Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Lightroom 5 si Nikon Skin Tones [SOLVED]

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,320
  • Înscris: 24.02.2007
LR a ajuns deja la versiunea 5 si inca randeaza ca naiba RAW-urile Nikon.
Cat va mai tine treaba asta? Ce e de facut?

Daca la poze ce nu includ oameni se descurca ok, cand vine vorba de culoarea pielii ... e catastrofal.
L-am sucit pe toate partile, am generat si un profil al camerei folosind ColorChecker Passport (al carui rezultat e chiar ok la poze urbane, de exemplu), dar la portrete tot nu ajuta suficient.

Atasez o comparatie in 4. Chiar daca WB-ul din camera e o idee cam cald, fata de jpeg-ul procesat de camera, celelate poze arata ... gripate.

Attached File  lr-skintones.jpg   156.49K   101 downloads

Ce i-as mai putea face? In afara de a trece la alt soft.
Mersi

#2
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
dani exista opinia ca Lightroom este atat de ergonomic incat merita asumata aceasta randare deficitara a NEF-urilor. Adicatelea  sunt unii meseriaisi care isi asuma aceasta modificare inspre cacaniu subexpus la randare pt ca o fac ei din doua click-uri sa arate cum trebuie oricum. Bine ca nu am cheltuit lovele pe bucata ai de plastic  color checker pt ca eu traiam cu impresia ca facand un profil cu ala se rezolva problema. Recomandarea mea este ca la poze de finete pe skin sa folosesti softul de la Nikon pt prelucrare primara WB/ expunere si abia apoi treci cadrele in lightroom.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,320
  • Înscris: 24.02.2007
Imi aminteste de cand ma jucam cu soft-uri gratuite de prelucrare.
Ufraw, daca ii dadeam calea spre un profil icm al camerei, scotea culori aproape identice cu cele ale camerei.
Restul (Rawtherapee de exemplu), toate scoateau (cred ca) fix aceleasi culori infecte precum LR (doar in cazul raw-urilor Nikon). Asa ca m-am gandit ca pe aici o fi secretul, dar daca aplic acel profil de culoare ulterior procesarii, obtin o prostie.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,320
  • Înscris: 24.02.2007
Si uitati cum, dupa ore de experimente, trag concluzia ca defapt buba cea mare era la Color Management.
Dintr-un motiv sau altul, profilul de culoare al monitorului (obtinut cu argyllcms + dispcalGUI) avea ceva "bube", incat la color management ieseau rezultate oribile.
Am recalibrat cu soft-ul de la spyder si acum rezultatele LR sunt mult mai placute.

Attached File  lr-skintones-2.png   1.08MB   76 downloads

Alta viata.
Ciudate mai is caile CM-ului.

#5
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
E bine daca i-ai dat de cap...In concluzie cu spyder + color checker + mangement de culoare responsabil+cunoasterea aprofundata a setarilor LR  se poate utiliza LR care va reda intocmai ca in aparat cadrul.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,320
  • Înscris: 24.02.2007
Da, nici nu-s multe cerintele :D

#7
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
O fi rezolvat pentru tine(Posted Image) dar ma chinui cu reglarea wb de vad numai prea verde sau prea rosu Posted Image

Pentru astia care nu avem chestii complicate de verificare, cat de buna este metoda asta: se ia una bucata de poza sportiva in aceleasi conditii de lumina, adica soare, de pe net in care skin tone-ul imi pare perfect apoi se prelucreaza raw-ul (nikon, care intre noi fie vorba zici ca are icter) pana seamana cu poza de pe net.

Stiu ca pot varia lumina, pielea etc dar asa ca metoda simpla cum ar fi?  Diseara fac niste teste. Ma gandesc sa trag de kelvin, tint, hsl, saturation.

Edited by mircea812, 28 April 2014 - 15:37.


#8
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Pareri despre skin tone? Prima este redata de Lightroom cu Adobe Standart. A doua cu Camera Portret si editata de mine.

Attached Files

  • Attached File  WB.jpg   180.16K   76 downloads


#9
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu. Rosie ca naiba.

#10
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Nu inteleg cum iti iese asa galbejita la daylight.. Banuiesc ca ai WB pe auto si in mod normal ar trebui sa iasa ok .  Nu cred ca lightroomul o face chiar asa de pilaf.. Si pe ecranul aparatului tot icterica asa arata sau e bine?La after ai desaturat toata poza doar pt skin sau care e ideea? Orice racire  pe kelvin desatureaza si orice incalzire satureaza. Baga raw-ul sa ne emulam acilisa cu totii.
LE miromulus strict pe piele unde e el interesat nu e chiar varza rosie. Asa per ansamblu da te ia de cap cat de rozalie e toata

Edited by nenis, 28 April 2014 - 21:04.


#11
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Corect nenis, era pe auto nu pe daylight. In mod normal la canon, poate Posted Image


Sa va vad :
Raw
https://mega.co.nz/#...iPkRMpLscKxtZwA

Edited by mircea812, 28 April 2014 - 21:22.


#12
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 09.05.2009
Mie mi se pare in regula RAW-ul cu WB setat pe daylight. Camera Portrait o face cam rozalie.
Attached File  Clipboard42.jpg   290.4K   45 downloads

Edited by DannyMC, 28 April 2014 - 21:36.


#13
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
mircea nu e o poza care sa iti puna prea mari probleme de WB..Trebuie editata asa cum simti tu. Oricum are o atmosfera hot asa ca o poti pastra mai orange.. Si nici tipa nu are un ten din ala prietenos cu senzorul si e si bronzata la greu. Ce vreau sa spun este ca nu trebuie sa scoti tenul ala rozaliu  care se obtine la alt gen de cadre. Am facut si io o editare dar nu neaparat asta e dezideratul . Asa am vazut-o eu . Poate tu o vezi altfel si nu este neaparat gresit.

Attached Files


Edited by nenis, 28 April 2014 - 22:29.


#14
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
"Tipa" e Sorana Cirstea :)
Cu Simona Halep nu ai poze?

#15
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Suntem interesati de ceva nuduri cu respectiva daca se poate.Posted Image Astea tot asa au o mana mai mare ca cealalta sau s-a mai schimbat treaba de pe vremea mea.

#16
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
@nenis


Cred ca ai pus-o prea mult la cuptor. :)
Ma interesa o editare soft a pielii. Restul pozei nu ma intereseaza. Nu am acordul unui fotograf ca as posta aici ce scoate el. Ma uit la pielea scoasa de nenea ala si vorbesc singur. Indiferent daca este alb, negru sau mulatru. Nu este overcooked. Are un D700.

Edited by mircea812, 28 April 2014 - 22:58.


#17
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Alta era ideea. Nenea ala poate sa o scoata cum vrea el dar acolo e hot rau si se vede.. Poate  instalez capture NX ala al vostru si incerc sa scot un ten din ala mai  curat doar pentru propasirea tehnicii.. Baga o mana din poza sa vedem ce a scos meseriasul respectiv. In principiu ar trebui sa reusim daca avem NEF-ul chiar daca e alt aparat mai subtireanu

#18
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Uite o mana. :)

Attached Files

  • Attached File  _845.JPG   113.48K   54 downloads


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate