Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

DVI-I - DVI-D - DP -> conectare placa video - monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Salut,

Am cateva nelamuriri, poate pun intrebari mai tampite - imi cer scuze pentru asta - insa incerc sa inteleg cum functioneaza anumite lucruri.
Am urmatoarea situatie:
- detin placa video Sapphire AMD Radeon HD 7850, 1024MB, GDDR5, 256bit (http://www.emag.ro/p...g/pd/E0FPKBBBM/)
care are conectori HDMI, DisplayPort, DVI-I si DVI-D .
Am si un monitor ce are intrare DVI-D.
Din ce am vazut pe net nu este cablu DVI-I - DVI-D ci doar DVI-I - DVI-I sau DVI-D - DVI-D.  Chiar nu este cablu DVI-D - DVI-I ? Sau poate ar trebui sa incep cu care sunt diferentele intre DVI-I si DVI-D ( ma intereseaza mai ales calitate semnal transmis)?

Dual Link vs. Single Link
Am vazut la cablurile DVi, single link si dual link. Care e diferenta intre cele doua?

DisplayPort (DP) vs. DVI
Daca las monitorul pe cablu DP-DP (monitorul are si intrare DP) semnalul o sa fie mai slab calitativ ca si cel conectat pe DVI? Care e diferenta dintre semnalele la cele doua?

Merci fain :)

#2
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
DVI-D - reprezintă conectica și protocolul de transmisie pentru semnal exclusiv digital.
DVI-I - "I"-ul vine de la "Integrated" pentru că acest protocol de transmisie include pe lângă semnalul digital și unul analogic, compatibil VGA.

DVI-DL (Dual Link) - reprezintă conectica și protocolul de transmisie DVI cu lățime de bandă superioară, pentru a putea transmite imagini cu rezoluții mai mari decât DVI sau cu refresh rate mai mare. În practică, diferă față de DVI-D prin folosirea unor pini adiționali pe conector, ce susțin lățimea de bandă suplimentară.

DVI-SL (Single Link) - este denumirea "empirică" pentru orice conector DVI ce NU este Dual Link.

Dacă monitorul tău suportă DVI-D (Digital), este suficient să cumperi un cablu DVI-DVI, din orice magazin, pentru a conecta PC-ul la monitor.
Daca monitorul tău este deja conectat la PC prin Display Port, nu vei observa nicio diferență calitativă conectându-l pe DVI. Doar în cazuri extreme, dacă folosești cabluri de foarte proastă calitate, vei putea avea erori în data stream ce se manifestă prin macroblock-uri, shading sau alte artefacte. Dar dacă folosești cabluri (nu contează că-s DP-DP sau DVI-DVI) de calitate ok, nu vei avea niciun fel de problemă.

#3
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
@hubbabub1601
Ms mult de explicatii - mi-i mult mai clar acum.
Cablul DP-DP a venit cu monitorul si pare calitativ (desi nu are capul aurit). Monitorul nu a venit cu cablu DVI-DVI. Din cele spuse de tine consider ca nu are sens sa dau banii (din ce am vazut in jur de 50 lei) pe un cablu DVI-DVI.
Am dat si de site-ul asta care e chiar ok si poate ajuta pe multi: http://www.datapro.n...dvi_cables.html

Mai am o intrebare: din ce stiu eu semnalul transmis pe DVI e la fel calitativ cu cel de pe HDMI (atat ca HDMI transmite si audio) - e corecta afirmatia aceasta?

Edited by ppp123, 18 December 2013 - 20:50.


#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 03.02.2007
Ce are monitorul meu(de fapt placa video) de nu mai poate fi conectat prin HDMI? Afișează niște imagini roz. Inițial a mers, dar într-o dimineață a clacat. Nu e din monitor, L-am probat cu altă sursă de semnal prin HDMI și totul e în regulă. Prin VGA merge.

Problema e că mi-am luat un nou monitor, care nu are intrare VGA, ci numai DVI, HDMI și Display Port.

#5
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postppp123, on 18 decembrie 2013 - 20:48, said:

Mai am o intrebare: din ce stiu eu semnalul transmis pe DVI e la fel calitativ cu cel de pe HDMI (atat ca HDMI transmite si audio) - e corecta afirmatia aceasta?

Da, e corectă afirmația, semnalul DVI-Digital este la fel de calitativ ca cel de pe HDMI.

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Semnalul digital poate fi transmis si telepatic, ca tot aceasi calitate va avea...
Poti sa ai si fire de aur ca, daca nu sunt pierderi pe fir/cablu, nu vei vedea imagine diferita fata de un cablu simplu.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008

View PostDigix, on 18 decembrie 2013 - 20:49, said:

Ce are monitorul meu(de fapt placa video) de nu mai poate fi conectat prin HDMI? Afișează niște imagini roz. Inițial a mers, dar într-o dimineață a clacat. Nu e din monitor, L-am probat cu altă sursă de semnal prin HDMI și totul e în regulă. Prin VGA merge.

Problema e că mi-am luat un nou monitor, care nu are intrare VGA, ci numai DVI, HDMI și Display Port.
Parca nu are VGA dar prin VGA merge?Ce placa video ai?

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 03.02.2007
Am scris că am luat unul nou pe care deocamdată nu îl pot folosi pentru că nu are intrare VGA. Acum îl am  pe cel vechi. Cel nou a funcționat o perioadă, dar cum spuneam, a clacat într-o dimineață(de fapt probabil că placa, dar numai partea cu ieșirea HDMI).

Am APU A8-3850, cu Radeon HD 6500D ieșire VGA și HDMI. Nu are ieșire DVI.

Edited by Digix, 18 December 2013 - 22:20.


#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 03.02.2007
Numai în HDMI sunt roz imaginile, în VGA nu are nimic.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Verifica daca poti seta color space-ul pentru HDMI precum si Chroma sub-samplingul.Incearca cu 4:4:4(implicit cred ca e 4:4:2).

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 03.02.2007
De unde pot face asta? Din Catalyst?

Posibil ca actualizarea automată din Windows să fi modificat setările? Totuși, se vede roz și când intru în BIOS, deci posibil să nu fie din Windows. Cineva mi-a sugerat că ar putea fi o lipitură rece la mufa HDMI.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Daca e roz si in bios nu e de la Windows,e o problema hardware.
Edit:In CCC ar trebui sa ai optiunea de a seta YCrBr ca si color space sau RGB.Alterneaza setarile si vezi ce si cum.

Edited by xeleron, 26 December 2013 - 04:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate