Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Lightroom 5 si Nikon Skin Tones [SOLVED]

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Pai faci misto de mine domne . Am crezut ca ai de la acelasi eveniment de alt fotograf. Ce sa fac eu cu mana asta?.  Macar e aia mai mare??Posted Image
  Si sa stii ca sincer nu mi se pare un deziderat in materie de skintone . Esti sigur ca era soare dogoritor acolo si ca tipa in galben nu e mai intunecata asa din nascare. Am instalat NX 2 si nu se lanseaza pe win 8.1. Nu stiu ce masa mare are si nu am acum dispozitia sa ma lupt cu el ..  In fine discutia ramane deschisa si reperele trebuie luate macar pe aceleasi conditii de lumina  Lumina inseamna si putere si culoare si difuzie nu numai culoare. Adica era soare in ambele situatii si gata ma rezolvat-o. Ce soare? La ce ora?
Uite aicea piele sa vorbesti singur nu la nenea alaPosted Image .Attached File  IMG_0298web.jpg   977.78K   65 downloads

Edited by nenis, 29 April 2014 - 00:00.


#20
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Soare in amandoua situatiile. A mea este in contra-lumina, a lui nu. Tipa este mai intunecata din nascare. Toate pozele lui au o naturalete a pielii, fara excese . Are el vreo formula. Cred ca-i trimit un raw sa-si faca pomana cu mine lolPosted Image

Edited by mircea812, 29 April 2014 - 00:04.


#21
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Attached File  0720_DSC_9663.jpg   447.56K   65 downloads
Cateva observatii de la mine:
- Ca la baiatu' ala n-o sa-ti iasa. El a avut lumina buna, tu nu.
- In plus pe brate se reflecta rosul de la costum. N-ai ce face. E de la "ei".
- Si ia-ti naibii odata un D610 sau un 6D/5D3 ca se vede ca naiba poza! I-am dat NR cat dau la 5D3 la ISO1600... Chiar si poze de la anticele D90 sau D700 se vad mai bine. Vezi conturul de la umarul drept al sportivei. In plus si zona OoF se vede nasol - bannerele din fundal.
(Asta asa ca sa n-ai pace Posted Image )

Edited by calexe, 29 April 2014 - 02:22.


#22
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcalexe, on 29 aprilie 2014 - 02:14, said:

Attachment 0720_DSC_9663.jpg
Cateva observatii de la mine:
- Ca la baiatu' ala n-o sa-ti iasa. El a avut lumina buna, tu nu.  Deja ma simt mai bine.
- In plus pe brate se reflecta rosul de la costum. N-ai ce face. E de la "ei".  Sunt relaxat acum
- Si ia-ti naibii odata un D610 sau un 6D/5D3 ca se vede ca naiba poza! I-am dat NR cat dau la 5D3 la ISO1600... Chiar si poze de la anticele D90 sau D700 se vad mai bine. Vezi conturul de la umarul drept al sportivei. In plus si zona OoF se vede nasol - bannerele din fundal.  That is a bad thing to say  :)
(Asta asa ca sa n-ai pace Posted Image )


#23
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am fugit intotdeauna de Nikon, tocmai din cauza coloritului galben al pielii...

#24
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postnirosbog, on 29 aprilie 2014 - 19:27, said:

Am fugit intotdeauna de Nikon, tocmai din cauza coloritului galben al pielii...
e na pe bune?AI gasit masti in lightroom pentru preseturi?

#25
marius2die4

marius2die4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 30.06.2008
Daca tot se discuta despre piele, eu am dou probleme, daca puteti sa ma ajutati:
1.Imaginea cu trenuletul: editare dupa gust la tot mai putin fata omuletui; intradevar ocupa putina suprafata, dar poate imi sugerati o solutie.
2.Fortat de situatie, mai trebuie sa pozez cate un botez. De obicei e horor; am doua chestii (capac ajustare balans de lab si http://www.sinpro.ro...-grey-card.html) care le folosesc aproape de fiecare data cand ma misc sau consider ca s-a schimabta lumina si tot ma trag de cap. Devine si mai rau cand sunt adultii langa ala micu (ala micu mai mov-roz).
Voi ce ati face in cazurile astea doua? De obicei folosesc fie cu WB custom, preseturile aparatului sau manual.
Ms anticipat!
Sunt la serviciu, mai diseara pot pune niste imagini mai mari...Posted Image

Attached Files


Edited by marius2die4, 29 May 2014 - 09:47.


#26
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Cred ca am rezolvat si problema mea. Din întâmplare. La ultimul concurs de atletism nu am avut ce face si am zis sa încerc ceva nou. WB selectat in camera. Era vreme cu nori si soare iar mai apoi umbra făcută de tribuna.

De trei ani de când am camera nu am văzut culori mai frumoase ale pielii! Trag raw oricum si stiu ca o sa spuneti ca nu contează si se poate seta ulterior. Nu am crezut ca o sa vad asa culori la Nikon-ul meu. Verdele ala nenorocit s-a dus. Pista aia de atletism are culoarea caramizie cum este in realitate nu spre rosu. La început am tras wb auto si când îl selectez apoi la procesare, cloudy, shade sau sunlight nu arata ca cele in care am selectat wb in camera. Stiu ca pare o tâmpenie dar asta vad eu. Acum daca e normal si nu am stiut eu, sunt un fraier. Tot timpul am auzit wb auto si rezolvi după.


#27
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postmircea812, on 07 august 2014 - 17:25, said:

Tot timpul am auzit wb auto si rezolvi după.
E asa si nu prea. Totul tine pana la urma de individ si de cat de evoluata ii  este perceptia ( basca performanta la editare)... WB   bun e dezirabil si pt expunere nu numai pt acuratetea culorilor. Acum zi si ce e ala WB selectat din camera. Custom cu alb/gri sau Kelvin?
PS
baga ceva cu culorile alea frumoase, sa ne delectam si noi.

Edited by nenis, 07 August 2014 - 19:28.


#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,320
  • Înscris: 24.02.2007
WB la postprocesare nu inseamna sa alegi Sunny sau Cloudy.
Inseamna sa-l calculezi dupa o pata gri din imagine (preferabil folosind ceva de genul care stii ca-i gri "pur") si/sau sa-l ajustezi fin dupa propriul gust.

#29
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
WB gen: daylight, shade, cloudy. Un Kelvin mai primitiv. La d5100 nu (cred ca)se pot seta la ce grade vrei. O sa pun si exemple.

@dani
Am aburit kelvinul si tintul in toate directiile si nu-mi plăcea ce vad. Bineînțeles ca nu setam doar cloudy sau shade, ce pălăria mea :)
Mi-am luat si card din ala dar la sport e mai greu.

Edited by mircea812, 07 August 2014 - 19:59.


#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,320
  • Înscris: 24.02.2007
In Lightroom sau similare chiar setezi ce grade vrei :)

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Tu faci misto de mine? :)

Edited by mircea812, 07 August 2014 - 20:01.


#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,320
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmircea812, on 07 august 2014 - 17:25, said:

si când îl selectez apoi la procesare, cloudy, shade sau sunlight nu arata ca cele in care am selectat wb in camera.

Nu fac misto, dar analizam partea asta.

#33
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Logica era: daca selectez in camera cloudy, de ce nu seamănă cu cloudy selectat la procesare?


#34
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,320
  • Înscris: 24.02.2007
Daca folosesti Lightroom, diferenta cea mai mare ti-o da profilul (camerei) aplicat. Adobe Standard lasa mult de dorit la camere Nikon.
Daca folosesti CNX/ViewNX, ar trebui sa arate la fel si la procesare.

Nici algoritmul de calcul al whitebalance nu e identic (poate difera chiar si valorile presetate), dar asta nu se simte asa tare.

#35
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 09.05.2009
Asa este,metodele de calcul sunt diferite. WB Sunny selectat in camera imi apare in LR ca 4950 K. Iar presetul LR de Sunny are 5500 si un tint magenta mai crescut.

#36
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Asa arata dupa selectarea WB cloudy in view NXAttached File  wb test1.jpg   236.22K   39 downloads

si asa arata direct din cameraAttached File  wb test2.jpg   189.49K   39 downloads

Nu stiu ce vedeti voi, dar la mine in primul caz ramane verdele ala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate