I am speaking to the English layman...

Edited by Resolute, 08 June 2014 - 13:56.


#4
marcelsoviani

marcelsoviani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 27.01.2014

View PostSucreBolivar88, on 08 iunie 2014 - 10:44, said:

dece apar apar in izvoarele antice locuitorii Daciei ca fiind de natione daca,
M. Ziai Tiati fil. Dacae uxori Piepori regis Coisstobocensis Natoporus et Drilgisa aviae cariss. b. m. fecer”.

Desii este amintit ca Pieporis este regele  costobogilor este inclus si elementul etnic : Dacae.
Titlul topicului este Nationalism etnic
nu prea inteleg ce vrei sa spui prin nationalism etnic.

Exemplu dat de tine nu mentioneaza nicaieri cuvintele "natiune" si "etnicitate".

Pur si simplu denumeste o populatie ca fiind din Dacia.
Chiar daca un individ e denumit ca fiind dac asta nu-l face etnic ori national dac.

Stii de ce?
Fiind aceste notiuni cu acceptiunile pe care le stii tu de la scoala sunt moderne.
Chiar daca exista cuvantul natiune in antichitate el avea o alta definitie.

etnic in evul m ediu insemna "popor pagan" (popor ce nu apartinea crestinitatii).
ta ethne insemna popor crestin.

In antichitatea tarzie si evul mediu intunecat notiunea roman insemna crestin.
iar notiunea dac insemna barbar got.

View PostResolute, on 08 iunie 2014 - 13:55, said:

Raspunsul e da. Pentru antichitate e de ajuns sa ne uitam la evrei sau armeni. Armenii aveau inca din sec. 5 i.e.n. regi care defineau tara lor drept teritoriul poporului vorbitor de limba armeana.
Cicero vorbea si el despre patrie, despre loialitatea fata de tara si popor.
si care ar fi legatura cu notiunilie moderne de natiune si etnie?
Raspuns:
niciuna.

View PostSucreBolivar88, on 08 iunie 2014 - 10:44, said:

Sau dilema noastra despre  Matia Corvin si Iancu de Hunedoara, valahi sau unguri ?
nu e nici o dilema.
sunt insa perspective diferite care se contreaza.

Edited by marcelsoviani, 08 June 2014 - 21:34.


#5
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

View PostSucreBolivar88, on 08 iunie 2014 - 10:44, said:

Deschid acest topic pentru ca am vazut o discuie aprinsa  despre acest subiect, multi spun ca nu exista asa ceva, dar eu nu imi explic atunci dece apar apar in izvoarele antice locuitorii Daciei ca fiind de natione daca, este vorba mai ales de descoperirea la Roma a unei inscriptii ce vorbeste de sotia si copiii lui Pieporus , regele costobocilor Posted Image. M. Ziai Tiati fil. Dacae uxori Piepori regis Coisstobocensis Natoporus et Drilgisa aviae cariss. b. m. fecer”. Desii este amintit ca Pieporis este regele  costobogilor este inclus si elementul etnic : Dacae.
Exista si alte  referinte de exemplu unitatile militare dacice rasfirate in tot 9mperiul, este o ala dacorum daca nu ma insel si in Britania , apoi mai exista si referintele la Galerius care  ii ura pe romani si ii pusese la taxe  pentru ca la timpul sau si Traian ii pusese pe daci la tribut.
  Dar evul mediu ? rivalitatea franco-engleza din amurgul evului mediu.
Sau dilema noastra despre  Matia Corvin si Iancu de Hunedoara, valahi sau unguri ? Eu cred ca ei aveau totusi o constiinta etnica , numai ca statul national ca atare inca era necopt, ea era pe cale de aparitie in Anglia, Franta, state centralizate  sin in restul continentului abaia in sec. 19 .

Exista ceva in genul etnicitatii si diferea ca explicatie de la un popor la altul.

Ma gandesc ca populatile primitive si omogene erau deja etnii in acceptiunea moderna, de exemplu mongolii.

Ma gandesc ca majoritatea populatilor din popor erau asimilate etniei, de exemplu italienii.

Ma gandesc ca pana si nobilii unei curti aveau si ei sentimente de apartenenta etnica deoarece vrand nevrand multi decadeau si ajungeau in clasa de mijloc ...

Ideea era ca selectia sexuala tinea cont de limba si limbaj, apoi de riturile religioase, ...


Cred ca Matia Corvin era un valah inchipuit, dar jumatate Ungaria a fost locuita in special de italieni in perioada 1000-1400.

Edited by andromedaX, 08 June 2014 - 23:25.


#6
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

View PostSucreBolivar88, on 08 iunie 2014 - 10:44, said:

Deschid acest topic pentru ca am vazut o discuie aprinsa  despre acest subiect, multi spun ca nu exista asa ceva, dar eu nu imi explic atunci dece apar apar in izvoarele antice locuitorii Daciei ca fiind de natione daca, este vorba mai ales de descoperirea la Roma a unei inscriptii ce vorbeste de sotia si copiii lui Pieporus , regele costobocilor Posted Image. M. Ziai Tiati fil. Dacae uxori Piepori regis Coisstobocensis Natoporus et Drilgisa aviae cariss. b. m. fecer”. Desii este amintit ca Pieporis este regele  costobogilor este inclus si elementul etnic : Dacae.
Exista si alte  referinte de exemplu unitatile militare dacice rasfirate in tot 9mperiul, este o ala dacorum daca nu ma insel si in Britania , apoi mai exista si referintele la Galerius care  ii ura pe romani si ii pusese la taxe  pentru ca la timpul sau si Traian ii pusese pe daci la tribut.
  Dar evul mediu ? rivalitatea franco-engleza din amurgul evului mediu.
Sau dilema noastra despre  Matia Corvin si Iancu de Hunedoara, valahi sau unguri ? Eu cred ca ei aveau totusi o constiinta etnica , numai ca statul national ca atare inca era necopt, ea era pe cale de aparitie in Anglia, Franta, state centralizate  sin in restul continentului abaia in sec. 19 .

La nivelul nobilimii ideea de etnicitate si nationalitate a fost destul de tulbure dintotdeauna, in timp ce masele in nimicnicia lor stiau care sant de-ai lor, chiar daca poate ca nu aveau nume etnic generalizat nici nu cunosteau prea multe, de aceea a existat dintotdeauna o autosegregare a raselor, pardon etniilor, practic stiau care sunt de-ai lor dupa vorba, port si obiceiuri, altfel Europa nu ar fi fost astazi un continent al natiunilor ci un amestec amorf de iobagi sloboziti.

#7
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,169
  • Înscris: 12.12.2006
Normal ca a existat.
Cliseul acela cu Constiinta nationala apare in secolul 17 e o deformare a evenimentelor.

Dar atunci nationalitatea incepe sa capete o importanta primordiala in definirea popoarelor europene, depasind interesele, spatiul geografic, traditiile sau religia.
Cred ca de aici au scos-o.

#8
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Depinde.
Spirit identitar, macar la nivel tribal, normal c-a existat. Ho-ho, si inca cum.
National, in sensul actual, nu prea. Dar totusi acele identitati care s-au structurat timpuriu de o maniera culta, complexa, solida si sistematica, precum chinezii sau italienii sau grecii, astia da, au avut un soi de spirit national inca din antichitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate