Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

Ce parere aveti despre posibila "islamizare" a Marii Britanii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Asa este in toata Europa nu doar in Londra. Tu ca roman(european) esti deseori subiectul unui atac rasist. Daca vrei sa stai printre arieni, du-te in Rusia ca aia e singura care isi apara natia ariana.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,807
  • Înscris: 15.06.2004

 zedicus, on 07 mai 2014 - 14:20, said:

ca nu am auzit sa fie "rasisti" sau xenofobi cu nemtii, olandezii sau francezii

Ai nimerit-o... mai ales cu francezii sa vezi ce rasisti sunt.
Cel putin englezii veritabili... dar si reciproca e valabila.

Cu nemtii poate mai putin daca le fac treaba lor.

#21
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Muslimii din Anglia imi aduc aminte de gluma cu musafirul care-ti trage ditamai balega in mijlocul sufrageriei dupa care-ti bate obrazul daca nu-i dai hartie igienica.
Englezul (cel putin cel de rand) e victima propriei lui amabilitati, propriului succes (istoric) si propriei legislatii, pe alocuri extrem de ciudata si de neinteles pentru unii (inclusiv subsemnatul).
@Zedicus, as avea multe de scris/povestit care sa sustina cele spuse de tine. Nu am sa o fac pentru ca:
i. Ar fi prea mult de scris si deja scriu cam mult
ii. Si cel mai important - Londra NU E Anglia
Ca sa citez (cu scuzele de rigoare pentru cei stabiliti in Londra) un amic originar din Skegness - London is a magnet for crazy people.
Londra a devenit un fel de tara on its own, similara dar totodata foarte diferita de restul Angliei.
Daca tinta ta era Londra atunci intelegeam temerile tale. Le inteleg oricum pentru ca, pe plan general, situatia cam incepe sa degenereze si devine deranjanta. Dar cum tu esti chitit pe alta zona a Angliei temerile tale nu prea isi au rostul, cel putin nu pe moment. Mergand pe acelasi principiu tine distanta si de locuri ca Oldham sau Luton (doar doua exemple) dar sunt si locuri unde te poti simti ca acasa, asta DACA vrei sa faci din Anglia casa ta (merg pe jocul de cuvinte it's not my house it is my home).
La fel de bine poti ajunge in Anglia si descoperi ca nu este deloc precum credeai acasa; in cazul acesta ''islamizarea'' va deveni the least of your worries.
Asta nu insemna sa renunti, by all means give it a try. Uneori in viata e mai bine sa faci un pas intro directie gresita decat sa stai priponit in acelasi loc. Poate ramane doar o experienta (posibil una costisitoare) la fel de bine poate deveni calea spre o viata mai buna.
Bafta maxima. The future stays in the palm of your hand like a lump of unmolded clay.

Edited by MagicTouch, 11 May 2014 - 11:18.


#22
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 doks, on 07 mai 2014 - 15:34, said:

Asa este in toata Europa nu doar in Londra. Tu ca roman(european) esti deseori subiectul unui atac rasist. Daca vrei sa stai printre arieni, du-te in Rusia ca aia e singura care isi apara natia ariana.

poate mai sigur in india vei fi printre arieni.
cu toate asta indienii se dau peste cap sa dovedeasca ca nu vin din arieni.
iranienii se dau peste cap sa dovedeasca ca ei sunt arieni.
poate tiganii nostrii or fi mai arieni...

#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 MagicTouch, on 11 mai 2014 - 11:16, said:

Daca tinta ta era Londra atunci intelegeam temerile tale. Le inteleg oricum pentru ca, pe plan general, situatia cam incepe sa degenereze si devine deranjanta.
Deranjantă my ass.

#24
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu sunt de mai bine de 4 ani in Londra si habar nu am despre ce vorbiti. Nu m-a deranjat nimeni niciodata. Cei care se tot plang de niste oameni care nu le-au facut nimic, trebuie sa se uite la ei in ograda...la aria complexe de inferioritate sau superioritate.

#25
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

 mufa, on 11 mai 2014 - 20:01, said:

Deranjantă my ass.
E bine, pentru unii situatia a inceput sa devina mai deranjanta decat...your ass.
Locuitorii din Brent Council (cei care s-au nascut sau au trait mai toata viata acolo) au considerat deranjante marsurile pline de rasism si ura a lui Hamza al-Masri. Sa nu mai vorbim de scurgerea de fonduri de la Brent Council spre moscheele din Neasden si Finsbury Park, fonduri pe care al-Masri le-a folosit pentru...se cam stie pentru ce, chiar daca nu s-a putut dovedi.
Oameni ca fostul meu landlord din Wembley este indreptatit sa fie deranjat cand incearca sa-si educe fetitele in spiritul 'toti suntem oameni' dar fetitele lui (10-14 ani) sunt acostate si le sunt adresate cuvinte de genul ''pale whore, my parents will kill you''. Cand imi spunea la telefon ca "aici nu mai e de trait" credeam ca exagereaza dar am vazut personal - Wembly-ul de azi nu mai este decat o umbra a cartierului de gen ''live and let live'' din anii 1993-1996.
Lumea este indreptatita sa fie deranjata cand, intro tara in care poligamia e interzisa, unii au 3 neveste, 16 copii si toti stau pe ajutor social, la ora cand a aparut stirea (parca in 1998) lumea estima ca omul storcea undeva la 45k GBP/an ajutor social.
Amicul meu din Oldham are toate motivele sa fie deranjat cand e fortat sa-si paraseasca orasul natal de teama pentru viata prietenei (actuala sotie) de origini pakistaneze. Injurata, amenintata, scuipata pe strada de ''ai ei''. S-a mers atat de departe incat la magazinul la care sotia facuse cumparaturi ani de zile sa i se spuna ''nu servim curve spurcate''.
Pentru unii 7/7/2005 a fost o zi mai mult decat deranjanta. Sa mai spunem si de acele tentative nematerializate - ''street free of booze'' sau "european clothing forbiden''?
Nu stiu cat de deranjat sau libertin in gandire ai ramane daca tiganii s-ar muta la tine in cartier si ar decreta ca in acea zona nu se mai asculta decat manele. La acea vreme lumea a privit ironic situatia dar micile amanunte s-au strans in timp si englezul de rand a inceput sa cam maraie pe la colturi.
Numai aseara ce vorbeam cu cineva pe care cunosc bine de peste 14 ani si am ramas socat de schimbarea radicala. De la "toti care doresc sa-si faca o viata mai buna sunt bineveniti'' din anii 99-2000 s-a ajuns la ''unora le-am dat prea multa libertate si a fost abuzata, acum au pretentii ca NOI sa ne schimbam ca sa nu se supere EI'' in 2014.
Personal nu am avut absolut nici o problema cu ei, e drept ca din ''96 dupa ce am plecat din Londra am stat in zone unde majoritari sunt englezii.
Dar daca noua nu ne-a dat nimeni in cap asta nu insemna ca in jurul nostru lucrurile nu au cum sa fie altfel decat OK.

Edited by MagicTouch, 16 May 2014 - 10:38.


#26
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Odata cand eram in Anglia am fost sa-mi fac cumparaturile la supermarket. Tocmai in ziua aia s-a spart conducta cu femei ninja. Una dintre mascate mi-a atras atentia fiindca era singura – ma rog, cu 2 copile dupa ea, dar fara un barbat sau o cotoharla mai batrana – si impingea un carut cu 12 pepeni, pe care apoi a incercat sa-i puna pe banda de la casa. wtf!!! (i-am urat cu voce tare pe romaneste sa si-i bage-n cur, unul cate unul.)
In alta zi cand asteptam sa vina autobuzul in statie am intrat in vorba cu un baiat roman. Nu mai stiu cum am ajuns sa vorbim si despre chestia asta. El are niste vecini in bloc: o doamna englezoaica, stilata, eleganta cu un sot fost militar. Si astia au o fata foarte frumoasa, cam ca Megan Fox, scolita la universitate. Tipul era sa pice pe scari de socat ce era cand a vazut-o cu o saptamana inainte de ziua nuntii ei, imbracata – mai precis, infasurata – in perdele si cu o aschimodie de ciuhap langa ea. Plm!

#27
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 MagicTouch, on 16 mai 2014 - 10:23, said:

E bine, pentru unii situatia a inceput sa devina mai deranjanta decat...your ass.
Locuitorii din Brent Council (cei care s-au nascut sau au trait mai toata viata acolo) au considerat deranjante marsurile pline de rasism si ura a lui Hamza al-Masri. Sa nu mai vorbim de scurgerea de fonduri de la Brent Council spre moscheele din Neasden si Finsbury Park, fonduri pe care al-Masri le-a folosit pentru...se cam stie pentru ce, chiar daca nu s-a putut dovedi.
Oameni ca fostul meu landlord din Wembley este indreptatit sa fie deranjat cand incearca sa-si educe fetitele in spiritul 'toti suntem oameni' dar fetitele lui (10-14 ani) sunt acostate si le sunt adresate cuvinte de genul ''pale whore, my parents will kill you''. Cand imi spunea la telefon ca "aici nu mai e de trait" credeam ca exagereaza dar am vazut personal - Wembly-ul de azi nu mai este decat o umbra a cartierului de gen ''live and let live'' din anii 1993-1996.
Lumea este indreptatita sa fie deranjata cand, intro tara in care poligamia e interzisa, unii au 3 neveste, 16 copii si toti stau pe ajutor social, la ora cand a aparut stirea (parca in 1998) lumea estima ca omul storcea undeva la 45k GBP/an ajutor social.
Amicul meu din Oldham are toate motivele sa fie deranjat cand e fortat sa-si paraseasca orasul natal de teama pentru viata prietenei (actuala sotie) de origini pakistaneze. Injurata, amenintata, scuipata pe strada de ''ai ei''. S-a mers atat de departe incat la magazinul la care sotia facuse cumparaturi ani de zile sa i se spuna ''nu servim curve spurcate''.
Pentru unii 7/7/2005 a fost o zi mai mult decat deranjanta. Sa mai spunem si de acele tentative nematerializate - ''street free of booze'' sau "european clothing forbiden''?
Nu stiu cat de deranjat sau libertin in gandire ai ramane daca tiganii s-ar muta la tine in cartier si ar decreta ca in acea zona nu se mai asculta decat manele. La acea vreme lumea a privit ironic situatia dar micile amanunte s-au strans in timp si englezul de rand a inceput sa cam maraie pe la colturi.
Numai aseara ce vorbeam cu cineva pe care cunosc bine de peste 14 ani si am ramas socat de schimbarea radicala. De la "toti care doresc sa-si faca o viata mai buna sunt bineveniti'' din anii 99-2000 s-a ajuns la ''unora le-am dat prea multa libertate si a fost abuzata, acum au pretentii ca NOI sa ne schimbam ca sa nu se supere EI'' in 2014.
Personal nu am avut absolut nici o problema cu ei, e drept ca din ''96 dupa ce am plecat din Londra am stat in zone unde majoritari sunt englezii.
Dar daca noua nu ne-a dat nimeni in cap asta nu insemna ca in jurul nostru lucrurile nu au cum sa fie altfel decat OK.

Tu aici povestești cîteva incidente izolate. Pe de o parte amicul tău căruia albii îi fac nevasta pakistaneză curvă, plus fostul landlord ale cărui fete sunt strigate cu apelativul "pale whore". Ia spune-mi, dacă mîine mă duc în România și îi spun unui rrom: "țigan borît", asta face Romania automat un stat rasist? Spune-mi, te rog, cei menționați de tine au făcut plîngere la Poliție sau doar le place să se plîngă pe la colțuri? Nu de alta, dar din ce știu nu se prea joacă cînd vine vorba de rasism.

Live and let live a funcționat în cazul meu și sper să funcționeze în continuare. Mie unul îmi place multiculturalismul și nu mă deranjează dacă merg în metrou lîngă alți 2 albi, 3 negri, 2 femei cu burka pe față și 3 indivizi cu turban.  Evident, dacă ești vreun "inteligent" cum e zedicus, mai devreme sau mai tîrziu ți-o vei lua, sper eu cît mai urît și zău că n-aș avea nici cel mai mic sentiment de milă.

#28
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
ooo, vai de mine ce frica imi e. Tu, nemilosule, aparatorule de colorati si de multiculturalism. Ma faci sa rad cu exprimarea ta ca nu ai avea nici cea mai mica mila

Edited by zedicus, 16 May 2014 - 13:04.


#29
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 zedicus, on 16 mai 2014 - 13:03, said:

ooo, vai de mine ce frica imi e. Tu, nemilosule, aparatorule de colorati si de multiculturalism. Ma faci sa rad cu exprimarea ta ca nu ai avea nici cea mai mica mila

Nu trebuie să-ți fie frică, doar ai curaj să înjuri o femeie care nu înțelege ce spui. Ai dovedit lumii că ești cel mai viteaz.

Să ne înțelegem, cît timp îți ții părerile pentru tine, prea puțin îmi pasă ce-ți place și ce nu. Problema apare atunci indivizi ca tine se iau aiurea de oameni cu care n-au nici o treabă doar că au altă culoare sau poartă/nu poartă ceva pe față. Ura naște ură și violența naște violență, iar chestia asta ar putea să mă afecteze și nu vreau asta. Nu vreau ca din cauza cîtorva idioți de-o parte și de alta să sufere toată lumea aiurea, iar singura soluție e o lege cît mai aspră împotriva rasismului, care să funcționeze în ambele sensuri.

#30
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
mufa, surely, you jest!
1. Sotia amicului meu a fost jignita intrun magazin indian (mea culpa, am lasat loc de interpretari) unde o cunosteau bine. Faptul ca ea s-a casatorit cu un white a fost vazuta drept blasfemie. Despre ce rasism vorbesti atunci? Politia a fost sesizata. Raspunsul: treburi care tin de cultura lor, nu ne bagam.
2. Incidente copii vs copii nu tin de jurisdictia politiei ci a scolilor in prima faza (adica in cazul in care nu degenereaza). Scoala a fost sesizata dar cum cei care le acostasera nu erau de la acea scoala nu s-a putut face nimic.
Nu sunt cazuri izolate sunt doar cateva exemple. Daca doresti mai scriu trei pagini. Aici e marea problema, cazurile izolate au devenit chestii cotidiene. Ca nu se vad peste tot nici nu-i de mirare, Londra e imensa.
Daca stai in UK de mai mult ar trebui sa stii pe acum ca englezul nu e ca plopu-n vant, nu se schimba de la o zi la alta. Si nici nu generalizeaza in mod superficial (eu unul nu am auzit chestii de genul 'voi, romanii sau ''indienii, pakistanezi" fac sau dreg). Cu toate acestea am vazut o schimbare radicala in atitudinea lor; englezul de azi e diferit fata de englezul 1993-2005, nu pe putini i-am auzit spunand ''too much freedom was a mistake''. Ca nu vorbesc prea mult chestii de genul asta cu alde mine sau tine nici nu-i de mirare, pana la urma si noi tot foreigners suntem.
Nu sunt adeptul rasismului, idem majoritatea englezilor. Am prieteni din Ghana, West Indies, Pakistan nici nu ma intereseaza de unde sunt; atat timp cat exista respect reciproc nu ma intereseaza ca stau langa 10 englezi sau 3 pakistanezi, 2 chinezi, 3 bulgari si 2 ghanezi. Asta e marea durerea a unor englezi, au respectat si au fost scuipati in fata.
O lege cat mai aspră împotriva rasismului, care să functioneze in ambele sensuri? Ce frumoasa e teoria. Du-te la politie si reclama ca un negru ti-a spus white bread sa vezi cum iti rad in fata. Inverseaza rolurile si ai sanse mari sa ai probleme.
Majoritatea albilor care sunt rasisti sunt cu gura si nu e bine. Altii, de alte culori, sunt rasisti in suflet si asta e mult mai rau. Am vazut unii englezi cum isi educa copiii- toti suntem oameni. In schimb nu de putine ori am auzit negrii spunand: mi-a zis bunicul ca albul a facut si albul a dres.Te intreb, cine incita inca din frageda copilarie la rasism? OK, albul a facut. OK, sunt alb. Dar bunicul nu a avut sclavi, poate si viata mea a fost, pana la un anumit punct, la fel de amara ca si a ta. Worst case scenario - islamistii detin suprematia in Londra/UK. Crezi ca i-ar mai interesa faptul ca tu nu esti englez sau i-ar interesa doar faptul ca esti alb?
Pe 7 Iulie 2005 se pare ca nu i-a mai interesat. Corect, a fost un incident izolat dar, un incident izolat care a schimbat mult conceptia lumii din Londra: altfel de uiti acum cand se urca in autobuz unul mai inchis la culoare si cu un pachet dubios la el.
Multiculturalismul de care vorbesti a inceput sa functioneze cam intro singura directie: tu ai voie sa arzi biblia, eu daca incerc sa te opresc sunt rasist. In schimb, daca doar am zis ceva de cartea ta sfanta imi iei capul. Tu ai voie sa vii in tara mea (in a ta esti persecutat...vezi Doamne), porti ce vrei, te manifesti cum vrei. Eu daca vin la tine in tara si nevasta poarta o fusta care nu-ti place o decapitezi. Curat multiculturalism, coane Fanica.

Edited by MagicTouch, 16 May 2014 - 16:21.


#31
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 MagicTouch, on 16 mai 2014 - 15:58, said:

O lege cat mai aspră împotriva rasismului, care să functioneze in ambele sensuri? Ce frumoasa e teoria. Du-te la politie si reclama ca un negru ti-a spus white bread sa vezi cum iti rad in fata. Inverseaza rolurile si ai sanse mari sa ai probleme.
Așa o fi, nu te contrazic. Dar ia să facă respectivul un pic de valuri, să-i scrie MP-ului și să vezi cum brusc legile împotriva rasismului s-ar putea să funcționeze și invers.

#32
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Eu nu inteleg o chestie. Daca te duci tu cu nevasta intr-o tara musulmana, trebuie s-o imbraci pana-n gat ca deh, asa e religia la ei. Dar daca vin ei la tine in tara, femeia lor e tot imbracata pana-n gat.
Eu as da o lege: nu ma lasi in tara ta sa fiu liber – nu te las in tara mea sa fii liber (adica sa porti vesmintele islamice). Punct!

Si mai un lucru. Nu le pot intelege pe fetele/femeile care se convertesc de buna voie la islam, fara sa fie in vreo relatie cu vreun gigel musulman. E ca si cum negrii ar vrea sa redevina sclavi.

#33
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

 mufa, on 16 mai 2014 - 17:06, said:

Dar ia să facă respectivul un pic de valuri, să-i scrie MP-ului și să vezi cum brusc legile împotriva rasismului s-ar putea să funcționeze și invers.
Analizeaza un pic ce ai scris si vei intelege de ce am spus ca, pentru englezi, situatia a inceput sa devina cam deranjanta.
In UK majoritatea cazurilor de rasism in care victima este de culoare se rezolva aproape instantaneu. DE CE albul/englezul trebuie sa mearga "the extra mile" (fie doar ipotetic) ca sa-si vada dreptatea facuta?
Poate m-ai inteles gresit, poate m-am exprimat gresit in posturile anterioare. Englezul nu e deranjat direct de islamici e mai mult deranjat de faptul ca, uneori, legile sunt aplicate preferential cat e vorba de anumite grupe sociale.
Sunt total de acord cu multiculturalismul si de acord cu faptul ca rasismul nu are ce cauta in societatea britanica. Raman insa la parerea mea ca englezul de rand a facut mai tot ce-i sta in putinta sa acomodeze strainii si a devenit victima propriei amabilitati pentru ca unii au profitat (si profita) de gradul lui de civilizatie/intelegere.

Edited by MagicTouch, 16 May 2014 - 19:45.


#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,173
  • Înscris: 25.06.2007

 mufa, on 16 mai 2014 - 12:44, said:

[...] nu mă deranjează dacă merg în metrou lîngă [....] 2 femei cu burka pe față și 3 indivizi cu turban.
Ipotetic vorbind, daca intr-o astfel de situatie respectivii ar incepe sa strige ''Allahu akbar'' si ai vedea ca in maini au niste fire pe care le apropie pt a le pune in contact, ai ramane la fel de impasibil?
Evident totul sa fie o farsa, un fel de gluma la ''camera ascunsa'' de exemplu :drac:

#35
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,722
  • Înscris: 09.11.2010
Problema se pune in felul urmator iar asta e valabil nu numai pt strainatate ci si pentru Romania:

Esti om (cu bun simt) vei fi tratat ca atare. Esti "taran" vei fi tratat asemeni unuia. Sunt doar doua categorii de oameni in lumea asta in care traim: oameni care gandesc pt ei si oameni care gandesc pt altii si traiesc asemenea. In Romania intalnim adesea oameni din categoria a doua dar poti avea surpriza sa intalnesti oameni si din prima categorie. Sa fii respectuos, amabil si cu bun simt este reteta ca  traiesti in societate, nu numai in strainatate. Atata vreme cat nu esti ipocrit. Cum am spus, britanicii sunt mai inteligenti decat credem noi si stiu sa faca o diferenta. In Londra sunt probleme de rasism ( este o capitala multiculturala unde englezii sunt o minoritate) si este de evitat. In alte parti nu. Ca la noi: in Bucuresti sunt probleme. In alte parti nu. Simplu si adevarat.

#36
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,836
  • Înscris: 13.01.2005

 Karhu, on 17 mai 2014 - 07:50, said:

Ipotetic vorbind, daca intr-o astfel de situatie respectivii ar incepe sa strige ''Allahu akbar'' si ai vedea ca in maini au niste fire pe care le apropie pt a le pune in contact, ai ramane la fel de impasibil?
Evident totul sa fie o farsa, un fel de gluma la ''camera ascunsa'' de exemplu Posted Image

Ipotetic virbind în situația respectivă m-aș căca pe mine de frică și aș încerca să cobor cît pot repede din autobuz/metrou. Faza e că nu m-aș apuca de militat pentru expulzarea tuturor cetățenilor cu turban și burkă din simplul motiv că probabil 99.99% sunt oameni care-și văd de viața lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate