Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Montare LCD pe perete

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 12.09.2007
Am un lcd de 40" pe care in momentul de fata il am pus pe o comoda cum se vede in poza.Doresc sa il pun pe peretele din spatele lui , numai ca acolo e un calorifer de 160 cm.Voi ce spuneti are rost sa il pun pe perete sau il las acolo?
Adica influenteaza in mod negativ caldura degajata pe timp de iarna lcd`ului?

Attached Files


Edited by 5inci, 03 November 2013 - 17:18.


#2
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 11.01.2011
In manualul televizoarelor e trecuta recomandarea ca ele sa nu fie montate in apropierea surselor de incalzit . Nici pozitia de acuma nu-i prea grozava . Ai doua optiuni : renunti la tv sau la calorifer Posted Image https://www.google.r...KK47Oswbl6oGABg

Edited by chflorin, 03 November 2013 - 17:44.


#3
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 12.09.2007
Atunci il voi lasa asa , stiu ca nici asa nu e bine dar oricum are ceva distanta fata de calorifer,

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
lasa-l asa

#5
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 11.01.2011
Ar mai fi o optiune : sa imbraci caloriferul cu o masca etansa din PAL  dar cu lateralele deschise , ideea e aerul fierbinte sa nu se ridice direct spre televizor .

Attached Files



#6
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 5inci, on 03 noiembrie 2013 - 17:18, said:

Am un lcd de 40" pe care in momentul de fata il am pus pe o comoda cum se vede in poza.Doresc sa il pun pe peretele din spatele lui , numai ca acolo e un calorifer de 160 cm.Voi ce spuneti are rost sa il pun pe perete sau il las acolo?
Adica influenteaza in mod negativ caldura degajata pe timp de iarna lcd`ului?

Nu inteleg , de ce acel calorifer este amplasat acolo ?

#7
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 spik1, on 03 noiembrie 2013 - 18:42, said:

Nu inteleg , de ce acel calorifer este amplasat acolo ?


Apartamentul se vede clar ca a fost modificat. Caloriferul probabil era sub geamurile care dadeau spre balcon. Cum caloriferul nu a mai putut fi mutat in balcon, dar caldura pentru numarul de camere trebuia oricum platita la asociatie, caloriferul a fost mutat pe respectivul perete precum o nuca. Dar in Romania merge si asa.

#8
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Pai si acum tv-ul sta tot pe calorifer. Acesta e obturat complet!
"Inginerul" care a ctitorit asa ceva trebuie batut cu sapca uda Posted Image

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ei lasa ca convectia termica e putin mai altfel decat crezi tu. Daca televizorul nu e direct deasupra caloriferului nu-si ia chiar toata puterea calorica in mufa.

#10
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Mai bine isi lua plasma ( anula caloriferul, il facea suport), ca tot atata caldura da ! Posted Image Posted Image

#11
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 12.09.2007
Daca tot ati adus pozitia caloriferului in discutie eu sunt vinovat din pacate.E o garsoneira pe care am facuto de la 0 , inclusiv centrala termica pusa acum.Eu am ales ca acel calorifer sa fie pe acel perete pentru ca era in traseul tevilor spre baie si nu am vrut sa pun caloriferul in alta parte pentru a nu se vedea tevile urat,Acum numai am ce sa fac decat sa il las asa.

#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Pe viitor, caloriferele se pun sub geamuri ca sa impiedice formarea condensului pe suprafata lor si ulterior de la scurgerea condensului pe pereti formarea de mucegai.

Abia pe planul secund scopul unui calorifer este sa faca cald in incapere.

#13
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 12.09.2007
Eu zic ca e destula distanta intre tv si calorifer.Sper sa nu fie probleme deoarece nu am cum sa mut altfel in camera.

Attached Files


Edited by 5inci, 04 November 2013 - 19:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate