Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Roaming Național Tranzitoriu - Digi.Mobil, fără trafic de date.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9322 replies to this topic

#19
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008
pai rds ofera net acelor site -uri vodafone. deci singurele costuri suplimentare ar fi pentru echipamentele de content filtering and management ale vodafone. deci suma infima comparat cu traficul care se executa.

#20
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Deci data roaming nu avem via reteaua Vodafone?

#21
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
deocamdata, NU

#22
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 gabriel_gavrila, on 09 aprilie 2014 - 09:34, said:

deocamdata, NU
Naspa chiar aia vroiam sa vad macar asa un 2mbps.

#23
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,603
  • Înscris: 09.01.2008
Cati abonati au acum la DIGI Mobil, parca 1 milion, nu ? Acum spera ca in 3 ani sa faca cel putin 3 milioane .

#24
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

 dic_star79, on 09 aprilie 2014 - 09:39, said:

Cati abonati au acum la DIGI Mobil, parca 1 milion, nu ? Acum spera ca in 3 ani sa faca cel putin 3 milioane .

la ce tarife au pot sa spere. pe segmentul de voce vor castiga multi clienti. daca se ofera si roaming de date (am ceva rezerve in aceasta privinta) vor castiga mult mai mult.

#25
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,583
  • Înscris: 16.12.2006

 dic_star79, on 09 aprilie 2014 - 09:39, said:

Cati abonati au acum la DIGI Mobil, parca 1 milion, nu ? Acum spera ca in 3 ani sa faca cel putin 3 milioane .
Conform ultimelor date, in 2012 aveau 1.350.000 de mii pe Digi Mobil si inca 90.000 pe fixo-mobil.

Iti dai seama ca din decembrie 2012 si pana acum au mai crescut. Posted Image

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,171
  • Înscris: 04.02.2011

 Ciubex, on 09 aprilie 2014 - 00:49, said:


De asemenea, s-a observat o problema, la revenirea in zonele cu semnal DigiMobil, telefonul nu va trece automat din roaming inapoi in reteaua Digi.


Aceasta nu e o problemă, e un feature, dacă se selectează automat rețeaua, atunci va face trecerea automat.

#27
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

 benis, on 09 aprilie 2014 - 09:50, said:

Aceasta nu e o problemă, e un feature, dacă se selectează automat rețeaua, atunci va face trecerea automat.

la mine cu toate ca am semnal si de la vodafone (maxim) si de la digi (mai slab) isi pastreaza reteaua de roaming. selectarea retelei se face automat, doar ca telefonul isi pastreaza reteaua cu cel mai bun semnal, banuiesc.

#28
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 03.04.2004
Ideea e ca daca esti in timpul unui apel pe una din ele si ramai fara semnal, telefonul mai mult ca sigur ca va abandona apelul pentru ca nu poate schimba reteaua su sa ramana si apelul activ intrucat e cu totul alta. Si in interiorul aceleasi retele telefoanele fac roaming in mod constant sarind de pe un releu pe altul dar asta e alta treaba.
Hoping intre 2G si 3G se face, dar doar in cadrul aceleasi retele.

#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
Mai pun niste poze :)
M-am jucat cu data mobile-ul si nu merge :(
Ar fi interesant totusi daca o sa-i dea drumul... ca am scapa de limita de viteza pe upload :)
Cel mai probabil nu o sa-i dea drumul prea repede, ca am fi prea multi calare pe reteaua lor. Eu cel putin seara si dimineata cand vin / plec de la munca ascult radiouri online, deci fac streaming la greu :) na, m-am invatat sa nu-mi mai copii muzica pe telefon cand am posibilitatea sa ascult online chestii mai diverse.
Nu cred ca m-ar lasa sa le folosesc reteaua celor de la Vodafone in conditiile astea.

Am lasat APN-ul folosit la DigiMobil: internet

Attached Files



#30
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,435
  • Înscris: 05.09.2005
Am bagat topicul ca "IMPORTANT". Sper sa fie ok!

#31
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
Ca sa tin topicul sus si sa va mai stresez, am testat si 2G-ul, doar cu apeluri de voce si ca sa-i fac poze ecranului telefonului.
Am dat cautare, mi-a afisat Vodafone 2G si 3G, am selectat 2G, dar mi s-a inregistrat pe 3G, manual am selectat din nou 2G, dar fara a-i mai da inca o data cautare si a ramas pe 2G
Apoi, conectat pe Vodafone mi s-au schimbat denumirile in Digi.Mobil R.
Am efectuat un apel si apoi am primit unul de test, n-am observat probleme in timpul convorbirii in niciunul dintre apeluri.
Am sunat si am fost sunat in/din DigiMobil, deci din "retea".

Attached Files



#32
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,259
  • Înscris: 07.08.2003
La mine nu merge !!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#33
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008

 daniel28, on 09 aprilie 2014 - 11:31, said:

La mine nu merge !!! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

ai roaming national activat in Digicare?
ce telefon folosesti?

#34
hipnotiq81

hipnotiq81

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 28.01.2013
Eu cand dau cautare nu imi apare decat digi 3g si restul retelelor.In afara de digi 3g la celelante scrie interzis.

#35
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,259
  • Înscris: 07.08.2003

 gabriel_gavrila, on 09 aprilie 2014 - 11:35, said:

ai roaming national activat in Digicare?
ce telefon folosesti?

Am 3 numere, unul portat din Orange, unul din Voda si unul Digi nativ (0771) . Toate au roaming international de voce activ. Nici unul nu merge in roaming national. Nu apare activ nici in Digi Care.
Am 2 HTC si un BB.

Edited by daniel28, 09 April 2014 - 11:50.


#36
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 03.02.2005
@hipnotiq81, chiar daca-ti scrie interzis, dar daca-ti apare in DigiCare ca ai avea Roaming national, incearca sa "fortezi" inregistrarea.
Mie aseara nu mi-a mers, nu mi-a mers nici dimineata pe la 8, dar pe la 9 si ceva a acceptat :), chiar daca inca imi scria "interzis" si apoi am putut sa ma tot joc.
Am si dat restart la telefon de vreo cateva ori, dar tot interzis mi-a scris pana la prima incercare reusita de conectare.
Denumirile afisate initial erau cele ale retelelor, odata inregistrat pe roaming Vodafone-ul s-a scimbat in Digi.Mobil R.

Na, pot fi si coincidente pasii facuti de mine, asa ca fiecare cu norocu' :)

:) Acusi o sa li se albastreasca culoarea astora de la Vodafone, nu o sa mai fie "rosu' de Vodafone" o sa fie "albastru' de RDS".

Edited by Ciubex, 09 April 2014 - 12:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate