Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

Digi Mobil Optim Nelimitat - Noua Ofertă!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
25023 replies to this topic

#8479
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007

 alcrisus, on 11 iulie 2014 - 19:46, said:

Am incercat sa citesc totul dar nu am mai putut, asa ca:
Disclaimer: Am abonament Orange de 11 ani si am fost foarte multumit de serviciile lor.
- Speed test pe Orange pe un Nexus 4 - download 22MB/s,
- 180min nat/luna, 700 min in retea, SMS - 5c/SMS, 600MB date/luna, Nu am reusit nicio luna sa consum toate minutele nationale sau cele incluse in abonament, SMS nu am folosit datorita pretului + Whatsapp.
- Abonament + optiune date = 11e/luna,
- aplicatie Orange TV pt android merge praf si consuma enorm de multe date.
- Roaming international la preturile pietei (nimic special aici), apeluri in roaming international la preturile pietei (nimic special aici, din nou).
- Stau in Bucuresti 90% din timp, iar restul prin zona Buzau sau alte orase. End of disclaimer.

Acum trecand la Digi - Utilizator TV + internet (4 ani) => DON 5e/luna.
DON l-am ales pentru ca doar dezactivand optiunea de date Orange deja am avut abonament DON platit: insemnand 5GB + min. nationale nelimitate, fata de 600MB si 180 min nationale Orange
Stand in Bucuresti sau in marile orase stiam ca nu voi avea probleme cu semnalul.
Tarifele de roaming international sunt mult mai bune decat la Orange.
1c/SMS national la Digi fata de 5c/SMS Orange chiar mi se pare f ok.
Speed test pe Digi Nexus 4 download 6MB/s. Haideti sa fim seriosi ca nu descarcam torrente si viteza asta este f ok pentru orice utilizare pe telefon. Nu e 22MB/s, dar surpriza, orice clip de youtube merge decent, la fel ca pe Orange.
Avantaj Digi cu aplicatia Digi Oriunde - in roaming poti vorbi in tara fara sa platesti daca ai un (W)fireless.
Digi Online merge perfect pentru vizualizare de posturi TV, mult mai multe decat in oferta Orange.
Un alt avantaj Digi plata telefoanelor in rate prin intermediul magazinului online. Dezavantaj, din cate am citit pe forum, ca trebuie sa astepti.
Experienta mea cu Digi si magazinul Online a fost f ok (la fel ca si la Orange): plati, raspunsuri la solicitari. Nu am stat niciodata in POP-uri, mai putin in momentele in care am semnat contractele pt. TV - Internet si DON, dar si atunci undeva la maxim 30min cu tot cu asteptat la coada, in rest totul a fost online.

Concluzia: alege operatorul in functie de nevoile tale, citeste contractul si conditiile cu mare atentie si nu te plange ulterior sau fara sa fii in cunostinta de cauza de operatorul respectiv.
Iată, acesta mi se pare un om responsabil și rezonabil, care a pus cap la cap avantaje și dezavantaje, și a ales ce a considerat că i se potrivește cel mai bine. Asumându-și, așa cum e firesc și dezavantajele alegerii făcute.

#8480
mozsos

mozsos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 29.04.2008

 mberila, on 11 iulie 2014 - 19:48, said:

măi, din ceea ce a scris boy4ever, abonamentul a fost suspendat nu pentru că a depășit un anumit număr de minute, ci a fost suspendat pe motiv de fraudă.
denumirea de fraudă este definită clar în contract. în acest caz, definiția cuvântului fraudă din DEX e egală cu 0.
eu bănuiesc că pe lângă cele 10000 minute de apeluri inițiate, a avut în aceeași perioadă de facturare max vreo 100 minute de apeluri primite pentru că presupun că respingea marea majoritate a apelurilor primite pentru a nu crea cost suplimentar cunoștințelor ce au apelat-o.
în acest caz. apelurile primite totalizează 0.1% din apelurile inițiate.
sunt ferm convins că putea vorbii și 15000 minute pe lună dacă ar fi avut și vreo 5000 minute din apeluri primite și nu ar fi existat probleme.
în consecință, nu există o limită fixă de minute ce nu trebuie depășită, dar există un raport de apeluri primite/inițiate ce trebuie respectat pentru a nu te încadra la fraudă, așa cum e ea descrisă în contract.

incepem sa gasim o logica in ce vorbim. sunt de acord, poate fi considerat frauda acest lucru, conform contractului. dar nu faptul ca a vorbit mult

#8481
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008

 mberila, on 11 iulie 2014 - 19:48, said:


în consecință, nu există o limită fixă de minute ce nu trebuie depășită, dar există un raport de apeluri primite/inițiate ce trebuie respectat pentru a nu te încadra la fraudă, așa cum e ea descrisă în contract.

Mai clar de atat nu poate fi explicat. Daca nici acum nu pricep darlaii astia, e grav.

 mozsos, on 11 iulie 2014 - 19:49, said:

9000 de min = 150 h

Si tie ti se pare normal sa vorbesti 5 ore pe zi la telefon? Ba, eu propun sa mergeti fratii mei la vodafone si sa le cereti un nelimitat cu 24 de ore pe zi de vorbit, poate vi-l da la vreo 500 de euro pe luna si dupa aia sa veniti aici sa va plangeti ca DIGI e naspa.

#8482
mozsos

mozsos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 29.04.2008

 o-stil, on 11 iulie 2014 - 19:57, said:

Si tie ti se pare normal sa vorbesti 5 ore pe zi la telefon?

nu mi se pare nimic anormal, scuza-ma dar nimic
intelege-ma, nu inseamna ca eu as vorbi atat, dar nu pot judeca pe cineva care o face. sa ne mai uitam si-n ograda noastra, nu numai a vecinului

Edited by mozsos, 11 July 2014 - 20:01.


#8483
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 15.07.2003
Deja s-au facut 50 de pagini de cand un singur user reclama ca abonamentul nelimitat este de fapt limitat la 10.000 de minute cu un numar din italia.
Plus din cand in cand mesaje de la oameni ce au telefoane 2G ce stau exclusiv in vodafone cum ca sunt avertizati in ceea ce priveste utilizarea respectivelor terminale.Credeti ca mai au sens discutiile pe aceste 2 subiecte? De cate ori trebuie explicat cum sta treaba cu reteaua 3g si roamingul national si clauzele de abuz? Inca 50 de pagini? Inca 100? Se termina vreodata?

#8484
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Chillout session? :D

#8485
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010
Scuze ca intervin in toata discutia asta, dar legat de tot ce au zis toti de aici mi se pare ca nu iese nimic constructiv! ADUCETI CEVA CONSTRUCTIV.
Bunul meu simt imi zice ca pot sa vorbesc 1000 de minute, respingand apelurile prietenilor si sunandu-i eu (frauda din punct de vedere  Digi - contract semnat si acceptat de mine) dar in care nu se specifica nimic de cate ori pot face asta. Ei sunt acoperiti de contract din punctul meu de vedere Posted Image. Pentru altcineva bunul simt poate insemna 500 sau 5000 de minute. Aceeasi analogie si pentru folosire in 2G sau 3G.
Zic asta doar pentru ca inainte de a semna contractul pentru DON am citit aici vreo 30 de pagini si mi s-a parut ca acest abonament merita sa-l achizitionez, dar voi mi se pare ca exagerati cu discutii care nu duc la niciun rezultat palpabil. Va rog sa luati o atitudine si sa aduceti aici argumente contractuale, legale, nu doar de logica personala si doar pentru ca asa vi se pare voua!

Edited by alcrisus, 11 July 2014 - 20:19.


#8486
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
voi nu aveți treaba pe acasă sau la serviciu? cate romane se scriu aici. eu unul sper sa scumpească sms-urile sa scoată apelurile internaționale sa se limiteze netul la 10 Mega pe luna si sa se facă abonamentul 30 de euro.  pana una alta Steaua - Astra 0-0 minutul 9

#8487
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010

 zetuc, on 11 iulie 2014 - 19:46, said:

Discutam de dimineață la cafea cu niște prieteni care au abonamente în alte rețele decât Digi. Din întâmplarea lui boy4ever, povestită lor, ei n-au fost surprinși de faptul că abonamentul a fost restricționat, ci de numărul de minute vorbite. Tu cred că nu prea realizezi ce înseamnă 9.000 de minute, adică vreo 6h vorbite non-stop.
Posted ImagePosted ImagePosted Image sau 19 zile de munca a cate 8h/zi

#8488
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008

 adicontakt, on 11 iulie 2014 - 20:12, said:

.  pana una alta Steaua - Astra 0-0 minutul 9

Total neinteresant.

#8489
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
ca si discuțiile de aici

#8490
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Bun o intrebare pentru angajati Digi dar la modul serios cum pot face terminare de minute cu un abonament DON,dar numai catre retele externe Posted Image Posted Image

#8491
ciuciulete2

ciuciulete2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 04.07.2014
Eu zic sa recapitulam tot ca nu se mai înțelege nimic.

Edited by ciuciulete2, 11 July 2014 - 20:29.


#8492
ciuschi

ciuschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.10.2007
recap: cuiva acum vreo 50pagini i s-a restrictionat abonamentul ca a vorbit 10000 de minute.

#8493
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 ciuschi, on 11 iulie 2014 - 20:30, said:

recap: cuiva acum vreo 50pagini i s-a restrictionat abonamentul ca a vorbit 10000 de minute.
Cum naiba sa vorbesti aproape 7 zile Posted Image

#8494
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

 ciuschi, on 11 iulie 2014 - 20:30, said:

recap: cuiva acum vreo 50pagini i s-a restrictionat abonamentul ca a vorbit 10000 de minute.

si in Italia

Edited by danzi23, 11 July 2014 - 20:32.


#8495
ciuciulete2

ciuciulete2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 04.07.2014

 ZIGZAG20, on 11 iulie 2014 - 20:31, said:

Cum naiba sa vorbesti aproape 7 zile Posted Image
Probabil ca o dai în balbaiala dacă ți se intampla. ....:D

 ZIGZAG20, on 11 iulie 2014 - 20:31, said:

Cum naiba sa vorbesti aproape 7 zile Posted Image
Probabil ca o dai în balbaiala dacă ți se intampla. ....:D

#8496
ciuschi

ciuschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.10.2007
eu abia am 3000 de minute de cand am cumparat telefonul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate