Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024
 Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente
 Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

HR - nota de relatie?
 

Comparatia cu campul magnetic.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 26.02.2008
Precizez ca sunt agnostic.

Citind o comparatie a lui D. cu campul magnetic pe forum am ajuns la o dilema.

Este interesanta comparatia cu campul magnetic, cu cat ma gandesc mai mult cu atat e mai complicat.

Sa zicem ca din cele mai vechi timpuri s-au nascut persoane cu o sensibilitate la unde electromagnetice. Ele au simtit acel camp si au incercat sa le spuna si altora care bineinteles nu au crezut, probabil nu au avut acea sensibilitate sau nu au vrut pur si simplu sa incerce prin introspectiune sa vada daca reusesc sa simta ceva sau nu. Si sa presupunem ca acel camp electromagnetic cand creste in intensitate devine mortal, dar daca il simti te poti proteja daca bei multa apa si tragi un pui de somn. Dar pentru aceasta trebuie sa il simti ca sa fii pe faza. Probabil ca oamenii din vechime au incercat sa-i avertizeze si pe ceilalti si au scris si o carte in acest sens. Si sa zicem ca acea carte a fost denaturata de la un punct inainte pentru a fi folosita in alte scopuri.

Dilema mea este cum ar trebui sa procedeze o persoana din ziua de azi? Un agnostic sau un ateist ar trebui sa incerce sa vada daca reuseste sa simta acel camp? Si daca reuseste sa simta ceva de unde va sti ca simte acel camp sau e o inchipuire a mintii?

Dar un credincios care crede ca simte acel camp? De unde stie ca simte acel camp si nu e doar o inchipuire?

Dar un nebun cu acte? El din start e mai circumspect fata de el insusi.

Daca se nasc oameni fara sensibilitate la campul magnetic, pot fi acuzati de asta? Sunt victime din nastere?

Dar daca toti oamenii se nasc cu acea sensibilitate? Cei care nu incearca sa descopere campul magnetic pot fi acuzati de asta? Sau cei care au incercat si au simtit ceva dar pun asta in seama inchipuirii mintii pot fi acuzati de asta?



Comparatia nu este perfecta si probabil tocmai in acele diferente sta totul(in acest caz declar exemplul nul :) ), dar probabil ca merita discutat si in acest caz.

Edited by republicall, 11 January 2014 - 19:04.


#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
"Citind o comparatie a lui D. cu campul magnetic pe forum am ajuns la o dilema"

Măh , unde-i comparaţia ?

Comparaţie cu ce ?

Te referi la magnetism sau e o nouă filozofie apărută peste noapte ?

#3
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013
Cine este D.?

#4
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013
Ah... acel D.

#5
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013

 republicall, on 11 ianuarie 2014 - 19:04, said:

Precizez ca sunt agnostic.

Citind o comparatie a lui D. cu campul magnetic pe forum am ajuns la o dilema.

Este interesanta comparatia cu campul magnetic, cu cat ma gandesc mai mult cu atat e mai complicat.

Sa zicem ca din cele mai vechi timpuri s-au nascut persoane cu o sensibilitate la unde electromagnetice. Ele au simtit acel camp si au incercat sa le spuna si altora care bineinteles nu au crezut, probabil nu au avut acea sensibilitate sau nu au vrut pur si simplu sa incerce prin introspectiune sa vada daca reusesc sa simta ceva sau nu. Si sa presupunem ca acel camp electromagnetic cand creste in intensitate devine mortal, dar daca il simti te poti proteja daca bei multa apa si tragi un pui de somn. Dar pentru aceasta trebuie sa il simti ca sa fii pe faza. Probabil ca oamenii din vechime au incercat sa-i avertizeze si pe ceilalti si au scris si o carte in acest sens. Si sa zicem ca acea carte a fost denaturata de la un punct inainte pentru a fi folosita in alte scopuri.

Dilema mea este cum ar trebui sa procedeze o persoana din ziua de azi? Un agnostic sau un ateist ar trebui sa incerce sa vada daca reuseste sa simta acel camp? Si daca reuseste sa simta ceva de unde va sti ca simte acel camp sau e o inchipuire a mintii?

Dar un credincios care crede ca simte acel camp? De unde stie ca simte acel camp si nu e doar o inchipuire?

Dar un nebun cu acte? El din start e mai circumspect fata de el insusi.

Daca se nasc oameni fara sensibilitate la campul magnetic, pot fi acuzati de asta? Sunt victime din nastere?

Dar daca toti oamenii se nasc cu acea sensibilitate? Cei care nu incearca sa descopere campul magnetic pot fi acuzati de asta? Sau cei care au incercat si au simtit ceva dar pun asta in seama inchipuirii mintii pot fi acuzati de asta?



Comparatia nu este perfecta si probabil tocmai in acele diferente sta totul(in acest caz declar exemplul nul Posted Image ), dar probabil ca merita discutat si in acest caz.

parerea mea e ca in ziua de azi , o asemenea sensibilitate poate fi testata
daca e reala , vor exista anumite reactii de natura fiziologica , observabile si masurabile
daca exista date si observatii ce pot fi sistematizate, verificate , etc, atunci se poate formula o ipoteza , care mai apoi poate fi verificata

orice fel de experienta cognitiva corespunde unei anumite stari biologice a organismului. . Asta include si halucinatiile si inchipuirile .

in fine , comparatia e ...imperfecta , dar , in opinia mea , daca exista ceva observabil , masurabil acolo , atunci exista posibilitatea de a afla raspunsuri

#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 republicall, on 11 ianuarie 2014 - 19:04, said:

Si sa presupunem ca acel camp electromagnetic cand creste in intensitate devine mortal
Cred ca teoria e simplu de verificat.
Un numar extrem de mare de persoane apeleaza la serviciile unui RMN iar un scanner RMN este usor disponibil (pe mine m-a costat vreo 150 RON o investigatie).
In interiorul aparatului, pacientul este supus la un camp magnetic ENORM.
Deocamdata nu stiu sa se fi constatat efecte nocive.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4uzJPpC4Wuk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013

 Fificat, on 11 ianuarie 2014 - 20:25, said:

imi reamintesti de un episod din Dr.House...care spune ca totul in jurul nostru este  camp de radiatii, cel mai mic efect asupra organismului fiind cel al RMN-ului
hehe
nu iti amintesti cumva s/ep ?
revad house zilele astea , asa , selectiv...si nu imi amintesc ala

#8
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Pana nu avem raspunsul in legatura cu cel de-al doilea termen al comparatiei (camp magnetic comparat cu "termenul 2 al comparatiei"), eu nu inteleg despre ce vorbim.

#9
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013

 Billy, on 11 ianuarie 2014 - 20:36, said:

Pana nu avem raspunsul in legatura cu cel de-al doilea termen al comparatiei (camp magnetic comparat cu "termenul 2 al comparatiei"), eu nu inteleg despre ce vorbim.
cu existenta supranaturalului/a lui Dumnezeu
facea referire la un post al lui cirus din threadul cu "ce pot dovedi credinciosii" , in care cirus vorbea de faptul ca omul nu poate depista campul magnetic cu nici unul din simturile sale naturale

 Fificat, on 11 ianuarie 2014 - 20:35, said:



nu imi amintesc...sorry

dar serialul este o academie de arta, stiinta si filozofie, pe linga (langa) umor , muzica si actingul protagonistului.........superb!

sa stii ca multa din "stiinta" medicala din film e trasa de par. In sensul ca solutiile sunt de multe ori evidente , dar nah , house&crew "fac pe prostii"..ca deh , tre subiecte nu gluma la atatea episoade
source : vizionat multe episoade cu un medic in camera

asta nu schimba faptul ca e unul din cele mai bune seriale ever...parerea mea

#10
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013

 Fificat, on 11 ianuarie 2014 - 20:50, said:


serialul chiar este fenomental

daca ai fi spiritual ca mine, ai intelege..,

"spiritual"?
adica?
de ce crezi ca as intelege mai bine daca as crede in spirite si zei? sau nu la aia te referi can zici "spiritual"?

#11
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 26.02.2008
Da la Dumnezeu ma refeream, am crezut ca se subintelege.

Doream sa fac o paralela intre credinta in dumnezeu si credinta in campul magnetic. Am incercat sa izolez un aspect al credintei folosind un exemplu mai simplu de acceptat.

Presupunem ca nu se poate demonstra stiintific nici existenta lui dumnezeu nici a campului magnetic. Si mai presupunem ca nu se stie daca acel camp magnetic intr-adevar exista sau nu(fara demonstratii stiintifice, o luam de buna ipoteza).

Intrebarea este ce ar trebui sa faca un agnostic(al campului magnetic) sau ateu(al campului magnetic)?

#12
panteahoria22

panteahoria22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 01.02.2013

 republicall, on 11 ianuarie 2014 - 21:32, said:

Da la Dumnezeu ma refeream, am crezut ca se subintelege.

Doream sa fac o paralela intre credinta in dumnezeu si credinta in campul magnetic. Am incercat sa izolez un aspect al credintei folosind un exemplu mai simplu de acceptat.

Presupunem ca nu se poate demonstra stiintific nici existenta lui dumnezeu nici a campului magnetic. Si mai presupunem ca nu se stie daca acel camp magnetic intr-adevar exista sau nu(fara demonstratii stiintifice, o luam de buna ipoteza).

Intrebarea este ce ar trebui sa faca un agnostic(al campului magnetic) sau ateu(al campului magnetic)?

daca exista persoane care au o sensibilitate catre campul magnetic , atunci , implicit si automat , existenta acestui camp poate fi demonstrata stiintific
tocmai asta incercam sa spun. Cand vorbesti de o sensibilitate , vorbesti de ceva observabil , masurabil. Deci ai un punct de plecare...deci se poate desmonstra stiintific , fie existenta acelui camp , fie altceva ce cauzeaza acea aparenta sensibilitate (daca acel camp nu exista si sensibilitatea aia e doar efectul unei defectiuni a creierului)

deci ipoteza ta nu prea sta in picioare...

intelegi?

 Fificat, on 11 ianuarie 2014 - 21:39, said:



ma bucur de cunostinta!

oricum, existenta unei divinitati nu se poate demonstra!

cum sa nu?
e suficient sa isi faca public cunoscuta prezenta...cum se presupune ca a facut de nenumarate ori acum ceva mii de ani

#13
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 26.02.2008

 panteahoria22, on 11 ianuarie 2014 - 21:42, said:

daca exista persoane care au o sensibilitate catre campul magnetic , atunci , implicit si automat , existenta acestui camp poate fi demonstrata stiintific

Nu neaparat, doar el poate simti acel camp magnetic, nu ma refer sa se vada din exterior. Si vorbesc despre o perioada sa zicem de 3000 de ani. Doar mai nou putem detecta acest camp. Intrebarea e valabila pentru toti oamenii din ultimii 3000 de ani.

#14
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Suntem in 2014. Voi realizati asta?

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Intrucat nu prea poti sa faci paralela intre campul magnetic si Dumnezeu, deoarece existenta unuia dintre ele se poate verifica, am sa incerc sa te ajut cu o comparatie mai usor de inteles.

 republicall, on 11 ianuarie 2014 - 21:32, said:

Doream sa fac o paralela intre credinta in dumnezeu si credinta in campul magnetic Mos Craciun.

Am incercat sa izolez un aspect al credintei folosind un exemplu mai simplu de acceptat.

Presupunem ca nu se poate demonstra stiintific nici existenta lui dumnezeu nici a campului magnetic lui Mos Craciun. Si mai presupunem ca nu se stie daca acel camp magnetic Mos Craciun intr-adevar exista sau nu(fara demonstratii stiintifice, o luam de buna ipoteza).

Intrebarea este ce ar trebui sa faca un agnostic(al campului magnetic al lui Mos Craciun) sau ateu(al campului magnetic al lui Mos Craciun)?


#16
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010
E aberatie generata de lipsa de cunostiinte ce bantuie pe multi. Se fac analogii intre chestiuni ce au in comun cel putin un atribut.
Campul magnetic si Dumnezeu n-au in comun ceva. Am mai auzit aiurele debitate, de genul: atomii sunt abstracti fiindca nu i-a vazut nimeni niciodata.

#17
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 jadnycky, on 12 ianuarie 2014 - 14:58, said:

E aberatie generata de lipsa de cunostiinte ce bantuie pe multi. Se fac analogii intre chestiuni ce au in comun cel putin un atribut.
Campul magnetic si Dumnezeu n-au in comun ceva. Am mai auzit aiurele debitate, de genul: atomii sunt abstracti fiindca nu i-a vazut nimeni niciodata.
Da' despre gravitonii ăia, știm măcar așa, câte ceva?

#18
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010

 mario_bril, on 12 ianuarie 2014 - 15:23, said:

Da' despre gravitonii ăia, știm măcar așa, câte ceva?

Du-te si da un examen sa vezi ce stii despre gravitoni. Materia nu e abstracta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate