Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Laptop nou - buget 1,200-1,300 RON

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#19
Habba

Habba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 10.05.2006
Da...Sunt foarte multumit de alegere.
Constructia e foarte OK, si pentru scopul utilizarii si performantele sunt arhisuficiente. Celeron-ul ivy cu video HD isi face treaba mai mult decat onorabil, iar cu 6 GB RAM sper sa fie mult mai vioi (startup, browsing si multitasking).

Nope...RAM-ul a venit aruncat efectiv in cutie. Nici macar impachetat intr-o folie/punga de plastic. Aici PC Garage nu are nici o scuza (voi evita pe viitor sa mai cumpar de la ei, deoarece consider ca sunt neprofesionisti si mi-am pierdut destul timp din cauza unei stupiditati de a lor).

Intre timp am primit si raspunsul de la service, modulul e defect, asa ca am optat pentru inlocuire cu:

https://www.pcgarage...ddr3-1600mhz-1/

Am mai platit o diferenta de 27.05 lei, insa sper ca de data asta sa fie ce trebuie.
Partea mai neplacuta e ca livrarea va fi doar saptamana viitoare.

Respecte.

Editat de Habba, 31 decembrie 2013 - 14:27.


#20
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 191
  • Înscris: 04.01.2014

Vizualizare mesajHabba, pe 29 decembrie 2013 - 00:17, a scris:

Am instalat Windows 8.1 Pro, si laptopul se misca realtiv OK si doar cu cei 2 GB de RAM (care au frecventa la 1600 MHz). Cu siguranta cu cei 4GB suplimentari va face fata cu brio scopului pentru care a fost achizitionat.

Pe site-ul PC Garage scrie:
Capacitate  2 GB
Tip memorie  DDR3
Frecventa  1333 MHz
Numar sloturi  2
Slot 1  2048 MB


Asadar au gresit?

De la ce producator este modulul deja instalat (2GB)?

#21
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.229
  • Înscris: 01.01.2007
Pe site-ul producatorului zice 1333. http://h20195.www2.h...ry=&cc=rs&lc=sr

#22
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 191
  • Înscris: 04.01.2014
Acolo (pe site-ul HP) e baza de la care se pleaca, nu specifica nimic de vreun modul deja instalat:
Up to 8 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM
Memory slots: 2 SODIMM


Nu e exclus sa se fi pus un modul de 1600 MHz. Bine, ca ar merge tot pe 1333 MHz, daca ala e maximul asigurat de placa de baza. :-)

#23
Habba

Habba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 10.05.2006
Din ce imi amintesc a venit instalat cu un modul Hynix (1600 MHz) conform Aida64 (sper sa nu gresesc)
Laptopul nu il folosesc eu si nu pot verifica in viitorul apropiat.

Nu sunt foarte convins ca modulul merge doar la 1333 MHz. :)

Respecte.

#24
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.131
  • Înscris: 01.04.2008
Nu pierzi garantia daca instalezi memorie RAM ? Depinde de laptop ?

#25
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.787
  • Înscris: 09.05.2005
Daca ai cale de acces (capac) directa la ram si hard disk nu pierzi garantia, cel putin eu nu am vazut pana acum sigiliu.

#26
Habba

Habba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 10.05.2006
Memoria RAM se instaleaza foarte usor la 4540s.
Capacaul inferior e prins in acelsi sistem de cleme cu acumulatorul. Nu e nevoie de indepartat nici macar un surub.Posted image
Se scoate acumulatorul (clemele au doua pozitii, prima pentru acumulator, urmatoarea pentru capac), si apoi se gliseaza clemele pana in capat, acestea eliberand capacul.
E foarte simpla toata procedura, si cu siguranta nu se pierde garantia.

A se vedea mai jos cum functioneaza:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7CULeEz1Cc8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Respecte.

Editat de Habba, 15 ianuarie 2014 - 11:34.


#27
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Ca sa nu mai poluez alt topic cu intrebari despre probook-ul pe care l-a achizionat colegul Habba, scriu aici.
Pe hp-ul asta se poate monta un SSH din acesta in locul dvd-rw-ului cu ajutorul unui caddy?
Sau chiar in locul hdd-ului existent, ma gandesc ca ar aduce un plus de performanta, plus vreo 2 sau 4 GB ram. HDD-ul lui de 320GB as incerca sa-l vand, 500GB mi-ar fi suficienti.

Editat de ritz, 19 ianuarie 2014 - 20:39.


#28
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
De ce ai pune SSH si nu SSD?
In afara de cache'ula ala infim, tot un HDD puturos de 5400RPM este.
Nu vinde HDD'ul vechi ca zici pa la garantie, in caz de probleme trebuie trimis la garantie exact asa cum l'ai luat.

#29
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Hmm, atunci un SSD de genul in locul hdd-ului lenes, care la randul lui ar lua locul dvd-rw-ului? Ar fi o solutie mai ok si totodata posibila?

#30
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.517
  • Înscris: 15.02.2011
Da, doar ca ai nevoie si de un caddy.:)

#31
Habba

Habba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 181
  • Înscris: 10.05.2006
@ritz

Daca vrei sa cumperi memorie suplimentara nu cumpara Zepellin. Eu am avut probleme cu aceasta firma (bine, s-ar putea sa fie si din vina celor de la PC Garage).
Cumpara ceva cu frecventa la 1,600 MHz (CPU-ul si chipset-ul MB teoretic permit folosirea lor la capacitatea maxima), preferabil Kingmax, Kingston, Crucial, etc. Ceva mai de marca daca poti.

Chipset:

http://www.intel.com...pset-brief.html

Respecte.

#32
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.167
  • Înscris: 03.09.2006

Vizualizare mesajritz, pe 19 ianuarie 2014 - 21:01, a scris:

Hmm, atunci un SSD de genul in locul hdd-ului lenes, care la randul lui ar lua locul dvd-rw-ului? Ar fi o solutie mai ok si totodata posibila?

am pus pe ceva antic asa ceva pana kiau  unul nou. vb de celeron single 1,86 ghz si booteaza de ex xp .... in 16 secunde

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate