Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Hyundai Coupe 2006 - 2.0 143cp

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
In urma cu o luna si 3 zile mi-am facut cel mai frumos cadou. Posted Image - Masina la care visez de mic

Am tintit un Hyundai Coupe din 2006 gri (care defapt era din 2005 insa proprietarul a inflorit putin) din Bucuresti. Am sunat, am vorbit cu tipul, el sustinea ca taxa de inmatriculare nu e platita si costa numai 800euro. Mi s-a parut foarte ciudat fiindca eu stiam ca taxa de inmatriculare costa undeva in jur de 1300euro. Insa nu m-a prea interesat asta, eu vroiam masina... fie 800e fie 1300e, nu-i mare diferenta. Problema era insa ca proprietarul nu schimbase niciodata distributia. Trebuia schimbata fix dupa cumparare sa nu fie probleme mai tarziu.

In ziua in care trebuia sa plec dupa ea, il sun pe taica-meu si-l rog sa se intereseze la rar de ce euro e masina fiindca aveam toate informatiile necesare, la hyundai-ul din 2005 e cam cu noroc, ba euro 3 ba euro 4.
Surpriza: Masina este euro 3, iar taxa de inmatriculare oficiala calculata la finante este de 4100euro. Se cam schimba datele problemei.

Il sun pe tepar de vreo 3 ori in interval de cateva ore insa nu da niciun semn de viata.
Eram cam dezamagit, fiindca erau doar 2 masini asa cum vroiam eu pe toate site-urile de anunturi din ro, cea a teparului si inca una care depasea bugetul meu.
Am sunat totusi la ceilalti cu hyundai-urile non-facelift, insa niciunul nu avea taxa platita, so... pana la urma mi-am luat inima-n dinti si am sunat la cel cu hyundai-ul mai scumpsa incerc o negociere.
Surpriza! Posted Image Negocierea a fost in favoarea mea. Putin mai scumpa decat cea gri, insa tot se incadra in buget. Posted Image

In cateva ore eram deja pe drum spre ea.... de data aceasta Braila.
Noaptea (cand eu ar fi trebuit sa fiu deja pe drum spre bucuresti) imi trimite teparul sms ca a doua zi nu va fi in oras.

Dupa ce strabat toata tara, de la Timisoara la Braila o zaresc.... Posted Image Un Hyundai Coupe rosu ca focul, asa frumos ii sclipea xenon-ul in lumina zilei si vopseaua lucea de aproape ca te oglindeai in ea.
Facem actele, finante, si plec inapoi....

Masina se misca superb... Are filtrul de aer schimbat ce genereaza un sunet tremurat a la v6 de te indragostesti de el. Posted Image Numai la peste 5000rpm l-ai tine cand il auzi. Sunetul nu e zgomotos, cum sunt alea de la esapamentele de prost gust. Ci gros si tremurat.

Teoretic am iesit mai ieftin, fiindca fata de hyundai-ul gri al teparului asta avea sistem audio complet (dvd - boxe schimbate - statie - subwoofer), filtre schimbate, curea de distributie schimbata.

Se lipeste frumos de asfalt, ESP-ul isi face treaba de minune... masina este cu clima si scaune din piele crem bine intretinute.
Greierasi nu are, singurul defect este acela ca nu merge pompita de apa de pe luneta.

Consumul in Timisoara este cam de 12-13litrii/100km, iar in afara la 80km/h (in treapta 5, este putin subturata) am scos 5litrii, la 140 7 litrii iar la 170 cam 9 - 10litrii.

Stiu ca nu sunt foarte mici consumurile, insa in comparatie cu fostul Cielo e mult mai mic consumul in afara. In oras aproximativ la fel.

Acum poze cu Disy (dupa numarul de inmatriculare Posted Image)
Primele doua poze au diferse filtre de culoare fiindca aplicatia de camera de la telefon in lumina prea puternica atunci cand este soare scoate pozele albe.

Attached Files

  • Attached File  y3pd.jpg   207.61K   135 downloads
  • Attached File  f8m4.jpg   256.43K   136 downloads

Edited by AndyM, 14 November 2013 - 13:41.


#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 22.10.2006
Sa o stapanesti sanatos.
Candva, demult, cand eram tanar.... m-am uitat si eu la aceasta masina.

http://www.autoevolu...e-2007-20i.html

Intotdeauna mi s-a parut ca a avut potential, dar Hyundai nu a fost in stare sa o termine sau sa ii puna un motor mai puternic...

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 26.04.2007
Fa un CASCO masina arata OK, si sa te bucuri de ea.
Nu uita sa o "uzi" ca sa ai parte de ea :)
Condu prudent si sa auzim de bine ;)

#4
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
frumoasa foc...si mie imi plac hyunday coupe inca de la primul model aparut. sa o stapanesti santos si sa va bucurati unul de celalalt.

#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,871
  • Înscris: 22.11.2007
Misto masina, cat te-a dus pana la urma?
Are taxa platita sau i-ai platit-o tu?

#6
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
M am uitat si eu la asa ceva...  Am gasit la 2000 lire... Sunt masini misto.. pacat ca in ro sunt ultra scumpe si taxa e exorbitanta...

#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Multumesc tuturor. Posted Image

@Ahasverus
Initial vroiam acelasi model, insa singurele diferente sunt farurile/stopurile, barile fata/spate si foarte usor modificate aripile si capota.
Si sincer nu as fi dat 2500euro in plus doar pentru a fi mai tanara cu cateva luni si acele diferente de mai sus.

@bossake
Merci Posted Image Pretul final a fost de 3800 euro fara taxa de inmatriculare platita. Taxa inca nu am platit-o, va urma. Posted Image

@n3utr1n0
Ce-i drept nu-i ieftin de intretinut fata de multe alte masini de aceeasi varsta si la preturi asemanatoare, insa ce nu face omul pentru a-si vede visul implinit? Posted Image

Eu am mai uploadat inca o fotografie, dar nu stiu de ce nu a aparut. O uploadez acum.

Attached Files



#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,871
  • Înscris: 22.11.2007
Si asta este euro4?Cat iese taxa per total?
De curiozitate cat co2 are (sa imi fac o idee asupra consumului).

Edited by bossake, 14 November 2013 - 18:06.


#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Autoevolutin spune ca are 193g/km, cat are a mea exact nu stiu.
Iar motorul este euro 4, taxa de inmatriculare pe calculatoarele online iese undeva in jur de 1300 euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate