Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 "Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara
 Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 

O dilema legata de Pr

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zarl

zarl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.12.2013
Daca pe siteul meu  exemplu.com am pr de ex 5 si eu postez Postul meu ,intrebarea este daca Postul meu va avea pr 5 sau niciun  0 , asta ar fii o ipoteza . A doua ar fii pr meu la Postul meu va fii =5 sau mai mic  cu un punct sau doua (pun aceasta intrebare deoarece nu stiu ce sa cred si cum sa actionez)

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da.

#3
zarl

zarl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.12.2013

 f300, on 28 februarie 2014 - 07:54, said:

Da.
Daca nu te superi fii mai explicit

#4
SilviuPopovici

SilviuPopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.02.2012
Postul va avea un PR mai mic decat pagina principala.

Daca pagina principala are mai mult trafic atat calitativ cat si cantitativ decat un simplu post, este normal sa obtina un PR mai mare.

Nu va mai concentrati pe PR pentru ca scorul este irelevant. PR-ul iti arata ca site-ul primeste linkuri dar cu toate acestea, nu ia in considerare orice factor de trafic cand se calculeaza scorul.

Edited by SilviuPopovici, 01 March 2014 - 12:41.


#5
zarl

zarl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.12.2013
Multumesc , dar pe nise greu accesibile conteaza si asta
Pai este important Pr  daca este obtinut organic ca altfel te minti tu insuti, si linkurile sunt de pe nisele care corespund cu tema care o abordezi

#6
SilviuPopovici

SilviuPopovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.02.2012

 zarl, on 01 martie 2014 - 15:41, said:

Multumesc , dar pe nise greu accesibile conteaza si asta
Pai este important Pr  daca este obtinut organic ca altfel te minti tu insuti, si linkurile sunt de pe nisele care corespund cu tema care o abordezi

Iti respect parerea dar eu nu optimizez si nu promovez o afacere online pentru un scor.

#7
zarl

zarl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.12.2013

 SilviuPopovici, on 03 martie 2014 - 17:58, said:



Iti respect parerea dar eu nu optimizez si nu promovez o afacere online pentru un scor.
Si eu iti respect parerea dar trebuie sa iei fiecare factor in parte si sa-l bifezi pentru a ajunge in prima pagina , parerea mea

#8
attagency

attagency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.05.2010

 SilviuPopovici, on 01 martie 2014 - 12:35, said:

Postul va avea un PR mai mic decat pagina principala.

Daca pagina principala are mai mult trafic atat calitativ cat si cantitativ decat un simplu post, este normal sa obtina un PR mai mare.

Nu va mai concentrati pe PR pentru ca scorul este irelevant. PR-ul iti arata ca site-ul primeste linkuri dar cu toate acestea, nu ia in considerare orice factor de trafic cand se calculeaza scorul.

Faci o confuzie majora. PR-ul nu are legatura cu traficul. Pr-ul este obtinut din links si nu din trafic.

Pagina interna poate avea un PR mai mare ca index, daca are link-uri mai bune catre ea (cu PR mai mare).

@zarl. PR-ul se imparte la numarul de link-uri din pagina. Daca site-ul tau are PR5 si ai 500 de link-uri in pagina (interne+externe), PR-ul transmis este foarte mic.

Foarte important. Ca un articol sa primeasca PR, trebuie sa aibe link pe o pagina cu PR in momentul unui update (cu 1 luna inainte). Adica, daca luna viitoare este PR update si tu ai articolul in prima pagina (site cu PR5) cu siguranta primesti PR pe pagina de articol. Daca articolul tau nu exista pe index, dar intr-o pagina de categorie (de ex) cu PR3, primeste PR, dar PR impartit din PR-ul paginii de unde primeste link (pagina din site, sau link-uri catre articol).

PR-1 daca ai putine link-uri interne
PR-2,3,4 daca ai foarte multe link-uri.

Valoarea PR-ului "oferit" se imparte la numarul de link-uri. PR nu se transmite identic, cat de la -1.

Ex: site-ul primeste PR7: http://www.magazin-online.com/ pentru ca in luna de update a primit link dintr-un PR8 cu putine link-uri in pagina.
PR7 (index) trimite PR6 catre toate link-urile din pagina (destul de putine), astfel incat toate paginile din meniu de ex primesc PR6.
Paginile (meniu) la randul lor trimit PR catre subpagini. De ex: toate subpaginile de la descriere si functionalitati primesc PR5.
etc.

index PR A, level 1 PR A-1 (sau B ), level 2 PR A-2 (B-1 sau C), level 3 PR A-3 (B-2 sau C-1). NU este o formula standard, deoarce nu exista un numar standard de link-uri in pagina, fiecare site are un numar diferit, iar in calculul PR se iau in calcul toate link-urile catre pagina.

Daca o pagina de blog de ex, primeste zeci de link-uri de la site-uri cu PR mare, o sa avem un caz in care pagina respectiva are sa zicem PR6, iar index PR5, pentru ca pagina interna primeste link-urile cu PR, iar index nu.

Edited by attagency, 11 April 2014 - 11:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate