Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Home Page Firefox

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Repetă fără grupul wheel, nu e obligatoriu, poți elimina grupuri sau adăuga altele (tty, storage, etc):
useradd -m -g users -G audio,video,root -s /bin/bash adi

Nu mă pricep la User Accounts, dar comanda precedentă crează contul de utilizator ”adi”, crează directorul /home/adi (opțiunea -m), adaugă userul în grupul ”users” (acesta fiind grupul de bază) și-n grupurile audio, video și root.

Edited by shogun1, 17 September 2013 - 18:28.


#20
adiseni

adiseni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.12.2007
Am procedat întocmai cum ai spus, dar tot nu reusesc logarea ca utilizator. Am făcut și un filmuleț cu ecranul de logare, încerc sa-l descarc de pe telefon și îl urc aici daca e nevoie. După ce introduc parola pentru utilizatorul "adi", apăs pe logare dar logarea eșuează.

Attached Files



#21
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ok, dar ce mesaj de eroare primești???
Nu mă pricep la Unity/ Ubuntu dar poate ai dat peste cap fișierul de configurări când ai setat drept de logare în X al root (în KDE-ul meu e fișierul /usr/share/config/kdm/kdmrc). Cred că forumul local Ubuntu e locul unde trebuie să te adresezi!

#22
adiseni

adiseni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.12.2007
Nu primesc nici o eroare, se schimba pt. câteva secunde imaginea ecranului(dispare ecranul de logare ca și cum s-ar loga) și imediat revine la ecranul de logare.
Posibil sa fi stricat ceva configurări și să nu mai mai merite efortul. Lucru' ciudat e că eu acum pe "root" am lb. engleză și noul utilizator(creat cu comanda ta) în "User and Groups" apare ca fiind în limba română.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate