Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 

Cand devine o persoana fotograf ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
San Isidro

San Isidro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.05.2005

View PostBitch_in_Red, on Dec 15 2005, 16:23, said:

Chiar acum ma duc sa-mi iau 2 (DOUA) cutii de pantofi!
Multumiri pentru revelatie!

P.S. trebuie sa fie cu toc? sau merge si cu adidasi?

Cu placere. Citind insa P.S. cred ca sfatul a fost prea subtil.

#20
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

View PostBitch_in_Red, on Dec 15 2005, 16:23, said:

Chiar acum ma duc sa-mi iau 2 (DOUA) cutii de pantofi!
Multumiri pentru revelatie!

P.S. trebuie sa fie cu toc? sau merge si cu adidasi?

poti sa-ti iei oricum, nu-ti fa griji. talentul se cumpara din alta parte.

si ca sa vezi ca eu nu fac misto arunca un ochi aici sau aici.

#21
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
@San Isidro :
1. In ochii mei nu ramai oricum stigmatizat, poate doar in ochii altor colegi de pe forum cu ceva mai multa "personalitate".
2. Ok, atunci sa pun intrebarea altfel: Ce diferentiaza un fotograf profesionist de unul amator ?

Faptul ca are calificarea necesara conform ministerului muncii ? Sau ca isi plateste facturile din realizarea de fotografii ?

Si faptul ca ai de gat un aparat de cateva mii de euro nu implica de cele mai multe ori ca esti si fotograf ? E ca si cum ti-ai cumpara un tractor si ai zice ca nu esti agricultor... l-ai luat doar sa te plimbi cu el pe camp, ca nu-ti mai ajunge jeep-ul...

Reversul nu e valabil.. adica poti sa faci fotografii bune si cu o cutie de pantofi, dar e ca si cum ai face agricultura cu plugul tras de cal...

In cutie nu trebuie sa fie nici pantofi, nici adidasi.. eventual un film foto ... ;)

Edited by flaviand, 15 December 2005 - 16:45.


#22
piccolino

piccolino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 11.08.2005
sau hartie fotografica, ca e mai simplu...

#23
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
de ce nu se pune altfel intrebarea.

cine se considera in acest moment fotograf.

cine raspunde da, sa zica ce ii face sa creada ca sunt fotografi.

hmmm? merge?


incep eu?

hmmm...eu zic ca-s utilizator amataor de camera foto digitala.
de ce? ca o utilizez si rezultatul e amatoricesc.   :)

Edited by reclamagiu, 15 December 2005 - 17:00.


#24
piccolino

piccolino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 11.08.2005

View Postreclamagiu, on Dec 15 2005, 16:59, said:

de ce nu se pune altfel intrebarea.

cine se considera in acest moment fotograf.

cine raspunde da, sa zica ce ii face sa creada ca sunt fotografi.

hmmm? merge?
incep eu?

hmmm...eu zic ca-s utilizator amataor de camera foto digitala.
de ce? ca o utilizez si rezultatul e amatoricesc.   :)
Buna ziua,
ma numesc piccolino si sunt utilizator de camera digitala si imi place sa fac poze. au trecut patru luni de cand nu am mai facut una pe film, dar ma simt bine.

#25
San Isidro

San Isidro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.05.2005
@flaviand
Dupa parerea mea un fotograf profesionist e o persoana ce activeaza in acest domeniu, are calificarile necesare pentru a se recomanda ca atare si castiga si bani din asta. Daca traieste exclusiv sau nu din fotografie?...Eu zic ca acest lucru ar trebui sa fie subiectul unei alte discutii sau cel mult sa constituie o parte din subiectul prezentei discutii.
Acu' diferenta dintre profesionist si amator avand in vedere cele spuse mai sus e evidenta. O singura precizare aici: fotograf amator esti si daca faci poze cu familia in vacante si daca ai o pasiune in acest sens dedicandu-ti o mai mare parte din timpul tau studiului si fotografiei propriu-zise activand profesional in cu totul alt domeniu de activitate.
A avea atarnat de gat un aparat de mii de euro nu te califica automat ca fotograf. Fie el amator sau profesionist. Prima conditie de calificare in oricare dintre cele doua categorii e sa faci si poze cu el. ;)
Bun comentariul tau ref. la cutie  :lol:

Edited by San Isidro, 15 December 2005 - 17:06.


#26
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
lasa pico, ca pe tine te cunoastem, tu esti unul din fotografii aia care se da drept amator... acuma nu sunt sigur cati bani mai si castigi din asta, deci mai ramane o portita pt tine... ;)

Cu slr-ul stai de gat ca sa faci poze cu el, ca doar nu il tii in loc de margele ...

Deci daca ai aparat super-pro cu care mai si faci poze, esti fotograf ?

@reclamagiu - crezi ca o sa aiba careva tupeu sa zica aici ca-i fotograf ? tocmai asta era si rostul topicului, ca aia care mananca fotografie pe paine nu se considera fotografi, se dau drept amatori pe aici pe forum, iar cei care castiga cu adevarat bani din asta si o fac ca pe o meserie cu acte in regula nu prea au timp de stat pe forum...

#27
San Isidro

San Isidro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.05.2005

View Postflaviand, on Dec 15 2005, 17:17, said:

Deci daca ai aparat super-pro cu care mai si faci poze, esti fotograf ?
@reclamagiu - crezi ca o sa aiba careva tupeu sa zica aici ca-i fotograf ? tocmai asta era si rostul topicului, ca aia care mananca fotografie pe paine nu se considera fotografi, se dau drept amatori pe aici pe forum, iar cei care castiga cu adevarat bani din asta si o fac ca pe o meserie cu acte in regula nu prea au timp de stat pe forum...

Foarte Important: A nu se confunda FOTOGRAF cu FOTOGRAF TALENTAT sau FOTOGRAF PRICEPUT!
In acelasi spirit nu exista nici o diferenta intre POZA si FOTOGRAFIE. ;)
Poate doar in imaginatia noastra.

#28
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postflaviand, on Dec 15 2005, 17:17, said:

@reclamagiu - crezi ca o sa aiba careva tupeu sa zica aici ca-i fotograf ? tocmai asta era si rostul topicului, ca aia care mananca fotografie pe paine nu se considera fotografi, se dau drept amatori pe aici pe forum, iar cei care castiga cu adevarat bani din asta si o fac ca pe o meserie cu acte in regula nu prea au timp de stat pe forum...
eu de pe aici am inteles ca de exemplu arty e profesionist.
de asemenea mai erau cativa care lucrau la ziar ca fotografi.
ei o sa zica ca sunt amatori? pai ce eu daca am carnet de profesionist (la condus ma refer) si dau cu masina-n gard nu mai sunt profesionist?  :huh:

mai erau cativa care au facut un studio fotp (PPP-istii). ce o sa zica clientilor ca nu sunt fotografi? ca sunt manageri la nu stiu ce companie de altceva? pai omu' ala de ce mai vine la fotograf? sa-l pozeze macelarul din cartea de munca sau fotograful din spatele aparatului?

#29
piccolino

piccolino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 11.08.2005

View Postflaviand, on Dec 15 2005, 17:17, said:

lasa pico, ca pe tine te cunoastem, tu esti unul din fotografii aia care se da drept amator... acuma nu sunt sigur cati bani mai si castigi din asta, deci mai ramane o portita pt tine... ;)

Cu slr-ul stai de gat ca sa faci poze cu el, ca doar nu il tii in loc de margele ...
:w00t: io fotograf??? sunt amator pana in maduva oaselor. cine ma cunoaste rog sa confirme acest lucru :peacefingers:

#30
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
cred ca atunci cand doresti sa incepi o discutie e bine sa-ti stabilesti niste directii generale, criterii, un cadru exact in care sa-ti desfasori expunerea de argumente.

cand incerci o clasificare trebuie sa sti foarte bine care iti sunt criteriile sau sistemul de referinta. si atunci incepi in a le stabili pe astea. sa zicem ca gasesti n criterii, dupa care te apuci si in functie de fiecare vezi unde te afli cu clasificarea ta.

nu cred ca se poate gasi un termen absolut de FOTOGRAF, doar o incadrare in functie de diverse criterii. ati ajuns normal la bani,  cunostinte, pregatire, pasiune, echipare. am uitat ceva?

dupa care ramane de stabilit daca te incadrezi ca FOTOGRAF daca indeplinesti cel putin o conditie, mai multe sau TOATE. de aici variatia ca oricine cu un aparat foto in mana e fotograf (pt ca are echipamentul), pana la "esti fotograf daca : faci bani din asta, ai pregatirea necesara, esti pasionat si esti si echipat pt asta"

foarte larga plaja v-ati ales si o sa va fie foarte greu sa ajungeti la o concluzie

:peacefingers:

#31
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
e bine ca pico e in toane bune azi... :)

Bine, PPP-istii de obicei nu se amesteca in discutii din-astea, mai ales ca nu le place sa se laude sau sa se critice unul pe altul, exceptand Mr. Fred care asta e rolul lui de moderator...
Pe de alta parte si Ankh are firma foto si cand vine lumea probabil se prezinta ca fotograf, iar de castigat castiga poate mai mult ca PPP-istii din asta, dar e vazut ca "pozar" si a luat destule peste nas pe aici...

Arty da, poate ne explica el ce inseamna sa fii fotograf...

Poate dupa ce reusim sa stabilim criteriile pe care le zicea Grig ne ajuta mr. Fred cu un poll
Ai zis tu pana acuma vreo 5. Fotograf inseamna sa:
1. Ai pasiune pentru fotografie
2. Ai cunostintele necesare
3. Ai acreditarile necesare
4. Castigi bani din facut fotografii
5. Ai echipament performant

Edited by flaviand, 15 December 2005 - 18:27.


#32
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
cat castiga un fotograf care lucreaza la un studio foto?
adica manipuleaza filmele si alege pozele la aparate de prelucrat poze? <_<

se angajeaza tineri fotografi amatori dar fara experienta la arta foto sau altele legate de fotografie?

sunt interesat de foto pt ca nu mai pot lucra asa de dimineata.( sunt la alta meserie decit foto).
URASC SA LUCREZ ASA DE DIMINEATA INCA DE LA 7,30
:cursing:

#33
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
....de obicei nu ma prezint ca fotograf...asta pt. ca nu vand numai fotografie ...ci si altele.....oricum conteaza foarte mult de pe care parte a baricadei privesti problema.


@ dave...ala care prelucreaza filmele nu e fotograf....ala e operator....:)

Edited by Ankh, 15 December 2005 - 18:32.


#34
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Bine, poate tu nu te prezinti, dar probabil ai mai fost recomandat de fosti clienti ca "fotograf" sau dupa caz "cameraman" :)

La care baricada te referi ? cea de pe forum sau cea fotograf-client ?

@ dave - deci se pare ca asta cu "sta in laborator si prelucreaza filme" nu prea ar intra pe lista... si eu stiam ca s-ar incadra tot la operator

Edited by flaviand, 15 December 2005 - 18:40.


#35
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...cea de pe forum este una strict subiectiva....pe cand cealalta este conditionata si de banii pe care ii faci.

#36
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postpiccolino, on Dec 15 2005, 17:02, said:

Buna ziua,
ma numesc piccolino si sunt utilizator de camera digitala si imi place sa fac poze. au trecut patru luni de cand nu am mai facut una pe film, dar ma simt bine.
parca am fi la alcoolicii anonimi  :D
sunt shobi, si sunt pozar ... sau d-astia nu acceptati ?
imi place sa fac poze si sa le pun pe softpedia pentru bolovani sau laude :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate