Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Sfaturi in achizitionarea unei case nationalizate

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
getodak

getodak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2014
Salutari tuturor.Numele meu este Gelu si as dori sa ma ajutati in a lua o decizie.Am o idee de afacere si binenteles imi trebuie un spatiu asa ca din toate cautarile mele am gasit o casa veche nationalizata chiar in centrul langa Primaria Iasi.Casa e cu etaj si cel care vinde are exact intrarea din fata care da in strada si toate camerele sunt la strada.Camerele sunt inalte si cu ziduri groase ceea ce imi permite sa fac modificari pe placul meu.Un alt avantaj este ca vecinii vand si ei si atunci ma gandesc la extindere dar sa vad daca ma decid sa cumpar in fata mai intai.Propietara cu care am vorbit si este o doamna draguta mia aratat o pivnita care este sub nivelul beciurilor facuta din piatra de rau unde ma gandesc sa imi fac o vinoteca iarasi ies in castig ca ceilalti vecini nu au .Apoi mia aratat un beci cu 2 camare care necesita renovare ca au tot depozitat acolo si a cazut tencuiala dar sa fie asta singura buba.Apoi ce mia placut este ca au o curte la comun unde se intra pe o poarta mare pe langa casa care duce in spatele casei unde au intrarile ceilalti vecini si acolo are o magazie mare cam de 27 m2 unde tin lemne si piese(scule).Magazia e de caramida cu temelie de beton pe un teren de 100m2 unde a facut un gratar de piatra cu vatra si mia furat ochii.Ca si teren mai au o bucata in laterala casei care se invecineaza cu o terasa si mai baga acolo masina.Acuma ajungem in interior unde de cum am intrat ma impresionat inaltimea de 7m  care mia dat o gramada de idei.Dupa ce se urca 3-4 trepte la stanga au 2 camere si la dreapta alte 2 camere din care una este bucataria.Pe hol in capat sunt scarile care duc in sus la urmatorul nivel dar este inchis cu zid si si-au facut baie acolo.De aici ideea mea ca daca cumpar si de la vecinul de sus am deja conexiune si cu mici investitii mi-as scoate un colt de rai in centru.Avantaj mai este ca abia au schimbat tevile subterane si au facut trotoarele ,vin acuma sa termine cu turnarea asfaltului si sunt exact pe o strada unde trece lumea non-stop.Sa nu uit ca casa pe exterior este jalnica .Cade tencuiala  si m-am interest la primarie unde mi-au spus  ca nu este nevoie de autorizatie de constructive daca respect culoarea si modelul iar o echipa de constructii mi-au spus ca imi iau intre 2000-3000 euro cu tot cu materialele lor.Acuma rugamintea mea este sa imi spuneti si mie parerile voastre de cat sai ofer doamnei pe spatiul ei.Eu m-am interesat de preturi si as fi dispus sai dau 140.000 euro dar dansa are anuntul cu 215.000 euro.I-am spus ca e prea mult si ca mai trebuie sa platesc si taxe si renovare dar nu a cedat la pret decat pana la 200.000 euro.E posibil sa valoreze asa mult acolo?Stie cineva ceva rog sa ma ajute sa iau decizia.Am atasat cateva poze ca sa va faceti o idee de ce spun.Sanatate si spor in toate.

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 getodak, on 06 ianuarie 2014 - 20:30, said:

Am o idee de afacere si binenteles imi trebuie un spatiu asa ca din toate cautarile mele am gasit o casa veche nationalizata chiar in centrul langa Primaria Iasi.
[...]
mai trebuie sa platesc si taxe si renovare dar nu a cedat la pret decat pana la 200.000 euro.
Intai inchiriaza un spatiu undeva. Doar daca merge afacerea, te poti gandi sa cumperi un spatiu comercial. Asta presupunand ca "afacerea" nu e tocmai revanzarea casei respective dupa renovare.

#3
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
cocioaba aia valoreaza 200.000E cand or zbura porcii! gasesti vile (la cheie si superfinisate) la banii astia chiar in capitala!

 Seb, on 06 ianuarie 2014 - 20:54, said:

Intai inchiriaza un spatiu undeva. Doar daca merge afacerea, te poti gandi sa cumperi un spatiu comercial. Asta presupunand ca "afacerea" nu e tocmai revanzarea casei respective dupa renovare.

cred ca tipul asta vrea o parere despre valoarea reala a ............... chestiei asteia care dupa parerea mea nu valoreaza nici jumatatea din suma ceruta de proprietar (aka initiatorul topicului)

Edited by wide, 06 January 2014 - 21:08.


#4
getodak

getodak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2014

 Seb, on 06 ianuarie 2014 - 20:54, said:

Intai inchiriaza un spatiu undeva. Doar daca merge afacerea, te poti gandi sa cumperi un spatiu comercial. Asta presupunand ca "afacerea" nu e tocmai revanzarea casei respective dupa renovare.

Nu vreau sa inchiriez deoarece ceea ce vreau eu sa fac ca afacere m-ar pune in faza de renegociere la finalizarea contractului de inchiriere.Eu am mai vorbit cu unul cu altul si am aflat ca este afaceristul Giani Canschi care tot cumpara in zona si am cautat despre el pe net unde am gasit ca omul are bani si conexiuni la nivel inalt.Deci inseamna ca stie el ceva de ce va fi pe viitor aici.

#5
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

 getodak, on 06 ianuarie 2014 - 21:38, said:

Nu vreau sa inchiriez deoarece ceea ce vreau eu sa fac ca afacere m-ar pune in faza de renegociere la finalizarea contractului de inchiriere.Eu am mai vorbit cu unul cu altul si am aflat ca este afaceristul Giani Canschi care tot cumpara in zona si am cautat despre el pe net unde am gasit ca omul are bani si conexiuni la nivel inalt.Deci inseamna ca stie el ceva de ce va fi pe viitor aici.

as vrea sa iti spun ceva pozitiv dar nu pot.

#6
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Sac fara fund.

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
La banii pe care ii cere tanti aia, iti iei o vila in Miami

#8
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
Pe holul acela cu trepte se afla chiuveta si wcu' ????????

E prea lucs!

Edited by 1618, 06 January 2014 - 22:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate