Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 

Problema activare R(r)oaming

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 18.02.2008
Salutare tuturor.

Pe scurt, voi trece direct la problema mea.
Am abonament pe 2 ani la Cosmote, pe care l-am facut anul trecut prin Aprilie. Dupa ce stau o ora si ca sa intru in legatura cu un operator, imi spune ca trebuie sa am minim 1 an vechime la abonament si ca trebuie sa platesc ceva "garantie" de 700lei daca vreau sa imi activez roamingul. Mi-a spus ca acest lucru se datoreaza faptului ca de 1 sau 2 ori nu am platit factura la timp.

E corect sa nu pot beneficia de un serviciu pentru care la urma urmei, voi plati daca il folosesc?

Vreau sa plec in Germania pentru 1 saptamana si aveam nevoie neaparat de roaming.

In cazul in care nu vor sa mi-l activeze, pot sa fac ceva? Sa apelez la OPC, Ancom, etc? Sau sa ma portez in alta retea pe acest motiv, chiar daca abonamentul e incheiat pe 2 ani?

Multumesc anticipat Posted Image.

Editat de astrixz, 06 februarie 2014 - 21:14.


#2
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.631
  • Înscris: 13.03.2004
700? Mult.
Intra in primul pop RDS, fa-ti un abonament Optim de 2 euro, platesti 50 ron pt. nedeterminat, adica sa poti rezilia dupa 1 luna si ai rezolvat problema....
Cand pleci din tara, redirectionezi toate apelurile pe numarul Digi.
In plus, ai 2c incoming in Germania....vezi postul asta.

Sau orice cartela, ai tarif reglementat 7c incoming...

Editat de IP-XCENTRIC, 06 februarie 2014 - 21:26.


#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 09.11.2006
Si mie mi-au zis ca e posibil sa dau o garantie daca vreau roaming (nu am mai vrut roaming-ul lor ca mai aveam un abonament la vodafone) chiar daca atunci aveam 4 ani in care am platit la timp. Nu cred ca rezolvi ceva daca mergi la OPC ca e politica interna a Cosmoteului. Si daca dai acei bani nu o sa mai platesti facturi pana cand nu se termina toata acea suma din cont.

#4
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 18.02.2008
in nici un caz nu le voi da 700 lei. Nu dadeam nici 10 lei in plus daca era.
Astept sa mi se termine contractul si la reverede abonament. Asta in cazul in care nu intervine altceva si ma scap mai repede de ei, cum am facut cu Orange :).

Multumesc.

#5
dnnydemon

dnnydemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 23.09.2006

View Postastrixz, on 06 februarie 2014 - 22:01, said:

in nici un caz nu le voi da 700 lei. Nu dadeam nici 10 lei in plus daca era.
Astept sa mi se termine contractul si la reverede abonament. Asta in cazul in care nu intervine altceva si ma scap mai repede de ei, cum am facut cu Orange Posted Image.

Multumesc.
In 2012 am facut solicitare pentru activarea roamingului, rapunsul lor, 400lei avans...
In aprilie scap de contract si o sa portez  doua abonamente in digi, la ei este activat implicit roamingul.

#6
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.135
  • Înscris: 04.10.2005
Nu stiu cum voua va cer sumele adtea? Eu am facut abo in decembrie, iar dupa 2 zile am cerut activarea lui la rel clienti... n-a zis nimeni nimic... n-am mai avut abo la ei... si la vodafone mi-au activat imediat la rel clienti... santeti restantieri sau?

#7
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 18.02.2008
eu am intarziat cred ca de vreo doua ori, pentru ca am fost plecat si nu am avut posibilitatea sa platesc. Oricum, e nasol ca se intampla lucruri destea. Voi merge la digi sa vad ce pot rezolva maine :D.

#8
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.429
  • Înscris: 23.07.2006
@astrixz

Nu inteleg de ce nu ramaneti pe cartela. Acolo se activeaza roamingul gratuit, iti reincarci cartela cu 10 € si o saptamana iti ajung.
Indiferent de operator, abonamentele au devenit din ce in ce mai "nefolositoare" asemenea unor contracte bancare: greu de platit, greu de reziliat.

#9
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 18.02.2008
Da, asa e. Domnia si prostia se plateste.
Dupa ce trece perioada contractuala, adio abonament forever !

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.225
  • Înscris: 08.12.2006
Si nu iteleg de ce sti asa de revoltat pe tema asta. Faptul ca ai intarziat cu plata facturilor, este un semn de intrebare pentru ei, putin conteaza de ce ai intarziat. Ce le garanteaza lor ca tu nu mergi in roming, bagi niste convorbiri de cateva mii de euro si apoi nu mai platesti factura....ce le garanteaza asta? mai mult,au semnul de intreabre cu faza cu neplata la timp. Nu e mai bine sa previi decat sa o patesti?
In cazul pre-pay-ul este alta poveste, nu ai credit 9care deja il ai platit), nu vorbesti. Incarci, vorbesti, deci la pre-pay esti oarecum fortat sa platesti , nu ii doare pe ei capul ca ala abonament.

Si Orange si Vodafone face la fel in astfel de cazuri...

Editat de cuculea, 07 februarie 2014 - 13:07.


#11
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 18.02.2008
Ideea e ca poate ai motive destul de obiective pentru care ai intarziat cu plata facturii si nu mi se pare normal sa mi se restrictioneze accesul la un serviciu pe care il are orice utilizator de prepay. Oricum, vorba multa, saracia omului. Rezolv cu prepay si gata ;).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate