Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie
 

Esti obligat sa-ti iei concediu de odihna ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
49 răspunsuri în acest subiect

#1
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 21.04.2009
Salut !

As vrea sa stiu si eu o chestie:
Stiu ca angajatul are dreptul la concediu de odihna iar in anumite situatii, cand serviciul este de asa natura incat nu permite concediul de odihna, angajatul va fi remunerat suplimentar. Ok...

Acum sa va explic urmatoarea situatie:
Daca nu iti iei concediu de odihna pe o perioada de un an de zile calendaristica, e adevarat ca esti obligat sa iti iei concediu, chiar daca tu nu ai nevoie de el ?
Am mai auzit pana acuma si varianta (care chiar se practica) in care cica daca nu iti iei concediu de odihna in ultima luna din an (decembrie) vei fi figuar automat ca fiind in concediu de odihna, fara ca tu sa soliciti acest lucru. Tin sa precizez ca acest lucru se practica.

Au voie sa faca asa ceva ? E legal sa faca acest lucru ? Ce poti face ca sa nu patesti asa ceva ?

Un coleg care chiar a patit asa ceva mi-a zis ca cica e ilegal dar nu-si mai bate capul sa se judece...

#2
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.251
  • Înscris: 28.07.2010
Angajatul are dreptul.
Angajatorul este obligat sa dea concediul.
In situatia in care tu refuzi concediul la care ai tu dreptul, nu crezi ca tu faci presiuni asupra angajatorului?
Te pomenesti ca putin mai tarziu te razgandesti si dai in judecata angajatorul ca nu-ti respecta drepturile.
Exista undeva o prevedere legala care obliga angajatorul sa-ti de concediul fix in luna a-6-a?, sau a 3-a?
Esti singurul angajat al acelei firme? Nu crezi ca si alti colegi au pretentii sa fie in concediu fix in acelasi timp cu tine? Daca tu ai fi in postura de patron, angajatii tai ar trebui sa aibe dreptul sa te faca sa nu poti continua activitatea, ca trebuie sa plece cu totii in acelasi timp in concediu?

Editat de maramicuip, 26 aprilie 2014 - 11:50.


#3
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.387
  • Înscris: 23.08.2010
Pana acum credeam ca times new roman doar face misto de corporatisti, acum vad ca este o realitate ce prezinta ei.

#4
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 21.04.2009

 maramicuip, on 26 aprilie 2014 - 11:45, said:

Angajatul are dreptul.
Angajatorul este obligat sa dea concediul.
In situatia in care tu refuzi concediul la care ai tu dreptul, nu crezi ca tu faci presiuni asupra angajatorului?
Te pomenesti ca putin mai tarziu te razgandesti si dai in judecata angajatorul ca nu-ti respecta drepturile.
Exista undeva o prevedere legala care obliga angajatorul sa-ti de concediul fix in luna a-6-a?, sau a 3-a?
Esti singurul angajat al acelei firme? Nu crezi ca si alti colegi au pretentii sa fie in concediu fix in acelasi timp cu tine? Daca tu ai fi in postura de patron, angajatii tai ar trebui sa aibe dreptul sa te faca sa nu poti continua activitatea, ca trebuie sa plece cu totii in acelasi timp in concediu?
Sa inteleg ca adica are dreptate si ca acest drept de fapt ma obliga sa-mi iau concediu desi eu nu vreau sau pur si simplu NU am nevoie de el ?

#5
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.251
  • Înscris: 28.07.2010
Daca nu ai nevoie de concediu, angajatorul te programeaza in concediu, iar tu te prezinti in continuare la munca,(fara alte obigatii)  prestezi activitatile obisnuite si nu ai pretentii salariale in acea perioada (ca doar pur si simplu Nu ai nevoie)
Ce naiba, cu totii muncim ca ne face placere, nu avem nevoie de bani, putem sa ne traim viata asa cum vrem, ca suntem in democratie.

Editat de maramicuip, 26 aprilie 2014 - 11:57.


#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 06.01.2007
daca nu-ti iei concediu inseamna ca ai fost mare tocilar in scoala

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.980
  • Înscris: 25.01.2007
legea prevede OBLIGATIVITATEA angajatului de asi lua concediu pe parcursul anului curent. in anumite conditii, concediul se poate amana pentru anul urmator, an in care e obligat sa-l ia, fara sa mai poata refuza.

#8
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 21.04.2009

 slai, on 26 aprilie 2014 - 12:10, said:

legea prevede OBLIGATIVITATEA angajatului de asi lua concediu pe parcursul anului curent. in anumite conditii, concediul se poate amana pentru anul urmator, an in care e obligat sa-l ia, fara sa mai poata refuza.
Unde scrie asta ?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.980
  • Înscris: 25.01.2007
In codul muncii, evident!

TITLUL III - Timpul de muncă şi timpul de odihnă
CAPITOLUL 3 - Concediile
SECTIUNEA 1 - Concediul de odihnă anual şi alte concedii ale salariaţilor
Art. 144. [intangibilitatea dreptului la concediu de odihna]
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Art. 146. [efectuarea şi compensarea concediului de odihnă]
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Nu zic, si ce face patronul vostru e ilegal, incalca alineatul 4.

Editat de slai, 26 aprilie 2014 - 12:25.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.736
  • Înscris: 01.12.2001
Eu nu stiu cum sa fac sa am mai mult concediu de odihna.
Cum sa mergi de pomana la serviciu cand esti in concediu?

#11
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.761
  • Înscris: 21.04.2009

 slai, on 26 aprilie 2014 - 12:19, said:

In codul muncii, evident!

TITLUL III - Timpul de muncă şi timpul de odihnă
CAPITOLUL 3 - Concediile
SECTIUNEA 1 - Concediul de odihnă anual şi alte concedii ale salariaţilor
Art. 144. [intangibilitatea dreptului la concediu de odihna]
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Art. 146. [efectuarea şi compensarea concediului de odihnă]
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Nu zic, si ce face patronul vostru e ilegal, incalca alineatul 4.
Pai practic se teme sa nu ii plateasca pe cei ce isi iau concediu si de asta. Apropo, nu e patron, e instituite de stat.

Si pana la urma sunt obligat sa-mi iau sau el e obligat sa-mi dea doar daca eu vreau ?

#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

 dorin_2k, on 26 aprilie 2014 - 12:21, said:

Eu nu stiu cum sa fac sa am mai mult concediu de odihna.
Cum sa mergi de pomana la serviciu cand esti in concediu?
Depinde de valoarea şpăgii , dacă e de câteva ori mai mare decât salariul Posted Image

#13
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.466
  • Înscris: 21.12.2013
Boss, într-o companie cu capul pe umeri planificarea concediilor se face la sfârșitul anului anterior. În felul ăsta, la 1 ianuarie el știe când și cum o să dea concediile angajaților încât la sfârșit de an să aibă sold 0 al zilelor de CO restante.

În primă fază se țin cont de perioada de timp preferată, dar dacă 2 oameni din același departament vor în același timp CO, atunci unul va fi dezamăgit.

#14
addiy1987

addiy1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.377
  • Înscris: 05.09.2012
Frate eu unul abia astept concediul :) cred ca ar trebui sa fie obligatoriu sa-l ia fiecare angajat pt ca totusi trebuie sa te relaxezi macar o perioada pe an.

#15
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.424
  • Înscris: 17.03.2012
Cine nu vrea concediu nu cred ca are toti boii in grajd :)

#16
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.570
  • Înscris: 06.01.2007

 addiy1987, on 26 aprilie 2014 - 13:10, said:

Frate eu unul abia astept concediul Posted Image cred ca ar trebui sa fie obligatoriu sa-l ia fiecare angajat pt ca totusi trebuie sa te relaxezi macar o perioada pe an.

 Daian95, on 26 aprilie 2014 - 13:20, said:

Cine nu vrea concediu nu cred ca are toti boii in grajd Posted Image

 dorin_2k, on 26 aprilie 2014 - 12:21, said:

Eu nu stiu cum sa fac sa am mai mult concediu de odihna.
Cum sa mergi de pomana la serviciu cand esti in concediu?

Voi nu ati avut in liceu tocilari care stateau in scoala si cand nu aveau ore ?

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.352
  • Înscris: 24.11.2002

 -same-, on 26 aprilie 2014 - 13:06, said:

Boss, într-o companie cu capul pe umeri planificarea concediilor se face la sfârșitul anului anterior. În felul ăsta, la 1 ianuarie el știe când și cum o să dea concediile angajaților încât la sfârșit de an să aibă sold 0 al zilelor de CO restante.
Iar planificarea se trimite si la ITM, iar tot in planificare esti obligat sa iti planifici minim 10 zile lucratoare consecutive.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.736
  • Înscris: 01.12.2001

 opop, on 26 aprilie 2014 - 13:38, said:


Voi nu ati avut in liceu tocilari care stateau in scoala si cand nu aveau ore ?
Nu am vazut niciodata asa ceva.
Cred ca nu era un liceu bun;)
Dar sa mergi si la munca in concediu?
Eu muncesc ca sa traiesc, nu traiesc ca sa muncesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate