Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Recomandare soundbar pentru telev...

Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 

grila "home-made" pentru uz propriu

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Pentru ca sigur va pricepeti si v-ati mai lovot de scule de tot felul, vin si va intreb: Care ar fi cea mai ieftina solutie sa-mi fac si sa-mi distribui in casa in prizele TV propria grila de programe?
Am in vedere aici vreo 100 de canale de pe satelit si vreo 20 romanesti. Posed abonament SkyUK, Digi, toate dvb-t -urile din Buc, si vreo 3 antene satelit gata motorizate pe satelitii de unde vreau sa culeg acele programe definitive pe care sa le pun in grila din casa si sa fie receptionate prin cautare directa din tunerul digital  al televizoarelor. Adica sa le preiau de pe ce satelit/transponder doresc si sa le aleg mai departe frecventa de retransmisie interna...., intelegeti voi.
Ce solutii am gasit sunt profi sau semi-profi si nu renteaza la cost. Dar cumva trebuie sa existe si ceva entry level asa incat sa pot face o grila "beton" in casa, sa nu ma mai tot mut cabluri, input-uri, la fiecare ora cand ma decid sa vad altceva din alta sursa, etc.
Un sfat se poate va rog?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
Cand era moda turnurilor de deck-uri, se intampla sa fie pe acolo si unul care se ocupa de intrari AV.
Vezi ce mai gasesti, noi sau chiar SH.
Vezi SONY de ex.

#3
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Exclusa varianta cu turnulete cum zici, si anume cate un tuner si o iesire pentru fiecare canal. oricum n-ar rezolva problema frecventelor de iesire. Nu mai zic de altele, gen spatiu sau consumuri de curent. La ce ce Sony te-ai referit sa ma uit de curiozitate. Multumesc

Edited by havenodoubts, 25 April 2014 - 18:57.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,715
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand, am scris altceva mai sus !!!

Aminteam de un anume tip de deck pt. AV, nu recomandam turn !

Povesteam doar ca se intalneau astfel de echipamente, pe vremea cand se purtau turnurile de deckuri: preamplificator, amplificator, tunner radio & TV, DAT, CD-Player/recorder, casetofon simplu sau dublu, VCR, pick-up (turntable), etc.

Edited by loock, 25 April 2014 - 20:45.


#5
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Multumesc, ce era, era. O solutie de buget din zilele noastre ai idee?

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Buget? Ce doresti tu se apropie de gama echipamentelor folosite in televiziunile prin cablu. Ei fac la fel ca si tine: insumeaza canale din diverse surse si le retransmit catre televizoare, prin diverse metode.

#7
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Exact. Ei fac asta in conditii tehnice de calitate si fiabilitate mare. Dar pentru o solutie DIY de folosit acasa, ma gandesc ca trebuie sa existe ceva open source, sau mai improvizat. N-a facut nimeni asa ceva? Citeam pe topicul de cablu ca sunt pensiuni care si-au facut grila proprie, nu mare, 20-25 de canale, dar analog. Pe digital nimeni nu stie nimic?

#8
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 05.04.2011
Iti trebuie obligatoriu cate un tuner pentru fiecare transponder utilizat, care nu pot fi open source; tu ti-ai face practic o firma de cablu pentru uz personal, pentru cateva camere (n-ai spus cate camere, nu conteaza, insa costul se va imparti la numarul lor), care numai ieftina nu poate fi.

#9
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Nu partea de tuner e scumpa, sunt zeci de modele de conserve SH care stiu dvb-s2 pe care le poti lua pe mai nimic. Nici nu-ti trebuie multe, pentru cativa transponderi preferati. Mai departe insa nu gasesc solutia din tuner catre o statie (chiar si software daca ar fi) care sa le aloce o frecventa noua si sa le puna la un loc. Nu cred sa nu aiba nimeni asa ceva (chiar si pentru 10-20 de posturi), atat pasionati, cat si pensiuni, hoteluri, etc.

#10
satesco

satesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.10.2009

View Posthavenodoubts, on 26 aprilie 2014 - 14:36, said:

Nu partea de tuner e scumpa, sunt zeci de modele de conserve SH care stiu dvb-s2 pe care le poti lua pe mai nimic. Nici nu-ti trebuie multe, pentru cativa transponderi preferati. Mai departe insa nu gasesc solutia din tuner catre o statie (chiar si software daca ar fi) care sa le aloce o frecventa noua si sa le puna la un loc. Nu cred sa nu aiba nimeni asa ceva (chiar si pentru 10-20 de posturi), atat pasionati, cat si pensiuni, hoteluri, etc.

Salut! Poti folosi cu succes un DiSEqC!

#11
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Nu cred ca ai inteles ce anume vreau sa fac. DISEqC nu ajuta decat in prima faza, de colectare si insumare. Nu ajuta sa le atribui frecvente noi care sa poata fi scanate digital de toate televizoarele din retea. Pentru asta imi trebuie un modulator head-end si cu module in functie de cate canale doresc. In locul acestui head end, caut eu o alta solutie. Sau si cu modulator entry level daca s-ar gasi pe undeva. Dar nu se gasesc.
Ca si exemplu, solutia ca la carte in teorie ar fi asta. http://www.dipolnet....e_bib218.htm#10 Numai ca e scumpa pentru ca e profesionala. Si ma gandesc, ca in orice domeniu, trebuie sa existe si variante low cost pentru a face acelasi lucru.

Edited by havenodoubts, 29 April 2014 - 11:04.


#12
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
O statie CATV presupune costuri mai mari decat ti le poti imagina. Nu te gandi ca legi niste sarme si gata 100 canale tv pe "n" televizoare.

#13
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 29.11.2005
Daca nu ai pretentii mari poti folosi modulatoare genul asta  : http://www.dipolnet....l_g__R95175.htm puse in cascada pe canale diferite.
Problema e ca nu ne-ai spus in cite locatii vrei sa vezi aceste canale si cate vrei sa fie.Daca e valabil primul post in analogic nu se pot transmiter atitea canale simultan(120)

#14
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008

View Postzappaf, on 29 aprilie 2014 - 22:13, said:

O statie CATV presupune costuri mai mari decat ti le poti imagina. Nu te gandi ca legi niste sarme si gata 100 canale tv pe "n" televizoare.
si eu ce am zis pana acum? care e scopul postului tau si cu ce m-ai ajutat?

@gymy - merci, e o solutie de luat in calcul pentru un numar limitat de canale, altfel nu e rentabil cate un modulator si cate un tuner pentru fiecare canal.
Vor fi vreo 6 televizoare si in intentia mea ar fi sa fie macar 30 de posturi, macar tot ce e mai important in sport pe lumea asta, desi as avea de unde baga si 200

Edited by havenodoubts, 30 April 2014 - 07:52.


#15
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Esti greu de cap. Dar visezi la cai verzi pe pereti. Cu un singur card o sa ai un singur canal pe CATV sau pana la 8 canale decodate simultan (depinde de camul folosit). Succes!

#16
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
Oi fi greu de cap sau tu nu citesti decat in dunga ce zic eu. Partea de tuner o a am asigurata am zis. Am receptoare, carduri, am ce trebuie pentru partea de receptie, am tot zis. Imi trebuia doar un sfat pentru partea de statie tv (de insumare si atribuire frecventa) digitala.  S-a rezolvat intre timp, s-a gasit o solutie buna la cost, ca sa vezi. Merci pentru sfaturi celor care au avut o parere constructiva.

#17
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Pai impartaseste cu noi solutia aia minune. Eu in afara de o solutie "profi" nu vad alta rezolvare. Si spune cum rezolvi cu programele codate.

#18
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 05.04.2011
@ havenodoubts, I have doubts!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate