Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ajung banii de la banca dupa...

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 

vreunul vs vre-unul

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
VREUNUL. Nu are rost liniuţa acolo.

Măi, acesta cu figură de sfinx, încetează să mai faci aici pe şmecherul dacă vrei să discuţi cu mine.
Azi e la prezent şi gata. Ce te apuci de farmacie şi de ore? Dacă erai băiat deştept pricepeai pe loc.
Să spui că expresia "mîine-poimîine " e doar de la ţară arată nepricepere.
Chitros la Bucureşti înseamnă ceva mai mult, printre altele şi încăpăţînat.
În rest...cu vomitivul şi altele...te-am trecut pe ignore. Am mai avut o întîlnire cu tine pe aici şi tot aşa de necivilizat te-ai arătat.Eu pe unde trăiesc am de obicei de a face cu oameni civilizaţi.

#20
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008
N-am inteles niciodata prin asemanare cu ce alt cuvant scriu multi oameni "vre-unul". Poate cu "intr-unul"? In orice caz, e o greseala intalnita destul de des.

#21
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Cei mai mulţi deduc că cuvântul s-a format din unirea lui vreo cu unul, lucru perfect adevărat. Cuvintele compuse din română se formează fie prin alăturarea componentelor prin cratimă (şi frecvent prin eliminarea unui sunet), fie prin contopirea completă. Din moment ce nu există o regulă generală şi practic trebuie să învăţăm pe dinafară regulile, mulţi fac greşeli de scriere. În plus, regula ambiguă a lui niciun/nicio, introdusă recent, amplifică confuziile deja existente.

Dacă ar fi fost să fac eu regulile, atunci când scrierea separată a cuvintelor nu mai are sensul cuvântului rezultat prin unire, se impune contopirea (deci scrierea fără cratimă/spaţiu). De ce într-un/într-o sau într-adevăr s-ar scrie cu cratimă (întru adevăr sau întru un sunt un nonsens pentru cei mai mulţi vorbitori, însuşi cuvântul întru fiind un arhaism inexistent în româna modernă), iar întruna, vreunul, oricare, fiecare, fiece etc s-ar scrie legat?

Ştiu că nu e un argument, dar e de remarcat faptul că în multe limbi nu există cratime sau apostroafe pentru că s-ar complica inutil scrierea (de exemplu în spaniolă se scrie quiero verte - vreau să te văd).

Edited by Rabbit, 08 February 2014 - 23:59.


#22
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 Rabbit, on 08 februarie 2014 - 23:50, said:

În plus, regula ambiguă a lui niciun/nicio, introdusă recent, amplifică confuziile deja existente.
De acord. E o regula imbecila.

#23
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Si teoria relativitatii e imbecila dupa unii.

#24
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 florincroitoru, on 06 februarie 2014 - 18:34, said:

VREUNUL. Nu are rost liniuţa acolo.

Măi, acesta cu figură de sfinx, încetează să mai faci aici pe şmecherul dacă vrei să discuţi cu mine.


Nenea cu istoria, după ce provoci ”flame” jignind neprovocat, tot tu ești cel ofuscat.

#25
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 tzacpac, on 04 februarie 2014 - 14:22, said:

cum este corect?  vreunul sau vre-unul? se scrie in vreo situatie vre-unul sau vre'unul?
Se scrie corect "vreunul". Am văzut în unele cărţi din interbelic(mai exact 1938) "vre unul" şi "vre un" şi am rămas chiar surprinsă, nu ştiam că s-a scris vreodată aşa. Poate e o grafie care s-a metamorfozat în "vre-un" şi "vre-unul".

#26
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 Shahara, on 04 februarie 2014 - 14:40, said:

Avand in vedere ca am venit pe lume dupa `70 sper ca nu ma pui sa stiu si gramatica din perioada aia.
Nu de alta dar nici cea de azi n`o stapanesc bine.

PS: lumea-i intr`o continua schimbare ...
Aoleu! Limba rumînă avea pe atunci altă gramatică? Vrei să spui că nu știi exact ce reguli de scriere au fost în acel timp.

 marcusdefeis, on 06 februarie 2014 - 00:01, said:

poate in satul tau

intai invata sa scrii in limba romana a mileniului 3 nu ca pe vremea academician doctor ingineresei....
Văd că tu știi mai bine să scrii „in limba romana a mileniului trei”. Tu vorbești limba romana? Deci nu romînă.Romana de  la Roma...M-am lămurit: ești un roman.

 spider_zero_sapte, on 11 februarie 2014 - 09:34, said:


Nenea cu istoria, după ce provoci ”flame” jignind neprovocat, tot tu ești cel ofuscat.
Flame ? Provocări, măi, se zice pe rumînește.
Ai venit și pe aici să aberezi? Ai ceva de zis pe subiect?

 dyana25, on 20 iunie 2014 - 19:58, said:

Se scrie corect "vreunul". Am văzut în unele cărți din interbelic(mai exact 1938) "vre unul" și "vre un" și am rămas chiar surprinsă, nu știam că s-a scris vreodată așa. Poate e o grafie care s-a metamorfozat în "vre-un" și "vre-unul".
Acum norma de scris prevede „vreunul”. În principiu se poate scrie și despărțit sau cu liniuță.

#27
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

 florincroitoru, on 21 iunie 2014 - 10:12, said:

În principiu se poate scrie și despărțit sau cu liniuță.
Din câte ştiu eu, nu e considerat corect.

#28
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 dyana25, on 22 iunie 2014 - 15:26, said:

Din câte ştiu eu, nu e considerat corect.
Așa este. Cred că Croitoru a vrut să spună că în principiu convenția ar fi putut să fie și cu spațiu sau cratimă. Afirmația e făcută însă fără justificare (ca de obicei).

Necazul cu grafiile vre-unul și vre unul este că acel vre nu există ca obiect individual, încît să fie scris separat (prin spațiu sau cratimă). E drept, nu avem o definiție suficient de precisă a cuvîntului (nici celelalte limbi nu au), o definiție din care să putem deduce clar dacă pe vre să-l scriem lipit sau separat. Dar chiar și cu definițiile aproximative vre se comportă mai degrabă ca un prefix sau element de compunere, ceva fără existență izolată, cam la fel ca ne-, re-, anti- etc. Altfel spus, vre se clasifică mai bine ca morfem decît ca cuvînt, și de aceea în scris îl lipim de cuvîntul următor.

#29
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 dyana25, on 22 iunie 2014 - 15:26, said:

Din câte ştiu eu, nu e considerat corect.
Păi, ieu spusei că se poate scrie așa pt că ieu consider asta. Mersi; știu că nu ie considerat corect.

 AdiJapan, on 22 iunie 2014 - 16:37, said:

Așa este. Cred că Croitoru a vrut să spună că în principiu convenția ar fi putut să fie și cu spațiu sau cratimă. Afirmația e făcută însă fără justificare (ca de obicei).

Necazul cu grafiile vre-unul și vre unul este că acel vre nu există ca obiect individual, încît să fie scris separat (prin spațiu sau cratimă). E drept, nu avem o definiție suficient de precisă a cuvîntului (nici celelalte limbi nu au), o definiție din care să putem deduce clar dacă pe vre să-l scriem lipit sau separat. Dar chiar și cu definițiile aproximative vre se comportă mai degrabă ca un prefix sau element de compunere, ceva fără existență izolată, cam la fel ca ne-, re-, anti- etc. Altfel spus, vre se clasifică mai bine ca morfem decît ca cuvînt, și de aceea în scris îl lipim de cuvîntul următor.
ha-ha...relativizați ca de obicei, domnule AdiJapan. Ca să spun că ieu consider că ie bine scris în ambele variante îmi trebuie o justificare de vreo jumătate de pagină pt savantul AdiJapan?
VREO ieste și de sine stătător (obiect individual). Vreo trei rațe....vreo trei cocoși. Vreo trei...vreo doi...vreo unul. În procesul vorbirii poate deveni vreunul sau vrunul.
Justificare: cratima complică lucrurile așa că se poate renunța liniștit la iea în acest caz.

 Arkouda, on 09 februarie 2014 - 21:02, said:

Si teoria relativitatii e imbecila dupa unii.
Și? Asta înseamnă că forma NICIO ie mai bună decît forma NICI O?
După părerrea mea de asemenea regula asta ie imbecilă.
Nicio problemă!
Non ce problema! (italiană)
Să fim măcar în scris mai aproape de „ginta latină”, nu? Ca să fie clar că suuuntem de neam mare, nu ca ungurii, bulgarii, rușii, cehii etc.

#30
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 florincroitoru, on 25 iunie 2014 - 14:08, said:

ha-ha...relativizați ca de obicei, domnule AdiJapan. Ca să spun că ieu consider că ie bine scris în ambele variante îmi trebuie o justificare de vreo jumătate de pagină pt savantul AdiJapan?
VREO ieste și de sine stătător (obiect individual). Vreo trei rațe....vreo trei cocoși. Vreo trei...vreo doi...vreo unul. În procesul vorbirii poate deveni vreunul sau vrunul.
Justificare: cratima complică lucrurile așa că se poate renunța liniștit la iea în acest caz.
Vreo este într-adevăr cuvînt de sine stătător, dar vre- e altceva. Vreo se compune din vre+o. Nu e de mirare de ce cîndva s-a scris vre-o.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate