Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

[CUM] vreau sa invat economie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013
as vrea sa invat si eu ceva economie. ideea ar fi ca site-urile de la google sunt incomplete si multe nu mai lucreaza nimeni la ele. daca mi-ati putea da un site care sa ma invete de la baze pana la avansat sau daca are cineva rabdarea sa ma invete as fi recunoscator

#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
insoara-te si o sa te invete nevasta sa faci economie ;)

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttavivictor, on 18 octombrie 2013 - 13:01, said:

as vrea sa invat si eu ceva economie.
Biblioteca te asteapta.

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pune-te la punct cu matematica de liceu si metode matematice aplicate in economie (elemente de algebra liniara si analiza) fiindca majoritatea cartilor care se pot numi "de economie" pe asta sunt bazate din pacate. Programare liniara, functii de mai multe variabile, multe diferentiale etc. Bine asta daca vrei sa inveti "stiinta"/disciplina numita economie. Daca vrei sa inveti in sensul ca sa ajungi sa faci combinatii mai smechere nu iti trebuie asa ceva. Trebuie sa citesti despre metoda cartoful pe okazii, viva sms, sa iei produse fake de kkt cu 50 lei si sa le vinzi pe la usi la babe cu 80 samd...

#5
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.08.2011
Intra pe ve ve ve .. aici

http://www.ase.ro/as...uri invatamant/

Aici gasesti ce fac studentii de la ase(economie). Dupa care vezi cam ce suna bine, din cam ce te intereseaza (anul I evident, sunt 6 cursuri in general pe semenstru), sunt multe cu economie bla bla. Dupa care intri pe google cu hartia aia pe care ai scris ce suna bine(din cele 6 ), scrii acolo in bara "biblioteca  economie". Cauti pana se potriveste ce ai pe foaie cu ce e pe net. Asta sa dureze cam  3 4 ore ca sa fie bine. Dupa care acorzi pentru fiecare din materiile alea de pe hartie cate o ora. In ora aia citesti prima si ultima propozitie de pe fiecare pagina, nu mai mult nici mai putin. De exemplu pentru Statistică Economică am gasit asta, http://web-ng.info.u...ica.pdf  deci intr-o ora citesti pana se termina ora prima si ultima propozitie din fiecare foaie. Dupa ce termini toate materiile, daca ti se pare interesant subiectul economie dezvolti un plan de lucru pentru ca sa inveti economie.

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 15.12.2009
Aolo, l-ati trimis la studii universitare pe bietul om. Un manual de economie aplicata, de liceu, ce-are?

Edited by Ann0nyym0us, 18 October 2013 - 14:02.


#7
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 30.08.2011
Pentru ca o abordare la un nivel cat mai inalt permite o intelegere mai buna. Deci mai bine te uiti de sus in jos decat de jos in sus.

#8
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Iti recomand "Modul Economic de Gandire" de Paul Heyne

O carte buna pentru orice om care vrea sa aiba un mod de gandire eficient si inteligent in orice situatie din viata.
Ar trebui predata in liceu, in loc de matematica avansata (ecuatii triple, derivate si integrale, matrici, siruri infinite, bla bla bla) de care nu are nimeni nevoie in viata de zi cu zi.

Se pune accent pe partea psihologica a domeniului numit "economie" si mai putin pe partea asa-zisa "matematica" a lui, stiindu-se ca economia e de fapt o pseudostiinta, gen meteorologia sau seismologia.

Edited by ever_forever, 18 October 2013 - 14:18.


#9
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
teribila decizie, terribil topic. ia cartile si invata, ia decizie, fa, drege. Nu te mai planga, ca vrei sa inveti. Invata. Ce naiba. Cumpara carti, sunt 5-10 lei bucata, nu din google inveti mai ales daca ai vazut ca e incoerent

Edited by Wazot, 18 October 2013 - 21:24.


#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ce fel de economie te intereseaza?

#11
tavivictor

tavivictor

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 03.08.2013

View PostQuantum, on 18 octombrie 2013 - 21:27, said:

Ce fel de economie te intereseaza?

economie legata de cum sa zic...sa inteleg cum merge economia din punct de vedere guvernamental: ce masuri se iau, care sunt situatiile naspa pentru o economie....inflatie, deflatie. am citit ceva pe wikipedia.ro dar acolo de multe ori se sare direct la ecuatii. am mai citit cate ceva despre monopson , oligopol etc

#12
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Posttavivictor, on 19 octombrie 2013 - 10:24, said:

economie legata de cum sa zic...sa inteleg cum merge economia din punct de vedere guvernamental: ce masuri se iau, care sunt situatiile naspa pentru o economie....inflatie, deflatie. am citit ceva pe wikipedia.ro dar acolo de multe ori se sare direct la ecuatii. am mai citit cate ceva despre monopson , oligopol etc

Pai atunci cauta despre macroeconomie, acolo e cu guverne, inflatie, deflatie etc :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate