Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

ACTE NECESARE PENTRU AMENAJARE APARTAMENT!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
SATELITUL

SATELITUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.08.2005
Salutare!Am si eu urmatoarea problema:vreau sa daram un perete de la camara, largind astfel bucataria.Alte modificari nu voi face, as vrea sa stiu ce pasi sunt de urmat pentru a aface treaba asta legal, inclusiv contractul cu cei de la salubritate pentru gunoiul care va rezulta!
Si daca stie cineva un tamplar rapid si competent, raman recunoscator!!Multumesc si sa va aduca Mos Nicolae tot ce va doriti!! :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

#2
SATELITUL

SATELITUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.08.2005
Chiar nimeni nu stie? :confuzzled:

#3
SATELITUL

SATELITUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.08.2005
[quote name='SATELITUL' date='Dec 5 2005, 13:23' post='1089544']
Chiar nimeni nu stie? :confuzzled:

#4
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005
Din cate stiu trebuie un proiect si apoi o autorizatie de la cei cu siguranta in constructii!
Asa am auzit asa ca nu te baza pe informatia asta prea mult.
Sper ca peretele este de BCA.

Am mai gasit ceva, poate te ajuta http://www.conta.ro/.../about3436.html

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,117
  • Înscris: 02.09.2005
1. Te duci la primarie si scoti certificatul de urbanism (In buc dureaza cam 30 de zile)
2. Pe certificatul de urbanism iti vor scrie toate actele de care ai nevoie pentru a ti se emite aut. de constructie ( contracte cu salubritatea, proiecte etc): atentie ca proiectele trebuiesc facute de un arhitect pe care ti-l gasesti singur( si, in general, nu sunt deloc ieftine)...

Eliberarea autorizatiei dureaza si ea vreo 30 de zile, depinde de norocul si PCR-ul tau... :D  .. bafta!

#6
SATELITUL

SATELITUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.08.2005
Multumesc mult!O sa oncep drumurile si alergatura, nu numai ca imi plac lucrurile legale dar apartamentul fiind asigurat, orice modificare neautorizata ar putea atrage probleme !
Daca mai stie cineva 'scurtaturi" pe la primarii, multumesc anticipat!! :worthy:

#7
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 16.03.2005

View PostSATELITUL, on Dec 7 2005, 09:35, said:

Multumesc mult!O sa oncep drumurile si alergatura, nu numai ca imi plac lucrurile legale dar apartamentul fiind asigurat, orice modificare neautorizata ar putea atrage probleme !
Daca mai stie cineva 'scurtaturi" pe la primarii, multumesc anticipat!! :worthy:

Daca te adresezi unei firme de proiectare se poate ocupa ea de obtinerea avizelor.
In mod obligatoriu trebuie aprobarea proiectantului original al cladirii.

#8
SATELITUL

SATELITUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.08.2005

View Poststericuta, on Dec 7 2005, 14:57, said:

Daca te adresezi unei firme de proiectare se poate ocupa ea de obtinerea avizelor.
In mod obligatoriu trebuie aprobarea proiectantului original al cladirii.

WOW!Pai proiectantul nu e in tara, bunica il stia personal si e prin Canada acum!Ia sa sun eu la o firma....

#9
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
daca e de rezistenta nu stiu daca te lasa, daca e de BCA nu te intreaba nimeni :) am dat jos 2 de astia acasa :D

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,117
  • Înscris: 02.09.2005

View Postadd, on Dec 8 2005, 13:49, said:

daca e de rezistenta nu stiu daca te lasa, daca e de BCA nu te intreaba nimeni :) am dat jos 2 de astia acasa :D

ai bafta ca ai vecini de treaba ltfel iti iei o amenda frumusica plus ca trebuie sa ii construiesti la loc! :D

#11
adriano

adriano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.09.2003
Am dat si eu unul jos si o debara. Sa fie chiar asa "tarani" vecinii?

#12
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
Ai nevoie de aprobare pentru orice modificare, chiar daca e vorba de un perete subtire de BCA care delimiteaza debaraua de hol (daca e de rezistenta nici nu se pune problema sa obtii aprobare pe cai normale...).

Edited by RAN, 08 December 2005 - 17:51.


#13
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005
La mine in bloc situatie e mai curioasa. Au mai ramas vreo doi speriati care nu si-au daramat peretii de BCA, restul, de la revolutie incoace, cate 2-3 in fiecare an i-au mazilit. Asa ca cine pe cine sa mai reclame? Cred ca noi, majoritatea, pe cei care sunt in minoritate!

#14
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
depinde de vecini, eu am avut o reclamatie de la un vecin pentru ca am desfiintat aerisirea aia de la bucatarie, chiar daca inaintea mea au desfiintat-o si altii. S-a rezolvat cu spaga.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate