Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

curatare catalitica, pirolitica sau mai bine lipsa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
Inainte de prima folosire a cuptorului trebuie facuta o curatare pirolitica (ca nu mi-e clar din manual) ? Am un Electrolux.

#38
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
.... Am un Electrolux.

salut,

nu este necesar; poti sa l cureti cu ceva inainte gen servetele de curatat inox....sau produse pentru suprafete emailate, depinzind de cum e finisata suprafata interioara: inox sau email.

succes,

laurentiu

#39
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
ca tot am deschis topicul .. ma simt dator sa vin si cu o concluzie:
NU am luat cuptor cu autocuratare deoarece am preferat sa ma uit dupa functii/aspecte mai importante Posted Image

adica m-am orientat dupa volum, design, inox antiamprenta... binenteles raportate la un pret decent si in final am ales acest  Electrolux EOB3400BAX pe care am platit cam 900 lei ca am prins o promotie ..

pana in prezent sunt foarte multumit de aceasta alegere si consider ca a plati sume de 500-1000 lei pentru functia de autocuratare .. este doar un moft si nu o necesitate reala!

Edited by zstefc, 28 June 2014 - 23:09.


#40
__Bogdan__

__Bogdan__

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.06.2014
Ma oprisem si eu la niste modele Electrolux printre care si modelul EOB3400BAX.
Poti sa-mi spui cate functii are (8 + 1 functie doar aprins bec)?
Usa se inchide usor, are amortizor?
Si in general daca esti multumit. Daca ai ceva de reprosat?
Cum se curata?

O zi buna

#41
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
da are 8 functii .. pe care nu le-am inteles foarte bine Posted Image importante sunt cele 3 de baza: caldura de sus, de jos si ventilatie ..
restul sunt combinatii intre ele .. si nu le-am dat importanta
usa se inchide usor dar nu are amortizor
oricum nu se aude nimic cand il inchizi .. deoarece ca la majoritatea cuptoarelor exista o garnitura de cauciuc speciala sa nu iasa caldura si aia amortizeaza inchiderea usii

sunt foarte multumit de el, asa cum am mai spus: design frumos, spatiu imens in interior, nu raman amprente pe el, materiale de calitate, cand nu gatesc pe afisajul lui se poate citi ora (zilei)

la capitolul reprosuri:
- nu se stinge lumina in timpul functionarii (sau poate nu stiu eu) ceea ce inseamna un mic consum suplimentar care putea fi evitat  ...dar cu avantajul ca poti vedea prajiturile cum se rumenescPosted Image
- meniul este destul de simplu si destul de logic probabil ... dar parca as vrut sa am mai multe optiuni .. nu stiu

de curatat nu l-am curatat pana acum (ca nu prea s-a murdarit) dar cu putin CIF de 2 ori pe an cred ca se va curata usor deoarece interiorul are multe suprafate plane si tabla este emailata si putin lucioasa ... deci cred ca nu vor fi probleme!
suporti laterali se pot scoate usor .. si daca cuptorul este putin cald .. se va curata usor

deci recomand cu incredere

Edited by zstefc, 02 August 2014 - 23:29.


#42
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Postzstefc, on 02 august 2014 - 23:11, said:

- nu se stinge lumina in timpul functionarii (sau poate nu stiu eu) ceea ce inseamna un mic consum suplimentar care putea fi evitat  ...dar cu avantajul ca poti vedea prajiturile cum se rumenescPosted Image
La mine lumina se stinge daca tii apasat pt. vreo 3 secunde pe butonul central de sub afisaj (parca are un simbol cu un clopotel sub el).

#43
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
la mine nu se stinge de nici un fel...
oricum nu mai conteaza si suntem off-topic!

cine are cuptor cu autocuratare   deasta "inteligenta" Posted Image  .. este binevenit sa ne mai dea detalii ..

Edited by zstefc, 04 August 2014 - 12:08.


#44
dorin8282

dorin8282

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.10.2015
Există cuptoare care curăță și tăvile și ghidajele:
http://www.gorenje.r...pyrolysesupreme

Un filmuleț care arată cum e transformat un măr în cenușă:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LPidk_QuU0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Tavile si ghidajele se scot inainte de piroliza. Unde vezi tu ca le curata?!

#46
dorin8282

dorin8282

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.10.2015
E o bună idee să citești mai întâi ce scrie acolo, și să comentezi de-abia după aia, nu crezi?

#47
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Tu ai scris cuptoare care curăță tăvile și ghidaje, iar în film sunt scoase înainte de piroliza. Ce îi de văzut?

#48
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Mai nou cuptoarele au mai multe trepte de piroliza. Posibil sa nu trebuiască sa scoți ghidajele la unele trepte, dar nici nu faci mărul scrum. Electrolux -ul meu cică are mai multe trepte, o sa vad ce și cum

#49
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postswtm, on 17 octombrie 2015 - 11:31, said:

Tu ai scris cuptoare care curăță tăvile și ghidaje, iar în film sunt scoase înainte de piroliza. Ce îi de văzut?
Ala e un program care face marul scrum..... ce nu pricepi....

#50
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Program de făcut mărul scrum. Bună asta...:-)

#51
florentinab

florentinab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.02.2016
Mie mi se pare curatarea cu EcoClean cea mai potrivita. Am studiat si eu oferta si acum caut un cuptor.
La autocuratarea catalitica nu e nicio afacere, ca in doi ani trebuie sa schimbi filtrele.. la pirolitica mi se pare ca e la fel de multa munca.
Asadar, mai are cineva cuptor cu EcoClean?
Imi puteti face o recomandare?

#52
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Multa munca la pirolitica? Trebuie sa ii dai drumul si la sfarsit stergi cu o carpa...

#53
florentinab

florentinab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.02.2016
da, dar gratarele? :D

#54
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 12.05.2006
Pai la orice cuptor ai, gratarul de metal/nichel cat si suporturile de tavi le cureti manual. Doar tavile emailate la unii producători nemti se pot curata prin piro.
Anyway, eu am un ecoclean fara suporturi tavi pe pereti laterali si sistem ecocl pe laterale si plafon. Usa are deschidere tip sertar. Mai e o varianta pe siemens cu 3 suporturi telecopice + 4 pereti eco sau var. Bosch serie6, cu doar 3 pereti. Iar daca de tine bugetul arunca o privire la seria 8...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate