Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

"Mosia" de la tara ... jurnal de bord :-)

- - - - -
  • Please log in to reply
714 replies to this topic

#145
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postl_stoian79, on 26 octombrie 2014 - 22:39, said:

...Ce solutii sa tin soarecii la distanta am ?
N-ai.
Poți încerca să schimbi Zewa cu Fiore.

ps: dacă vrei un șarpe mă suni, da' să nu-i spui că-i de la mine.
Oricum nu voi recunoaște.

#146
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 29.08.2006
legat de problema cu soarecii... aseara, in timp ce curatam nisipul la mitze (am 3 bucati in apartament) si incercam sa nu-mi vomit matzele in lada cu nisip, mi-o venit ideea mareata Posted Image : daca as duce cateva kile de bentonita de aia impregnata cu pishu de mite si sa-l presar pe langa buda si in alte zone "cu potential" ptr soareci? Posted Image ce ziceti? mirosul de mitze nu i-ar ingrozi oleaca pe shocatzii aia? ... zic si eu, da' chiar ma framanta problema...Posted Image

#147
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Poți impregna cu ce dorește domnia ta.
Da' degeaba...

Iaca și photo cu tubul de Bros, care a rămas fără etichetă fiindcă mi-am permis să nu-i hrănesc la timp, pe motiv de absență prelungită la sat.

Attached File  IMG_9576.JPG   272.81K   76 downloads
Io' zic că-i mai bine să ajungeți la o coabitare pașnică Posted Image
Tu-i hrănești, ei nu-ți halesc curpapier-ul.

#148
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 29.08.2006
pai bine nene, si cum sa organizez "furajarea" dobitoacelor?
sa le fac un grajd in fundul curtii, sa le duc acolo graunte, eventual nuci, lapte si iaurt sa le priasca digestia? pana mea, ca ajungem ca in India, fereasca sfantu' ! parca nu i-as hrani langa casa, si imi e ca daca le pun undeva de'ale gurii, o sa vina si mai multi ca au conditii...   cred ca ii ignor cu eleganta, pun niste curse, asa efect placebo mai mult, si duc si niste kile de nisip cu pishu de la mitze... si apoi...scapa cine poate!

sper sa fie vreme buna in weekend, am de sapat gropi... da stiu, ma laud de vreo 3 saptamani cu fenta asta....acuma chiar le sap Posted Image

Am studiat alunul ieri, e prins, e voinic, tre sa-i fac poza.
Smochinul de cand l-am acoperit cu un bidon de 5L o mai dat 2 frunzulite...tare imi e ca ii e prea cald si bine, bolovanul se crede in Grecia la caldura... oare sa-i iau PET-ul de pe el? sau sa-l las ca oricum vine frigul noaptea?

Aaaa, si mai am o dilema: pomii de pe marginea gradinii, niste pruni batrani, semisalbatici, ce sa fac: sa-i raresc acu? sau in primavara? ma gandesc sa mai tai din lastarii tineri care or rasarit pe langa pomii batrani. Si ma gandesc sa mai tund/toaletez si prunii batrani. E OK acuma?

Edited by l_stoian79, 30 October 2014 - 09:34.


#149
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 31.01.2010
De nisipul ala o sa`i doara fix in aparatul reproducator!
Astea`s povesti cu mirosul de pisica si fuga soarecilor.
Am motanul , prinde din ei dar tot apar acuma toamna.
Da`le de mincare prin colturile unde au acces.
Cursele au efect dar trebuie si alea golite de "fraieri" si repusa momeala.
In principal au efect otravurile daca nu gasesc nimic altceva de mincat pe zona.
Buna e o pisica la fata locului .
Prunii aia daca`s semisalbatici e bine sa`i altoiesti de la radacina cu drujba .

Grig

#150
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 29.08.2006
Bre e greu sportul asta cu agricultura. Azi, impreuna cu taica-miu am sapat 15 gropi ptr pomi, minim 80x80x80, la 4m intre ele .... n-am mai facut poze ca se insera si imi tremurau mainile deja.. Abia tin volanul in maini.... saptamana viitoare, operatiunea plantatul pomilor....
Daca reusesc as pune 2-3 tei la strada, da sa vad daca nu mi se usca si pica mainile intre timp...Posted Image


In alta ordine de idei, am fost la Enel, sa pun dosarul ptr curent.... bai nene, aia nu vor sa vanda, nu au nevoie de bani Posted Image

Deci, fiind o gradina, pot sa trag "bransament alimentare pompa de apa ptr gradina .... simplu, de vis... cand le-am zis asa intr-o doara ca am o cabanuta mica acolo, gata, s-o schimbat schimbarea.... nu se mai poate pompa ptr gradina, ca trebuie bransament definitiv pe cladirea intabulata.... bah, sunteti cu capu'? Ce intabulare? Ce cladire, ca e o magazie acolo Posted Image ..... nu nene, nu se poate..... macar autorizatie de constructie trebe sa va dam organizare de santier..... bah baieti, eu n-am nici un santier acolo si in urmatorii 3-4 ani nici n-o sa fie..... "atunci nu se poate" ..,. Mi-o picat fata.... adica eu vreau sa le bag in buzunar 2-3000ron, plus lunar banii pe niste curent, totul frumos cu contor & shit...... aia nu si nu..,, betmen betmen....   io nu inteleg o chestie, daca eu vreau sa trag un cablu de curent, la mine in gradina, proprietate personala, si sa platesc curentul la contor, ce ii f%#$ pe ei grija ca daca e ptr pompa de gradina, sau ptr un bec, sau ptr vibratoru nevestei ...,.frate e simplu, vrei curent acolo ? Da nene, vreau ! No costa xxxxxRon,... oke, hai trage, ia d'acia banii! Ne vedem lunar sa va aduc banii pe cat am consumat ..... la noi nu poate fi simplu..... pentru ca monopol....pentru ca lene .... Posted Image
Se pare ca nu pot trage frumos si legal si elegant..... tre sa apelez la pile Posted Image ..... sau imi trag un cablu gros de la vecina, infig un contor pe el si le arat dejtu mijlociu la Enel Posted Image panourile solare oricum le pun.... tocmai in ideea sa am contact cat mai redus cu tristii de la Enel

Edited by l_stoian79, 01 November 2014 - 20:01.


#151
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Pana la urma nu ai autorizatie de constructie pt casuta? Eu cand am intrebat mi-au zis ca la trebuie un "plan de amplasament" de la Primarie, dar la mine e CEZ nu ENEL.

#152
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
E cumva logic, tragi firul de curent in casa, in loc de pompa, se intampla ceva, ia foc casa, vin pompierii (pe banii statului), sting, doamne feri moare cineva, tot pe banii statului etc etc.

E o ipoteza cretina care are putine sanse sa se adevereasca la oamenii normali, stiu, numai ca tara asta e plina si de boi multi !
Nu toti sunt ca tine, te apuca groaza cand vezi ce improvizatii fac unii.

Bafta !

Edited by tavktm, 02 November 2014 - 10:48.


#153
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Eu cotizez cand platesc impozitul la pompieri politie etc si sincer daca Doamne fereste e ceva foc la mine, nu urca masina lor de pompieri Posted Image

Asa ca nu e totul pe banii statului

Edited by cristinaptudor, 02 November 2014 - 15:20.


#154
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 29.08.2006
no, incepand din seara asta, am 19 pomi fructiferi plantati (4 plantati in primavara, si 15 plantati acum), si inca 3 in asteptare (in weekend ii pun si pe aia).

Impartirea gradinii e cam asa:
Attached File  impartire_gradina.pdf   19.5K   137 downloads


perioadele de fructificare ptr soiurile alese sunt cam asa:
Attached File  perioade_fructificare.pdf   29.02K   68 downloads
de fapt cam asa am ales soiurile, am pus in tabel lunile si am cautat soiuri care sa fructifice astfel incat sa imi acopar toata vara cu fructe proaspete, si m-am mai uitat ca din soiurile disponibile in perioadele alese sa fie iau alea mai rezistente si putin pretentioase... acuma nu mi-a reusit la toate fructele schema asta, dar in mare cam astia 2 "parametri" i-am urmarit.


pomii din tura asta i-am luat de la Pepiniera Dinias , 13RON bucata.... sper sa se prinda, in primavara am avut noroc, s-au prins toti 4.... sper sa am noroc si acum.Posted Image
am primit o schema de stropiri si "intretinere" de la nenea de la Dinias, foarte explicita ptr profani ca mine. Urmeaza s-o transcriu si am s-o postez.

am o dilema, unde sa plantez migdalii ? in poza cu impartirea gradinii i-am reprezentat unde ma gandesc eu ca sunt OK.... as mai avea varianta sa plantez undeva intre casuta si gardul de la strada (nord) relativ pe marginea terenului, dar din ce mi s-a spus, migdalii astia cresc asa cam ca nucii, deci ma astept sa-si intinda si radacinile destul de mult, si n-as vrea sa-i crape peretii casei la vecina sau alte situatii de astea penibile, asa ca nu sunt hotarat daca sa-i pun aproape de casa, sau sa-i infig undeva in mijlocul gradinii.

Salcia aia din poza urmeaza s-o plantez, poate weekendul asta, daca repar masina de teren si ies la o plimbare pe langa Timis adun de pe acolo un pui... sa vedem, nu e stres cu salcia...

mai am de pus la strada 2 tei...da stiu ca am tot repetat, da urmeaza...sperPosted Image

Edited by l_stoian79, 12 November 2014 - 22:02.


#155
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 31.01.2010

View Postl_stoian79, on 12 noiembrie 2014 - 21:58, said:

langa Timis adun de pe acolo un pui... sa vedem, nu e stres cu salcia...



Ce pui vrei sa aduni??
Niste crengute`s mai mult decit suficiente in primavara.

Grig

#156
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 29.08.2006
@Ion_Bumbu: ma gandeam sa iau un "lastar" de vreo 2-3m inaltime cu tot cu ceva radacini,asa cat o galeata de 25-35L cu pamant..... asta in ideea sa am  salcia la faza de "pomisor" si nu doar de creanga infipta in pamant ...

#157
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 31.01.2010
Fiecare cum vrea dar salcia aia creste suficient de repede dintr`un bat.
Conditia e sa ai apa.
Faine sint alea plingatoare

Grig

#158
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ale tale s-au prins toate ?
Că de feed-back n-am avut parte...

@l: zice bine Bumbu, mai ușor se prinde și crește un bețișor.
Asta din observații pe propria-mi piele, acompaniate de răbdare.
Că și io am vrut copăceii gata mari, da' ghinion, (vorba celui de-l votăm duminică Posted Image ) cei mari au murit strategic iar crenguțele au crescut ca și Făt-Frumos din poveste.
Dintr-un băț de Ø10 și h1000, în trei ani ai Ø80 și h3000.

#159
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 31.01.2010
80% !!
Foarte bun procentul dupa mine.

Grig

#160
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 29.08.2006
bine baieti.....cu salcia m-ati convins.... iau un bat si-l infig undeva  in pamantPosted Image

da' cu migdalii cum ramane? pe aia unde sa-i infig? ca m-o mancat in rect sa-i iau, desi nu erau planificati si nici nu am studiat ce-i cu ei, si acuma stau cu tufele pregatite si nu stiu unde sa le plantez Posted Image  faita asta de migdali, "tetenyi" adica, nu mi s-or parut asa mari ("ca nucii") din ce am vazut poze pe net, da acuma dracu ii stie, nici tare multe informatii scrise n-am gasit...

Edited by l_stoian79, 13 November 2014 - 07:55.


#161
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 29.08.2006
Salutare natiune! la multi ani! alea lea....

Vine caldura (sau nu...) si ma pregatesc de primele lucrari agricole....

Cum de tuns nu prea am ce sa am ce sa tund la pomisorii mei, is doar niste bate infipte in pamant, anul asta il las in pace nu le arat foarfecile.

In schimb ma pregatesc intens de niste stropiri la pomi. De la nenea de la care am cumparat pomii fructiferi in toamna, am primit si o foaie cu stropirile care se fac, sau se pot face la niste pomi fructiferi. O atasez aci, sa-mi ziceti daca pare OK, poate va fi utila si la alti "tarani incepatori" ca mine Posted Image

Attached File  Stropiri_pomi_fructiferi.pdf   34.42K   109 downloads

Vreau sa pun niste Terafertil, pe la pomi, si pe la straturile de legume. Ceva recomandari privind dozajul ,m-ar ajuta.


Alte noutati... nimic special...casuta e OK dupa iarna, nu umezeala inauntru, nu pete, nu s-a lasat nimic, nu a crapat nimic.... urmeaza sa trag curent, dosarul e depus la Enel, am fost sunat de un "Dorel" care a fost sa constate ce era de constatat, voi primi bransament ptr pompa de gradina, 3kW putere instalata...suficient ptr ce am eu nevoie acolo, cu putin noroc in martie la inceput am sarma trasa ... intre timp ma apuc sa fac placarea terasei cu dale de ciment antichizat si sa montez jgheaburi ca n-am apucat pana acu (jgheaburile cred ca acu in weekend le vine randul)...  in interiorul casutei urmeaza sa punem ceva mobila in primavara asta...

Edited by l_stoian79, 19 February 2015 - 17:32.


#162
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 29.08.2006
Azi m-am antrenat o tzara ptr campania agricola ce urmeaza, is cam ruginit pe la incheieturi...

Am pus niste (vreo 15 roabe) de pietris pe locul unde o sa fie "parcarea", nu de alta da sa eliberez ptr culturi locul
Attached File  20150221_165127.jpg   224.75K   273 downloads


Am montat o streasina sa nu mai curga apa chiar langa casuta:
Attached File  20150221_135130.jpg   245.52K   275 downloadsAttached File  20150221_135148.jpg   101.4K   253 downloadsAttached File  20150221_135200.jpg   216.21K   269 downloads

Momentan burlanul ala sta asa intr-o parte in ideea sa duca apa mai departe.... urmeaza sa pun un cub IBC in care sa se adune apa de ploaie.... dar asta in alt episod.
Ptr un incepator, obisnuit mai mult cu mausu, ma declar multumit.
Pe partea ailalta a acoperisului inca n-am pus jgheab ca am zis sa-mi fac mana intai.... probabil sapt viitoare pun si acolo jgheab...


Am mai incercat un exercitiu de imaginatie sa vedem cum va fi cu plasa de umbrire, ca am uitat acasa colierele de prindere si nu aveam cum s-o prindem definitiv....
Attached File  20150221_163109.jpg   274.43K   262 downloads
Nu e chiar cum am visat, dar o sa punem ceva flori acolo si va estompa aspectul "industrial".

On topic.... nu prea avem.... pomii par ok, au aparut "butoni" la cativa.... urmeaza o stropire... ceva zambile scot capul... am curatat straturile inaltate, sapt viitoare punem salata (tragem o folie deasupra sa nu inghete)

La recensamant lipsesc 2 catei de la vecini :-( , mitzele ies la numar, magarita trebuie sa fete zilele astea, ciocanitoarea se da cu capul de crengi prin pomi..... suntem in grafic...

Edited by l_stoian79, 21 February 2015 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate