Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Lipom pe brat

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Daniela16

Daniela16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2014
Buna,

Mamei mele i-a aparut un lipom pe brat,in timp a crescut si au inceput mici dureri.Nu demult timp a observat o aceeasi umflatura in zona spatelui.A consultat un doctor si i-a dat sfatul de a sta asta,atata timp cat nu o deranjeaza.
Poate sa se agraveze? Ar trebui operatie?

Multumesc!

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,959
  • Înscris: 10.12.2006
Consultati si un al doilea doctor.

#3
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 Daniela16, on 21 februarie 2014 - 00:49, said:

Buna,

Mamei mele i-a aparut un lipom pe brat,in timp a crescut si au inceput mici dureri.Nu demult timp a observat o aceeasi umflatura in zona spatelui.A consultat un doctor si i-a dat sfatul de a sta asta,atata timp cat nu o deranjeaza.
Poate sa se agraveze? Ar trebui operatie?

Multumesc!
Da, se poate agrava. Chestia aia creste incet incet, dar tot creste. Daca sunt dureri trebuie scoasa.

#4
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
eu am avut o umflatura pe antebrat, nu stiu exact daca e acelasi lucru, dar tot asa crestea cate putin de la un an la altul si am fost la doctor si mi-a zis ca nu pare a fi ceva de rau dar trebuie neaparat scoasa preventiv. Eu oricum doream sa o scoata, singura chestie de care mi-era frica era sa nu ma puna sa platesc din buzunar considerandu-se a fi ceva de ordin estetic. Operatia a fost foarte usoara, cu anestezie locala, chestie de maxim un sfert de ora. S-a dovedit a fi un conglomerat de grasime sau ceva de genul.

#5
marianCB

marianCB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 02.07.2013
mai consultaţi încă un doctor

#6
CorinaP1

CorinaP1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 28.02.2013
In teorie, daca nu se modifica dimensiunile si daca nu sunt dureri, nu e nevoie de o interventie. Am avut si eu o galma d-asta pe spate, nu prea aveam elan pt o operatie, dar medicul m-a trimis sa fac o ecografie a tesuturilor moi, cred ca asa se numeste, din care am aflat ca in mijloc tesuturile incepeau sa se necrozeze. Asta m-a convins urgent. M-am dus la spitalul de arsi, mi-au cerut trimitere si m-au programat. Chirurgul a zis ca nu era nevoie de ecografia aia. O fi, dar eu aveam nevoie de un imbold. Rezolvarea este simpla si rapida.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 Daniela16, on 21 februarie 2014 - 00:49, said:

Mamei mele i-a aparut un lipom pe brat,in timp a crescut si au inceput mici dureri.
Mai exista un topic similar aici: http://forum.softped...e/page__st__108

Da, daca o doare ar trebui excizat. Operatia e o nimica toata (de ex. in vest o face medicul de familie).

#8
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 Karhu, on 21 februarie 2014 - 11:09, said:

Mai exista un topic similar aici: http://forum.softped...e/page__st__108

Da, daca o doare ar trebui excizat. Operatia e o nimica toata (de ex. in vest o face medicul de familie).
Sa inteleg ca in vest doctorul de familie e un fel de doctor quinn de ala? Face de toate, inclusiv scoate lipoame de pe brate? Adica chestie clar de chirurgie generala? Asta mi se pare cam SF

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 90210, on 26 februarie 2014 - 04:28, said:

Sa inteleg ca in vest doctorul de familie e un fel de doctor quinn de ala? Face de toate, inclusiv scoate lipoame de pe brate? Adica chestie clar de chirurgie generala? Asta mi se pare cam SF
Excizia lipoamelor sau a unor nevi cutanati e o chestie simpla si e de competenta medicilor de familie in SUA, Canada, Tarile Nordice, UK etc
Avem sala  de interventii, truse de mica chirurgie, truse pt interventii ORL, masa ginecologica, tot ce trebuie...
In afara de excizii de lipoame si nevi mai facem si montare sau scoatere de sterilet, recoltari de frotiu Babes-Papanicolau, montare implant anticonceptional, punctii de sinus, punctii articulare, suturi de plagi, excizii de unghii, injectii cu acid hialuronic in artroza de genunchi, injectii cu corticosteroizi locali in sindromul rotator cuff sau in bursita trohanterica etc etc Unii colegi fac si ECG de efort, colonoscopie si ligaturi Barron etc.
Da, in Romania medicul de familie nu face astfel de manopere sau proceduri terapeutice, in multe tari vestice insa treburile amintite sunt niste chestii de rutina pe care un sistem de sanatate foarte bine finantat le face posibile.

#10
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 Karhu, on 26 februarie 2014 - 17:38, said:

Excizia lipoamelor sau a unor nevi cutanati e o chestie simpla si e de competenta medicilor de familie in SUA, Canada, Tarile Nordice, UK etc
Avem sala  de interventii, truse de mica chirurgie, truse pt interventii ORL, masa ginecologica, tot ce trebuie...
In afara de excizii de lipoame si nevi mai facem si montare sau scoatere de sterilet, recoltari de frotiu Babes-Papanicolau, montare implant anticonceptional, punctii de sinus, punctii articulare, suturi de plagi, excizii de unghii, injectii cu acid hialuronic in artroza de genunchi, injectii cu corticosteroizi locali in sindromul rotator cuff sau in bursita trohanterica etc etc Unii colegi fac si ECG de efort.
Da, in Romania medicul de familie nu face astfel de manopere sau proceduri terapeutice, in multe tari vestice insa treburile amintite sunt niste chestii de rutina pe care un sistem de sanatate foarte bine finantat le face posibile.
Una e sa scoti un nev cutanat si alta e sa scoti un lipom. Si daca beliti un nerv din greseala ce faceti? sau un vas mare? Va luati suturi in fund de la chirurgi sau ce?
Sau voi scoateti doar lipoame de alea de 1 cm?
Cat despre punctii de sinus...alta chestie sf. La care sinusuri te referi? Tu ai punctionat pana acum vreunul? Chiar m-ai facut curios.

 Karhu, on 26 februarie 2014 - 17:38, said:

.
in multe tari vestice insa treburile amintite sunt niste chestii de rutina pe care un sistem de sanatate foarte bine finantat le face posibile.
Nu cred ca are vreo treaba finantarea sistemului cu pregatirea medicului. cat dureaza rezi pe mf acolo?

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 90210, on 26 februarie 2014 - 19:14, said:

Una e sa scoti un nev cutanat si alta e sa scoti un lipom. Si daca beliti un nerv din greseala ce faceti? sau un vas mare?
Sau voi scoateti doar lipoame de alea de 1 cm?
Lipoamele se formeaza rar in regiuni unde vasele mari si nervii au pozitionare superficiala. In asemenea cazuri (sau cand au peste 3-4 cm diametru) se scot la policlinica de chirurgie.

 90210, on 26 februarie 2014 - 19:14, said:

Cat despre punctii de sinus...alta chestie sf. La care sinusuri te referi? Tu ai punctionat pana acum vreunul? Chiar m-ai facut curios.
Sinusurile paranazale. Nu e o chestie extrem de complicata, se face sub anestezie locala cu lidocaina spray, cu un trocar special si cu seringa de lavaj. Nu, eu nu fac (si nici ECG de efort) am doi colegi care fac ei respectiva manopera. In rest fac tot ce am insirat acolo. Plus multe altele (interpretari RTG, laborator, spirometrie, audiograma etc etc).

 90210, on 26 februarie 2014 - 19:14, said:

Nu cred ca are vreo treaba finantarea sistemului cu pregatirea medicului. cat dureaza rezi pe mf acolo?
4 ani

#12
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 15.09.2009

 Daniela16, on 21 februarie 2014 - 00:49, said:

Buna,

Mamei mele i-a aparut un lipom pe brat,in timp a crescut si au inceput mici dureri.Nu demult timp a observat o aceeasi umflatura in zona spatelui.A consultat un doctor si i-a dat sfatul de a sta asta,atata timp cat nu o deranjeaza.
Poate sa se agraveze? Ar trebui operatie?

Multumesc!

Daca este intr-adevar lipom, nu vad de ce sa nu il scoata. Am avut si eu, pe antebrat, Tot crestea in timp si cand a ajuns aproape de dimensiunea unui ou nu l-am mai suportat (din punct de vedere estetic). Medicul care m-a consultat (chirurg fiind) si-a dat seama imediat ce este. Operatia a fost extrem de simpla (nici n-as numi-o operatie), cu putina anestezie locala in 10 minute a fost gata. S-a intamplat acum 7-8 ani si de atunci nu s-a mai regenerat.
Asa ca nu aveti de ce sa va temeti, dar consultati un chirurg, nu un generalist.
Multa sanatate va doresc!

#13
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 Karhu, on 26 februarie 2014 - 19:56, said:

Lipoamele se formeaza rar in regiuni unde vasele mari si nervii au pozitionare superficiala. In asemenea cazuri (sau cand au peste 3-4 cm diametru) se scot la policlinica de chirurgie.
A, cum ma asteptam, voi va bagati doar asa, ca sa spuneti ca ati facut si voi ceva.

 Karhu, on 26 februarie 2014 - 19:56, said:

Sinusurile paranazale. Nu e o chestie extrem de complicata, se face sub anestezie locala cu lidocaina spray, cu un trocar special si cu seringa de lavaj. Nu, eu nu fac (si nici ECG de efort) am doi colegi care fac ei respectiva manopera. In rest fac tot ce am insirat acolo. Plus multe altele (interpretari RTG, laborator, spirometrie, audiograma etc etc).
Hai ca m-ai terminat cu sinusurile paranazale. Exprimare de MF-ist. Care din ele?
Bun, si colegii tai de ce le fac? Ca diagnostic, ca tratament? Si ce fac dupa aia? Cu lipoamele m-ai convins, faceti un fel de frectie la picior de lemn, dar cu saracele sinusuri ce aveti? Inca o chestie: din cei 4 ani de rezi, faceti si stagiu de orl?

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,234
  • Înscris: 25.06.2007

 90210, on 26 februarie 2014 - 20:21, said:

A, cum ma asteptam, voi va bagati doar asa, ca sa spuneti ca ati facut si voi ceva.
:lol: Nici vorba, competentele sunt clar delimitate, mica chirurgie la cabinetul medicului de familie de aici inseamna doar treburile care le-am amintit. Mai mult decat la medicul de familie din Romania, Franta, Germania etc si mai putin decat la policlinica de chirurgie. Un chirurg nu opereaza lipom de 2-3 cm aflat intr-o regiune accesibila.

 90210, on 26 februarie 2014 - 20:21, said:

Care din ele?
Cele maxilare, evident. Punctia si lavajul se fac cu scop terapeutic.

 90210, on 26 februarie 2014 - 20:21, said:

Cu lipoamele m-ai convins, faceti un fel de frectie la picior de lemn, dar cu saracele sinusuri ce aveti? Inca o chestie: din cei 4 ani de rezi, faceti si stagiu de orl?
Ce te-am convins cu lipoamele? De ce nu-i ok scoaterea lipoamelor mici si medii la medicul de familie? Uite, initiatoarea topicului are o dilema pe care aici nu ar fi avut-o, ar fi venit la medicul de familie si ar fi fost de mult rezolvata.
Rezidentii de medicina de familie fac un stagiu de 1 an in spital, din care jumatate pe sectii chirurgicale si jumatate pe sectii medicale. Nu toti fac pe aceleasi sectii, de ex. unii pot sa faca pe ORL, altii pe ginecologie, ortopedie, chirurgie generala. Stagiul inseamna pregatire efectiva (proceduri, sala, policlinica etc) nu doar completat foi si nicidecum sprijinit peretii prin saloane. In mod evident, cei care fac pe ORL sunt aceia care ca medici de familie vor face punctii de sinus maxilar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate