Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 

Poti sa ai casa prefabricata pana a avea terenul?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
NewZ

NewZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2012
Buna ziua! Am o intrebare. Ma intereseaza daca stie cineva daca poti sa obtii autorizatie pentru un model de casa prefabricata(panouri structura de lemn) daca inca nu ai terenul, iar daca mai apoi faci rost de teren sa ti se aprobe doar fundatia potrivita pentru tipul de teren si casa gata fabricata(ramane doar sa faci fundatia si sa asamblezi panourile gata facute)? Nu sunt cunoscator in domeniul constructiilor! Se poate obtine de la arhitect asa ceva, mai intai autorizatie casa iar mai apoi de la altcineva din alta localitate pentru fundatia casei respective potrivit cu terenul?

   Stam cu familia la bloc la parinti. Nu avem bani pentru un teren si o casa. Din venitul pe care il avem lunar intr-un an/doi cred ca as putea face singur toate componentele casei - in fiecare luna cateva panouri(am unde sa le depozitez gratuit-poate chiar preasambla casa ca so vad cum arata).
Este vorba de o casa mica, 55mp, numai parter, fara pod - direct acoperisul cu izolatie. Inaltimea interiorului 2m. As economisi mult timp in momentul mutarii - as avea casa gata facuta, doar sa caut un teren in rate in acea localitate si autorizatie/constructie fundatie... si oricum pentru acest tip de case am inteles ca nu-ti trebuie mare fundatie, e mica si usoara. Decat sa stau acum degeaba si sa ma mut cu chirie - din banii pe care i-as da pe chirie mai bine fac panouri acum cat mai stau aici aproape gratuit.

Ma intereseaza mai mult problema cu actele/autorizatiile ca nu cumva pe urma sa nu am ce face cu prefabricatele si sa fi dat bani degeaba pe materiale... E posibil legal asa ceva?...

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006
nu, nu e posibil asa ceva. autorizatia se da pe intreaga cladire, nu doar pe fundatie.
gandeste-te ca in unele zone opereaza anumite restrictii. de exemplu: ai voie sa construiesti doar parter + mansarda. nu-ti poate da nimeni in avans autorizatia pentru fundatie, ca apoi tu sa trantesti un 3+M acolo.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
adica sa-ti cumperi hamuri, haturi, trasura, bici si cand s-o coace, poate o pui si de un cal?
La ce ai descris aici, asta nu e  casa de locuit, ci mai degraba un sopron, impartit in cateva wc-uri unele mai mari, altele mai mici.
Cat despre fundatie, sa nu-ti inchipui ca torni un strat de 10 cm de beton si gata fundatia. O fundatie, e o fundatie, nu o platforma. Ce crezi, vei avea apa curenta si canalizare in "locuinta" asta? Daca da, atunci deja se complica fundatia.Iar panourile sa nu-ti inchipui niste rame facute din ceva grinzi, pe care bati niste scanduri. Mai cauta documentatii pe net, ceea ce vrei sa faci pana acuma, e abureala. Iar autorizatia de constructie, se da pe "constructie", poti s-o faci si din bucati, dar te va costa fiecare "bucatica" in parte, mult mai mult decat o singura autorizatie completa.

#4
NewZ

NewZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2012
Da, pentru fundatie e clar ca nu da nimeni in avans, ma gandeam ca poate pentru fundatie se poate da la urma... plus ca am gasit aici pe forum ca cineva spunea ca: "exista case facute deja... le iei demontate, la pachet (chiar si cu etaj/mansarda) am vazut prin zona Breaza" deci producatorul nu stie pe ce fel de teren va ajunge casa pe care o are gata facuta si e de vanzare, deci nu stie ce fel de fundatie o sai aprobe pentru casa pe care o are in "garaj"... sau poate nu am inteles eu bine(am dat copy/paste la fraza aia)...

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,226
  • Înscris: 27.06.2007
nu poti sa obtii autorizatie de constructie daca nu ai plan cadastral (terenu unde se construieste)
pot interveni restricti - stalpi de inalta tensiune ,conducte de gaze/petrol ; terenu prezinta risc de alunecare/inundatie ; disatanta fata de vecini etc
cumpara mai intii terenu si apoi vezi ce si cum

Edited by STARTREK1, 08 November 2013 - 14:29.


#6
NewZ

NewZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2012
Daca sopron se numeste atunci sopron sa fie! nu-mi permit sa am pretentii de mai mult, si cand so coace poate o pun si ide un cal pentru ca nustiu daca se vand cai in rate dar terenuri da. Pentru ca s-ar putea de un teren in rate din salar sa-mi ajunga dar si casa si teren in rate nicidecum. Tot mai bine decat la inghesuiala unde stau acum. Si e doar o ideie de criza(am spus ca sunt necunoscator in domeniu) si am inceput sa ma interesez abia. Despre panouri deja am prins ideea cum se fac si din ce, insa cum am spus mai mult ma interesa daca se poate autoriza asa ceva nu cum sau din ce sa fac - daca pot sa fac o casa undeva si so mut mai apoi in alta parte...

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006

View PostNewZ, on 08 noiembrie 2013 - 14:23, said:

Da, pentru fundatie e clar ca nu da nimeni in avans, ma gandeam ca poate pentru fundatie se poate da la urma... plus ca am gasit aici pe forum ca cineva spunea ca: "exista case facute deja... le iei demontate, la pachet (chiar si cu etaj/mansarda) am vazut prin zona Breaza" deci producatorul nu stie pe ce fel de teren va ajunge casa pe care o are gata facuta si e de vanzare, deci nu stie ce fel de fundatie o sai aprobe pentru casa pe care o are in "garaj"... sau poate nu am inteles eu bine(am dat copy/paste la fraza aia)...
la astfel de case primesti de la vanzator toate planurile necesare(realizate in prealabil de un arhitect angajat de vanzator) si cu ele te duci si ceri autorizatie de constructie. in general astfel de proeicte vin cu niste restrictii (de genul: teren plat)

#8
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
nut- trebuie nici o autorizatie! zici ca este magazie, o pui pe piloni si ai scapat de acte...

#9
NewZ

NewZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2012
daca nu se poate - asta e... Va multumesc pentru raspunsuri... daca mai auziti ceva in favoarea acestei idei sau ceva asemanator va rog sa mai scrieti... Numai ca daca spuneti ca nu se face atunci nu-mi explic unele articole de pe net: "O locuinţă pe care o poţi muta din loc în loc costă aproximativ 500 de euro pe metru pătrat, fără TVA. Cum ar fi să îţi poţi aşeza casa de vacanţă după soare sau să o iei cu tine în concediu? Da, acest lucru este posibil şi te costă aproximativ 25.000 de euro „la cheie“ - este dintr-un articol dar mai sunt si alte articole cu alte case portabile, deci se poate sa faci casa fara teren si nu sunt rulote ci case... numai ca nu stiu daca si dupa legile din in Romania, in occident sigur se practica. Nu vreau sa vorbesc despre dimensiuni sau pretul de 500 euro mp, eu vreau poate un "sopron" -cum a zis cineva mai sus- facut de mine ca sunt mai sarac... sa fac pe un teren care nu e al meu dar mi se ofera gratuit pentru depozitare si cand e gata cumpar un teren in rate si duc casa si o asamblez acolo. M-am gandit ca pe la noi lumea poate nu stie ca se poate asa ceva deoarece nu se prea practica-suntem mai traditionali, pe de alta parte pe net gasesc articole ca se face asa ceva dar fara detalii  privind legile sau autorizatiile...

daca ar fi legal sa locuiesti in magazie sau in altceva decat casa... il declar si WC numai daca nu ma da nimeni afara de acolo Posted Image

#10
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
nu te da nimeni afara, dar va fi greu cu utilitatile...

#11
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Mergand dupa ideea ta, trebuie sa te interesezi pe la americani, aia isi muta casa cand si unde vor !

#12
NewZ

NewZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2012

View Post_Smiley_, on 08 noiembrie 2013 - 15:09, said:

la astfel de case primesti de la vanzator toate planurile necesare(realizate in prealabil de un arhitect angajat de vanzator) si cu ele te duci si ceri autorizatie de constructie. in general astfel de proeicte vin cu niste restrictii (de genul: teren plat)
Si daca vreau sa o fac singur pot vorbi/sfatui cu un arhitect in privinta unui proiect(ca sa nu fac ceva din capul meu care nu respecta nici o norma), mai apoi fac casa dupa proiectul recomandat de arhitect desi oficial inca neautorizat, cumpar terenul si merg pe urma tot la acelasi arhitect care stie despre ce e vorba si imi autorizeaza intreaga constructie cu tot cu fundatia sau piloni sau ceo mai fi numai ca am de facut doar fundatia?

Pentru cei care poate nu inteleg de ce imi place ideea aceasta... este ca vrem sa ne mutam intr-un an/doi(nu am un termen exact). Banii toti de teren nu am. Daca m-as apuca de construit cand cumpar terenul in rate, in alta localitate unde nu am pe nimeni care sa ma gazduiasca gratuit, financiar ar fi imposibil de construit deoarece pe langa rata(desi poate mica) ar trebui sa platesc si chirie. Sau daca stau aici unde stau si iau un teren in rate fara sa ma mut inca, tot la chirie ajung cand ma mut si deci nix bani de construit. Iar daca acum stau aici gratuit de ce sa nu ma duc apoi cu casa gata facuta ci la chirie? Asta e ideea...

#13
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
Cumpara terenul si o rulota cu doua axe. Construiesti linistit pe urma...

#14
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 04.05.2007
Din cate inteleg eu, tu vrei sa te apuci sa prelucrezi cumva niste materiale pe care le cumperi de pe acum. Asta in ideea in care vei reduce cumva timpul efectiv de constructie atunci cand vei avea terenul...Nu vad de ce nu ai putea face asta. Este ca si cum eu as vrea sa construiesc o casa peste 3 ani si as vrea sa-mi cumpar de pe acum caramida si fier, si vasul de la wc si eventual cada...
Daca ai clar in minte ce vrei sa faci, discuta cu un arhitect pentru un proiect al casei (ma refer mai mult la partea de impartire a casei,astfel incat sa stii ce fel de cadre/panouri vrei tu sa faci), urmand ca partea de fundatie sa ti-o detalieze cand ai cumparat terenul. Vorbeste cu el inclusiv de o amplasare a casei pe un teren minim, asa vei stii cand cumperi terenul cam ce dimensiuni ar trebui sa aibe acesta pentru a nu avea probleme in a respecta cerintele din certificatul de urbanism (o sa ia si el in considerare niste retrageri maxime fata de laturile terenului, in ideea ca terenul nu are restrictii legate de alte probleme).
Nu vad de ce nu ai putea avea casa facuta si depozitata undeva in niste conditii propice, iar dupa ce cumperi terenul sa faci toate demersurile pentru a incepe constructia cu toate formele legale (certificat de urbanism, avize, autorizatie de constructie, etc).
Numai ca nu cred ca vei economisi foarte mult timp...ma indoiesc ca vei putea face aceasta modularizare a casei la un nivel atat de ridicat incat sa crezi ca vei termina casa in 2-3 zile dupa ce ai facut fundatia.

Edited by the_lion, 08 November 2013 - 17:22.


#15
iflorin

iflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.03.2007
Poti sa vinzi apartamentul, iar persoanei care-i vinzi apartamentul ii soliciti sa ti-l inchirieze pe o perioada de 1an a.i. sa nu fiti nevoiti sa va mutati. Ii platesti chiria pentru 1an macar sa aveti unde sta.

Intre timp cu restul banilor, achzitionezi un teren la 20-30km de actuala ta locatie (nu stiu in ce oras stai) a.i. sa fie destul de ieftin.
Preturi la case din lemn cu mansarda:
http://www.incasa.ro..._291_14077.html
sau poti solicita o oferta de pret:
http://www.conprocas...ase-120-mp.html
O casa simpla de lemn fara mansarda este la un pret aprox. de 20.000eur.
am mai gasit:
http://media.wix.com...0d0487b12cb.pdf

Ti-am exus ce am gasit la o cautare pe net.
Ideea principala e cat valoreaza apartamentul tau! iar in functie de valoarea lui, cauti teren si eventual o finantare suplimentara pentru finalizarea casei.
Bafta

Edited by iflorin, 08 November 2013 - 17:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate