Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...
 Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 "Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara
 

Cum/când le spunem copiilor despre existența pedofililor?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Post-Diana-, on 27 aprilie 2014 - 21:29, said:

Sunt straini care nu au nimic dubios in gandire si nu pandesc copii necunoscuti sa le faca rau.
Lasa ca stii tu la ce ma refer, plus ca am si specificat despre care "straini" e vorba... chiar n-are rost sa ma repet.
Un fals dialog al surzilor e tot ce ne lipsea la ora asta...

#38
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostRhesus, on 27 aprilie 2014 - 21:36, said:

Părarea mea again: Mai bine izolează-i puțin de lume decât să te trezești bunică pe nepuse-masă.

Prin izolare înseamnă să aibă doar 4-5-6 persoane in jur (3-4 copii, prieteni mai buni), tu, tata, si bunicii si ATÂT! Nici măcar unchi, mătuși, și alte grade de

Nu dom-le. Au timp de la 16-18 ani să aibă prieteni, să-i ,,clasifice”, etc.
Crezi asta?
Daca copii vor fi agresati inainte de 16-18 ani? Cunosc femei mature, unele chiar la cea de-a 2-a casatorie care sunt agresate.
Copii absorb informatii utile despre viata din experienta proprie sau din experienta copiilor cu 2sau 3 ani mai marisori decat ei.
Copii mai marisori sunt "alfa" in lumea lor.

#39
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Mai djl, cu tot respectul care ti-l port dar te-ai intrecut pe sine.
Am luat-o si eu cu gagicile cam devreme dar nici la 5-7 ani.

Asa ceva!

spejos!

Edited by dadi272, 27 April 2014 - 21:43.


#40
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,759
  • Înscris: 06.10.2012
Rhesus,

suntem o familie mare, eu mai am 2 frati si 2 surori, cum sa le interzic accesul, mai? :)
Nici asa paranoia, zau...
Nu vreau sa ii izolez de lume, vreau doar sa ii feresc de nebuni.
Fii-mea are deja o prietena la scoala, copila aia doarme la noi, fata mea se duce la parintii ei, cu vecinii din bloc ma inteleg excelent, ne vizitam, vorbim, isi aduc copiii la mine sau copiii mei se duc la ei.
Nu e vorba ca vreau sa ii tin in colivie, ci doar sa ii protejez, fara a le taia conexiunile cu lumea din jur.

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,040
  • Înscris: 07.02.2003

View Post-Diana-, on 27 aprilie 2014 - 20:39, said:

Si care e varsta aia?
Hai zi tu, ca si tu esti tatic. Posted Image
Nu e o varsta fixa, cand vine o sa-ti dai seama :)

#42
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Uite pentru mine faza cu dormitul nu o prea înțeleg. Cât timp ambele fete au casa lor..in fine.

Ideea e că, având așa mulți ,,prieteni” cum crezi că reușește să distingă o persoană rea de una bună? Mie greu mie la 20 de ani, și ție dapoi lor?

Când au atâtea fețe și moace în cap, dacă vine cineva cu un zâmbet diabolic și le spune: ,,Iuuuuuui Maria, uite cine e aici. Ce scumpă ești. Nu mă cunoști?”.. E pradă sigură...

Nu știu, eu sunt de părere că prea mulți prietenii strică, mai ales că va ajunge la 18 ani ... poate fără nici o prietenă din cele actuale.

Nu trebuie îngrădit orizontul dacă mă înțelegi. Dar dacă cunoaște f. multă lume (multe nenecesar), nu va putea să distingă oamenii răi și cei buni.

Vezi, ca în IT: Dacă știe cine e om rău și cine e om bun aplică algoritmul pt. om rău, altfel cel de om bun. Problema majoră și care încercăm să o găsim: Cum deosebește?

Dacă cunoaște mai puțini oameni, repede face conexiunea: nu e mama, nu e nici tata, nici bunica, nici prietena mea, E OM RĂU nu-l ascult.
Dacă are ditamai pomelnicul cu nume în cap... e mai nasol.

Edited by Rhesus, 27 April 2014 - 22:00.


#43
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xS0XiOLW_Qk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


mai exact niciodata!

copii au tendinta sa faca exact invers decat le spui si sunt tentati sa faca tot ce  le interzici asa ca e mai bine sa nu le dai idei
cred ca au crescut multe generatii fara sa stie de pedofili
drogurile mi se par de departe mult mai periculoase

Edited by Nero-d, 27 April 2014 - 22:19.


#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,018
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdadi272, on 27 aprilie 2014 - 21:42, said:

Mai djl, cu tot respectul care ti-l port dar te-ai intrecut pe sine.
Am luat-o si eu cu gagicile cam devreme dar nici la 5-7 ani.

Asa ceva!

spejos!

Off-topic: mi-ar fi plăcut, dar nu am avut parte atunci  Posted Image  Aşa că au fost doar priviri   Posted Image  Dar, gata, mă retrag, ca să nu vă dau idei...

Edited by djl, 28 April 2014 - 00:20.


#45
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011

View PostMocebon, on 27 aprilie 2014 - 21:22, said:

Totusi, nu inteleg de ce e nevoie sa le spui sa se fereasca in mod special de pedofili. Astia nu intra in categoria "strainilor" cu care nu trebuie sa aiba de-a face?!
Setul de reguli generale care s-a mentionat intr-un post anterior e suficient pentru a-i proteja de indivizi dubiosi, nu cred ca sunt necesare metode de avertizare pentru fiecare tip de dezaxat, "asezonate" cu detaliile de rigoare, care pot baga spaima in copii.
Pentru ca nu toti pedofilii sunt cu adevarat straini.

View PostRhesus, on 27 aprilie 2014 - 21:36, said:

Prin izolare înseamnă să aibă doar 4-5-6 persoane in jur (3-4 copii, prieteni mai buni), tu, tata, si bunicii si ATÂT! Nici măcar unchi, mătuși, și alte grade de rudenie. Ei mai au timp....
Trecand peste cat de gresita e abordarea asta, e absolut aberant sa se izoleze parintii de proprii frati. Ma intreb cum faci treaba asta concret. Ai doi copii pe care ii vrei apropiati. Deh, ca fratii... Dar in acelasi timp tu stai departe de fratii tai. Ce sa inteleaga copiii de aici?

Edited by catalina1, 28 April 2014 - 08:41.


#46
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Apropo de "pericole", cred ca o sa trebuiasca mai repede sa-i explici despre alcool decat despre pedofili.

#47
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Incep cu o poveste, pe care am trait-o.
Anul trecut nepotul meu a fost abuzat sexual de catre un tip pe care mama mea l-a primit in casa noastra cu pretextul ca "nu are saracul ce manca, trebuie sa il ajutam.".
Respectivul are 19-20 de ani, e din familie saraca intr-adevar, a ramas doar cu maica-sa care e bolnava de cancer si stau pe unde apuca. (Ma rog, fiecare isi duce crucea.)
Avem o proprietate in Bucium, Iasi, unde nu este decat curent electric si o fantana, si o casuta din chirpici. Dar a fost suficient, dupa parerea mamei, pentru ei doi (individul si cu maica-sa) sa stea acolo, sa aiba un acoperis deasupra capului si sa plateasca o chirie modica de 100 lei. Au locuit acolo timp de ...6-7 luni, sa zic.
Tipul mergea la facultate (zicea el) si la munca (tot dupa spusele lui) si mereu era imbracat cam prea bine si cam prea curat pentru nivelul de saracie (presupusa) la care erau. Maica-mea imi impuia capul in fiecare zi cu povesti bisericesti, "ca e bine sa ne ajutam aproapele, ca uite desi nu are nimic tot se zbate sa faca ceva, etc etc etc". Buuuun.
Venea cam o data la 2-3 zile pe la noi, si mai facea cate ceva pe langa casa mamei, era platit pentru asta, mancare buna, etc.
Foarte priceput la calculatoare, dar lenes la orice altceva ce includea efort fizic sau putina gandire logica (gen: mama ii zicea sa taie copacii. "Da doamna, cum sa nu". Ii trebuiau 3 zile sa faca asta si mai si nenorocea saracul pom.).

Sora cumnatei mele are un copilas, un baietel super inteligent, super frumusel, de 6 anisori.
Lucrand, nu avea unde sa il lase pe baiat dimineata, asa ca il aducea la mama.
Eu fiind casatorita si am si eu un baietel de 3 ani, nu aveam nici timp nici chef sa am grija si de baiatul ei, pentru ca al meu imi ocupa 200% din viata (stiti cum e cu puiii  mici.)

Primul abuz a fost in Martie 2013, cand mama a plecat la Judecatorie pentru un proces, si l-a lasat pe nepot cu individul ala 1 ora(!!!!!!!) pentru ca pareau sa se inteleaga bine, avea tipul rabdare sa se joace cu el, sa construiasca castele, lego si alte lucruri de varsta unui copil de 6 ani.

Dupa o saptamana, vine cumnata si zice: auzi mama, da' copilul ala cand il schimbi nu ai grija sa te uiti sa vezi daca a facut pe el sau ceva?
Maica-mea, care a crescut 4 copii, zice : mai fata, dar e marisor copilul, din cate stiu la 6 ani merge singur la baie si nu trebuie sa il sterg eu la fund. In plus, nu l-am vazut ud.


Nu o sa ma credeti, dar copilul se c*case pe el la propriu, dupa spaima si teroarea care i-a fost provocata. Si nimeni altcineva decat maica-sa nu a observat, abia cand au ajuns acasa a vazut.

Azi asa, maine asa, ne trezim ca o suna pe maica-mea intr-o zi mama copilului si ii zice: baiatul meu a fost violat. Cum, cand si unde, stiu deja. Nu vreau sa merg la politie, am fost la doctor. Nu stiu ce sa fac.
maica-mea a facut un infarct pe loc, am dus-o la spital, etc, si-a revenit.
Acuma, problema grava era dubla, ca nu stiam cum sa menajam ambele parti: si copilul si pe maica-mea.

Copilul i-a povestit totul lu maica-sa, cum i-a facut si ce i-a facut.... si fraza care mi-a ridicat tot parul de pe mine si mi-a ramas in inima a fost: mami, stii cum e sa te doara si sa nu tipi? da sa nu tipi, mama, ca altfel mori!

A fost terorizat de individ timp de 4 luni. Ca taica-su nu il iubeste, ca e singur pe lume, ca daca spune ceva cuiva ...maica-sa o sa moara, si toata familia o sa rada de el, ca o sa il arunce de la etaj ( l-a lasat maica-sa pe individ cu baiatul in CASA EI, cu usa INCUIATA pe dinafara, ca sa nu ii deranjeze nimeni de la joaca!!!!! CAT DE TAMPITA POTI SA FIIIIII!!!!!!), ca e prost si retardat, si Doamne cate si mai cate i-au putut trece prin cap.
Cand a fost confruntat, a zis : asa, si ce vrei acuma, sa mi-o tai?

La autoritati nu a fost nimeni sa declare nimic...nu s-a facut absolut nimic pentru pedepsirea lui...si nici in ziua de azi nu inteleg de ce. Pur si simplu, ma-sa nu s-a dus sa faca nimic.

Va spun sincer, daca eram in locul ei (Doamne fereste de asa ceva!!), puneam in practica fiecare film Saw din serie (si sunt 5 sau 6 de toate).

Baiatul meu are 3 anisori, si eu nu sunt langa el momentan, a ramas cu fostul sot si cu fosta soacra. Ma gandesc cu groaza ca intr-un moment de neatentie poate sa dispara, sa il ia cineva, sa pateasca CEVA! Nu stiu daca as mai tine cont de ceva pe lume, bun simt sau orice, cred ca l-as face pe ala sa urle de durere, sa lesine, il stropesc cu apa si o iau de la capat.
Cu mama nu am mai tinut legatura, o consider vinovata pentru ce s-a intamplat, dar nu singura vinovata. Si mama copilului este , si taica-su ca nu i-a dat niciodata macar un telefon. Si saracul baiat acum trebuie sa sufere pentru neatentia si indiferenta oamenilor mari.

Scuze daca am scris dezlanat, dar de fiecare data cand imi aduc aminte ma ia o stare de nebunie si imi pierd logica.

Asa ca, Diana, parintilor, cand considerati ca puiii vostri sunt indeajuns de marisori sa priceapa ...spuneti-le. Avertizati-i sa nu accepte teroarea si atingerile interzise. Este inuman ce gandesc acesti dezaxati ...si in inchisoare nu isi iau pedeapsa necesara.

Cat despre filmul The Hunt, l-am vazut. Este o poveste destul de trasa de par, pentru ca fara foc nu iese fum. Fetita si-a imaginat intr-adevar ca profesorul o place si ca e iubita lui, dar....DE CE?

#48
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
În treacăt fie spus, și povestea dumitale e cam trasă de păr. Ba chiar miroase puțin a trolling.

#49
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010

View PostTinkerbelle, on 28 aprilie 2014 - 10:32, said:

În treacăt fie spus, și povestea dumitale e cam trasă de păr. Ba chiar miroase puțin a trolling.
Bine ar fi sa ramana trolling. :)
Ti se pare chiar asa imposibil sa se intample? Pana in iunie 2013 credeam si eu ca "e imposiil domne sa mi se intample MIE!". dar uite ca se intampla. Si e grav.

#50
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Trebuia sa-i rupeti capul, daca nu puteati sa-i rupeti capul trebuia mers neaparat la politie si sa aveti grija sa-l implicati pe ala mic cat mai putin posibil.
Acum e tarziu, ala a scapat si cel mai probabil o sa incerce sa faca asta din nou.

#51
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 21.04.2012
Diana, e chiar mai complicat. Imi aduc vag aminte ca in toata nebunia cu Ionut, baiatul ucis de maidanezi, pe fratele lui l-a adus inapoi in parc un strain. Fratele lui ar fi mentionat ca Ionut s-ar fi ferit de acel om, fiindca era bine "dresat" sa nu puna mana straini pe el. Dar in cazul asta i-ar fi salvat viata....

#52
Prozac77

Prozac77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.05.2011
Ca si copil abuzat sexual, spuneti-le cat mai devreme posibil si evitati sa-i lasati in grija vecinilor, oricat  de binevoitori ar parea. Nu straini sunt cei care fac aceste grozavii, pe mine m-au nenorocit pe viata vecinul de langa casa parinteasca.

Completez:
-copilul traieste toata viata cu vina oribila crede ca este vina lui tot ce i s-a intamplat.
-se simte murdar si dezvolta ritualuri de curatenie, fara sa fie murdar (de mica fac asta)
-nu stiu cand a inceput abuzul in cazul meu, pentru ca parintii ma lasau de mica in grija lor si ei (cica era un copil frumos, cu par blond, buclata) "ma luau peste tot de frumoasa ce eram", insa in spatele acestei binevointe se ascundeau actiuni marsave.
-am fost paralizata de frica toata copilaria ca s-ar putea afla si bineinteles in mintea mea de copil credeam ca lumea ma va judeca ca este vina mea tot ce s-a intamplat.

Nici ca adult, lucrurile nu stau mai roz
am o ura nemarginita fata de tot ce-l inconjoara pe pervers si progeniturile lui, ce sunt picatura leita
-am un suflet schilodit
-n-am gasit nici un psiholog care sa reuseasca sa vindece aceste stari, din pacate.

Asadar, tineti-va copii langa voi, luati-va masurile necesare si nu-i slabiti din ochi.

Edited by Prozac77, 28 April 2014 - 12:18.


#53
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostProzac77, on 28 aprilie 2014 - 12:09, said:

pe mine m-au nenorocit pe viata vecinul de langa casa parinteasca.
A te complace într-o stare permanentă de victimă, nu ajută la remedierea situaţiei.
Şi cu o asemenea gândire, e evident că niciun psiholog din lume nu te poate ajuta, că doar nu-s făcători de miracole.
Dorinţa de vindecare trebuie să vină din interior.

#54
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010

View PostDjMx, on 28 aprilie 2014 - 11:42, said:

Trebuia sa-i rupeti capul, daca nu puteati sa-i rupeti capul trebuia mers neaparat la politie si sa aveti grija sa-l implicati pe ala mic cat mai putin posibil.
Acum e tarziu, ala a scapat si cel mai probabil o sa incerce sa faca asta din nou.

Stiu, dar eu sau maica-mea nu aveam nimic de spus in situatia asta....
Momentan e urmarit cica, de catre cineva care stie exact ce face si cand...
Dar eu sa fi fost in locul ei, nu mai tineam cont de nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate