Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...
 

Samsung Z

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Primul smartphone cu sistemul de operare Tizen a fost prezentat oficial astazi si se numeste Samsung Z.

Pt cei care nu stiu, Tizen este un sistem de operare dezvoltat in principal de Samsung si Intel si este bazat pe Linux, la fel ca Android-ul.

Samsung Z are un display Super-AMOLED HD (1280x720) de 4,8 inch, procesor quad-core la 2,3 GHZ, camera principala de 8 MP și una frontala de 2 MP, senzor de amprenta, senzor pentru monitorizarea batailor inimii.

Schema de culori a noului smartphone este compusa doar din auriu si negru. Se va gasi la vanzare in toamna, pt inceput in Rusia, urmand ca pe urma sa fie disponibil si in alte tari.

http://news.softpedi...en-444714.shtml


[ http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Samsung-Z-Goes-Official-with-Tizen-OS-4-8-Inch-Screen-444714-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Samsung-Z-Goes-Official-with-Tizen-OS-4-8-Inch-Screen-444714-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Samsung-Z-Goes-Official-with-Tizen-OS-4-8-Inch-Screen-444714-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Quad-core... pentru ce?

#3
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Pentru ca 2014 si pentru ca suna bine in urechea cumparatorului.

#4
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Parca-i LG L7.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,361
  • Înscris: 22.05.2003
Foarte frumos acel Yandex search (atac google).

#6
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View PostAlexIP, on 02 iunie 2014 - 11:45, said:

Quad-core... pentru ce?

ca sa duca sistemul de operare :D
Simbianul mult hulit merge si pe un OMAP la 200mhz single core evident dar acum ne tre telefon cu performante de server

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Practic acest bastard de MeeGo cu Bada va fi un fel de clonă de Android / Firefox OS. Ținând cont și de stilul Samsung "you want update you buy new phone have nice day" prevăd un succes mai ceva ca la BB10. Great success.

Nu contest, dacă ai avea aplicații gen photosphere care să coacă ceva util sau niște super jocuri în 3D cu augmented reality, aș înțelege nevoia unui procesor serios, dar pentru... nimic? Să fim serioși...

#8
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,891
  • Înscris: 31.10.2010

View PostDIVX2006, on 02 iunie 2014 - 11:48, said:

Parca-i LG L7.

Asta am vrut sa zic si eu. Nu neaparat L7, ci in general seamana cu LG-urile din seria L

#9
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Nu ajunge ca am luat mega-țeapă cu Bada, acum ne bagă pe gât Tizen? Nu, Samsung, mersi... am mai trecut prin calvarul asta. Inca mai am Wave II-ul acasa, perfect functional, dar cu care nu pot face nimic. Nu aplicatii, nu suport, nu update-uri... :(

#10
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 10.11.2013
Samsung fara Android este ca un Mercedes cu motor Trabant.. Asta-i parerea mea, ca va da un mare fail cu Tizen.. Vor si ei sa castige bani din propiul appstore, ca Apple. Trecand pe langa ipocrizia fanilor Samsung care acuza apple ca e avid dupa bani va fi interesant de vazut cum isi vor pune coreenii pofta-n cui.

#11
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010
Samsung vrea sa aiba in viitor propriul OS, ca Apple. Daca, sa zicem, S6 va avea Tizen, oare cum vor reactiona fanii seriilor Galaxy S?

#12
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

View Postboy4ever, on 02 iunie 2014 - 14:05, said:

Samsung vrea sa aiba in viitor propriul OS, ca Apple. Daca, sa zicem, S6 va avea Tizen, oare cum vor reactiona fanii seriilor Galaxy S?
Meh, nu prea o sa vezi asta... Galaxy = Android, nu o sa vezi alte OS-uri pe Galaxy.
Plus ca Android-ul va ramane in continuare popular. Cati oameni lucreaza la dezvoltatrea Tizen, si cati la Android. Cifre cu diferenta destul de mare.
Si in ultimul timp, observ ca la Android nu prea s-au mai introdus mari aplicatii, ci inca se lucreaza la imbunatatirea stabilitatii si repararea bugurilor.

Edited by BlueHazard, 02 June 2014 - 14:15.


#13
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View Postn-amname, on 02 iunie 2014 - 13:46, said:

Samsung fara Android este ca un Mercedes cu motor Trabant.. Asta-i parerea mea, ca va da un mare fail cu Tizen..

De parca toate samsung-urile cu android merg perfect. Sunt niste lagdroide toate, mai putin unele flagshipuri.

#14
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012

View Postboy4ever, on 02 iunie 2014 - 14:05, said:

Daca, sa zicem, S6 va avea Tizen, oare cum vor reactiona fanii seriilor Galaxy S?
Asta nu se va intampla.

#15
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 17.08.2007
Si  eu mai am Wave 2, cu ultimul update la bada 2.0, de atunci nu s-a mai ocupat nimeni cu dezvoltarea softului. Desi, din punct de vedere constructiv (calitate, carcasa metalica, finisaje) da clasa multor telefoane, inclusiv pentru s5 (chiar acum le tin in mana pe amandoua).

Edited by vibeo, 02 June 2014 - 14:38.


#16
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010
Cred ca este o mare diferenta intre Bada si Tizen, si aici ma refer si la modul de abordare a acestuia din urma din partea Samsung. Pe termen lung urmaresc/spera sa renunte la Android in favoarea acestui OS.

#17
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Pe termen lung poate, dar cine se incumeta acum sa investeasca intr-un telefon samsung cu tizen si sa spere ca tot samsung, nu-l va lasa balta cum a facut cu bada.

#18
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010
Evident, tranzitia (daca ea va exista) intre Android si Tizen va fi una destul de ampla, mai mult ca sigur fiind gandita o strategie pe termen lung.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate