Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...
 Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 

buget 80000 de euro

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
96 răspunsuri în acest subiect

#91
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postmirceaiosip, on 04 octombrie 2013 - 21:41, said:

sunt asa de satul de expresii de genul "15 minute pana in centru"

NU MAI EXPRMATI DISTANTA IN TIMP!!! mai ales daca e spusa la vrajeala... masina cat iti consuma? 2 la suta?

lucrezi la metrou? eu stau la 2 km de serviciu si dimineta fac jumatate de ora cu masina, asa ca locatia conteaza enorm daca nu vrei sa iti pierzi viata pe drumuri.


Tu ai vorbit sa te afli in treaba? Daca nu este firma ta la 2 km de tine crezi ca o sa muncesti vesnic la ea ? Maine poimaine se inchide si te angajezi la 20 de km de tine, atunci ce faci? Sau te apuci sa iti cauti de munca aproape de casa? Asta cu luatul casei aproape de casa , sa imi iau apartament  mergea pe vremea lui Ceausescu, atunci stiai ca trebuie sa lucrezi aproape de casa, pentru ca transportul in comun era de cacat, masina se lua greu si cand se lua nu gaseai benzina, si in plus stiai ca fabrica aia nu se mai inchide in urmatorii 100 de ani, deci a cam cazut asta ca imi iau casa nu stiu unde ca lucrez eu acolo, ia-ti frate una intr-o zona buna, si daca ai copil mic scoate-l afara din oras, pierde-ti viata pe drumuri decat in fata calculatorului, dar o sa ai un aer mai curat, o sa ai  o terasa unde sa stai vara, fara sa te manance cainii in parc.

#92
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.675
  • Înscris: 21.07.2011
Asmita nu avea probleme cu structura de rezistenta? De tipul ca urci cu liftul si cobori cu blocul?

#93
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postnni2011, on 22 septembrie 2013 - 16:49, said:

Salut,
noi avem un buget de 80000  de euro (30 cash + 50000 banca )
Cautam un apartament cu 3 camere,daca se poate in bucuresti.Va rog daca aveti sa ne recomandati vreun asamblu de care sunteti multumiti..(pozitie ,oamenii ,izolatie fonica etc  ..)
Este exclus cartierul Militari Rezidece si Cartierul Latin.
Multumesc pentru informatii.
La 80 000 iti faci casa.

#94
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Da, dar iti mai trebuie un teren pe care mai dai vreo 200k, iar apoi intretinerea unei case costa mult mai mult decat intretinerea unui apartament. Si daca nu e cazul de bani, e cazul de timp.

Editat de claudiu.hcs, 19 octombrie 2013 - 08:00.


#95
mihai81_ro

mihai81_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 13.11.2006
Daca sunt dispus sa dau 100k pe o locuinta ce imi recomandati? Cerintele sunt urmatoarele, nu neaparat in ordine:
- 3 camere (sau mai mult, daca e casa)
- gradinita la cel mult 1000m
- scoala in apropiere
- verdeata (parc) in apropiere
- mijloace de transport in comun functionale, adica nu microbuz odata pe ora
- utilitati complete
- vecini OK, liniste
- magazine (supermarket) accesibile pe jos

Dezbaterea casa in afara orasului vs. apartament in oras nu poate avea un final niciodata pentru ca argumente pro si contra exista in ambele situatii. Pentru mine confort inseamna sa pot duce copilul pe jos la gradinita, sa pot merge pe jos pana la un supermarket pentru cumparaturi uzuale, sa ajung rapid (max 40-50 de min) la serviciu, etc. Presupun ca asta inseamna apartament cat mai central dar daca pot avea aceleasi beneficii la casa, spuneti-mi va rog unde as putea gasi aceasta casa/teren.

#96
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.248
  • Înscris: 11.09.2012

View Postmihai81_ro, on 22 octombrie 2013 - 15:34, said:

Daca sunt dispus sa dau 100k pe o locuinta ce imi recomandati? Cerintele sunt urmatoarele, nu neaparat in ordine:
- 3 camere (sau mai mult, daca e casa)
- gradinita la cel mult 1000m
- scoala in apropiere
- verdeata (parc) in apropiere
- mijloace de transport in comun functionale, adica nu microbuz odata pe ora
- utilitati complete
- vecini OK, liniste
- magazine (supermarket) accesibile pe jos
Dezbaterea casa in afara orasului vs. apartament in oras nu poate avea un final niciodata pentru ca argumente pro si contra exista in ambele situatii. Pentru mine confort inseamna sa pot duce copilul pe jos la gradinita, sa pot merge pe jos pana la un supermarket pentru cumparaturi uzuale, sa ajung rapid (max 40-50 de min) la serviciu, etc. Presupun ca asta inseamna apartament cat mai central dar daca pot avea aceleasi beneficii la casa, spuneti-mi va rog unde as putea gasi aceasta casa/teren.

Am postat eu mai pe la inceputurile topicului asta :


View PostYukoto, on 22 septembrie 2013 - 18:18, said:

Incearca sa cauti si in blocurile mai vechi, sunt unele bine realizate, iti vei da seama la vizionarea apartamentului. La o simpla cautare pe mercador ti-am gasit cateva apartamente relativ ok :

http://mercador.ro/o...dal-IDnfeC.html

http://mercador.ro/o...html#9213d0ac04

http://mercador.ro/o...d0ac04;promoted


Dintre toate cred ca primul e cel mai rentabil ca suprafata si rezistenta blocului (din ce se spune in descriere). Al doilea nu prea ma incred in reconsolidarea lor, iar al treilea e cam mic. In fine, incearca sa cauti si in blocuri simple, nu ansambluri, pt. ca alea au pretul umflat cu mult.

Iti voi posta mai tarziu (acum nu am timp) ceea ce as cumpara eu daca as fi in situatia de a cumpara, momentan raman doar astea, dar din pacate pt. pragul de maxim 85.000 euro.

#97
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.675
  • Înscris: 21.07.2011
@mihai81_ro - si o sa vezi ca nu ajunge orice scoala, ca unele sunt mai "cautate" .... si copiii tai vor creste cu cei din zona ta, deci acum alegi si ce prieteni vor avea si ce va invata de la ei...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate