Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4088 replies to this topic

#3511
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,957
  • Înscris: 13.04.2007
Afidele și mai ales temperatura, în special cea nocturnă.

#3512
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012

 gabiroa, on 06 iunie 2020 - 22:34, said:

... Si chestiile alea negre ce sunt? Ardei camuflati in vinete ? Posted Image))
La mine nici vinetele nu sunt totdeauna vinetii!
:)

#3513
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
In aceasta primavara i-au torpilat alternantele astea tampite de temperatura, cand prea cald, cand prea rece mai ales noaptea, dar acum isi revin usor-usor, la fel si cu tomatele...

#3514
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
O intrebare pentru cei care conduc ardeii pe cateva brate. Taiati si o parte din fructe, de exemplu, la fiecare al patrulea sau ceva de genul?

#3515
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am intrat la defoliat si copilit in jungla mea de Red Knight si Bihar. Cu tot frigul de anul asta, arata bine.
La urmatoarea intrare voi pastra 2 brate si voi carni pe restul.

Attached Files



#3516
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 17.03.2005
Jungla arata super bine, frumoși ardeii. La cât au pe ei nu e cam greu să-i duci în sus? Ma gândesc și eu teoretic ca putin mai "subțiri" și astfel stimulați sa o ia mai mult în sus ar merge mai constant și ar ocupa mai bine spațiul, forma de coroana îngustă cum ar veni :P

#3517
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Las' sa fie forma aplatizata sa stea greutatea acolo jos ca nu`i graba sa se inalte si sa`mi umbreasca rosiile :)

#3518
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 28.02.2008
Am dat acum o cautare pe forum si ori nu s-a zis ori mi-a scapat mie, ce stiti de polenizarea manuala a ardeilor? Cum se face si daca are rost sa fie facuta? La rosii m-am prins ce e de facut, dar la ardei inca nu stiu. Voi ii ajutati sa lege fructul?

#3519
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,957
  • Înscris: 13.04.2007
Nu. Eu ma rog sa vina caldura, ca tare greu le merge.

#3520
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu nici la rosii nu fac pe bondarul ca le pun prin aprilie cand oricum se intrunesc conditii bune pt polen. Cred ca lucrarile printre plante ajuta cel mai mult la polenizare.

#3521
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Am copilit ardeii si am lasat numai doua brate, iar peste cateva zile au avortat florile, sa fie ca rupt multa masa verde?

#3522
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Daca si voi nu aveți ce face si tăiați frunzele la ardei..

Sau copilii, m ă rog.. dații nene ațe de jur imprejur la rand și lăsații sa crească, creste iar, mai dați o ață roată, si tot asa, simplu, nu necesita muncă multă.. pentru un kg în plus toată ziua stați si taiati copili si frunze de parcă zici ca sunteți la vreo seră în Olanda si trebuie să îi faceti de 10 metri lungime si sa recoltați 17 kg pe fir...

#3523
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.02.2011

 gherundii, on 21 iunie 2020 - 05:32, said:

Am copilit ardeii si am lasat numai doua brate, iar peste cateva zile au avortat florile, sa fie ca rupt multa masa verde?
               Fenomenul acesta l-am observat si eu anul trecut si acum doi ani.Anul acesta am defrunzit pina la prima bifurcatie dupa care am lasat toate bratele ,legind numai 2 iar celelalte le prind la cea mai apropiata ata cu un clips cind mai cresc.Evit sa mai intervin anul acesta prea mult cu copilitul deoarece dupa copilire apar multe flori sau fructe avortate.
               Sa stii ca inainte de defrunzire am observat ca am si eu multi ardei cu flori avortate la prima bifurcatie dar pe ici colo si la urmatoarele in special la Kaptur f1 am cca 20-25 buc. La Kaprima f1 acest fenomen este mai rar cca 20-30 %  la 75 buc.

#3524
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

 silesax, on 21 iunie 2020 - 06:06, said:

Daca si voi nu aveți ce face si tăiați frunzele la ardei..

Sau copilii, m ă rog.. dații nene ațe de jur imprejur la rand și lăsații sa crească, creste iar, mai dați o ață roată, si tot asa, simplu, nu necesita muncă multă.. pentru un kg în plus toată ziua stați si taiati copili si frunze de parcă zici ca sunteți la vreo seră în Olanda si trebuie să îi faceti de 10 metri lungime si sa recoltați 17 kg pe fir...

E tot un raspuns si asta la cei cateva zeci de fire care-i cultiv pentru consum propriu. Dar aici trebuie sa spun ca tot timpul am fost atras de ceva nou, deosebit de cultivatul traditional, e o experienta si asta. In plus lucrurile stau cu totul invers, nu am cand sta toata ziua in gradina, vin la gradina numai la zile de odihna, si chiar nu voi renunta la proiect, necatand la roada care fa fi, proiectul se va finaliza toamna. multumesc de raspuns!!!

#3525
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 08.01.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IxzeqetjSe0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Un exemplu frumos de palisare al ardeilor şi conducerii pe 2 braţe .

Edited by Solar-1, 22 June 2020 - 12:11.


#3526
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 23.12.2019
Sunt multi colegi de pe aici care practica acest sistem de palisare si conducere pe doua brate. Ai inteles cumva cati ardei spune ca recolteaza de pe o planta?

#3527
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 17.03.2005
Pai a zis omu clar, rahnikan manguta duratu briganti di panen... Adica în traducere libera.... Mulți.

#3528
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,781
  • Înscris: 07.09.2004
Asa este! Chiar si Toma Caragiu stie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate